رفتن به بالا

پایگاه خبری و تحلیلی حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 7 خبر


  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۵ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 17 May

محمد صالح زاده فعال رسانه ای و اجتماعی شهررشت، در نامه ای به اعضای شورای پنجم رشت بر لزوم پیگیری در مورد وضعیت دانشسرای رشت و دیگر بناهای تاریخی شهر تاکید کرد.

حرف تاره – محمد صالح زاده فعال رسانه ای و اجتماعی شهررشت، در نامه ای به اعضای شورای پنجم رشت بر لزوم پیگیری در مورد وضعیت دانشسرای رشت و دیگر بناهای تاریخی شهر تاکید کرد.

متن در خواست : لزوم پیگیری در مورد وضعیت دانشسرای رشت و دیگر بناهای تاریخی شهر
اعضای محترم پنجمین دوره شورای اسلامی شهر رشت
بسمه تعالی
به نام‌ خدا
احتراما ؛ بنا به پیش رو بودن ششمین دوره انتخابات شوراها ، از میان یازده عضو شورای  پنجم‌رشت ، ۸ نفر از اعضا برای دوره ششم در اسفند ۹۹ با حضور در فرمانداری ثبت نام بعمل آورده اید ، تا پس از بررسی های لازم شورای محترم هیات نظارت بر انتخابات و نامزدهای انتخاباتی ششمین دوره شوراها ، فعالیت رسمی انتخابات آغاز گردد. قریب به یقین شما حضرات از اعضای فعلی شورای شهر رشت در این روزها در حال برنامه ریزی برای فعالیت انتخاباتی شورایی هستید ، بنا به رقابت های سالم هرکدام فعالیت های روزانه تان بیش از پیش است.
باید بدانید از عمر شورایی شورای پنجم دیگر فرصت آنچنانی باقی نمانده ، در نهایت امر چندین ماه از پایان عمر فعالیت شورای پنجم در امورات شهری زمان موجود است.
بنا به صحبت های جمعی و کلی نفرات برگزیده شورای پنجم در سال ۹۶ فرصت هایی ، نزدیک به ۴ سال از دست رفت ، که میتوانست برای شهر مفید واقع شود.
اما موضوعی که بیش از پیش در سطح شهر در میان شهروندان شهر ، علاقه مندان به بناهای تاریخی شهر ، معماران و دانشجویان ، فعالین شهرسازی در محافل و صحبت ها ، به چشم و گوش می رسد.
روز ۲۹‌فروردین ، بنام روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی از دهه ها قبل از سوی شورای بین المللی(ایکوموس) به این نام ، نامگذاری شده است.
در میان اخبار شهری رشت ؛ خبری را خوانده ام که بر آن شدم ، برای اعضای شورای پنجم شهرم نامه ای بنویسم ، ریاست کمیسیون عمران و توسعه شهری در یکصد و نود و چهارمین جلسه رسمی شورای پنجم رشت درمورد تخصیص اعتبار برای تملک ساختمان دانشسرا صحبتی داشته است.
آقای امیر حسین علوی در این جلسه شورا افزود: امیدواریم با جذب سایر منابع از دستگاه های مرتبط و همچنین با مساعد شدن شرایط آب و هوا هرچه سریعتر نسبت به بازسازی این بنای تاریخی ارزشمند اقدام شود.
صحبت های اخیر این عضو شورای پنجم، که درمورد تاریخ عضویت وی در شورای شهر میتوان به دو شورای چهارم و پنجم اشاره نمود، نظرم را به صحبت های دیگر همکارانش در شورای پنجم جلب نمود.
آقای بهراد ذاکری ؛ عضوی که با رفتن آقای شکریه به عنوان عضو علی البدل وارد شورای پنجم شد ، در اولین جلسه شورا در سال جدید ، شهردار وقت را به هرچه سریعتر تعیین تکلیف نمودن وضعیت دانشسرا تشویق نمود ، این در حالی است که همین عضو شورای شهر در یکصد و هشتاد و دومین جلسه شورای شهر که در زمستان سال گذشته برگزار شد ؛ اذعان کرده بود که بودجه ای جداگانه برای ساختمان دانشسرا در سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است. و در ادامه خبر خوش، شهردار وقت را در مورد دانشسرا در جلسه رسمی شورا ذکر نموده بود.
به همین صورت گام به گام اگر باز به عقب برگردیم ؛ دیگر عضو شورای شهر در اواخر پاییز سال گذشته فرمود: جهت بازسازی بناهای تاریخی رشت اقدام شود.
فرهام زاهد ریاست کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای پنجم در آذر سال گذشته در مورد وضعیت دانشسرای رشت نوید اخبار خوشایندی را برای علاقه مندان ، حافظان و شهروندان رشت میداد.
آقای فرهام زاهد ؛ در یکصد و سی و هشتمین جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی کلانشهر رشت که با حضور اعضا و مشاورین کمیسیون ها که با دستور الزامات سازمان آتش نشانی برای وضعیت ایمنی خانه های تاریخی شهر رشت برگزار شد، گفت: بودجه تخصیص یافته برای بازسازی این ساختمان ها را داریم
وی همچنین ادامه داد؛ باید دقت شود که بازسازی این ساختمان ها منجر به تخریب کامل آنها نشود و در هنگام بازسازی باید دقت بیشتری شود.
با یک نگاه کلی به صحبت های تقریبا یکساله شما  اعضای شورای پنجم به یک نتیجه کلی خواهیم رسید:
از پاییز سال گذشته بنا به صحبت های ریاست کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای پنجم رشت که خبر خوش تخصیص بودجه بناهای تاریخی را ذکر نمود ، با این اوصاف از لحاظ بودجه تخصیص یافته برای بناهای تاریخی شهر علی الخصوص بناهایی که زیر نظر شهرداری و شورا است ، و با توجه به وضعیت دانشسرا این بنای تاریخی ارزشمند که با کاربری علمی از زمان های گذشته در انتهای محله ساغریسازان واقع گردیده ، که حتی چکمه های سربازان روس نتوانست در تخریب این بنا واقع گردد ، و دهه های مختلفی از شهر که تاریخ پر فراز و نشیب را به خود دیده ، تا امروزه با انواع و اقسام وضعیت تخریب روبرو بوده ، اما توانسته مقاومت خود را حفظ نماید ، و کامل تخریب نشود.
در شهر رشت بنا به موقعیت جغرافیایی و دوره های مختلف تاریخی بناهای ارزشمندی وجود دارد ، که بسیاری از این بناها حال و روز خوشی ندارند ، به کهنسالی رسیده ، و اگر توسط ارگان های مربوطه به شکلی ساماندهی نشوند ، احتمال نابودی آنها زیاد است.
نابودی بناهای تاریخی در شهرها که هرکدام بازه های زمانی زیادی را دیده ، و به نوعی نشانی از هویت ، تاریخ و فرهنگ این شهر هستند ، و با خاطره جمعی شهروندان شهر مانوس هستند ، خدای نکرده در زیر سایه بی توجهی و ساماندهی نامناسب تخریب شوند ، بخشی از هویت این شهر به نابودی می رسد.
بنا به تعقیب صحبت های شما اعضای شورای پنجم ، آقایان علوی ، زاهد و ذاکری و دیگر اعضای شورای پنجم ، از قرار معلوم‌ و تکیه بر صحبت های شما از لحاظ بودجه گویا مشکلی نیست. اما اگر به فرض،  صحبت اولیه آقای زاهد را نگاه بیندازیم، اولین صحبت ها در مورد وضعیت دانشسرا در پاییز اتفاق افتاد ، دقیق بعد از فعالیت رسانه ها و فعالین معماری که وضعیت دانشسرا را وخیم اعلام نمودند.
اما در سه ماهه زمستان برای اینکه این این بناهای فوق ارزشی که فرزندان این استان دهه های مختلفی را در این مکان تعلیم نمودند ، حتی گروهی از آنها بعدها پس از فارغ التحصیلی در همین مکان تدریس هم نموده اند ، به نحوی نسل هایی از فرزندان خوب این سرزمین با این مکان انس خاصی دارند اما متاسفانه با اعلام تخصیص بودجه در پاییز که از سوی شورای پنجم گفته شد ، هیچگونه تعییراتی در این بنا صورت نگرفت. به نحوی که سه ماهه زمستان این بنا گرچه در بخش های مختلف خود اوضاع وخیمی را سپری میکرد ، به طور مثال در بخش های وسیعی از سقف دانشسرا شاهد تخریب بوده ، بخشی از دیوار های جانبی این بنا هم با مشکلات مدیدی دست و پنجه نرم می کند.
با توجه به تجربه چندین ساله بناهای تاریخی شهر که بدون ساکن هستند ، و از سوی اداره میراث فرهنگی بدون نگهبان اداره میشود ، این بناها در سطح شهر شاهد افراد معلوم الحال و بدون سرپناه هستند ، از آنجا که ممکن است همان عده برای وسیله گرمایی ، آتش برپا کنند ، و با بیماری اعتیادی که با آن دسته پنجه نرم میکنند ، با این معضلات بغیر از تخریب  هر آن باید منتظر آتش سوزی هم باشیم.
تا به امروز که روزهای آخر ماه اول بهار را طی میکنیم ، پس از گذشت فصل های سرما ، به دلیل موقعیت جغرافیایی رشت (باران و برف ) هنوز هم تعییراتی اولیه آنچنان مثبتی برای بنای دانشسرای رشت به وقع نپیوسته است. از آنجا که در فصول بهار و تابستان مسائل عمرانی ، فنی و اجرایی در امر نوسازی ، بهسازی و بازسازی قوت بیشتری میگیرد ، امیدواریم با تکیه به صحبت های شما اعضای شورای پنجم رشت ، تغییر وضعیت مثبت در همین یک بنای تاریخی شهر رشت (دانشسرا) را در شهرمان شاهد باشیم. و هر تغییری در همین شورای پنجم شهر صورت بگیرد ، با توجه به مسائل تخصصی در امر مرمت و احیا میدانم که اگر‌ در ادامه کار مشکلی پیش نیاید، با تکیه به صحبت های شما اعضای شورا و تخصیص بودجه ای که فرمودید ، قطعا میتوان با همین وقت اندکی که از عمر شورای پنجم‌ مانده است ، تغییراتی رو به رشد و مثبتی در جهت ساماندهی و احیا این بنای تاریخی شهر صورت بگیرد.
امید این است هر تغییری اگر‌قرار است رخ بدهد در وضعیت دانشسرا مراحل آغازین اجرای آن و حدالامکان بازسازی در بسیاری از قسمت های آسیب دیده آن ، در شورای پنجم رخ دهد.
با توجه به عملکرد ضعیف شورایی شورای پنجم در مورد بازسازی، بهسازی، مرمت و احیا بناهای تاریخی و بازآفرینی محوطه های تاریخی که در بافت تاریخی قرار گرفته اند ، و در طرح جامع رشت جز سند های چشم انداز هستند. همانطور که مستحضرید ؛  شورای پنجم رشت  بغیر از ادامه پروژه باز آفرینی در محله ساغریسازان به محله خواهر امام و ایجاد پیاده راه و طراحی مبلمان شهری اتفاق چشم گیر دیگری صورت نگرفته است. حتا با توجه به اجرای فاز اول پروژه بازآفرینی شهری در رشت  ، محدوده ساغریسازان به خواهر امام قابل مقایسه نیست.
در منطقه دوم شهر هم پروژه بازسازی ارامگاه دکتر حشمت به همراه بنای تاریخی دیگری در همان محل بود ، که جز یک رنگ آمیزی ساده در بنای تاریخی محله چله خانه اتفاق مثبتی رخ نداد ، و پروژه آرامگاه دکتر حشمت هم پس از ۳ سال افتتاح شد.
به هرحال با زمان اندک باقی مانده ، و تکیه بر صحبت های شما اعضای شورای پنجم رشت امیدواریم که وضعیت نابسامان دانشسرای رشت به سمت و سوق مثبتی گرایش پیدا کند ، چون این بنای تاریخی شهر رشت عواطف و خاطرات جمعی نسل های مختلفی از شهر را در خود دارد.
این اتفاق مثبت در وضعیت دانشسرا میتواند برای شهر و شهروندان  بر خلاف عملکرد شورای پنجم ، رضایتمندی شهروندی به ارمغان بیاورد.
با آرزوی اینکه مجدد شهرمان رشت به آن موقعیتی که با تکیه بر تاریخ شهر و فرهنگ مرمانش داشته ، برسد.
به امید رشتی آباد و چرخش بر مدار توسعه
محمد صالح زاده
رشت / فروردین ۱۴۰۰

اخبار مرتبطتبلیغات


آخرین اخبار