گام بلند مقدونیه شمالی برای ورود به اتحادیه اروپا | رای مثبت پارلمان به پایان دادن مناقشه با بلغارستان

قانونگذاران مقدونیه شمالی به تصویب یک توافق حاصل شده با واسطه‌گری فرانسه با موضوع حل مناقشه با بلغارستان و هموار کردن راه برای اجرای مذاکرات مورد انتظار مربوط به عضویت کشورشان در اتحادیه اروپا پرداختند.

به گزارش حرف تازه به نقل از خبرگزاری رویترز ، پارلمان مقدونیه شمالی متشکل از ۱۲۰ کرسی با ۶۸ رای مثبت این توافق را تصویب کرد. قانونگذاران اپوزیسیون در این رای گیری شرکت نکرده و سالن را ترک کردند.

دیمیتار کوواسفسکی، نخست وزیر مقدونیه شمالی در کنفرانسی مطبوعاتی بعد از آن که کابینه‌اش سند نهایی ارائه شده از سوی پارلمان را تصویب نهایی کرد، گفت: امروز ما به گشایش یک دورنمای جدید برای کشورمان می‌پردازیم. از امروز ما به تسریع گامهایمان برای پیوستن به خانواده اتحادیه اروپا می‌پردازیم.

کوواسفسکی اظهار کرد، اولین نشست میان دولتش و اتحادیه اروپا روز سه شنبه برگزار خواهد شد.

در این توافق پیشنهاد شده که قانون اساسی مقدونیه شمالی، با هدف به رسمیت شناختن اقلیت بلغار در این کشور اصلاح شود. این سند پیشنهادی بلغارستان را ملزم به این که زبان مقدونیه‌ای را به رسمیت بشناسد، نمی‌کند.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا که به شهر اسکوپیه سفر کرده، پیشتر از قانونگذاران مقدونیه شمالی خواسته بود این توافق را به تصویب برسانند. او بیان کرد که آرای مثبت به این توافق “راه را برای گشایش سریع مذاکرات الحاق مقدونیه شمالی به اتحادیه اروپا هموار می‌کند”.

این در حالی است که مسیر آلبانی برای پیوستن به اتحادیه اروپا به سبب وابسته شدن پیشرفت این کشور در این مسیر به پیشرفت مقدونیه شمالی با توقف مواجه شده است.

ادی راما، نخست وزیر آلبانی اظهار کرد، فردا دوشنبه هیاتی آلبانیایی به بروکسل سفر خواهد کرد تا مذاکرات مربوط به عضویت را شروع کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا از این رای مثبت استقبال کرده و گفت واشنگتن “بده بستان‌های دشواری که در این توافق در نظر گرفته شد را تصدیق می‌کند در حالی که این توافق هویت فرهنگی و زبانی مقدونیه‌ای را برای مقدونیه شمالی به رسمیت شناخته و مورد احترام قرار داده است.”

در همین حال هریستیجان میکوسکی، رهبر بزرگترین حزب اپوزیسیون مقدونیه شمالی (VMRO-DPMNE) که حزبش از ابتدای ژوئیه به این توافق اعتراض کرده اظهار کرد: هنوز هیچ چیز خاتمه نیافته است.

او اضافه کرد، حزبش از تغییرات قانون اساسی که برای تصویب نیاز به اکثریت دو سومی دارد حمایت نخواهد کرد. پارلمان بلغارستان ماه گذشته میلادی وتوی خود بر مذاکرات مقدونیه-اتحادیه اروپا را لغو کرد. این امر همچنین موجب به راه افتادن اعتراضات در بلغارستان و اجرایی شدن یک رای عدم اعتماد که دولت را سرنگون ساخت، شد.

مقدونیه شمالی که از جمهوری‌های متعلق به یوگسلاوی سابق است ۱۷ سال است که کاندیدای عضویت در اتحادیه اروپاست اما تایید شدنش برای مذاکرات مربوط به الحاق به این اتحادیه نخستین بار از جانب یونان و سپس از جانب بلغارستان بلوکه شد.