همایش باز‌شناسی جنبش جنگل در رشت برگزار می شود

تی تی خبر : همایش باز‌شناسی جنبش جنگل از نگاهی نو با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رشت برگزار می‌شود. سروش اکبرزاده دبیر برگزاری این همایش بیان داشت: نهضت جنگل یکی از پر افتخار‌ترین حوادث گیلان در دوران معاصر است و بر همین اساس، همه ساله در پاسداشت این اتفاق مهم، همایشی […]

تی تی خبر : همایش باز‌شناسی جنبش جنگل از نگاهی نو با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رشت برگزار می‌شود.
سروش اکبرزاده دبیر برگزاری این همایش بیان داشت: نهضت جنگل یکی از پر افتخار‌ترین حوادث گیلان در دوران معاصر است و بر همین اساس، همه ساله در پاسداشت این اتفاق مهم، همایشی در استان با حضور گیلان پژوهان و فرهیختگان برگزار می‌شود.
وی اظهار کرد: نگاهی نو به جنبش جنگل می‌تواند افق‌های جدیدی را پیش روی نسل جدید هویدا کند.

سروش اکبرزاده
وی ادامه داد: همایش یادشده بیست و چهارم دی ماه جاری از سوی مجمع اسلامی فرهنگیان گیلان، خانه فرهنگ استان و با همکاری استانداری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، شهرداری و شورای اسلامی شهر رشت برگزار می‌شود.
اکبرزاده افزود: هشت مقاله علمی در همایش یک روزه باز‌شناسی جنبش جنگل از نگاهی نو ارائه خواهد شد.

همایش یک روزه باز‌شناسی جنبش جنگل از نگاهی نو روز بیست و چهارم دی ماه جاری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت برگزار می‌شود.
میرزا یونس معروف به میرزا کوچک در سال ۱۲۹۸ در رشت متولد شد. با توجه به آنکه پدرش به میرزا بزرگ معروف بود، به وی میرزا کوچک لقب دادند. در نوجوانی برای تحصیل علوم دینی قدم به مدارس مذهبی گذاشت و مدارج علمی را طی کرد و در سال ۱۳۲۶ در گیلان به صفوف آزادیخواهان پیوست و برای مقابله با محمدعلی شاه روانه تهران شد.
در تاریخچه مبارزات آزادیخواهانه مردم ایران، قیام میرزا کوچک خان جنگلی از جمله نهضت‌هایی است که با اندیشه اسلامی و ضداستعماری شکل گرفت و روز ۱۱ آذر ۱۳۰۰ هجری شمسی میرزا کوچک خان جنگلی پس از سال‌ها مبارزه علیه خیانت‌های قاجار و استبداد رضاخانی، به شهادت رسید.
آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی معروف به سردار جنگل در جنوب شهر رشت در محله سلیمان داراب واقع شده است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به کنگره بزرگداشت میرزاکوچک خان جنگلی که آذرماه سال ۱۳۹۱ در رشت برگزار شد، با اشاره به اینکه منشا حرکت میرزا کوچک خان یک منشا صددرصد دینی و اعتقادی است، تاکید کردند: ایشان یک واحد مینیاتوری از نظام اسلامی را در‌‌ همان محدوده خاص خود – گیلان – ایجاد کرد.

۶۰-۸۴-NXPowerLite

منبع : ایرنا