گاف فراستی | انگشت انتقادات به سوی مسعود فراستی

دو اشتباه فاحش و نابخشودنی از سوی مسعود فراستی در نقد فیلم «جنگ جهانی سوم» موجب شد تا او با انتقادهای تندی تیزی از سوی منتقدان و یکی از مجریان سابق تلویزیون قرار بگیرد.

به گزارش حرف تازه به نقل از فیلم نیوز، مسعود فراستی که مدتی است با انتشار ویدیو‌هایی نقد و نظرات خود را درباره فیلم‌ها ابراز می‌کند، اواخر هفته گذشته ویدیویی با موضوع نقد فیلم «جنگ جهانی سوم» را منتشر کرد. ویدیویی که موجب شد تا به واسطه دو گاف بزرگ و نابخشودنی که در آن مرتکب شده مورد انتقاد منتقدان و یکی از مجریان سابق تلویزیون قرار بگیرد.

گاف فراستی و واکنش ها

نخستین اشتباه نابخشودنی‌ فراستی تماشای نسخه غیرقانونی و غیرمجاز «جنگ جهانی سوم» است. در واقع او به جای اینکه این فیلم را روی پرده سینماها ببیند، به تماشای نسخه غیر قانونی و دانلودی این فیلم نشسته است.

همین اشتباه، زمینه ساز گاف بزرگ و عجیب او شده است. نسخه‌ای که فراستی به تماشای آن نسشته، از سایتی به نام «برای ایران» دانلود شده است. لوگوی این سایت در گوشه‌ای از تصویر حک شده و آقای منتقد همین عنوان را زمینه نقد خود قرار داده و بر پایه آن متوای فیلم را تحلیل کرده است.

او بر همین مبنا فیلم «چنگ جهانی سوم»را مدافع تفکرات هیتلر دانسته و آن را اثری ضد ایرانی معرفی کرده. او گفته: «به لحاظ تفکر سیاسی، فیلم بدون اینکه شعورش را داشته باشد، به نفع هیتلر است. خیلی خیلی زور دارد که زیر تمام پلان‌های فیلم نوشته شود «به نام ایران» درصورتی که اصلا ایران را نمی‌فهمد و برای جشنواره‌های درب‌وداغان جهانی ساخته شده.»

کیوان کثیریان رئیس اسبق انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی با انتشار پستی در صفحه‌اش در واکنش به این اشتباه فاحش مسعود فراستی نوشته است: «آقای باسواد بازهم گاف داد ، آن‌هم به چه بزرگی. رفته فیلم «جنگ جهانی سوم» را که روی پرده است از یک سایت غیر قانونی دانلود کرده و لوگوی سایت را که نامش «به نام ایران» است را به حساب فیلم گذاشته و فکر کرده کارگردان توی فیلمش هی نوشته «به نام ایران». حالا این منتقد باسواد ما در مثلا نقدش افسوس به حال کارگردان فیلم که ایران را نمی‌شناسد و فیلم را با همن فکت می‌زند.

علیرضا مجمع یکی دیگر از منتقدان سینما هم ضمن اشاره به همین گاف فراستی درایناره نوشته است :«مسعود فراستی تمام شده است این که می‌بینید جنازه نقد اوست. جنازه‌ای که نفس‌های آخرش را کشیده است. اگر فکر می‌کنید «ال سید» زنده است به شما می‌گویم ال سید مرده است و لشکر هوادارانش از یک مرده روی اسب دارند دستور می‌گیرند.

اما آرش ظلی‌پور مجری سابق تلویزیون جالب‌ترین واکنش را به این ماجرا داشت.سال ۱۳۹۷ برنامه‌ای با عنوان «من وشما» با اجرای ظلی‌پور به شکل زنده از شبکه شما پخش می‌شد. مسعود فراستی در یکی از قسمت‌ها مهمان این برنامه بود، اما وسط برنامه و در اعتراض به محتوای سوالات مجری اقدام به ترک استودیو کرد. اقدامی که در نهایت توبیخ و ممنوع‌الکاری ظلی‌پور را به همراه داشت.

این مجری سابق تلویزیون حالا بعد از گذشت ۵ سال از آن ماجرا ، پستی در صفحه‌اش منتشر کرده و با اشاره به اتفاقات آن برنامه اشاره‌ای به گاف جدید مسعود فراستی کرده و نوشته :«بعد از آن برنامه به من گفتید خاله زنک، به من گفتی هیچی نمی‌فهمی. سکوت کردم و در نهایت به من گفتید «بی‌سواد». گاف امروز شما نشان داد سواد داشتن به فحش دادن به دیگران و کوچک کردن و تحقیر کردنشان نیست. من پنج سال صبر کردم تا به بقیه ثابت شود، بی‌سواد شما هستید.»

واکنش به این گاف مسعود فراستی همچنان ادامه دارد. او هنوز عکس‌العملی نسبت به این واکنش‌ها نشان نداده است. در سال ۱۳۹۹ او بعد از خوانش غلط شاهنامه فردوسی در برنامه «کتاب باز» با انتشار ویدیویی مجبور به عذرخواهی شد. حالا باید دید درقبال این هجمه‌ها چه اتفاقی را رقم می زند.