آرشیو » فرهنگی هنری
کد خبر : 88369
دوشنبه - ۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹

درگذشت غلامحسین منیرزاد پیشکسوت نمایشنامه نویسی گیلان

حرف تازه – غلامحسین منیرزاد پیشکسوت نمایشنامه نویسی گیلان بعد از تحمل یک دوره بیماری درگذشت.

به گزارش حرف تازه به نقل از ایران تئاتر، غلامحسین منیرزاد این نویسنده و کارگردان گیلانی، در سال ۱۳۱۷ در رشت دیده به جهان گشود. وی پس از اتمام دوره تحصیلات مقدماتی برای ادامه مدارج علمی به کشور آلمان رفت و در دانشگاه ماکسی میلیان مونیخ به تحصیل در رشته مکانیک عمومی پرداخت. از سال ۱۳۴۲ به ایالات متحده امریکا مهاجرت کرد تا دوره تکمیلی کارشناسی خود را بگذراند. وی در سال ۱۳۴۵ به کشور بازگشت و در نیروی دریایی بندرانزلی مشغول به کار و در سال ۱۳۷۳ بازنشسته شد.
این نمایشنامه نویس ارزنده که نویسندگی را از سن ۸ سالگی آغاز کرده، گویندگی در رادیو گیلان و نویسندگی تعداد زیادی نمایشنامه رادیویی را در برنامه ارتش به عهده گرفت و از آن زمان تاکنون آثار بسیاری از وی چاپ و به نمایش در آمده است. نمایشنامه «گوهر آفرینش» وی در سال ۱۳۶۸ مقام نخست نمایشنامه نویسی کشور را به خود اختصاص داد و در جشنواره بین المللی فجر حائز رتبه برتر شد.

رمان و بیش از ۲۵ نمایشنامه از جمله داس جنگ، اسیر، پس از واقعه، نظم نوین، تراژدی مرداب، دام صیاد، رقص ماهی، سواران سرنوشت، عصیانگر، قفس، زنجیرها، مرگ‌ارزانی و… برخی از کارهای این هنرمند گیلانی است.

همچنین مجموعه های تلویزیونی عکس رخ یار ، سلام دکتر ، و این باز آمده گوید راز، از فیلمنامه‌های این نویسنده است که به صورت فیلم در تلویزیون به نمایش در آمده است.

غلامحسین منیرزاد پس از طی یک دوره بیماری غروب یکشنبه ۲ آذر دار فانی را وداع گفت.

درگذشت غلامحسین منیرزاد پیشکسوت نمایشنامه نویسی گیلان

درگذشت غلامحسین منیرزاد پیشکسوت نمایشنامه نویسی گیلان