23 سال سختی کشیدم، اما حالا 7 یا 8 قهرمانی می خواهم

هادی چوپان در رویای رسیدن به رونی کلمن و آرنولد!

هادی چوپان بعد از قهرمانی تاریخی خود در مسترالمپیا گفته شاید بتواند مثل آرنولد یا رونی کلمن ۷ یا ۸ قهرمانی در این رویداد کسب کند.

به گزارش حرف تازه به نقل از ورزش سه، ستاره این روزهای ورزش ایران یعنی هادی چوپان که در مسترالمپیا به عنوان بالاترین سطح مسابقات حرفه ای بدنسازی جهان بعد از ۴ دوره حضور به عنوان قهرمانی رسید، می گوید از ۲۳ سال قبل با رویای بالا بردن ساندو(جایزه ویژه قهرمان مسترالمپیا) زندگی کرده و در آخر توانسته در سال ۲۰۲۲ به این آرزوی خود برسد.

چوپان ملقب به گرگ ایرانی در مصاحبه ای جالب دقایقی بعد از قهرمانی در مسترالمپیا گفته: «از ۲۳ سال قبل آرزو داشتم یک روز مسترالمپیا شوم. همیشه دوست داشتم با هنی رامبد کار کنم. وقتی شنیدم یک مربی ایرانی در آمریکا هست و می گویند بهترین مربی دنیاست، دوست داشتم با او تمرین کنم. الان هم می گویم در این سال ها من فقط تمرین کردم و آن چیزی که مرا ساخته، علم بوده. امیدوارم این روزها بازهم تکرار شود.» 

فوق ستاره ایرانی اما در پستی که در صفحه اینستاگرامی خود منتشر کرده، صحبت های تاثیرگذاری در خصوص سختی هایی که برای رسیدن به آرزویش کشیده، گفته است: «بعد از ۲۳ سال درد، رنج، غم، تهمت، فقر، زحمت، تلاش، هزینه، حرف بد، دیوارهای بلند پر از دردسر، دزدان زندگی، آدم های بد نیت و حسود و دوست نماهای خیانتکار اما!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! با کمک و لطف خداوند، دعای خانواده، دوستان، هواداران خوبم و فدای بهترین دوران زندگیم امروز به آرزوهایم رسیدم و به زندگی درود می فرستم.» 

اما نه تنها اولین قهرمانی در المپیا بلکه جایزه ۴۰۰ هزار دلاری هم هادی چوپان را به انتهای خط نرسانده است. او در پاسخ به این سوال که می خواهد چند ساندوی دیگر را به خانه ببرد، می گوید: «شاگردان هنی رامبد ۷ تایی می شوند!» 

1785470تصویرى از آرنولد و رونى کلمن، دو اسطوره بدنسازى جهان که به ترتیب با ٧ و ٨ قهرمانى در مسترالمپیا جزو رکوردداران تاریخ این رقابت ها هستند

وقتی گزارشگر با تعجب از او می پرسد که چرا ۷ تا؟، چوپان اینگونه پاسخش را می دهد: «شاید هم ۸ تا!» 

اما هادی چوپان با ۳۵ سال سن چرا به فکر بردن ۷ یا ۸ عنوان قهرمانی مسترالمپیا است؟ بد نیست نگاهی به کارنامه پرافتخارترین های این رویداد بیاندازیم که اخیرا پنجاه و هشتمین دوره خود را سپری کرد. از سال ۱۹۶۵ مسترالمپیا توسط برادران ویدر راه اندازی شد و لاری اسکات معروف به پسر طلایی اولین قهرمان این رقابت ها لقب گرفت. جالب است بدانید که نام دو حرکت بدنسازی “جلو بازو لاری” و “اسکات” هم از نام اولین قهرمان مسترالمپیا گرفته شده است.  

در طول این سال ها با احتساب قهرمانی هادی چوپان ۱۷ نفر توانسته اند قهرمانی مسترالمپیا را به نام خود ثبت کنند که در صدر آن ها “لی هینی” و “رونی کلمن” قرار دارند که هر کدام ۸ قهرمانی متوالی را به ارمغان آوردند. در رده بعدی آرنولد افسانه ای و فیل هیث با ۷ قهرمانی قرار دارند و دوریان یتس که اخیرا توسط یکی از بدنسازان آمریکایی با هادی چوپان مقایسه شده بود، ۶ قهرمانی متوالی در کارنامه دارد.

حالا هادی چوپان هم در کنار قهرمانان مطرحی همچون شاون رودن و برندون کوری یک قهرمانی در مسترالمپیا به دست آورده و به فکر افزایش رکورد خود در سال های آینده خواهد بود.  

اما اتفاق جالب تر اینجاست که قهرمانان قدیمی مسترالمپیا به هیچ عنوان به اندازه قهرمانان فعلی این رشته جایزه نقدی دریافت نکردند. در ابتدا تا ۹ سال جایزه نفر اول مسترالمپیا هزار دلار بوده و به مرور این عدد برای قهرمان به ۴۰۰ هزار دلار رسیده که البته بخشی از جایزه کلی ۱٫۶ میلیون دلاری برای همه دسته های وزنی و رشته های مختلف است.  

هادی چوپان از این نظر حتی با یک قهرمانی و دریافت جایزه ۴۰۰ هزار دلاری به مراتب جایزه بیشتری نسبت به اسطوره های این رقابت ها برده است. مثلا آرنولد با ۷ قهرمانی فقط ۵۷ هزار دلار جایزه از مسترالمپیا برنده شد. این هم شاید پاداش تمامی سختی هایی باشد که هادی چوپان گفته در ۲۳ سال اخیر برای رسیدن به چنین مقامی کشیده است.