چگونه هارد اکسترنال را ریکاوری کنیم؟

اگر با رایانه سرو کار دارید، حتما می‎‎‎‎دانید که هارد اکسترنال، وظیفه ایجاد یک فضای ذخیره‌سازی کمکی را برعهده دارد.‌‌‌ هارد اکسترنال به شما کمک می‎‎‎‎کند تا اطلاعات ضروری خود را از ‌‌‌هارد لپ‌تاپ، به‌‌‌هارد، منتقل نموده و در یک فضای سخت‌افزاری مطمئن، دیتای خود را نگهداری کنید. دیتای نگهداری‌شده درهارد اکسترنال، قطعاً برای شما بسیار حائز اهمیت است و ممکن است از دست رفتن اطلاعات موجود در آن، برای شما تجربه بسیار ناخوشایندی باشد.

حرف تازه – رپورتاژ آگهی: در این مقاله در تلاش هستیم تا به یکی از مهم‎ترین و حیاتی‎ ترین سوالات شما کاربران عزیز پاسخ دهیم: چگونه هارد اکسترنال را ریکاوری کنیم؟ با پاسخ به این سوال، شما دیگر نگرانی از دست رفتن اطلاعات خود از روی هارد اکسترنال را ندارید و در صورتی که هر اتفاقی برای هارد اکسترنال شما افتاد، می‎‎‎‎توانید اطلاعات موجود در آن را به راحتی ریکاوری کنید.

چگونه هارد اکسترنال را ریکاوری کنیم؟

در ابتدا، باید بدانید که ریکاوری هارد اکسترنال، امری امکان‌پذیر است. شما می‎‎‎‎توانید داده‌‌‌های حذف شده از هارد اکسترنال را به راحتی و طی فرایندی، بازیابی یا به اصطلاح ریکاوری کنید. حتی جالب‎تر از آن، این است که شما می‎‎‎‎توانید قسمت اعظمی از داده‌‌‌های هارد آسیب‌دیده را هم بازگردانی کنید. موارد مختلفی دخیل هستند تا مشخص شود چه میزان از دیتای شما قابل بازیابی است و بنابراین نمی‎‎‎‎توان ضمانتی ارائه داد که همه اطلاعات هارد اکسترنال، برای شما ریکاوری شود.

به نوعی می‎‎‎‎توان گفت که اگر شما اطلاعات موجود درهارد اکسترنال را حذف کنید، اطلاعات به صورت فیزیکی روی هارد، حذف نمی‎‎‎‎شوند. در اصل، شما با حذف اطلاعات از هارد اکسترنال، در اصل مسیر دسترسی به داده‌‌‌ها را از میان می‎‎‎‎برید. تا زمانی که دیتای جدیدی جایگزین این دیتا نشوند، اطلاعات قدیمی در هارد باقی می‎‎‎‎مانند و شما با استفاده از نرم‌افزارها، خواهید توانست مسیری برای دسترسی به این داده‌‌‌ها داشته باشید.

از آنجا که هارد اکسترنال را می‎‎‎‎توان از طریق کابل USB به دستگاه‌‌‌هایی مثل تلویزیون، موبایل، کامپیوتر، لپ‌تاپ و … وصل کرد، پس این دستگاه‌‌‌ها بسیار آسیب‌پذیرند و می‎‎‎‎توانند در معرض حذف دیتای ضروری قرار گیرند.

چگونگی ریکاوری کردن اطلاعات هارد اکسترنال

برای پاسخ به این پرسش که چگونه می‎‎‎‎توان هارد اکسترنال را ریکاوری نمود، بهتر است که در ابتدا بدانیم که چرا هارد اکسترنال، دچار خرابی سخت‌افزاری و یا مشکل نرم‌افزاری می‎‎‎‎شود و در پی آن حذف داده اتفاق می‎‎‎‎افتد.

مسائل سخت افزاری هارد اکسترنال:

 • بلند شدن صدای خیلی خشن از هارد اکسترنال
 • عدم شناسایی هارد اکسترنال در سیستم کامپیوتر
 • کند شدن عملکرد هارد اکسترنال
 • سوختن هارد اکسترنال
 • شکستگی سوکت USB یا کابل واسط هارد اکسترنال و قطع و وصل شدن آن
 • سوختگی برد، سوختگی موتور، خرابی‌‌‌های دیگر هارد اکسترنال

مسائل نرم افزاری هارد اکسترنال

 • ممکن است هارد اکسترنال فرمت شده باشد.
 • ممکن است اطلاعات هارد اکسترنال، به دلایلی پاک شده باشد.
 • ممکن است مشکلات نرم افزاری هارد اکسترنال رخ داده باشد.
 • ممکن است اطلاعات هارد اکسترنال، ویروسی شده باشد.
 • ممکن است به دلایلی، بعضی از پوشه‌‌‌های هارداکسترنال نشان داده نشود.

به طور کلی، در نظر داشته باشید که حذف دیتای موجود در هارد اکسترنال، ممکن است به دلایل متعددی رخ بدهد. به عنوان مثال ممکن است شما به صورت اشتباه، خودتان اطلاعات را از هارد اکسترنال حذف کنید. یکی از دلایل دیگر پاک شدن اطلاعات از هارد اکسترنال، آسیب دیدن هارد اکسترنال به سبب ضربه و آسیب‌‌‌های فیزیکی است. از آنجا که هارد اکسترنال، قابل حمل و جابه جایی است، امکان آسیب‌دیدگی فیزیکی آن زیاد است.

روش‌‌‌های مرسوم ریکاوری هارد اکسترنال

در این قسمت، در تلاش هستیم تا روش‌‌‌های مرسوم ریکاوری داده‌‌‌های موجود در هارد اکسترنال را بررسی کنیم. در اولین قدم، باید به تصاویر و ویدیو اشاره نماییم. در صورتی که به دلایلی، تصاویر یا ویدیوها از هارد شما حذف شده است نباید نگرانی زیادی داشته باشید. شما به سادگی قادر هستید با استفاده از روش بازیابی Recycle Bin یا سطل بازیابی ویندوز، اطلاعات تصویری و ویدیویی خود را بازگردانید.

ولی ممکن است که شما پارتیشن‌‌‌های هارد اکسترنال را فرمت کرده باشید. در این صورت برای بازیابی باید از نرم افزار ریکاوری هارد اکسترنال استفاده کنید.

در خیلی از مواقع نیز ممکن است که فایل‌‌‌های خراب شده در هارد اکسترنال وجود داشته باشد و عملکرد آن مختل شده باشد. بنابراین شما برای بازیابی فایل‌‌‌های خراب، می‎‎‎‎توانید از Windows file checker استفاده کنید.

آخرین گزینه آسیب به هارد اکسترنال، ممکن است به سبب قطعی برق باشد. در بسیاری از روزهای فصل تابستان، با مشکل قطعی برق، روبه‌رو می‎‎‎‎شویم. قطعی برق می‎‎‎‎تواند باعث شود که اطلاعات در هارد اکسترنال ذخیره نشوند. شما در این مرحله، باید به وسیله بک‌آپ، اطلاعات هارد اکسترنال را بازیابی یا ریکاوری کنید.

برای خرید و مشاهده مشخصات و قیمت هارد اکسترنال کلیک کنید

چه کنیم تا شانس ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال بالاتر رود؟

به منظور افزایش شانس ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال، شما باید چند نکته را دانسته و به آن عمل کنید. در مرحله اول، پیشنهاد می‎‎‎‎شود که به محض مشاهده ازدست رفتن اطلاعات، دیگر از هارد استفاده نکنید و هارد اکسترنال را از لپ‌تاپ یا هر گونه تجهیزات دیگر جدا کنید.

بحث دیگر، مربوط به فرمت کردن‌ هارد است. شاید شما هم این اشتباه را مرتکب شوید که با از دست رفتن اطلاعات، به طور اشتباه، ‌‌‌هارد را فرمت نمایید. این مسئله ممکن است شما را با چالش‌‌‌های بسیاری مواجه کند. شما می‎‎‎‎بایست به این نکته هم توجه داشته باشید که پارامترهایی وجود دارد که حتما باید در هنگام فرمت هارد اکسترنال آنها را رعایت کنید.

ویژگی data remenance

از جمله ویژگی‌‌‌های خیلی کاربردی در بسیاری از سیستم عامل‌‌‌ها، مدیریت فایل‌‌‌ها و غیره، ویژگیdata remanence است. نکته قابل توجه این است که شما با وجود این ویژگی، نگرانی خاصی در مورد بازیابی اطلاعات خود ندارید. چون زمانی که شما فایل‌‌‌ها را حذف می‎‎‎‎کنید، دیگر فایل‌‌‌ها حذف نمی‎‎‎‎شوند. در اصل، فایل‌‌‌ها به فضای جدیدی منتقل می‌شوند. نکته قابل توجه این است که این کار، مشابه فشردن هم‌زمان کلیدهای Ctrl+Z است. شما قادر خواهید بود با فشار دادن این کلیدهای میانبر، عملکرد سیستم عامل را به چند مرحله قبل‎تر برگردانید. با استفاده از این ویژگی، به راحتی فایل‌‌‌های ذخیره شده را بازگردانی کنید.

شاید بتوان گفت بهترین و آسان‎ترین راهکار ریکاوری یا بازیابی هارد اکسترنال، استفاده از برنامه‌‌‌های مخصوص ریکاوری است. استفاده از برنامه مخصوص ریکاوری برای بسیاری از برندهای هارد اکسترنال، موثر است. برنامه‌‌‌های کاربردی بسیاری برای ریکاوری داده‌‌‌ها وجود دارند که ما در ادامه به تعدادی از این نرم‌افزارها خواهیم پرداخت.

بهترین نرم‌افزار برای ریکاوری هارد اکسترنال

شاید این سوال برای شما مطرح شود که بهترین نرم‌افزار ریکاوری هارد اکسترنال چیست؟ به اعتقاد تعداد زیادی از کاربران، برنامه دیسک دریل (Disk Drill) موثرترین، قوی‎ترین و کارآمدترین نرم‌افزار بازیابی هارد اکسترنال است. این برنامه به راحتی قابل دانلود است و شما پس از نصب برنامه می‌توانید از امکانات فوق‌العاده آن استفاده کیند.

شما می‎‎‎‎بایست پس از نصب نرم افزار دیسک دریل، آن را بسته و وارد آن نشوید.

در مرحله بعدی، باید هارد اکسترنالی که نیاز به ریکاوری دارد را به سیستم متصل کنید. سپس برنامه دیسک دریل را باز نموده و از میان لیست سخت‌افزاری موجود، ‌‌‌هارد خود را انتخاب نمایید.

بعد از این که هارد مورد نظر خود را انتخاب کردید، روی گزینه Search for last data کلیک نموده و سپس با استفاده از گزینهAll recovery method ، می‎‎‎‎توانید روش ریکاوری را انتخاب نمایید. البته پیشنهاد تیم ما این است که بهتر است این امکان را به نرم افزار بدهید تا برنامه را با روش‌‌‌های مختلف، امتحان نماید تا به نتیجه مطلوب برسد.

هارد اکسترنال شما هر برندی باشد، باید عملکرد ریکاوری آن توسط نرم‌افزار، به انتها برسد. تکمیل فرایند ریکاوری، بستگی به حجم اطلاعات، سرعت لپ‌تاپ، حجم هارد و موارد بسیار دیگری دارد. در بسیاری موارد، این فرایند ممکن است بسیار طولانی شود. بنابراین نیاز است که با صبوری هرچه بیشتر، این امکان را به نرم‌افزار دهید تا عملکرد اسکن و ریکاوری هارد اکسترنال شما را کامل انجام دهد.

شما در این مرحله می‎‎‎‎توانید داده‌‌‌های بازیابی‌شده را مشاهده کنید. در این شرایط، شما امکان این را دارید تا در میان همه داده‌‌‌های نشان داده شده، تنها داده‌‌‌های ضروری را انتخاب نمایید.

در مرحله آخر، روی گزینه Recover در انتهای صفحه کلیک نمایید و در نهایت، محل ذخیره داده‌‌‌های بازیابی‌شده را انتخاب کنید. به همین ترتیب، عملکرد ریکاوری هارد اکسترنال شما انجام شده است.

برنامه دیسک دریل، که در بالا به معرفی آن پرداختیم، از کلیه برندهای هارد اکسترنال، پشتیبانی می‎‎‎‎کند. شما می‎‎‎‎توانید با انجام چند مرحله بسیار ساده، داده‌‌‌های از دست رفته خود را بازیابی کنید.

بازیابی هارد اکسترنال سیلیکون پاور

این شرکت نیز مشابه سایر شرکت‌ها، یک نرم‌افزار SP ویجت را وارد بازار نموده و شما با نصب این نرم‌افزار می‌توانید اطلاعات حذف شده در هارد اکسترنال سیلیکون‌پاور را بازیابی کنید. مهم است توجه کنید که نرم‌افزار سیلیکون‌پاور، ویژگی‌های زیادی دارد. به عنوان مثال، شما می‌توانید با استفاده از این نرم‌افزار، اطلاعات را رمز‌گذاری کنید. از سوی دیگر، در این نرم‌افزار امکان آپلود اطلاعات از فضای ابری روی هارد نیز وجود دارد. در ضمن، این نرم‌افزار قابلیت همگام‌سازی با اینترنت اکسپلورر و مرورگر کروم را نیز دارد.

سوالات متداول

چگونه می‎‎‎‎توان هارد اکسترنال را ریکاوری کرد؟ به منظور بازیابی یا ریکاوری داده‌‌‌های حذف شده از هارد اکسترنال، شما می‎‎‎‎توانید از نرم‌افزارهای زیادی استفاده کنید. یکی از بهترین و کارآمدترین نرم‌افزارها در این زمینه، نرم‌افزار Disk Drill است که در این مقاله به آن پرداختیم و نسخه پایه آن، رایگان است.