آرشیو » اخبار برگزیده » سیاسی
کد خبر : 88567
پنجشنبه - ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴

تغییر آرایش اصلاح طلبان و اصولگرایان پس از انتخابات آمریکا

حرف تازه – هفته اول آذرماه، پرخبرترین بازه زمانی در مدت گذشته بود؛ تکلیف انتخابات آمریکا مشخص شده بود و معلوم بود جمهوری اسلامی در آینده با چه شرایطی روبروست و در این وضعیت طبیعی بود که آرایش جریان‌های سیاسی مشخص‌تر شود و حتی حزب کارگزاران سازندگی لیست مقدماتی خود برای انتخابات ۱۴۰۰ را منتشر کرد. تغییر آرایش انتخاباتی اصلاح طلبان و اصولگرایان پس از انتخابات آمریکا از مهم ترین اتفاقات بود.

معرفی نامزد انتخاباتی اعتماد ملی

به جز حزب کارگزاران که اولین لیست انتخاباتی را در میان احزاب کشور منتشر کرد، حزب اعتماد ملی نیز دست به کار شد و خبر داد که نامزد انتخاباتی آنها هفته آتی معرفی می‌شود.
روابط عمومی حزب اعتماد ملی خبر داده که «پس از تصمیم‌گیری نهایی در دفتر سیاسی و کمیته تعامل، مصوبات به شورای مرکزی حزب ارجاع خواهد شد و پس از تشکیل جلسه شورای مرکزی و تصمیم‌گیری درباره مصوبات دفتر سیاسی، تصمیمات و نامزد تشکیلاتی حزب اعتماد ملی برای انتخابات ریاست‌جمهوری، در هفته‌های آتی از طریق سخنگو یا روابط عمومی حزب به اطلاع عموم رسانده خواهد شد.»
حزب اعتماد ملی در جریان انتخابات مجلس دهم و شورای شهر چهارم بسیار موفق بود و چند نماینده به مجلس فرستاد و حتی بعد از کنار گذاشتن نجفی، توانست شهردار تهران را از حزب خود روی کار بیاورد. این حزب نشان داد در کار تشکیلاتی بسیار قوی است. حالا هم که مهدی کروبی از حصر پیام فرستاده که اصلاح طلبان حتما جدی مشارکت کنند، حزب اعتماد ملی حتما برنامه‌هایش را قوی‌تر از گذشته پیش می‌برد.

سورنا ستاری؛ رقیب بی‌خطر برای اصولگرایان

سورنا ستاری یکی از چهره‌هایی است که برخی گروه‌های اصلاح طلب از احتمال نامزدی او حمایت می‌کنند. جالب آنجاست همان وقتی که سخن از احتمال کاندیداتوری ستاری به میان آمده بود، او با محمدباقر قالیباف جلسه داشت. شاید به همین دلیل است که چهره‌های محافظه کار از نامزدی سورنا ستاری استقبال می‌کنند.
اخیرا ابراهیم فیاض چهره اصولگرا گفته «به نظرم رقابت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ بین بذرپاش و ستاری است، چون معتقدم تکنوکراسی بومی در انتخابات ریاست جمهوری آینده، پیروزی می‌شود.»
احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس هم گفته «از طیف اصلاح‌طلبان، آذری جهرمی، سورنا ستاری و اردکانیان به عنوان گزینه مطرح هستند.» این حال اصولگرایانی مثل محمدحسن قدیری ابیانه درباره اینگونه تحلیل می‌کنند که «ستاری آدم خوشنامی است و در زمینه مسئولیت‌های خودش نسبتا خوب عمل کرده است، اما مسئولیت ریاست جمهوری فقط مسائل فناورانه نیست.»

ویدئوی تبلیغاتی سردار دهقان

در میان گمانه‌زنی‌‌های انتخاباتی یک نفر اما چراغ را روشن کرد و فیلمی منتشر کرد که در آن رسما خبر نامزدی خودش برای انتخابات ریاست جمهوری را منتشر کرد: سردار حسین دهقان.
دهقان تنها چهره‌ای بود که هم در دولت‌های محمود احمدی‌نژاد و هم در دولت حسن روحانی در پست‌های عالی دولتی ایفای نقش کرد. او پس از آنکه در دولت دوم حسن روحانی با کرسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح خداحافظی کرد، به عنوان مشاور رهبری منصوب و مشغول فعالیت شد.
او در مصاحبه ویدیویی درباره چرایی کاندیداتوری‌اش گفته که «خودم را یک عنصر کاملا ملی و انقلابی و فردی می‌دانم که آنچه تا به امروز برایم مهم بوده، در اختیار گذاشتن ظرفیت فکری، اجرایی و ذهنی خودم برای پیشبرد اهداف و منافع نظام و انقلاب بوده است.» روزنامه اعتماد نوشته پیش از این اخباری مبنی بر حمایت علی شمخانی، محسن رضایی و محمدباقر قالیباف از او برای حضور در انتخابات منتشر شده بود.
دهقان خود را نماد تفاهم ملی خوانده اما رویداد۲۴ گزارشی مفصل درباره وضعیت او منتشر کرد و نوشت «در لیست مقدماتی انتخاباتی حزب کارگزاران سازندگی که تلاش می‌کند رابطه دوستانه‌ای با همه نهادهای قدرت و ثروت برقرار کند هم جایی برای سردار دهقان نبود. با این وصف پیش‌بینی وضعیت سایر احزاب اصلاح طلب چندان سخت نیست. در میان اصولگرایان نیز تصور اینکه کسی بخواهد از سردار قالیباف یا حجت الاسلام رییسی بگذرد و با حسین دهقان ائتلاف کند، کمی دشوار است. در چنین شرایطی اینکه بتوان سردار دهقان را نماینده «فضای اجماع و تفاهم در سطح ملی» بدانیم هم سخت است.»

مناظره درباره رئیس حمهور نظامی

مناظره میان سیدمصطفی تاج‌زاده فعال سیاسی اصلاح‌طلب و احمد زیدآبادی روزنامه‌نگار و فعال ملی-مذهبی با موضوع «رئیس‌جمهور نظامی؟» توسط انصاف‌نیوز برگزار شد. تاجزاده در این مناظره گفته بود «جمهوری اسلامی یک نظام هیبریدی و ترکیبی یعنی یک نظام نیمه بسته و نیمه‌باز یا نیمه انتخابی و نیمه انتصابی است. عوامل زیادی در این که هر لحظه و در هر دوره کدام یک از این نیمه‌ها دست بالا را پیدا کنند، نقش ایفا می‌کند. یعنی هر قدر که مردم فعال‌تر باشند، مشارکت داشته باشند و مطالبات خود را بروز دهند، کف مطالبات ملی بالا می‌رود و برعکس هراندازه که مردم منفعل باشند این مطالبات پایین‌تر می‌آید. البته شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی هم در این مساله تاثیرگذار است. برای مثال اگر در همین انتخابات اخیر آمریکا ترامپ پیروز می‌شد شرایط به نفع گروه‌های انتصابی رقم می‌خورد لذا بی‌دلیل نبود که وقتی ترامپ شکست خورد واقعا عزا گرفتند چرا که می‌دانستند که پیروزی بایدن، کفه را به نفع تعامل، تنش‌زدایی، رفع تحریم‌ها و گفتگو سنگین می‌کند.»
زیدآبادی با بیان اینکه با حضور رئیس‌جمهور نظامی، فضا بسته نخواهد شد، اینگونه تحلیل کرده بود که «با حضور رئیس‌جمهور نظامی فضا خیلی هم بسته نخواهد شد. برای مثال علیرغم سخت‌گیری‌ها در این سال‌ها حوزه‌هایی مانند موسیقی و فیلم محدود نشد و یا در مساله حجاب موفق نشدند آنچه مدنظر داشتند را اجرا کنند. تصور نمی‌کنم رئیس جمهور نظامی بعد از روی کار آمدن بخواهد دوباره گشت ارشاد راه‌اندازی کند و با زنان برخورد کند یا اینکه فضای مجازی و اینترنت را به‌طور کلی تعطیل کند.»
رویداد۲۴ پیش از این در مصاحبه‌ای مفصل با فیاض زاهد موضوع رییس جمهور نظامی را بررسی کرده بود. در آن مصاحبه زاهد اینگونه تحلیل خود را مطرح کرده بود که «اصل پروژه آمدن یک نظامی یک مشکل بزرگ دارد؛ زمانی که نظامیان پایشان به سیاست باز می‌شود، مشکلات جدیدی برای نظام ایجاد می‌شود که اتفاقا دودش به چشم خود حاکمیت خواهد رفت؛ مثلا چه تضمینی وجود دارد که رئیس جمهور نظامی در نتیجه مناسبات نظامی که دارد بر فرآیند انتخاب رهبر یا شورای رهبری دخالت نکند؟ در درازمدت چه تضمینی وجود دارد که اصلا ولایت فقیه به عنوان میراث امام خمینی از بین نرود؟»

کنایه موتلفه به رئیسی و حمایت از قالیباف

دوگانه قالیباف – رییسی یکبار در انتخابات ۱۳۹۶ پیش آمد و آنجا قالیباف کنار کشید. این بار اما بخشی از اصولگرایان معتقدند باید رییسی کنار بکشد. حمیدرضا ترقی گفته «منصوبان از جانب رهبری برای کسب سمت خاص منع شده‌اند. با توجه به اینکه حکم‌های مقام معظم رهبری معمولا پنج‌ساله و سه‌ساله است، شرایط اقتضا می‌کند که فرد منصوب بتواند برنامه خود را به سرانجام برساند.» ناظران اینگونه تحلیل کردند که منظور ترقی ابراهیم رییسی است؛ چه آنکه رییس مجلس منصوب رهبری نیست.
البته خود ترقی اشاره‌اش را تکمیل کرده و گفته «قالیباف به‌عنوان نماینده مجلس منتخب مردم است و انتصابی از سوی رهبری در مورد ایشان صورت نگرفته است؛ بنابراین فکر نمی‌کنم ایشان مشمول چنین منعی باشد؛ مگر اینکه خود وی تشخیص دهد که جایگاهش در اجرا مفیدتر است یا مجلس.»
پیش از این سلیمی نمین فعال سیاسی اصولگرا خبر داده بود که «کسانی را که از ایشان حکم داشتند و دارند، از کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری منع کرده‌اند.» ظاهرا اصولگرایان تمایل دارند اینبار قالیباف کاندیدای اصلی باشد نه ابراهیم رییسی.

توصیه به قالیباف

حسین بیادی فعال اصولگرا خبر داده که جریان‌های اصولگرا به سه سناریو رسیده‌اند؛ اول «حضور در صحنه انتخابات بدون آقایان قالیباف و رئیسی و معرفی یک کاندیدای جوان» و دوم «حضور همزمان آقایان قالیباف و رئیسی در صحنه انتخابات ریاست جمهوری و کنارگیری یک نفر از آن‌ها در هفته منتهی به انتخابات براساس نظرسنجی»
از نظر آنها گزینه اول و دوم فایده‌ای ندارد و بنابراین بهتر است راه سومی انتخاب شود: «قالیباف و یسی کمک کنند تا افرادی شایسته، انقلابی و دلسوز مردم وارد صحنه رقابت شوند.» معلوم نیست این ایده چقدر خوشایند قالیباف و رییسی باشد. دست‌کم با توجه به بیان آن از زبان حسن بیادی (چهره نزدیک به قالیباف) به نظر می‌رسد واقعیتی در آن وجود ندارد.

نامزدی سعید محمد جدی‌تر شد

در هفته گذشته کمپینی در فضای مجازی راه‌اندازی شد که در آن جمعی از جوانان انقلابی از سعید محمد درخواست کردند برای انتخابات ریاست جمهوری حضور یابد. سردار سعید محمد البته درباره احتمال حضورش در انتخابات گفته «ما اهل کار هستیم و کارگریم. قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا آن قدر ماموریت‌های مهم در زمینه اقتصاد مقاومتی در کشور دارد که تمام فکر خود را در تحقق منویات مقام معظم رهبری در این زمینه متمرکز کرده‌ایم.»
او در پاسخ به اینکه «اگر از شما خواسته شود در انتخابات شرکت کنید، چه تصمیمی خواهید گرفت»، گفته «بستگی به شرایط دارد. باید توجه کنیم که شرایط این دوره از انتخابات پیچیده است باید جلوتر برویم و ببینیم چه اتفاقاتی در انتظار ما است.»

توییت جنجالی رئیس ستاد ائمه جمعه

محمدجواد حاج علی اکبری در توییتی که منتسب به او بود نوشت «انتخابات ۱۴۰۰ نقطه عطف در تاریخ ایران و جهان اسلام خواهد بود؛ زمینه‌ها برای تشکیل دولت جوان حزب‌اللهی در حال فراهم شدن است.»
برای خوانندگان این توییت این تلقی پیش آمد که معنای آن بیش از هر چیز به زد و بند برای انتصاب رییس جمهور نزدیک است نه انتخاب رییس جمهور. همین موضوع جنجال زیادی ایجاد کرد و در نهایت روابط عمومی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور بحث انتخابات سال ۸۸ را پیش کشید و انتساب این توییت به حاج علی اکبری را فتنه خواند.»

انتقاد سایت جامعه روحانیت از نیکزاد

یکی از چهره‌هایی که بحث کاندیداتوری او نیز مطرح شده، علی نیکزاد است. اخیرا او سفری به خراسان شمالی رفته و حاشیه‌ای ایجاد شده است. نامه نیوز منتسب به جامعه روحانیت مبارز در مطلبی نوشت: «مجمع نمایندگان استان خراسان شمالی برای افتتاح برخی طرح‌های عمرانی از علی نیکزاد نائب رییس مجلس شورای اسلامی دعوت کرده است در یک سفر یک روزه از این طرح‌ها بازدید کند.»
در آن مطلب نوشته شده که «اداره کل دفتر هیات رییسه مجلس در نامه‌ای خطاب به معاون وزیر و رئیس سازمان ملی مسکن، معاون امور مناطق محروم ریاست جمهوری، رئیس سازمان شهرداری و دهیاری‌ها، معاون بنیاد مستضعفان، مدیرعامل بانک ملی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ایمیدرو، معاون بنیاد مسکن، رئیس سازمان توسعه تجارت، مدیر عامل فرودگاه‌های کشور و معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ساخت وزارت راه و شهرسازی، خواسته با توجه به سفر نیکزاد به خراسان شمالی، شخصا در این سفر نائب رییس مجلس شورای اسلامی را همراهی کنند. باتوجه به اینکه رحمانی فضلی فرمانده قرارگاه پشتیبانی ستاد ملی مقابله با کرونا، مصوبات ستاد ملی کرونا را در حکم قانون عنوان و اعلام کرد که هر سه قوه مشمول محدودیت‌های کرونایی می‌شوند، اقدام اداره کل دفتر هیات رییسه مجلس در بی‌اعتنایی به پروتکل‌ها و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا درخصوص عدم انجام سفر‌های غیرضروری جای تامل بوده و مشخص نیست ضرورت انجام این سفر به یکی از استان‌های در وضعیت قرمز چیست. نکته دیگر اینکه با توجه به اصل تفکیک قوا، بر چه اساسی و از چه زمانی معاونین وزرا باید در هنگام سفر نمایندگان و هیات رییسه مجلس، آنان را همراهی کنند.»
تغییر آرایش اصلاح طلبان و اصولگرایان پس از انتخابات آمریکا

تغییر آرایش اصلاح طلبان و اصولگرایان پس از انتخابات آمریکا

رویداد ۲۴