آرشیو » اخبار برگزیده » سیاسی
کد خبر : 95834
دوشنبه - ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۹
مصطفی کواکبیان:

نامزد اجماعی اصلاح طلبان بعد از نام نویسی انتخاب شود/ ظریف گفته که نمی‌آید مگر اینکه شرایط خاصی پیش بیاد

حرف تازه – داوطلب نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری، با دعوت به مناظره نامزدهای اصولگرا و مستقل برای بحث در موضوعات مختلف، بیان داشت: نامزد اجماعی اصلاح طلبان بعد از نام نویسی انتخاب شود.

مصطفی کواکبیان در گفت‌وگو با ایرنا درباره علت نامزدی خود برای انتخابات ۲۸ خرداد ریاست‌جمهوری گفت: در کنگره نوزدهم، اعضای حزب مردم سالاری بالاتفاق تصویب کردند تا نامزد اختصاصی حزب باشم و پذیرفتم.
دبیرکل حزب مردم‌سالاری بر عزم خود برای نام‌نویسی در انتخابات تاکید کرد و افزود: شاید در فرصت کمتر از یک ماه تا زمان نام‌نویسی بحث‌هایی پیش بیاید تا منصرف شوم اما فعلا قصد دارم ثبت نام کنم.
کواکبیان درباره تردید خود برای حضور در انتخابات، گفت: اگر یخ مردم باز نشود و شور و هیجان انتخاباتی احساس نکنم، حضور و عدم حضور خیلی فایده ندارد؛ مگر اینکه اتفاقی بیفتد و دست‌کم مقداری شور و رغبت در جامعه ایجاد شود و در فرصت باقی مانده تا انتخابات، گشایش حداقلی در معیشت مردم ایجاد شود.
وی ادامه داد: باید با مشوق‌ها، مقداری اعتماد مردم افزایش داد به گونه‌ای که حرف‌هایی که از مسوولان و نامزدها می‌شنوند برای آنها باورپذیر باشد بطوریکه مردم ببینند که انتخابات در تعیین سرنوشت آنها تحول ایجاد می‌کند.
داوطلب نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری رفتار نهاد نظارت و اجرا را در ایجاد انگیزه موثر دانست و درباره برنامه‌های خود برای حضور در انتخابات یادآور شد: برای ریاست جمهوری  ۵ برنامه اساسی، ۱۵ برنامه اقتصادی، ۱۰ برنامه سیاست خارجی، ۱۰ برنامه سیاست داخلی و ۱۰ برنامه در مباحث فرهنگی و اجتماعی در مجموع ۵۰ برنامه محوری دارم.
دبیرکل حزب مردم سالاری افزود: موضوع جمهوریت سوم و بازنگری در قانون اساسی را بارها تاکید کرده‌ایم. آخرین بازنگری در قانون اساسی مربوط به ۳۲ سال پیش است. در کنگره نوزدهم حزب مصوب کردیم از ۱۴۰۰ باید وارد جمهوریت سوم شویم تا بن‌بست‌های پیش‌رو در بسیاری از زمینه‌ها گشوده شود.
کواکبیان به اظهارات رییس‌جمهوری درباره لزوم برپایی همه‌پرسی بر سر موضوعات بسیار مهم سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اشاره کرد و اضافه کرد: اصل ۵۹ قانون اساسی می‌گوید باید دو سوم نمایندگان مجلس تصویب کنند و فرمان همه پرسی از سوی رهبری صادر شود. ۴۲ سال است که مجلس شورای اسلامی چنین کاری نکرده است.
این فعال اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی در رهنمودهای خودشان، نظامی‌ها را از حضور در عرصه سیاست و جناح بندی‌ها منع کرده‌اند بنابراین می‌توان این موضوع را در قانون آورد. البته اگر فرد نظامی از سمت خود استعفا دهد و به فعالیت حزبی و سیاسی بپردازد حضور آنها منعی ندارد.
وی یادآور شد: در طرح جمهوریت سوم ۱۵ مورد وجود دارد که به موقع در کمیته‌های پنجگانه که تشکیل دادیم این موضوعات را مطرح می کنیم.
نامزد اجماعی اصلاح طلبان بعد از نام نویسی انتخاب شود
کواکبیان درباره احراز صلاحیتش از سوی نهاد نظارت گفت: بحث تایید صلاحیت از الان زود است. ما ابتدا نام‌نویسی و سپس روی یک داوطلب در جبهه اصلاحات ایران اجماع می‌کنیم اما اگر قبل از ثبت‌نام تصمیماتی گرفته شود این جای بحث دارد.
دبیرکل حزب مردم‌سالاری با اعلام مخالفت با تعدد نامزدها در جبهه اصلاحات ایران، تقسیم‌بندی اعضای این جبهه به دو گروه طرفداران نامزدی ظریف و جهانگیری را گمانه زنی رسانه‌ای توصیف کرد و گفت: ظریف گفته که نمی‌آید مگر اینکه شرایط خاصی پیش بیاد. اگر او حضور داشته باشد موضوع متفاوت می‌شود. «بنده خدا نیامده این هجمه علیه او ایجاد می کنند.»
کواکبیان صحنه انتخابات ریاست جمهوری را وابسته به سه عامل عملکرد نهاد نظارت و اجرا، تصمیم‌گیری مردم برای مشارکت و جریان‌های سیاسی عنوان کرد و گفت: برای بالا بردن نرخ مشارکت، بهبود معیشت،  رای غیرحضوری به دلیل شیوع ویروس کرونا و افزایش زمان برگزاری انتخابات اهمیت دارد.
وی ادامه داد: پیش ‌بینی می‌کنم طیف مستقلین، اصولگرایان و اصلاح‌طلبان برای انتخابات نامزد معرفی کنند اما در حالت بدبینانه رقابت جدی نخواهد بود و رقابت درون جریانی، میان اصولگرایان و اصولگرایان مستقل خواهد بود. در حالت خیلی بدبینانه هم ممکن است چون اسفند ۹۸ رقابت درون خانگی باشد.
کواکبیان، نام‌نویسی نامزدهای متعدد اصلاح‌طلب برای انتخابان ریاست جمهوری را دستور تشکیلاتی جبهه اصلاحات ندانست و گفت: از سوی تشکیلات خود دستور دارم اما اینکه یک جایی بگوید این کار را بکنید همچین چیزی نیست. قبلا بحث کردیم که نامزدهای اصلاح طلب ثبت نام کنند و بعد از احراز صلاحیت، اجماع انجام شود.
وی درباره اعلام نامزدی احتمالی سید ابراهیم رییسی و اجماع اصولگرایان گفت: اینکه رییسی تکذیب می‌کند ولی دوستان او مایل هستند حضور داشته باشد خوب نیست و باید زودتر اعلام نامزدی کند چون مردم نمی‌پسندند. در عین حال حضور او تکلیف اصولگرایانی که می‌گویند اگر رییسی بیاید ما نمی‌آییم را مشخص می‌کند.
نامزدهای اصولگرا و مستقل را به مناظره دعوت می‌کنم
 کواکبیان درباره فعالیت‌های سیاسی خود قبل از نام‌نویسی در انتخابات، گفت: از این تریبون اعلام می‌کنم غیر از دوستان اصلاح‌طلب، همه نامزدهای اصولگرا و مستقل را در هر جایی که تعیین می‌کنند حتی قبل از نام‌نویسی، به شکل حضوری و مجازی به مناظره  دعوت می‌کنم. این موضوع را غیرمستقیم به ستادهای آنها گفته‌ایم.  حتی محسن رضایی را در توییتر به مناظره دعوت کردم که پاسخی نداد.
وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال نامزدی ظریف و رایزنی اصلاح طلبان با سید محمد صدر و علی اکبر صالحی برای روز مبادا، گفت: بعید می‌دانم چون ظریف و صالحی تکذیب کردند. درباره صدر تاکنون او چیزی اعلام نکرده است. البته هرچه به انتخابات نزدیک می‌شویم احساس تکلیف‌ها بیشتر می‌شود.
این فعال اصلاح‌طلب درباره رضایت حداقلی اصلاح‌طلبان به نامزد نیابتی تحت شرایط خاص، افزود: قبلاً اعلام کردم که با بحث نامزد نیابتی رابطه خوبی ندارم. بهتر است اصلاح‌طلبان در پی نامزدی بروند که بعد بتوانند پاسخگوی عملکرد او باشند.
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه نظام انتخابات حزبی نداریم. نامزدها در نظام‌های سیاسی در حزب پالایش و معرفی می‌شوند و ائتلاف‌ها بعد از انتخابات شکل می‌گیرد نه قبل از آن.
نامزد اجماعی اصلاح طلبان بعد از نام نویسی انتخاب شود

نامزد اجماعی اصلاح طلبان بعد از نام نویسی انتخاب شود