نگاهی به حواشی سخنرانی آذر منصوری در رشت

جمعی از اصولگرایان تندرو با تجمع مقابل سالن سخنرانی آذر منصوری در رشت، نظم برگزاری این مراسم را تا حدودی بر هم زدند.

حرف تازه – روز چهارشنبه قرار بود آذر منصوری عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در رشت سخنرانی کند. این همایش از سوی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی منطقه گیلان و با همکاری جمعیت زنان مسلمان نواندیش گیلان برنامه‌ریزی و در سالن همایش خانه فرهنگ امید بازنشستگان کشوری استان گیلان در رشت، برگزار شده بود.

جمعی از اصولگرایان تندروی رشت، واکنش سختی به این سخنرانی داشتند. یکی از رسانه‌های محلی درباره این مراسم تیتر زده بود «قابل توجه نهاد‌های امنیتی… واکاوی اصلاح طلبانه با چاشنی دعوت از یک ضدانقلاب»

در توضیح خبر نیز آمده بود «آذر منصوری از فعالان فتنه ۸۸ است که با اتهاماتی همچون «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات»، «تبلیغ علیه نظام»، «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی» به ۳ سال زندان محکوم شده است و به نظر می‌رسد با دعوت ژاله حساس خواه دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش استان قرار است عازم گیلان شود. به ژاله حساس خواه و سایر هم پیالگی‌های ایشان متذکر می‌شویم که زادگاه سردار املاکی‌ها، قلی پور، سیرت نیا، کوچکی، نوری هریس و … هیچ وقت محل جولان افراد مساله دار نخواهد بود.»

همین جوسازی‌ها باعث شکل گیری تجمعاتی مقابل محل سخنرانی آذر منصوری شد به شکلی که بعضی رسانه‌ها خبر لغو این مراسم را منتشر کردند. با این وجود، حضور پررنگ و حرفه‌ای نیروی انتظامی در محل، در لحظات بحرانی مانع از تشدید خشونت در محوطه شد.

شاهدان محلی گفته‌اند عناصر معترض و محاصره کننده، پس از آنکه چند تن از بانوان شرکت کننده در کلاس آموزشی زبان انگلیسی خانه امید بازنشستگان کشوری پس از خاتمه کلاس قصد خروج از محوطه را داشتند، از فرصت بازشدن دروازه ورودی استفاده کردند و می‌خواستند به محوطه وارد شوند و نیروی انتظامی اجازه این کار را نداد.

آذر منصوری بعد از این اتفاقات دریادداشت کوتاه تلگرامی نوشت: «۲۰ دقیقه صحبت کردم و مراسم با همه فشار‌ها و حضور به موقع مسئولین انتظامی و امنیتی برگزار شد و آن‌ها هم پس از شعار دادن متفرق شدند و برگزارکنندگان نیز با هوشیاری مانع از خشونت و درگیری شدند. اما سخن من با اتاق‌های فرمان این گروه‌های به ظاهر خودسر است؛ به راستی تا کی و با کدامین هدف قرار است به این رفتار‌ها ادامه دهید؟ آیا به آثار و تبعات رفتار خود در بی اعتمادی، دامن زدن به تنش‌ها و تشدید اختلافات توجه دارید؟»

یکی از برگزار کنندگان مراسم نیز می‌گوید سخنرانی به سختی برگزار شد گرچه بخشی از مدعوین امکان حضور نیافتند. حضور پرشمار نیرو‌های فشار در پشت درب محل برگزاری مراسم تا یک ساعت بعد پایان سخنرانی هم ادامه داشت. پلیس امنیت استان همکاری خوبی در برگزاری این مراسم داشت.

روز گذشته در تهران نیز نیروی تندروی اصولگرا علیه سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران تجمعی برگزار کردند. به نظر می رسد در آستانه انتخابات، تجمعات نیروهای خودسر افزایش بیابد.