معرفی سرولات و رستوران خاورخانم

روستای سرولات یکی از سرسبزترین و زیباترین روستاهای گیلان است که در طول سال، گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به این استان می کشاند. روستای سرولات گیلان به خاطر بسیاری از ویژگی های عالی خود شناخته می شود، اما یکی از شناخته شده ترین جاذبه های گردشگری روستای سرولات، رستوران خاور خانم است.

به گزارش حرف تازه به نقل از الی گشت، اگر شما هم به ایران گردی و آشنایی با جاذبه های گردشگری داخل ایران علاقه دارید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید. چرا که در ادامه این مقاله، قرار است سفری کوتاه به روستای سرولات گیلان داشته باشیم. در این سفر شما را با جاذبه های گردشگری این روستا، رستوران خاور خانم و صنایع دستی این روستای سرسبز و زیبا آشنا کنیم.

روستای سرولات کجاست؟

اگر سری به ۳ کیلومتری چابکسر و ۲۲ کیلومتری رامسر بزنید، با یکی از زیباترین روستاهای شمالی کشور، یعنی روستای سرولات مواجه خواهید شد. این روستا در مناطق کوهستانی استان گیلان قرار گرفته است و بیشتر افرادی که قصد سفر به رامسر و چابکسر را داشته باشند، از این روستای زیبا هم دیدن می کنند. روستای زیبای سرولات در مجاورت رودخانه پرآب آچی رود و رودخانه کورئه، در دره های مناطق کوهستانی گیلان قرار گرفته و به دریاچه ی خزر اشراف دارد.

نزدیک ترین شهر به روستای سرولات، شهر چابکسر است. به همین دلیل افرادی که تنها به قصد بازدید از روستای سرولات به گیلان می روند، در شهر چابکسر اقامت دارند. اما باید گفت که فاصله آن با شهر رشت و رامسر هم خیلی زیاد نیست. اگر به این دو شهر سفر کرده اید، فاصله شما تا روستای زیبای سرولات از رشت حدود ۲ ساعت و از رامسر حدود ۲۰ دقیقه است. بنابراین پیشنهاد می کنیم که به هیچ عنوان هنگام سفر به این شهرهای گیلان، بازدید از این روستا را از دست ندهید. همچنین پس از سفر به این روستا می توانید از روستاهای دیگری مانند جنگسرا، لیکلام، لیمه سرا، منه سئه و پشتاسران نیز بازدید کنید. چرا که مسیر رسیدن به این روستاها، از روستای سرولات می گذرد.

روستای سرولات در چابکسر - الی گشت

موقعیت جغرافیایی روستای سرولات

روستای سرولات بخشی از منطقه حفاظت شده جواهردشت به شمار می آید. در ورودی آن یکی از محله های قدیمی جاده سرولات به نام زره سر قرار دارد که از گذشته برای باغ های پرتقال خود بسیار مشهور بود. خود روستای سرولات نیز به وسیله کوه هایی به نام های مهران، شاسروس و لیکام و بخش بزرگی از منطقه حفاظت شده جواهردشت احاطه شده است.

مسیر دسترسی به سرولات در چابکسر

به منظور دسترسی به روستای سرولات در چابکسر اگر بخواهید از تهران حرکت کنید، باید حدود ۲۶۸ کیلومتری را که ۵ ساعت و نیم می شود را طی کنید. اگر از سمت رامسر وارد چابکسر می شوید باید راه را درون شهر ادامه دهید تا به آخرین میدان، میدان سرولات برسید. از اینجا میدان را دور زده و به سمت کوه حرکت کنید. پس از سه کیلومتر به روستا می رسید.

اگر هم از سمت گیلان و شهرستان رودسر می خواهید به چابکسر برسید باید جاده ساحلی را تا کلاچای و بعد از آن تا میدان سرولات ادامه دهید. در نزدیکی میدان دو پمپ بنزین و گاز را می بینید. راه را ادامه دهید و در میدان به دست راست و رو به کوه بپیچید. حتما در طول مسیر از گوگل مپ استفاده کنید چرا که بهترین و دقیق ترین راهنمای شما در طول سفر می توانید باشد.

آدرس: استان گیلان، شهرستان رودسر، شهر چابکسر، روستای سرولات

رستوران خاور خانم در روستای سرولات

رستوران خاور خانم در روستای سرولات، بی شک یکی از شناخته شده ترین مکان ها و رستوران های این روستاست. در واقع می توان گفت که آمار گردشگرانی که از این روستا بازدید می کنند، به لطف وجود رستوران خاور خانم بالا رفته است. چرا که بسیاری از مسافران، از شهرهای نزدیک به این روستا می آیند تا تنها یک وعده از غذاهای خوشمزه و معروف رستوران خاور خانم را نوش جان کنند. اما چرا این رستوران تا این اندازه معروف شده است و بیشتر مسافران را به خود جذب می کند؟

رستوران خاور خانم - الی گشت

رستوران خاور خانم تنها غذاهای سنتی گیلان مانند کباب ترش، ماهی شکم پر، میرزا قاسمی و سایر غذاهای خوشمزه گیلانی را سرو می کند. دستور پخت و طرز تهیه غذاهای این رستوران به گونه ای است که همه مشتریان را مجذوب خود می کند. در طعم غذاهای محلی سرو شده در رستوران خاور خانم، می توانید اصالت غذاهای سنتی گیلان را به خوبی حس کنید. همچنین گفتنی است که تمامی مزه ها و غذاهای جانبی مانند ترشی و ماستی که کنار غذاهای این رستوران سرو می شوند، محصولات محلی این روستا هستند. در واقع با نوش جان کردن غذا در رستوران خاور خانم، به اقتصاد این روستا تا حدود زیادی کمک خواهید کرد.

علاوه بر این که می توانید خوشمزه ترین غذاهای گیلانی را در رستوران خاور خانم روستای سرولات نوش جان کنید، طبیعت زیبا و چشم انداز این رستوران هم یکی از دلایل محبوبیت آن است. شما می توانید در فضای دنج و خلوت رستوران خاور خانم نشسته و از صدای پرندگان و نسیمی که در درخت ها می پیچد لذت ببرید. همچنین فراموش نکنید که این رستوران یک رستوران محلی است و فضای دوستانه آن به شما حس بسیاری خوبی می دهد. بیشتر مسافران و گردشگرانی که به رستوران خاور خانم می آیند، این رستوران را به دوستان و آشنایان خود هم پیشنهاد می کنند.

جاذبه های گردشگری روستای سرولات

با وجود این که روستای خاور خانم یکی از دلایل اصلی سفر گردشگران به این روستاست، اما با این وجود این رستوران تنها جاذبه گردشگری روستای سرولات نیست. هنگامی که به روستای سرولات پا می گذارید، با طبیعت نفس گیر و زیبای این روستا مواجه خواهید شد. اگر می خواهید به بکر ترین مناطق ایران بروید و از بودن در طبیعت لذت ببرید، بی شک روستای سرولات یکی از بهترین گزینه های سفر برای شماست. چرا که تمامی عناصر طبیعی از رودخانه گرفته تا کوه و جنگل در این روستا پیدا می شوند.

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، این روستا در نزدیکی دو رودخانه آچی رود و رودخانه کورئه قرار گرفته است. می توانید در فصل های گرم تر سال که هوای گیلان بارانی نیست، به نزدیکی این رودخانه ها رفته و از طبیعت لذت ببرید. در کنار رودخانه ها می توان پیک نیک برپا کرد یا به ماهیگیری مشغول شد. هر ساله مسافران زیادی به جنگل ها و رودخانه های روستای سرولات می روند تا از طبیعت این منطقه عکاسی کرده و از نمای زیبای آن لذت ببرند. این روستا در دره های مناطق کوهستانی استان گیلان است، که یعنی شما می توانید برای کوهنوردی و پیاده روی در کوه هم به این روستا بروید.

روستای سرولات - الی گشت

بهترین اقامتگاه های روستای سرولات

نزدیکترین شهر گیلان به روستای سرولات، شهر چابکسر است و در کمتر از نیم ساعت می توان با ماشین از چابکسر به روستای سرولات سفر کرد. برای همین بیشتر افرادی که قصد بازدید از این روستای زیبا را دارند، در هتل ها و اقامتگاه های چابکسر مستقر می شوند. چابکسر هتل ها، مهمان خانه ها و ویلاهای بسیاری برای مسافران دارد که مسافران می توانند با توجه به شرایط و بودجه خود یکی را انتخاب کنند. اما اگر مسافرانی هستند که ترجیح می دهند تا در همان روستای زیبای سرولات اقامت داشته باشند و از شب های رویایی و ساکت روستا لذت ببرند، می توانند کلبه یا ویلاهایی که در این روستا برای اجاره گذاشته شده اند را اجاره کنند. پیدا کردن اقامتگاه در روستای سرولات کار سختی نیست و تقریبا همیشه کلبه یا ویلای خالی برای اجاره وجود خواهد داشت.

سوغات روستای سرولات

سوغاتی های روستای سرولات خیلی تفاوتی با سوغات و صنایع دستی سایر شهرهای گیلان مانند رشت و رامسر ندارد. شما می توانید از بازار محلی این روستا دیدن کرده و ضمن خرید یک یادگاری ارزشمند برای خود یا عزیزانتان، از فروشندگان محلی هم حمایت کنید. از جمله بهترین سوغاتی که در این روستای شمالی پیدا می شود، می توان به انواع ترشیجات مانند لواشک، سیر ترشی، آلوچه، رب انار و ترشی های محلی اشاره کرد. اگر خیلی اهل ترشی نباشید هم می توانید کلوچه های محلی که توسط مردم این روستا پخته می شود را تهیه کنید. از جمله صنایع دستی روستای سرولات هم می توان به حصیر بافی، گلیم و قالیچه و لباس های محلی اشاره کرد. تمامی این لوازم و خوراکی ها در بازار سنتی روستا با قیمت بسیار مناسب پیدا می شود.

بهترین فصل برای سفر به روستای سرولات

روستای سرولات در بیشتر فصل های سال خیلی شلوغ نمی شود. اکثر مسافرانی که از این روستا بازدید می کنند هم تنها چند ساعتی در روستا هستند و سپس به سایر شهرهای گیلان می روند. بنابراین می توان گفت که تقریبا هر فصلی از سال می تواند مناسب سفر به این روستای زیبا باشد. اما همان طور که شاید بدانید، گیلان یکی از استان های پر بارش کشور است. بنابراین در فصل های زمستان و پاییز اگر به این روستا سفر کنید، شاید به خاطر بارندگی های مکرر نتوانید از مناطق دیدنی روستای سرولات به خوبی بازدید کنید. به همین دلیل بهترین زمان سفر به این روستا اوایل بهار و اواخر تابستان است. اوایل تابستان به دلیل دمای بالای هوا و تردد بیشتر مسافران، خیلی توصیه نمی شود.

سفر به روستای سرولات - الی گشت

کلام آخر درباره روستای سرولات

روستای سرولات یکی از زیباترین مناطق شمالی کشور است که می تواند یکی از بهترین تجربه های سفر را برای شما رقم بزند. اگر به طبیعت گردی و پیک نیک در طبیعت بکر علاقه داشته باشید، می توانید روی این روستا حساب باز کنید. همچنین برای شکم گردی در روستای سرولات، می توانید به رستوران معروف و باکیفیت خاور خانم رفته و بهترین غذاهای سنتی گیلان را نوش جان کنید. از بابت اقامتگاه هم خیالتان راحت باشد. چرا که در روستا به اندازه کافی کلبه و ویلا برای اجاره است. اگر می خواهید با سایر مناطق دیدنی و جاذبه های گردشگری ایران و شمال آشنا شوید، سایر مطالب الی گشت را از دست ندهید. از همراهی شما تا این لحظه سپاس گزاریم.

سوالات متداول درباره روستای سرولات

روستای سرولات کجاست؟

روستای سرولات در دره های مناطق کوهستانی استان گیلان و در مجاورت آچی رود و رودخانه کورئه قرار گرفته و یکی از سرسبزترین روستاهای کشور است.

رستوران خاور خانم کجاست؟

رستوران خاور خانم یکی از معروف ترین رستوران های روستای سرولات است که به نوعی شناسنامه این روستا محسوب می شود. در این رستوران انواع غذاهای محلی گیلان سرو می شود.

نزدیک ترین شهر به روستای سرولات کدام است؟

نزدیک ترین شهر به روستای سرولات شهر چابکسر است. اما مسافران از رامسر و رشت هم به این روستا سری می زنند.

سوغات سرولات چیست؟

سوغات سرولات تفاوت زیادی با سوغات سایر شهرهای گیلان نداشته و شامل خوراکی هایی مانند کلوچه و ترشیجات تا حصیر بافی و لباس محلی می شوند.