معرفی استان های جنوبی سوئد

دولت سوئد بر اساس تقسیم بندی های جغرافیایی سطح بالا استان های کشور سوئد را دسته بندی کرده است.

به گزارش حرف تازه، امروزه این کشور به ۲۱ استان مختلف تقسیم شده است اما با این حال تعداد استان ها و شهرستان ها به دلیل به دست آوردن برخی دست آوردها، زیان های منطقه ای، تقسیمات و یا ادغام بخشی از سرزمین ها در طول زمان متغیر بوده است. این سطح از تقسیم بندی برای اولین بار در سال ۱۶۳۴ توسط دولت لرد چلسلور کانت اکسل اکسنستیرنا (Lord Chancellor Count Axel Oxenstierna) اجرا گردید. در آن زمان ترجمه سرزمین ها به معنای واقعی کلمه به عنوان افسانه ها شناخته می شد.

مرزهای استان های کشور سوئد اغلب در امتداد مرزهای کشور قرار گرفته بود و پادشاه اغلب بر اساس اهدافش تصمیم می گرفت تا تغییرات کوچکی را در نواحی مختلف ایجاد نماید. با الی گشت همراه شوید تا در این مطلب در مورد استان های کشور سوئد و معرفی آن ها بر اساس نواحی مختلف جغرافیایی آشنا شوید.

استان های کشور سوئد

معرفی استان های جنوبی سوئد

استان اسکانه یا اسکانیا (Skåne)

استان اسکانه که در جنوب سوئد واقع شده است پر از تضادها و تقابل ها می باشد. این منطقه دارای نواحی مختلف جغرافیایی بوده و از جنگل های سبز، دشت های وسیع، تپه ها و صخره های زیبا را در خود جای داده است. نور و گرما در طول سال اغلب وجود داشته و یکی از استان های کشور سوئد بوده که همه چیز را برای تمام افراد با سلایق مختلف ارائه می کند. در این استان می توان بزرگی و شلوغی شهرها و فروشگاه های بزرگ برای خرید را در شهر مالمو (Malmö) تجربه کرد و یا اینکه تعطیلاتی آرامش بخش را در سواحل جنوب شرقی و در شهر اوسترلن (Österlen) گذراند.

استان اسکانه یا اسکانیا

بلکینگ (Blekinge)

علاوه بر مناطق شناخته شده و استان های کشور سوئد مانند اسمارلند (Småland)، دالارنا (Dalarna) و بوهوسلان (Bohuslän) که بسیار محبوب می باشند، استان های کوچکتر نیز در سوئد وجود دارند. این استان ها کمتر شناخته شده اما همانند جواهراتی می باشند. به عنوان مثال نارکه (Närke) یا اوربرو، دالسلند (Dalsland) و بلکینگ از جمله این استان ها است. زمانی که کشور طئد به عنوان یک قدرت اروپایی در قرن هفدهم وجود داشت، منطقه بلکینگ از نظر استراتژیک اهمیت بسیاری در بالتیک داشت. از اینجا کشتی ها در سراسر دریای بالتیک به سواحل آلمان رفتند که پس از ان گریفسوالد (Greifswald)، ویسمار (Wismar)، استرالسوند (Stralsund) و وارنموند (Warnemünde) توسط سوئد اشغال گردید.

استان بلکینگ

اولاند (Öland)

جزیره اولند یکی از استان های کشور سوئد بوده و ساکنان دائمی ندارد. با این حال در ماه های تابستان اولاند گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند. بیشتر بازدیدکنندگان تمایل به دیدن پل اولاند داشته که طولانی ترین پل سوئد است. این پل به طول ۶ کیلومتر بوده و کالمار (Kalmar) را در اسمالند (Småland) به این جزیره متصل می کند. اولاند از نظر تعداد ساعت های آفتابی در تابستان بیش از سایر استان های کشور سوئد می باشد اما به دلیل اینکه هیچ کوه یا جنگلی در این منطقه وجود ندارد بادهای شدیدی در اینجا وزیدن می گیرند. بنابراین ۳۵۰ توربین بادی در آن قرار دارد.

استان اولاند

اسمالند (Småland)

اسمالند را می توان به عنوان خانه فرهنگ استان های کشور سوئد نامگذاری کرد. اسمالند با جنگل ها، آبشارها، دریاچه های آبی و خانه های قرمز رنگ بسیار مسحور کننده می باشد. اسمالند به سه منطقه تقسیم بندی می شود. در بخش شمالی می توانید شهرستان های یونشوپینگ (Jönköping) را مشاهده کنید. در بخش شرقی هرستان کالمار (Kalmar) و در قسمت جنوبی نیز شهرستان وکخو (Växjö) را در کنار شهرهای کوچک اطراف آن ها مشاهده نمایید.قلعه ای که در کالمار واقع شده است، گردشگران بسیاری را به سوی نواحی جنوب شرقی این استان راهنمایی خواهد کرد.

استان اسمالند

هالند (Halland)

هالند یکی دیگر از استان های کشور سوئد بوده که شما می توانید به سرعت عاشق آن شوید. بیشتر افرادی که به این منطقه سفر کرده اند این حس را بیان می کنند. این موضوع بیشتر به خاطر ماهیت فوق العاده ایست که این نواحی جغرافیایی ارائه می نماید. از کیلومترها سواحل شنی گرفته تا اینکه شما می توانید به خوبی آسمان و دریا را در افق مشاهده نمایید. بسیاری از این سواحل با آب های کم عمق و سواحل زیبا بسیار دوست داشتنی می باشد.

استان هالند

واسترگوتلند (Västergötland)

واسترگوتلند که از استان های کشور سوئد می باشد، یکی از اصلی ترین نواحی غرب سوئد است. این استان دارای چشم اندازهای زیبای طبیعی بوده که دارای میراث تاریخی بسیاری نیز می باشد. هر تابستان قلعه لاکو (Läckö) که یکی از زیباترین کاخ های باروک می باشد محلی برای بازدید از باغ های باشکوهی است که باغبان بریتانیایی به نام سیمون ایروین طراحی کرده است. یکی دیگر از جاذبه های توریستی مهم این نواحی کانال گوتا (Göta) در شمال شرقی این استان بوده که به نام روبان آبی در سوئد شناخته می شود. شهر معروف گوتنبرگ نیز همچنین بخشی از استان واسترگوتلند بوده که شرکت هواپیمایی ایران ایر پرواز مستقیم به آن انجام می دهد.

استان واسترگوتلند

سورملند (Sörmland)

از دیگر استان های کشور شوئد می توان سورملند را نام برده که در جنوب غربی استکهلم واقع شده است. از سوی دیگر این استان به خصوص برای قلعه های متعدد و خانه های شهری خود شناخته می شود. اما آن چیزی که از همه بیشتر این استان را مشهور کرده است مجمع الجزایر قابل توجه آن می باشد. در قرن هفدهم میلادی که سوئد به عنوان یک کشور قدرتمند اروپایی شناخته می شد، بسیاری از ثروتمندان و اشراف استکهلم خانه های خود را در استان سورملند بنا کردند. آن ها این سرزمین را به عنوان پاداشی برای خدمات خود دریافت کرده بودند. این میزان از قلعه های تاریخی و خانه های ویلایی را شما نمی توانید در هیچ جای دیگری از سوئد پیدا کنید. برخی از آن ها می توانند فوق العاده بزرگ و یا دارای محیطی زیبا باشند مانند قلعه اریکسبرگ (Ericsberg) که در بیرون از کاترینهولم (Katrineholm) قرار گرفته است.

استان سورملند

بهوسلان (Bohuslän)

بهوسلان یکی دیگر از استان های کشور سوئد بوده که با ترکیب منحصر به فردی از غذاها، فضای باز و تجربه های فرهنگی به جذب بازدیدکنندگان می پردازد. این استان بخشی از غرب سوئد بوده که از گوتنبرگ تا مرز نروژ و استان دالسلند گسترش یافته است. این منطقه به دلیل وجود مجمع الجزایر، روستاهای ماهیگیری و سنگ های گرانیتی آن شناخته می شود. در این نواحی شما می توانید صدف ها، خرچنگ ها و میگوها را چه در رستوران ها و چه در کنار یک حوض آفتابی و در کنار سنگ های گرم مشاهده کرده و لذت ببرید.

استان بهوسلان

دالسلند (Dalsland)

اگر ما بخواهیم برای مدت بسیار کوتاهی گوتنبرگ را ترک کنیم می توانیم با دوچرخه به یکی از استان های کشور سوئد به نام دالسلند برویم. در اینجا شما در یکی از نواحی سوئد می باشد که می توانید به بیشتر نقاط دسترسی داشته باشید. از نظر سوئدی ها اینجا یک ناحیه بسیار کوچک می باشد. برای کسانی که خود را از کشورهای دانمارک و آلمان با کشتی به گوتنبرگ می رسانند بسیار راحت است تا به دالسلند سفر کنند. این مسافرت ها معمولا در فصول تعطیلات برای ماهیگیران و سایر گردشگران انجام می شود.

استان دالسلند

گوتلند (Gotland)

گوتلند نیز یکی از جزیره های شرقی و نیز یکی دیگر از استان های کشور سوئد می باشد. این جزیره نیز به دلیل قرار گرفتن در دریای بالتیک دارای آب و هوایی متغیر است پس قبل از سفر به آن پیشنهاد می شود تا برنامه آب و هوایی طولانی مدت را بررسی نمایید. ویسبی که بزرگترین شهر گوتلند می باشد دارای آب و هوایی عالی بوده و مرکزی قرون وسطایی است که در پس زمینه ای از آسمان آبی با دریایی آرام قرار گرفته است. این نواحی برای زمان هایی در سال بسیار ملایم و بدون باد می باشد و می توانید تجربه ای برای حضور در یک خشکی در میان دریای بالتیک را داشته باشید.

استان گوتلند

شهر هانستیک ویسبی یک سایت از میراث جهانی بوده که مقصدی برای تمام طول سال است. در این منطقه شما می توانید بدون در نظر گرفتن اینکه چه زمانی از سال است، طیف وسیعی از هتل ها، کافه ها، رستوران ها و موزه ها را مشاهده نمایید.