فرمان تعجیل در تخریب سرای تاریخی میخچی؛

میراث‌ فرهنگی از شهرداری رشت شکایت کرد / مدیران شهری رشت: کار مالک قانونی است

سرای تاریخی میخچی رشت که متعلق به دوره پهلوی اول است و به دلیل ارزش‌های معماری در تاریخ هفتم اسفندماه سال ۱۳۸۶ با شماره ۲۱۵۵۶ در فهرست آثار تاریخی ایران قرار گرفت هفته گذشته بار دیگر تخریب شد.

حرف تازه – سرای تاریخی میخچی رشت که متعلق به دوره پهلوی اول است و به دلیل ارزش‌های معماری در تاریخ هفتم اسفندماه سال ۱۳۸۶ با شماره ۲۱۵۵۶ در فهرست آثار تاریخی ایران قرار گرفت هفته گذشته بار دیگر تخریب شد.

پس از ثبت این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور مالک اثر با هدف ساخت یک بنای نوساز ۵ طبقه به دیوان عدالت اداری شکایت برد تا در مرحله نخست سرای میخچی را از فهرست آثار ملی خط بزند و بدین ترتیب در سال ۹۱ در دولت قبل این اثر تاریخی با حکم دیوان عدالت اداری از فهرست آثار ملی کشور خط خورد و بلافاصله مجوز تخریب و ساخت‌وساز در این اثر از سوی شهرداری رشت صادر شد. این اتفاقات درست در زمان ریاست محمد شریف ملک‌زاده در دولت گذشته بر سازمان میراث فرهنگی رخ داد. اما براساس خبرهای رسیده به صدای میراث محمد شریف ملک‌زاده همانزمان که موضوع خروج از ثبت سرای میخچی از فهرست آثار ملی کشور اعلام شد، در نامه‌ای ۴ صفحه‌ای به دستگاه قضایی درخواست کرد آرای خروج از ثبت آثار تاریخی در دیوان عدالت اداری شکسته شود و این دیوان در صدور آرای قضایی در ارتباط با آثار تاریخی با سازمان میراث‌فرهنگی مشورت کند.

سرای میخچی از فهرست آثار ملی خط خورد و مجوز ساخت یک بنای ۵ طبقه درست در بافت تاریخی شهر رشت و دیوار به دیوار دو اثر تاریخی ثبت ملی شده دیگر یعنی، خانه تارخی چینی‌‌چیان و سرای فردوسی که هر دو در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند، توسط شهرداری منطقه ۲ رشت بدون استعلام از سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در سال ۹۴ صادر می‌شود.

براساس قوانین میراث فرهنگی محدودیت ارتفاع برای هرگونه ساخت‌وساز در بافت‌های تاریخی کشور لحاظ می‌شود و علاوه بر آن آثار تاریخی دارای حریم مصوب هستند که نمی‌توان در محدوده حریم آن‌ها اقدام به ساخت‌وساز کرد.

تعجیل برای تخریب اثر تاریخی

صدای میراث در گفت‌وگو با مسئولان منطقه ۲ شهرداری رشت، مدیرکل جدید میراث‌فرهنگی استان گیلان و معاون میراث فرهنگی این استان پیگیر وضعیت سرای میخچی رشت شد و براساس اطلاعاتی که بطور مشترک در اختیار صدای میراث قرار گرفت مشخص شد که امضای مدیرکل میراث فرهنگی استان گیلان در دوره ریاست محمد شریف ملک‌زاده بر سازمان میراث‌فرهنگی در دولت دهم نیز پای مصوبه ساخت‌وساز در سرای میخچی رشت درج شده است.

شهرداری وقت رشت نیز بدون استعلام از سازمان میراث فرهنگی مجوز ساخت و ساز در بنای تاریخی سرای میخچی و تخریب این اثر تاریخی را صادر کرده است.

هفته گذشته اما مالک سرای میخچی بدون توجه به آن که این اثر تاریخی در حریم و دیوار به دیوار دو بنای تاریخی ثبت ملی شده دیگر در بافت تاریخی رشت و میدان ساعت این شهر است ۲ حجره دیگر در این بنای تاریخی را تخریب کرد تا کار ساخت‌وساز در این اثر تاریخی خارج شده از ثبت ملی آغاز شود.

یگان حفاظت میراث فرهنگی و اداره میراث فرهنگی استان گیلان نیز با اطلاع از این اقدام بلافاصله به محل رفتند و در صورت‌جلسه‌ای با حضور مالک، یگان حفاظت میراث‌فرهنگی و نیروی انتظامی از ادامه فعالیت ساخت وساز در این اثر تاریخی با هدف حفاظت از آثار تاریخی چسبیده به این اثر جلوگیری کردند.

امضای مدیرکل دولت دهم در میراث رشت پای مجوز تخریب سرای میخچی

تماس‌های صدای میراث با شهرداری منطقه ۲ رشت مشخص کرد که مسئولان شهرداری این منطقه همچنان معتقدند که رفتار مالک سرای میخچی قانونی است و باید این اثر تخریب شود. با این اظهارات به نظر می‌رسد شهرداری تعجیل بیشتری برای ساخت یک بنای ۵ طبقه به جای یک سرای تاریخی در بافت تاریخی رشت و دیورا به دیورا دو اثر تاریخی دیگر بر خلاف تمامی موازین و قوانین مصوب مورد تاکید در حفاظت از میراث فرهنگی دارد.

مسئولان شهرداری رشت در گفت‌وگو با صدای میراث ادعا کرده‌اند که ساخت‌وساز در سرای تاریخی میخچی مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی دارد و مدیرکل میراث فرهنگی استان گیلان نیز پای این مصوبه را امضاء کرده است. یک مسئول در شهرداری رشت به صدای میراث گفته است که حتی مدیرکل جدید میراث‌فرهنگی استان گیلان نیز در جلسه‌ای در استانداری گیلان با ساخت‌وساز در سرای میخچی موافقت کرده است.

مجوز تخریب و ساخت ساختمان ۱۲ طبقه هدر بافت تاریخی؟!

شهروز امیرانتخابی مدیرکل جدید میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان اما در واکنش به این ادعا به صدای میراث گفت: بنده هیچ زمان با ساخت‌وساز در سرای تاریخی میخچی موافقت نکردم و هفته گذشته نیز در جلسه ای در استانداری مالک این سرای تاریخی حاضر شد که البته یکسری از دوستان حاضر در جلسه به دنبال ساخت‌وساز در سرای میخچی بودند که بنده ۳ دلیل را با آن‌ها مطرح و اعلام کردم که امکان ساخت‌وساز در سرای میخچی وجود ندارد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان گفت: قرار بود ساختمانی ۱۲ طبقه در سرای تاریخی میخچی احداث کنند که پس از مخالفت‌های سازمان میراث‌فرهنگی این ارتفاع را به ۵ طبقه رسانده‌اند که ساخت همین میزان طبقات در بافت تاریخی رشت و درست در کنار دو ساختمان تاریخی ثبت ملی شده دیگر کشور وجود ندارد.

امیر انتخابی تاکید کرد: براساس قوانین میراث‌فرهنگی و ضوابط بافت‌های تاریخی ارتفاع ساخت‌وساز در این بافت‌ها باید همسطح با سازه‌های مجاز باشد که با اتکا به این قانون نیز همان ۵ طبقه در صورت امکان ساخت‌وساز در آثار تاریخی هم باید به ۲ طبقه کاهش بیابد.

لابی با افراد پرنفوذ برای گرفتن اجازه تخریب

صدای میراث اطلاع یافته است که اکنون برخی افراد که در صدور مجوز ساخت‌وساز در سرای تاریخی میخچی بدون استعلام از سازمان میراث‌فرهنگی دخیل بوده اند به همراه مالک این سرا در حال رایزنی برای جلب نظر افراد پرنفوذ در شهر رشت و استان گیلان هستند تا بدین ترتیب موفق به زیر پا گذاشتن قوانین مصوب میراث فرهنگی و ضوابط بافت‌های تاریخی که مصوب مجلس و شورای عالی معماری و شهرسازی است شوند.

با این حال مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان از اعلام شکایت به مراجع قضای از شهرداری آن شهر به دلیل صدور مجوز ساخت‌وساز در یک بنای تاریخی که در بافت تاریخی و چسبیده به دو بنای ثبت ملی شده است، خبر داد و گفت: براساس درخواست سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور شکایت از شهرداری رشت در دستور کار قرار گرفته و این شکایت صبح فردا(سه شنبه) تحویل مراجع قضایی می‌شود.

او گفت: مالک سرای میخچی در طی زمان اقدام به تخریب بخش‌های مختلف این اثر تاریخی ارزشمند کرده است ولی دغدغه کنونی سازمان میراث‌فرهنگی کشور حفاظت از دو بنای تاریخی ثبت ملی شده چسبیده به سرای تاریخی میخچی یعنی خانه چینی‌چیان و سرای تاریخی فردوسی است که دارای حریم مصوب هستند و نمی‌توان در کنار آن‌ها اقدام به ساخت وساز با ارتفاع بالا کرد.

شکایت از شهرداری رشت

ولی جهانی معاون میراث‌فرهنگی استان گیلان نیز با اعلام این که یک هفته قبل زمانی که مالک دو حجره دیگر در سرای تاریخی میخچی را تخریب کرد یگان حفاظت در آن منطقه حضور یافت اما مالک بنا اجازه ورود به آن ها نداد و در نهایت با حضور نیروی انتظامی صورتجلسه توقف فعالیت ساخت وساز در سرای میخچی امضا شد.

او نیز با اشاره به ارزش های تاریخی دو بنای قاجاری چینی‌چیان و سرای فردوسی که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند و در مجاورت سرای میخچی قرار دارند گفت: متاسفانه مسئولان شهرداری در حفاظت از سرای میخچی و آثار تاریخی مجاور این اثر همکاری لازم را با سازمان میراث‌فرهنگی انجام نمی‌دهند.

معاون میراث‌فرهنگی استان گیلان اعلام کرد: پس از تخریب دو حجره در سرای تاریخی میخچی در رشت طی هفته گذشته، ۴ روز قبل نامه‌ای از سازمان میراث‌فرهنگی کشور به اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان ارسال شد که لزوم اقدام حقوقی بر علیه صادرکنندگان مجوز تخریب بنای تاریخی میخچی بدون استعلام از سازمان میراث فرهنگی و مالک بنا در صورت زیرپا گذاشتن قانون را مورد تاکید قرار داد.