هشدار گرمازدگی در چند روز آینده | بین ساعت ۱۰ تا ۱۶ از منزل خارج نشوید

کودکان زیر ۴ سال ، افراد بالای ۶۵ سال و افراد پرخطر در برابر گرما مراقبت بیشتری کنند.

به گزارش حرف تازه به نقل از عصر ایران، وزارت بهداشت درباره گرما و گرمازدگی در روزهای آینده در تهران هشدار داد.

هشدار گرمازدگی در چند روز آینده

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: کودکان زیر ۴ سال و افراد بالای ۶۵ سال و افراد پرخطر همچون بیماران قلبی، دیابتی، افراد دارای فشار خون در معرض گرمازدگی هستند و باید خودمراقبتی بیشتری داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت بهداشت (وبدا) سعید کریمی با اشاره به هشدار‌های هواشناسی مبنی بر گرم شدن هوا در سه روز آینده گفت: بدن پس از فعل و انفعالاتی که دارد باید بتواند با محیط تبادل گرما کرده و خنک شود و هنگامی که درجه گرما از ۴۰ عبور می‌کند، این تبادل حرارت دچار مشکل می‌شود.

کریمی ضعف، بی حالی، تشنگی شدید، گرفتگی عضلات، افت فشار خون، غش، بیهوشی، ضعف شدید و در موارد شدید حتی به کما رفتن فرد را از علائم گرمازدگی دانست و بیان کرد: در چنین وضعیتی فرد باید از گرما و آفتاب دور نگه داشته و در سایه یا جای خنک قرار داده شود.

وی ادامه داد: در روز‌های بسیار گرم چند روز آینده، افراد حتی الامکان نباید بین ساعات ۱۰ تا ۱۶ از منزل خارج شوند.

کریمی تأکید کرد: خوردن آب و مایعات خنک مثل شربت آبلیمو و قرار گرفتن در مکان‌های خنک توصیه همگانی است. مایعات بدن باید در روز‌های گرم تأمین شود.

وی افزود: در صورت پیدا شدن علائم شدید گرمازدگی باید فرد به اورژانس و پزشک منتقل شود.

این مقام وزارت بهداشت همچنین از آماده باش مراکز درمانی برای روز‌های گرم این هفته خبر داد و گفت: تمام مراکز درمانی در آماده باش برای پذیرش افراد گرمازده و بیماران پرخطر قرار دارند.