نکات مهمی که هنگام خرید بخاری برقی باید به آن‌ها توجه کنید

آیا قصد خرید بخاری دارید؟ در ابتدا باید بدانید که بسته به شرایطتان نیاز به چه نوع بخاری دارید. اگر قصدتان از خرید بخاری گرم کردن فضایی بسته و محدود با سرعت بالا تر است، بخاری‌‌های برقی میتوانند انتخاب خوبی باشند؛ چرا که بخاری‌‌های برقی کارکرد و هزینه‌ی مناسبی دارند. البته درست است که بخاری برقی مرغوب و کم‌هزینه است اما خرید آن کمی دشوار خواهد بود.

حرف تازه – رپورتاژ آگهی: عبارت “دشوار بودن” میتواند برگرفته از نکاتی باشد که اگر در هنگام خرید بخاری برقی رعایت نکنید به مشکل بر خواهید خورد و مدام برای سرویس و تعمیر بخاری برقی دچار دردسر می شوید. پس توجه به یکسری نکات هنگام خرید بخاری برقی ضروریست و اولین نکته ای که باید آن را رعایت کنید یا بهتر است بگوییم قبل از رفتن به خرید، باید راجع‌به آن تحقیق کنید؛ نوع بخاری برقی است.

بخاری‌‌های برقی دارای شکل‌‌های متفاوتی هستند، این شکل‌‌های متنوع نسبت به شرایطی خاص طراحی شده تا در محیط‌‌های متنوع، کارکرد به‌سزایی داشته باشد. اکنون این شمایید که باید از بین این مدل‌ها یکی را انتخاب کنید.

نکات مهم هنگام خرید بخاری برقی

انواع بخاری برقی

  • بخاری برقی سرامیکی

این نوع بخاری برقی از جمله وسیله‌ی گرمایشی بسیار پرکاربرد به شمار میرود که بیشتر در محیط‌‌هایی همچون محیط‌‌های مسکونی، تجاری دیده میشود. علت استفاده از بخاری سرامیکی در این محیط‌ها میتواند تامیین کردن گرمای فضا به صورت طولانی مدت باشد.

  • بخاری برقی روغنی

در بخاری‌‌های برقی روغنی از فناوری گرمایش Micathermic استفاده شده است. در واقع با به‌کاربردن روغن گرمابر درون بخاری، گرمایش‌‌های تابشی و همرفتی ایجاد میشوند.

  • بخاری برقی مادون قرمز

بخاری‌های مادون قرمز با استفاد از اشعه مادون قرمز کار میکنند؛ این به این معناست که از مکانیسم نور خورشید بهره میبرند. این نوع بخاری برقی علاوه بر گرم کردن محیط، محیط را از حالت گرم و خشک به مرطوب تغییر میدهند.

شکل‌‌های متفاوت بخاری برقی

  • زمینی

این مدل از بخاری‌‌های برقی کوچک و قابل حمل هستند. این بخاری‌ها به صورت عمودی و افقی تولید شده اند و به راحتی در کف اتاق یا محیط مدنظرتان نصب میشوند. بخاری‌‌های زمینی دارای فن هستند و جزو بخاری‌‌های فن دار حساب میشوند که با سرعت گرما را به سراسر محیط منتقل میکند.

  • کوچک

این بخاری‌ها هم همانند بخاری‌‌های زمینی در ابعادی کوچک و قابل حمل طراحی، تولید و عرصه شده است. شما میتوانید با استفاده کردن این نوع بخاری‌ها، در هزینه‌ها و همینطور انرژی‌ها، صرفه جویی کنید. چگونه این بخاری قرار است به شما در صرفه جویی کمک کند؟ این نوع بخاری‌های برقی فقط فضای محدودی که مورد استفاده قرار میگیرد را گرما میبخشند و انرژی‌‌های اضافی را برای دیگر بخش‌‌های ساختمان هدر نمیدهند.

  • دیواری

یکی دیگر از مدل‌‌های بخاری برقی، بخاری دیواری است؛ همانطور که از اسمش میتوان حدس زد، این بخاری‌ها بر روی دیوار و یا درون دیوار قابل نصب هستند. این نوع بخاری‌ها بیشتر در محیط‌‌های کاری باز همانند انواع کارگاه‌ها مورد استفاده قرار میگیرند.

  • قرنیزی

بخاری‌‌های برقی قرنیزی به راحتی بر روی قرنیز‌ها نصب میشوند. البته که این نوع بخاری‌ها بیشتر در در ساختمان‌‌های قدیمی که سیستم لوله کشی گرمایشی و تصویه هوا ندارند؛ استفاده میشوند. همچنین در ساختمان‌‌های نوساز و جدید به عنوان یک سیستم گرمایشی مکمل در کنار دیگر بخاری‌ها مورد استفاده قرار میگیرد. بخاری‌های قرنیزی در ۵۰ درصد استفاده از سیستم لوله کشی ساختمان، صرفه جویی میکنند.

بخاری برقی - بررسی مدل ها و مشخصات

ابعاد و سایز بخاری

یکی از مواردی که هنگام خرید باید به آنها توجه کنید، سایز بخاری است. شما باید بخاری را بر اساس مقدار محدوده‌ی مورد نیاز تهیه کنید. خرید بخاری برقی بزرگ برای فضایی کوچک فقط باعث هدر رفتن انرژی میشود و برعکس اگر برای محدوده ای بزرگ بخاری کوچکی خریداری کنید، اتاق و آن فضا به خوبی گرم نمیشود.

فناوری‌‌های بکاررفته در بخاری

بهتر است در حین خرید به نوع گرمایش و فناوری به‌کار رفته در بخاری توجه کنید تا نتیجه‌ی بهتری از خرید خود ببینید. این گرمایش‌ها میتوانند مواردی همانند مورد‌‌های زیر باشند.

  • همرفتی

روش همرفتی یکی از رایج ترین روش‌ها برای گرم کردن اتاق یا فضایی بسته است. در فناوری گرمایشی همرفتی فضای اتاق به خوبی گرم شده و برای مدتی طولانی گرم میماند. در بخاری برقی مدل گرمایش همرفتی گرما و حرارت از یک وسیله‌ی تولید گرما همانند سیم پیچ برقی، روغن یا سیم برق رد میشود و بعد آن فضا را گرم میکند.

  • تابشی

یخاری های برقی با سیستم گرمایشی تابشی، دقیقا قضا و محدوده ای که در جلوی آنها قرار دارد را گرم میکند به همین دلیل از بخاری‌‌هایی که دارای فناوری تابشی هستند بیشتر در اتاق خواب‌ها و روبروی تخت‌ها و رخت‌خواب‌ها استفاده میشود.

  • گرمایش Micathermic

این گرمایش برگرفته از دو گرمایش فناوری همرفتی و تابشی است؛ به عبارتی میتوان گفت ترکیبی از این دونوع گرمایش است. این نوع بخاری علاوه بر ایجاد حرارت در فضا باعث حرکت نکردن گرد و غبار در هوا میشود. اکثر بخاری‌‌های تولید شده با این نوع گرمایش زمینی یا دیواری هستند.

داشتن کلید کنترل حرارت بیش از اندازه

یکی از مهم ترین مواردی که هنگام انتخاب بخاری‌‌های برقی باید به آن توجه کنید؛ داشتن کلید حرارت زیاد است. این کلید در صورت بالا رفتن غیر معمول حرارت، آن را به صورت خودکار کاهش میدهد تا خطری شما را تهدید نکند.

ایمنی

هر بخاری برقی به ویژگی‌‌هایی جهت مصون ماندن در مقابل حرارت و گرمای زیاد مجهز شده است. علاوه بر این ویژگی‌ها هر بخاری دارای مدارک و نشان‌‌هایی جهت نشان دادن استاندارد بودن آن است. حتما در هنگام خرید این موارد را به خاطر سپرده و از فروشنده بخواهید تا انها را به شما نشان دهد.

صداهای ازاردهنده

در این مورد باید به شما بگوییم که بخاری‌‌های فن دار نسبت به بخاری‌‌های ساده و بی فن، صداهای بیشتری دارند. بنابراین اگر نبود صدا برایتان مهم است، بهتر است بی فن خریداری کنید.

توان بخاری

به شما توصیه میکنیم در حین خرید توانی مناسب برای بخاری خود در نظر بگیرید. طبق پایه و اساس این توان ۱۰۰ وات بر متر مربع کافی است. برای مثال برای یک اتاق ۱۲ متری، بخاری ۱۲۰۰ واتی بازدهی خوبی دارد. نکته‌ی مهم این است که اگر ساختمان عایق بندی مناسبی نداشته باشد؛ این مقدار ممکن است کفاف ندهد. ما این مقدار را بر حسب ساختمان‌‌های نوساز و امروزی حساب کرده‌ایم.

خنک‌کننده‌ی بدنه خارجی

این ویژگی باعث میشود تا بدنه‌ی بخاری داغ نشود و به همان صورت اولیه خنک و سرد بماند. این ویژگی از استرس شما برای احتمال دادن به بروز اتفاقاتی همچون سوختگی و آتش سوزی نیز میکاهد.

جنس المنت شیشه‌ای

یکی دیگر از مواردی که باید در حین خرید رعایت کنید، حاصل کردن اطمینان از جنس المنت شیشه ای در بخاری است. اگر این المنت از کیفیت پائینی برخوردار باشد ممکن است پس از گذشت مدت زمانی طولانی و حرارت دیدن زیاد، گرم شود و دچار شکستگی شود.

میزان مصرف بخاری

با توجه به اینکه بخاری‌‌های برقی با انرژی الکتریکی کار میکنند میتوان گفت که انرژی که این بخاری‌ها مصرف میکنند جزو یکی از انرژی‌‌های گران قیمت است. استفاده‌ی بیش از اندازه و بیهوده از این بخاری‌‌ها، میتواند از لحاظ مالی برای شما کمی دردسر ساز باشد.

میزان گرمایش

یکی از نکات مهمی که باید آن را برایتان مطرح کنیم این است که باید در هنگام خرید از میزان ظرفیت و سرعت گرمایش بخاری مورد نظر مطلع شوید. قطعا این مورد جزو آن مواردی است که باید رسیدگی به آن را در اولویت‌‌هایتان قرار دهید. برای مثال اگر شما میخواهید محیط مغازه‌تان زود تر گرم شود باید یک بخاری با ظرفیت گرمایشی پائین ولی با سرعت گرمایشی بالایی انتخاب کنید. این روش باعث میشود تا مکان مورد نظرتان زودتر گرم شود.

سخن پایانی

یک سیستم گرمایشی در روزهای سرد زمستان میتواند گرما را به وجود و خانه‌ی شما منتقل کند. قطعا احساس کردن گرما در آن روز‌‌های سرد، لذت بخش خواهد بود. پس بهتر است با قیمتی مقرون به صرفه و مناسب این احساس خوب را به خود و خانواده‌تان هدیه دهید. قطعا پس از خرید یک سیستم گرمایشی مناسب، رفاهی در آن فضا ایجاد میشود.

 در آخر این را به یاد داشته باشید که شما باید نسبت به شرایط، میزان فضا و میزان بودجه‌ی خود خرید کنید. با این حال سعی کنید قبل از رفتن به خرید تحقیقاتی سطحی را انجام دهید. این تحقیقات موجب کمک به شما در تصمیم گیری بهتر میشوند. علاوه بر این، شما میبایستی در حین خرید یکسری نکات را برای خریدی بهتر رعایت کنید. ما سعی کردیم تا مهم‌ترین و کامل ترین نکات در این مورد را برای شما گردهم آوریم. امیدواریم که نکات گفته شده برایتان مفید بوده باشد.