معرفی فیلم همشهری کین (Citizen Kane 1941)

فیلم همشهری کین یکی از فیلم‌هایی است که در سال ۱۹۴۱ منتشر شده بود. با ما همراه باشید تا بیشتر با فیلم Citizen Kane 1941 آشنا شویم.

به گزارش حرف تازه به نقل از پلازا ، فیلم همشهری کین در ابتدا فروش زیادی نداشت اما مدت‌ها پس از اکران آن به یکی از برترین فیلم‌های تاریخ و یک مرجع اساسی سینمای آمریکا تبدیل شد. به دلیل نوآوری‌هایی که در بخش‌های مختلف آن انجام شده بود و تا آن زمان رایج نبود، هنوز هم برای کارگردان‌های امروزی در فیلم‌هایی که می‌سازند موثر است. در این فیلم از ساختار غیرخطی در روایت داستان استفاده شده بود و مانند یک بیوگرافی درباره کاراکتر چارلز فاستر کین (Charles Foster Kane) بود که توسط شخصیت‌های دیگر این فیلم که او را می‌شناختند به صورت تعدادی فلش بک نشان داده می‌شد.

فیلم Citizen Kane 1941 در بسیاری از دسته‌بندی‌های بهترین فیلم‌های تمام دوران در رتبه اول قرار دارد و نمره‌های بالایی در سایت‌های معروف به دست آورده است. ژانر فیلم Citizen Kane 1941 درام است و اورسن ولز (Orson Welles) کارگردانی این فیلم که با همکاری هرمن ج. منکیوویتس (Herman J. Mankiewicz) آن را نوشته بود بر عهده داشت. این اولین فیلم به کارگردانی اورسن ولز بود. از جمله بازیگران فیلم همشهری کین می‌توان جوزف کاتن (Joseph Cotten)، دوروتی کومینگور (Dorothy Comingore)، اگنس مورهد (Agnes Moorehead)، روث وریک (Ruth Warrick)، ری کالینز (Ray Collins)، ارسکین سنفرد (Erskine Sanford)، اورت اسلون (Everett Sloane)، ویلیام آلند (William Alland)، پل استوارت (Paul Stewart) و اورسن ولز را نام برد. همچنین مدت زمان فیلم همشهری کین ۱۱۹ دقیقه است. در ادامه این مقاله مختصر به بررسی فیلم همشهری کین می‌پردازیم و بیشتر درباره داستان، بازیگران و نقدهای آن صحبت می‌کنیم.

داستان فیلم همشهری کین

فیلم Citizen Kane 1941

فیلم Citizen Kane 1941 داستان زندگی چارلز فاستر کین را روایت می‌کند که مالک ثروتمند تعدادی از رسانه‌ها و روزنامه‌ها است. پس از مرگ او خبرنگاران تلاش می‌کنند تا بتوانند معنای آخرین کلمه‌ای که او پیش از مرگش گفته بود پیدا کنند. آن کلمه رزباد (Rosebud) بود. در ادامه به معرفی بازیگران فیلم سینمایی همشهری کین می‌پردازیم.

هنرپیشه های فیلم همشهری کین

در این بخش از مقاله به طور مختصر با بیوگرافی بعضی از بازیگران فیلم Citizen Kane 1941 آشنا خواهیم شد.

بد نیست بدانید که پس از به پایان رسیدن فیلم همشهری کین در ابتدای تیتراژ پایانی معادل جمله زیر نشان داده می‌شود:

بیشتر بازیگران اصلی در فیلم همشهری کین تا به حال تجربه بازی در فیلم سینمایی نداشته‌اند. تئاتر Mercury Theatre با افتخار آن‌ها را معرفی می‌کند.

اورسن ولز در نقش چارلز فاستر کین

بررسی فیلم همشهری کین

اورسون ولز بازیگر، کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده آمریکایی بود. او در تاریخ ۶ می ۱۹۱۵ برابر با ۱۵ اردیبهشت ۱۲۹۴ در ویسکانسین (Wisconsin) متولد شد و در تاریخ ۱۰ اکتبر ۱۹۸۵ برابر با ۱۸ مهر ۱۳۶۴ در لس آنجلس (Los Angeles) درگذشت. او با کارگردانی و بازی در فیلم Citizen Kane 1941 به شهرت رسید. اورسن ولز در فیلم سینمایی همشهری کین در نقش کاراکتر چارلز فاستر کین حضور دارد.

جوزف کاتن در نقش جدیدایا لیلند

معرفی فیلم Citizen Kane 1941

جوزف کاتن یک بازیگر آمریکایی بود که در تاریخ ۱۵ می ۱۹۰۵ برابر با ۲۵ اردیبهشت ۱۲۸۴ در شهر پیتزبورگ در ویرجینیا متولد شد و در تاریخ ۶ فوریه ۱۹۹۴ برابر با ۱۷ بهمن ۱۳۷۲ در لس آنجلس درگذشت. از نظر بسیاری از منتقدان او یکی از بهترین بازیگرانی است که نتوانست جایزه اسکار را برنده شود. از جمله فیلم‌هایی که او در آن‌ها حضور داشته است می‌توان فیلم The Third Man محصول ۱۹۴۹ را نام برد که اورسن ولز هم در آن بود. جوزف کاتن در فیلم Citizen Kane 1941 در نقش کاراکتر جدیدایا لیلند (Jedediah Leland) حضور دارد.

دوروتی کومینگور در نقش سوزان الکساندر کین

هنرپیشه های فیلم همشهری کین

دوروتی کومینگور یک بازیگر آمریکایی بود که در تاریخ ۲۴ آگوست ۱۹۱۳ برابر با ۲ شهریور ۱۲۹۲ در لس آنجلس متولد شد و در تاریخ ۳۰ دسامبر ۱۹۷۱ برابر با ۹ دی ۱۳۵۰ در استونینگتن (Stonington) درگذشت. حرفه او در بازیگری در سال ۱۹۵۲ به پایان رسید. او در فیلم همشهری کین در نقش کاراکتر سوزان الکساندر کین (Susan Alexander Kane) حضور دارد.

روث وریک در نقش امیلی کین

بازیگران فیلم همشهری کین

روث وریک یک بازیگر و خواننده آمریکایی بود که در تاریخ ۲۹ ژوئن ۱۹۱۶ برابر با ۸ تیر ۱۲۹۵ در میزوری (Missouri) متولد شد و در تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۰۵ برابر با ۲۶ دی ۱۳۸۳ در New York City درگذشت. او در فیلم Citizen Kane 1941 نقش کاراکتر امیلی کین (Emily Kane) را ایفا کرده بود.

نمرات فیلم سینمایی همشهری کین و نمرات آن

در این بخش از مقاله به بررسی نقد فیلم Citizen Kane 1941 و امتیازهای آن می‌پردازیم. فیلم همشهری کین در سه سایت‌ معروف امتیازدهی فیلم و سریال آی‌ام‌دی‌بی، متاکریتیک و راتن تومیتوز به ترتیب نمره‌های ۸.۳ از ۱۰، ۱۰۰ از ۱۰۰ و ۹۹ از ۱۰۰ را به دست آورده است. فیلم همشهری کین در چهاردهمین مراسم Academy Awards کاندید دریافت نه جایزه اسکار و برنده یکی از آن‌ها شد. در ادامه می‌توانید خلاصه تعدادی از نقدهایی که درباره فیلم Citizen Kane 1941 در سایت متاکریتیک قرار گرفته است بخوانید.

New York Daily News / کیت کامرون: ۱۰۰

ولز بخش‌هایی از نبوغ خودش را در مدیریت داستان این فیلم نشان می‌دهد. بازیگران او تشکیل شده از گروه تئاتر خودش، Mercury Theatre، هستند که مانند نوازندگان حساس به حرکات چوب رهبر ارکستر پاسخ می‌دهند.

Reel Views / جیمز براردینلی: ۱۰۰

در حالی که موافق هستم که فیلم Citizen Kane 1941 یک شاهکار مهم است، فکر نمی‌کنم که بهترین فیلم سینمایی تمام دوران باشد. با این وجود نمی‌توان انکار کرد که صنعت فیلمسازی به اورسن ولز و اولین فیلم او بدهکار است. آرشیوها و مجموعه‌های فیلم در سراسر جهان بدون داشتن یک نسخه از این فیلم کم‌کیفیت‌تر می‌شوند، فیلمی که برای همیشه به عنوان یک نمونه تعریف کننده سینمای آمریکا به یادگار خواهد ماند.

Empire / بدون نام: ۱۰۰

جسارت خالص و لذت بردن اورسن ولز از زیر پا گذاشتن روش‌های سنتی ساخت فیلم و به وجود آوردن نوآوری در این روش‌ها است که این فیلم را تازه نگه داشته است.

TV Guide Magazine / بدون نام: ۱۰۰

این فیلم بهترین نمونه از فیلمسازی است، یک شاهکار که اورسن ولز، یکی از بزرگترین افراد حرفه‌ای هنر سینما، برای ساختن آن همیشه در یادها باقی خواهد ماند.

The New Yorker / پائولین کیل: ۱۰۰

این فیلم اورسن ولز به طور کلی بهترین فیلم آمریکایی دوره فیلم‌های دارای صدا در نظر گرفته می‌شود و احتمالا از هر فیلم بزرگ دیگری فان‌تر است.

The Hollywood Reporter / بدون نام: ۱۰۰

فیلم همشهری کین یک فیلم عالی است. به این دلیل که توسط شخصی تولید شده است که در گذشته هرگز فیلمی را کارگردانی نکرده بود. عالی است به این دلیل که او آن را با هنرپیشه‌هایی که قبلاً هرگز روبروی دوربین در فیلمی بازی نکرده بودند ساخت. همچنین عالی است از نظر چگونگی داستان‌سرایی، هم در نوشتن داستان و هم در نشان دادن آن در یک فیلم در مقابل دوربین. از این نظر عالی است که دستاوردهای فیلمبرداری آن از درخشان‌ترین‌ها تا به امروز است و در آخر عالی است چون از نظر فنی چند قدم جلوتر از هر فیلمی است که قبل از آن ساخته شده بود.

Los Angeles Times / ادوین شلرت: ۹۰

فیلم Citizen Kane 1941 گاهی به دلیل تکرارهایش خسته کننده می‌شود، با این وجود می‌توان آن را از جنبه های مختلف به عنوان یکی از جالب‌ترین فیلم‌هایی که تا حالا تولید شده است دسته بندی کرد.

کلام آخر

در این مقاله از پلازا معرفی فیلم Citizen Kane 1941 را انجام دادیم و در مورد داستان، هنرپیشه‌ها و نقدها و نمرات آن صحبت کردیم. به طور خلاصه فیلم همشهری کین درباره داستان زندگی یک شخص ثروتمند است که مالک چندین رسانه و روزنامه بود و توسط آشنایان او روایت می‌شود و در آخر مخاطبان این فیلم متوجه منظور او از کلمه رزباد که آخرین کلمه ای بود که پیش از مرگش گفته بود می‌شوند. فیلم همشهری کین در سایت‌های معروف نمره‌های بالایی به دست آورده است و از نظر بسیاری از منتقدان یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ است.

می‌توانید تریلر فیلم Citizen Kane 1941 را تماشا کنید و اگر از فیلم‌های درام خوشتان می‌آید و خواندن این مقاله باعث شده است که بخواهید بیشتر با داستان و شخصیت‌های آن آشنا شوید دانلود فیلم Citizen Kane 1941 را شروع کنید. همچنین، می‌توانید نظر خود را درباره فیلم سینمایی همشهری کین همراه با امتیازی که از ده به آن می‌دهید در بخش دیدگاه‌ها با دیگران به اشتراک بگذارید. اگر برای فیلم مورد علاقه شما در این سایت مقاله ای وجود ندارد نیز می‌توانید نامش را در یک کامنت بگویید تا آن را به سایت اضافه کنیم. از این که تا پایان این مقاله همراه ما بودید از شما متشکریم.