پوتین حکومت نظامی اعلام کرد

فارس نوشت: رئیس‌جمهور روسیه در چهار منطقه لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپروژیا که به تازگی به این کشور الحاق شدند، وضعیت حکومت نظامی اعلام کرد.

به گزارش حرف تازه به نقل از خبرآنلاین، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه امروز چهارشنبه (۱۹ اکتبر) با اعضای شورای امنیت این کشور دیدار و در چهار منطقه لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپروژیا که به تازگی به روسیه الحاق شدند، وضعیت حکومت نظامی اعلام کرد.

به گزارش شبکه «راشا تودی»، رئیس‌جمهور روسیه توضیح داد: «حکومت نظامی از نیمه شب اجرایی می‌شود و امکان پاسخگویی به تهدیدات امنیتی در حال بروز را فراهم می‌کند». کرملین هم اعلام کرد فرمان پوتین از فردا پنجشنبه در مناطق مذکور اجرایی می‌شود.

پوتین در این نشست افزود کی‌یف هر پیشنهادی برای مذاکره را رد می‌کند و به گلوله‌باران مناطق جدید روسیه با استفاده از روش‌های تروریستی ادامه می‌دهد. به گفته وی، خرابکاران برای ورود به روسیه تلاش می‌کنند و مسکو از تلاش‌ها برای حمله به نیروگاه هسته‌ای و زیرساخت‌های غیرنظامی جلوگیری کرده است.

رئیس‌جمهور روسیه در ادامه گفت به روسای مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا اختیارات بیشتری برای تضمین امنیت ساکنان آن‌ها داده خواهد شد. پوتین تاکید کرد روسیه باید سیاست‌های مهاجرتی را برای مقابله با چالش‌های موجود و آتی تنظیم کند.

پوتین همچنین دستور داد تا در برخی مناطق مرزی با اوکراین سطح امنیتی افزایش یابد. طبق اعلام کرملین، روسیه قصد بستن مرزهایش به دلیل حکومت نظامی اعلام شده در مناطق مذکور را ندارد.

پیش‌تر روزنامه «ایندیپندنت» گزارش داد هم‌زمان با پیشروی نیروهای اوکراینی در خرسون که به‌تازگی از طریق همه‌پرسی به روسیه الحاق شده، مقامات محلی از شهروندان خواسته‌اند «هرچه سریع‌تر» این منطقه را ترک کنند.

«ولادیمیر سالدو» فرماندار منصوب روسیه در خرسون امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که مقامات در حال انتقال غیرنظامیان به کرانه غربی رود دنیپرو هستند تا امنیت آن‌ها حفظ شده و ارتش بتواند به شکل قاطع عمل کند. معاون سالدو نیز در بیانیه‌ای با اعلام لزوم خارج شدن هرچه سریع‌تر غیرنظامیان از این منطقه گفت: «در آینده بسیار نزدیک، جنگ خرسون آغاز خواهد شد».

پیش‌تر فرمانده نیروهای روس در اوکراین اعلام کرده بود وضعیت در مناطق الحاق شده «متشنج» است و دشمن عامدانه به اهداف غیرنظامی شلیک می‌کند.

از سوی دیگر، نیروهای روس از هفته گذشته حملات هوایی علیه مواضع اوکراین را پس از انفجار پل کریمه تشدید کرده‌اند. ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه دوشنبه تأیید کرد که او فرمان این حملات موشکی را به تلافی تخریب پل کرچ صادر کرده است. او هشدار داد هر گونه حمله برای تهدید روسیه با «پاسخ سخت» مواجه خواهد شد.