رفتن به بالا

پایگاه خبری و تحلیلی حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 16 خبر


  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۹ ربيع ثاني ۱۴۴۲
  • 2020 Wednesday 25 November
واکنش رضا رسولی به مساله انتقال آب دریای کاسپین به سمنان؛

همیشه پیش از آنکه فکر کنی اتفاق می‌افتد/ باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم… 

حرف تازه – رضا رسولی نایب رییس شورای اسلامی شهر رشت با ارسال نامه ای به مساله انتقال آب دریای کاسپین به سمنان واکنش نشان داد. متن نامه بدین شرح است: آنچه مسلم است تصمیم به احداث واجرای سدها وسازه های آبی که منجربه تبدیل دریاچه ارومیه به کویر نمک و چندین تجربه ى مشابه […]

حرف تازه – رضا رسولی نایب رییس شورای اسلامی شهر رشت با ارسال نامه ای به مساله انتقال آب دریای کاسپین به سمنان واکنش نشان داد.

متن نامه بدین شرح است:

آنچه مسلم است تصمیم به احداث واجرای سدها وسازه های آبی که منجربه تبدیل دریاچه ارومیه به کویر نمک و چندین تجربه ى مشابه شد درفضایی مملو ازخوش بینی مفرط همراه با توجیهات ظاهرا کارشناسانه صورت گرفته و همه کسانی که از بدو تا آشکارشدن فجایع، از اینگونه تصمیمات دفاع می کردند لابد خیرخواه ملک و ملت بوده اند.  

اینک دوباره نقطه از سر خط، داریم اشتباه بزرگ و غیرقابل جبرانی را دامن می زنیم. نگاهی به تاریخ طبیعی جهان و زوال محتوم برساخته های بشر در برابر نیروهای آشکار و نهان طبیعت به ما این هشدار را می دهد که با فطرت و نظام تکوینی طبیعت در افتادن، حکم عقل نیست. بلایی که سر منابع طبیعی، جنگل ها و گونه های گیاهی و جانوری و آب های عمیق زیر زمینی آورده ایم و امروزه تازه داریم نتایج زیانبار آن را مز مزه می کنیم، آیا کافی نیست تا به خود زنهار دهیم و به حق حیات باشندگان پس از خود که همانا مخلوقات خداوند رحمان هستند بیاندیشیم؟ 

پیشنهاد بودجه در قالب الحاق یک بند به تبصره ۱۵ لایحه بودجه سال۱۳۹۸ بمنظور مطالعات و اجرای طرح انتقال آب بین حوزه ای و سرشاخه های آبی دریای کاسپین و سه استان شمالی کشور به فلات مرکزی، قطع نظر از ملاحظات سیاسی، امنیتی، زیست محیطی بلحاظ حقوقی نیز واجد اشکالات شکلی و ماهیتی است ازجمله اینکه موضوع انتقال آب دریاى کاسپین و پیامدهای اقلیمی و سرزمینی آن اساسا ماهیت بودجه ای ندارد، تا ابتدا به ساکن و بدون طی کردن فرایند تقنینی و بررسى و تصویبِ ماده واحده در کمیسیون هاى تخصصى و صحن مجلس یا هر گزاره قانونی که اصل موضوعِ انتقال آب های بین حوزه ای را تجویز کرده باشد، دفعتا وبدون تمهید مقدمات قانونی، درلایحه بودجه برای تحقق آن بودجه پیشنهاد شود!!  

پرواضح است  لایحه بودجه بعنوان یکی از ارکان و اساس مالیه عمومی کشور از مراحل پیشنهاد، تصویب، تخصیص و تفریغ تشکیل می شود. مادام که در حوزه عمرانی و اجرایی طرحی از حیث اباحه ی قانونی و شرعی منجز و روشن نباشد و ضرورت اجرای آن به موجب قانون واز طریق مراجع ومبادی صالح قانونی احراز و ابلاغ نشده باشد،تصویب بودجه برای اجرای آن محل اشکال اساسی است. علاوه بر ایراد شکلی فوق بلحاظ ماهوی و اینکه آیا مطالعات و امکان سنجی چنین طرحی انجام شده است یاخیر، ابهامات اساسی وجود دارد. 

یکی از ایرادات وارده به برخی کنش های مدیریتی در سطح کلان کشور درگذشته، همین اهمال در تدقیق آثار و پیامد طرح های خلق الساعه و شتابزده بوده است. آیا رواست که بدون رعایت صرفه و صلاح بخش عمده ای از جامعه با تصور ناآزموده و کارشناسی نشده ی منافع موهومی که ممکن است برای بخش دیگر ایجاد شود دست به چنین اقدام پر ریسک بزنیم که مصداق بارز “اِنَّ الْاِنسٰانَ لَفی خُسْرْ” خواهد بود.

آقاى رییس جمهور، حضرتعالى این هفته میهمان گیلان خواهید بود و بنده به عنوان یک شهروند رشتى و گیلانى که به مهمان نوازى و خونگرمى شهره اند، قطعا واجبات میهمان نوازى که احترام به میهمان است را به جا خواهم آورد.

لکن مستحبات را بعید میدانم، فلذا به عنوان یک رشتوند قطعا به پیشواز حضرتعالى نخواهم آمد.

در خانه مینشینم و اندک بارقه هاى امیدِ باقیمانده را در فرمایشات جنابعالى در لاهیجان خواهم جست… و از صمیم قلب امیدوارم ابهامات موجود با فرمایشات مستدل و فنى حضرتعالى برطرف گردد.

قطعا حق قانونى بنده به عنوان یک شهروند ایرانى و گیلانى براى پیگیرى پروژه هاى ناصواب از این دست از طریق مراجع تعیین کننده بویژه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام، شوراى محترم نگهبان و مبادی مدافع حقوق عامه درقوه قضاییه و دستگاه های مامور به صیانت از منابع ملی و محیط زیست در قوه مجریه … جهت جلوگیری از این اقدام ناسنجیده و زیانبار محفوظ خواهد بود. فلذا در صورت عدم اقناع در اولین فرصت مراحل اعتراض و شکایت از سازمان محیط زیست کشور و قواى محترم مجریه و مقننه را از طریق مبادى قانونى پیگیرى خواهم نمود.

از کارشناسان، کنشگران مدنی، اساتید دانشگاه، روحانیت مسئول و آگاه و همه کسانی که به سرنوشت ایران بعنوان ملت یکپارچه دل مشغول هستند انتظار می رود با آغاز سخن، تحقیق و فراهم نمودن بستر گفتگو و مطالعه فارغ از اینکه با بنده موافق یا مخالف باشند، نسبت به آینده خود  و فرزندان خود با آگاهى و احساس مسئولیت تصمیم بگیرند.

در نهایت از حقوقدان محترم، استاد بزرگ زاده عزیز بابت مشاوره حقوقى تخصصى و ارائه ى پیشنهادات ارزشمند براى تکمیل این مرقومه خالصانه سپاسگزارم.

فرزندِ گیلان، رضا رسولى؛ سیزدهم اسفند ماه نود و هفت

اخبار مرتبطتبلیغات

آخرین اخبار