معرفی جاذبه های تاریخی کیش

بسیاری از افرادی که در طی سال به کیش سفر میکنند برای بازدید از جاذبه های تاریخی کیش راهی این جزیره در جنوب ایران می شوند.

به گزارش حرف تازه، در این مطلب از الی گشت قصد داریم جاذبه های تاریخی کیش را به شما عزیزان معرفی کنیم تا در صورتی که قصد دارید از این جزیره بازدید کنید و بتوانید با آشنایی بیشتر از این جاذبه های تاریخی، بازدید از آنها را نیز در برنامه گردشی خود قرار دهید، از این رو پیشنهاد میکنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

شهر حریره کیش – جاذبه های تاریخی کیش

شهر حریره کیش در شمال این جزیره از اولین جاذبه تاریخی این شهر است که قصد معرفی آنرا داریم. در این شهر آثاری از تاریخ به جای مانده است که عمر آنها به قرن چهارم تا دهم هجری باز میگردد. در صورت بازدید از این بخش از جزیره کیش میتوانید به مسجد جامع، حمام، خانه اعیانی و تاسیسات آبی سر زده و از آنها بازدید کنید.

 از جاذبه های تاریخی کیش که ممکن است تعجب شما را برانگیزد کانال های زیر زمینی و چاه های متعددی است که در این شهر حفر شده اند. هنوز دلیل مشخصی برای اینکه چرا این تعداد از چاه ها و آبراه های زیر زمینی در این شهر حفر شده اند پیدا نشده و از آن به عنوان راز شهر حریره یاد می شود.

شهر حریره کیش - الی گشت

آب انبار کیش – جاذبه های تاریخی کیش

در حوالی شهر حریره کیش آب انباری قرار دارد که شمایل ظاهری آن هر یک از بازدید کنندگان را به یاد بادگیرهای شهر یزد خواهد انداخت. گذراندن زمانی در فضای خنک این آب انبار کیش میتواند برای هر کسی لذت بخش باشد، به خصوص اگر در گرمای فصل تابستان به بازدید از این آب انبار رفته باشید مطمئنا خنکی آن نعمتی است که قدر آن را بیشتر خواهید دانست.

خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی کیش یکی از جمله آثار تاریخی کیش به شمار میرود که در بخشی از شهر حریره قرار دارد. باتوجه به معماری به کار رفته در این خانه بسیاری از مورخین این خانه را متعلق به دوره الخانیان میدانند. باتوجه به کاشی کاری های خاصی که در این خانه صورت گرفته است چنین برداشت می شود که این خانه متعلق به خانواده های اشرافی و سلطنتی بوده است و از این روست که آنرا خانه اعیانی نام گذاری کرده اند. از بخش های مختلف خانه همچنان آثاری به جای مانده است که مطمئنا برای علاقه مندان به تاریخ و بازدید از جاذبه های تاریخی کیش جذابیت های خاص خود را خواهند داشت.

خانه اعیانی کیش - الی گشت

روستای باغو کیش – جاذبه های تاریخی کیش

یکی دیگر از جاذبه های تاریخی کیش روستای باغو کیش است. طبق روایات تاریخی نام این روستا از نام زنی گرفته شده است که در زمانی که جزیره کیش در اختیار پرتغالی ها بوده است در این جزیره زندگی می کرده است.

از جمله آثار تاریخی که در این روستا می توان از آن بازدید کرد مسجد النبی است که سال ساخت آن ۹۸۱ هجری تخمین زده شده است. درختان لور نیز یکی دیگر از جمله جاذبه های طبیعی موجود در این روستای تاریخی است که امکان بازدید از آنها برای مسافرین جزیره کیش مهیا شده است.

از دیگر جذابیت های بازدید از روستای تاریخی باغو کیش میتوان به غذاها، جشن ها و صنایع دستی بومیان این روستا اشاره کرد که میتواند نظر هر گردشگری را به خود جلب نماید.

روستای باغو کیش- جاذبه های تاریخی کیش - الی گشت

خانه بومیان

اگر دوست دارید از  فرهنگ، تاریخ، صنایع دستی ۲۰۰ ساله و جاذبه های تاریخی کیش موجود در این جزیره بازدید کنید خانه بومیان درست همان چیزی است که در جزیره کیش میبایست به سراغ آن بروید. صاحب این خانه از جمله تاجرینی بوده است که در تجارت مروارید سرشناس بوده و صاحب یکی از بزرگترین لنج های موجود در جزیره کیش در ۸۰ سال گذشته بوده است.

یکی از جمله جذابیت های بازدید از خانه بومیان این است که با بازدید از این خانه امکان صرف یک قهوه و خرمای خاص این منطقه از کیش را خواهید داشت و همین موضوع میتواند سفر شما به کیش را خاطره انگیزتر کند.

شهر زیرزمینی کاریز – جاذبه های تاریخی کیش

از جمله دیگر جاذبه های تاریخی کیش میتوان به شهر زیرزمینی کاریز اشاره نمود. این شهر که ساختاری مرجانی دارد از ویژگی های خاصی نیز برخوردار است. جریان آب شیرینی که در این شهر جاری است در کنار هوای خنک زیر زمین در کنار فسیل هایی با قدمت طولانی دقیقا همان ویژگی هایی است که میتواند یک جاذبه تاریخی را بیش از پیش برای بازدیدکنندگانش خاص تر کند.

آبی که در این شهر جاری شده است حاصل تلنبار شدن بارش های فصلی است. مرجان هایی که در مسیر آب قرار دارند سبب تصفیه شدن آب به صورت طبیعی شده و شما در نهایت میتوانید از آب شیرینی که از این شهر میگذرد نیز با خیالی آسوده بنوشید.

از سال ۷۸ تا کنون که این اثر تاریخی در کیش مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است شاهد ساخت موزه، بازارچه های سنتی و رستوران در حوالی آن هستیم که برای بازدیدکنندگان اوقات شاد و مفرحی را تدارک دیده اند.

شهر زیرزمینی کاریز - جاذبه های تاریخی کیش - الی گشت

مسجد ماشه -جاذبه های تاریخی کیش

از دوران قاجار آثار تاریخی بسیاری در ایران به جای مانده است، یکی از این آثار که در جزیره کیش میتوان از آن بازدید نمود مسجد ماشه است. قدمت این مسجد به ۱۲۰ سال پیش باز میگردد به دلیل معماری خاص و چشم نوازی که دارد که به یکی از جاذبه های گردشگری تبدیل شده است که بسیاری از مسافرینی که به کیش سفر می کنند بازدید از آن را در برنامه سفر خود قرار می دهند.

 

جزیره هندورابی

باتوجه به اینکه در سالهای ۹۰۸ هجری پرتغالی ها در جزایر جنوبی ایران ساکن بودند و این جزایر را به اشغال خود دراورده بودند میتوان آثار زیادی از حضور آنها در این بخش ها مشاهده کرد. جزیره هندورابی در آن زمان پایگاه لشکری و تجاری پرتغالی ها به حساب می آمده است و آثار بجا مانده از پرتغالی ها برای هر علاقه مند به تاریخی میتواند سر ذوق آورنده باشد.

جزیره هندورابی - جاذبه های تاریخی کیش - الی گشت

درخت سبز

یکی دیگر از جاذبه های تاریخی کیش در نزدیکی شهر حریره درخت سبز است. از این درخت به عنوان یکی از کهنسال ترین درخت سبز کیش نام برده می شود که سن آن ۵۰۰ الی ۶۰۰ سال تخمین زده می شود. برخی از افراد اعتقاد دارند که با بستن پارچه هایی به این درخت آرزوهایشان براورده می شود. از این رو در صورتی که در زمان بازدید از این درخت با پارچه های گره خورده بر روی شاخه های آن رو به رو شدید تعجب نکنید.

کشتی یونانی – جاذبه های تاریخی کیش

شاید بتوان معروف ترین جاذبه تاریخی کیش را کشتی یونانی دانست. این کشتی که در سال ۱۳۴۵ در نزدیکی روستای باغو به دلایل نامشخصی به گل نشست از آن سال به سوژه نابی برای عکاسان و لوکیشنی عاشقانه برای قرارهای دونفره تبدیل شده است. باتوجه به فساد روز افزون این کشتی به واسطه حضور در آب و تابش هر روز خورشید به آن، این کشتی به مرور زمان در حال از بین رفتن است و شاید مدت زمان زیادی از عمر آن باقی نمانده باشد. باتوجه به نبود صرفه اقتصادی برای نگهداری این کشتی احتمالا به زودی شاهد از بین رفتن یکی از جذاب ترین جاذبه های تاریخی کیش باشیم از این رو در صورتی که مایلید تا از این جاذبه تاریخی کیش بازدید کنید پیشنهاد میکنیم هر چه زودتر به این جزیره سفر کنید.

کشتی یونانی - جاذبه های تاریخی کیش - الی گشت

بازدید از جاذبه های تاریخی کیش با الی گشت

الی گشت این فرصت را برای علاقه مندان به تاریخ و بازدید از جاذبه های تاریخی کیش فراهم کرده است تا با خرید تور کیش از این مجموعه بتوانند با هزینه مناسبی به کیش سفر کرده و در چند روزی که در کیش به همراه تور حضور دارند بتوانند از جاذبه های تاریخی این جزیره دیدن کنند. برای این منظور کافی است به بخش تورهای گردشگری رفته و تور کیش مناسب خود را خریداری نمایید.