مراقبت از گربه در زمستان | چه دمایی برای سلامت گربه خطرناک است؟

اگر در خانه‌تان گربه داشته باشید، می‌دانید که این پشمالوهای دوست‌داشتنی و زیبا سرما را دوست ندارند. گربه‌ها هم مانند ما انسان‌ها سرما را احساس می‌کنند و نسبت به سرد شدن و گرم شدن هوا و تغییرات ناگهانی دما حساس هستند. البته گربه‌ها هوای گرم را راحت‌تر تحمل می‌کنند. اما علاوه بر ترجیح گربه‌ها به هوای گرم، این واقعیت هم وجود دارد که هوای سرد باعث مریضی و بیماری گربه می‌شود، از سرماخوردگی گرفته تا خطر سرمازدگی. در فصل زمستان حتماً باید اقدام پیشگیرانه‌ای انجام داد تا حیوانات خانگی کوچکمان زندگی راحت‌تری داشته باشند؛ فراموش نکنید که سلامت حیوانات خانگی همیشه در اولویت قرار دارد و این دغدغه در فصل زمستان برای کسانی که گربه دارند بیشتر می‌شود. آیا گربه‌ها سرما می‌خورند؟ آیا در فصل زمستان نیاز است که به آن‌ها توجه کنیم؟ این ها نمونه‌ای از دغدغه‌های افراد در مورد سلامت گربه‌ در زمستان و نگهداری از گربه است.

به گزارش حرف تازه به نقل از itpet ، با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی بیشتر موضوع مراقبت از گربه در زمستان بپردازیم.
مراقبت از گربه در زمستان | چگونه از سلامت گربه در زمستان محافظت کنیم؟
برای مراقبت از گربه در فصل زمستان باید به موارد زیر توجه شود:
مراجعه به دامپزشک برای پیشگیری
تغذیه مناسب
پناهگاه مناسب
لباس مخصوص گربه (یا ملافه مناسب)
وسیله گرمایشی مناسب
در ادامه درباره هر کدام از موارد بالا و مراقبت از گربه در فصل زمستان صحبت خواهیم کرد.
گربه در چه دمایی سرما را احساس می‌کند؟
همان طور که در ابتدای مطلب گفتیم، گربه هم مانند ما انسان‌ها و سایر حیوانات خانگی به سرما حساس است. برای پاسخگویی به این موضوع که گربه در چه دمایی سردش می‌شود، باید بگوییم که دمای بدن گربه مانند سگ ۳۸.۵ درجه سانتی‌گراد است. این دما نسبت به دمای بدن انسان بیشتر است و همین امر باعث می‌شود که گربه بتواند بیشتر از انسان در برابر سرما مقاومت کند. با این حال، اگر دما به حدود صفر درجه برسد و از گربه به خوبی مراقبت نشود، مریض خواهد شد.
مراجعه به دامپزشک و بررسی سلامت گربه قبل از زمستان
مراجعه به دامپزشک برای پیشگیری از بروز بیماری‌ها برای همه گربه ها و در تمامی طول عمر زندگیشان ضروری است. چند هفته قبل از شروع زمستان، گربه را به کلینیک دامپزشکی ببرید تا چکاپ شود. این کار باعث می‌شود تا وضعیت سلامت او به طور کامل بررسی شود. همچنین باید واکسن‌های گربه را به موقع بزنید. علاوه بر این، دامپزشک به شما مشاوره‌هایی می‌دهد که سیستم ایمنی گربه تقویت شود، مقاومت بدنی او بهبود یابد و سیستم دفاعی طبیعی بدن او در برابر بیماری‌ها تقویت شود.
البته این موضوع به معنای این نیست که فقط هر ۶ ماه یک بار گربه را به دامپزشکی ببرید و برنامه واکسیناسیون او را مرتب دنبال کنید، بلکه باید ضمن بردن او به دامپزشکی، تغذیه و تحرک جسمی و ذهنی گربه را هم مراقبت کنید.
آیا گربه ها در فصل زمستان کمتر غذا می‌خورند؟
تغذیه گربه در کل طول سال برای حفظ سلامت او ضروری است؛ اما با شروع فصل زمستان باید توجه ما به تغذیه گربه خانگیمان ویژه باشد زیرا گربه ها برای حفظ دمای بدنشان به انرژی بیشتری نیاز دارند. نیازی نیست غذای او را بیشتر کنید، کافی است که غذای مقوی با ارزش غذایی بالاتری را برای او فراهم کنید.
بچه گربه‌ها و گربه‌های سالخورده به توجه و مراقبت زیادی نیاز دارند زیرا بدن آن‌ها ضعیف‌تر است و نسبت به دمای پایین حساسیت بیشتری دارد. برای پی بردن به بهترین رژیم غذایی برای بچه گربه‌ها و گربه‌های پیر در فصل زمستان باید حتماً با دامپزشک مشورت کنید تا با توجه به سن، قد، وزن وضعیت بدنی و سلامتی گربه رژیم مناسب را توصیه کند. همچنین می‌توانید از دامپزشک بخواهید تا مکمل‌های طبیعی و ویتامین‌هایی نیز برای تقویت سیستم ایمنی گربه تجویز کند.
به طور کلی گربه‌ها در فصل زمستان به مقدار بسیار کمی آب مصرف می‌کنند؛ در نتیجه، باید مراقب باشیم که آب به میزان کافی به بدن گربه‌یتان برسد و آب بدنش از دست نرود. سعی کنید با گربه بازی کنید و محیطی مناسب برای جسم و روح او فراهم کنید؛ گربه بعد از بازی به راحتی می‌تواند آب بنوشد. اما اگر گربه هیچ علاقه‌ای به نوشیدن آب نشان نداد، می‌توانید غذای تر به رژیم غذایی او اضافه کنید تا آب بدن او تامین شود.
آیا گربه می‌تواند زمستان‌ها بیرون بخوابد؟
به طور کلی لانه‌ و خانه‌های کوچک، پناهگاهی عالی برای گربه‌ها هستند و از آن‌ها در برابر هوای بد محافظت می‌کند. شما می‌توانید یک لانه دیگر هم در بیرون از خانه برای گربه‌های خیابانی بگذارید تا در روزهای سرد، برفی و بارانی زمستان از آن‌ها محافظت کند. اگر این امکان برایتان فراهم است، می‌توانید یک ظرف غذا و یک ظرف آب هم در لانه بگذارید تا گربه به راحتی غذا بخورد.
این لانه‌ها را می‌توانید از پت شاپ‌ها تهیه کنید. حتی می‌توانید خودتان هم با کارتن یک لانه برای گربه‌های خیابانی بسازید.
توصیه می‌کنیم که گربه‌های خانگی را در فصل سرما بیرون از خانه نگذارید و در داخل خانه یک پناهگاه، یک لانه مخصوص گربه قرار دهید تا بتواند به راحتی در آن بخوابد، بازی و استراحت کند . محیطی امن برای گربه ایجاد کنید تا در آن احساس امنیت و گرما داشته باشد. یک کارتن یا جعبه مقوایی به همراه یک ملافه و چند اسباب‌بازی کافی است.
لانه گربه‌یتان باید از در و پنجره دور باشد تا جریان هوا باعث سرد شدن بدن او نشود. همچنین بهتر است لانه را در جایی قرار دهید که آفتاب‌گیر است و گربه می‌تواند از نور خورشید استفاده کند. شب‌ها یا زمانی که گربه می‌خواهد بخوابد، می‌توانید او را به کنارتان روی تخت بیاورید تا از گرمای بدن شما گرم شود و در کنارتان شب را راحت‌تر بگذراند.
لباس مخصوص برای گربه
لباس گربه یکی از بهترین ملزومات برای گرم نگه داشتن دمای بدن گربه و حفظ سلامت او در برابر سرما است. به یاد داشته باشید که گربه‌های بی‌مو یا اسفینکس نسبت به دمای سرد حساس‌تر هستند و پوست آن‌ها نسبت به سرمای هوا سریع‌تر گرما را از دست می‌دهد. اگر گربه اسفینکس یا گربه بی‌موی دیگری دارید، توصیه می‌کنیم که حتماً پیش از شروع زمستان لباس‌های راحت و گرمی برای او تهیه کنید.
زمان خرید لباس گربه باید به جنس پارچه به خوبی دقت کنید. بهتر است که لباس از پارچه ضد آلرژی باشد تا پوست گربه واکنش آلرژیک به لباس نشان ندهد یا راه‌ تنفس او با مشکل مواجه نشود. همچنین توصیه می‌شود لباس‌هایی را انتخاب کنید که هیچ گونه تزئینات یا دکمه‌ای نداشته باشند تا گربه آن را نبلعد.
شما باید خصوصیات و اخلاقیات گربه‌یتان را بشناسید تا بتوانید لباسی مناسب و بر اساس اندازه او انتخاب کنید. فراموش نکنید که رفاه و راحتی گربه باید اولویت داشته باشد. ممکن است کمی زمان ببرد تا گربه‌یتان به لباسش عادت کند، به خصوص اگر اولین بار باشد که به او لباس می‌پوشانید. اما اگر احساس کردید که گربه‌یتان با لباس راحت نیست، بهتر است که لباس او را از تنش درآورید و به خواسته او احترام بگذارید.
گرم نگه داشتن خانه با شوفاژ
شاید این موضوع برای شما عادی و طبیعی باشد اما تنظیم شوفاژ و گرم نگه داشتن خانه برای سلامت گربه ضروری است. مهم ترین نکته برای مراقبت از گربه در زمستان این است که نگذارید دمای هوا برای او ناگهان تغییر کند. امن‌ترین جا برای گربه در فصل زمستان خانه است. با کمک شوفاژ یا وسایل گرمایشی دیگر می‌توانید دمای خانه را در وضعیت ایده‌آل و بین ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد نگه دارید. اما علاوه بر دما باید به رطوبت هوا هم توجه کنید؛ هوای خشک برای دستگاه تنفسی گربه‌ها مضر است. بهترین راه برای حفظ رطوبت دمای خانه در فصل زمستان استفاده از دستگاه بخور است.
اگر گربه‌تان عادت دارد که از خانه بیرون برود، باید به ساعت‌های بیرون رفتن او توجه داشته باشید. اگر باران یا برف می‌بارد، نباید بگذارید گربه بیرون برود بلکه باید در خانه با او بازی کنید. اگر گربه‌یتان از خانه بیرون رفت و خیس به خانه برگشت، خیلی سریع او را با حوله بپوشانید و خشک کنید چون ممکن است خیلی سریع سرما بخورد.
اگر گربه به بالکن یا تراس دسترسی دارد، نگذارید بیش از ۱۰ دقیقه در بالکن بماند.
مراقبت از موهای گربه در فصل زمستان
در فصل پاییز موهای گربه‌ها شروع به ریزش می‌کند و در فصل زمستان موهای جدید جایگزین موهایی می‌شود که در فصل پاییز ریخته‌اند.
با توجه به این که دما در خانه ما انسان‌ها در تمام طول سال متعادل است، چرخه طبیعی ریزش موی گربه‌های خانگی برهم می‌خورد. به همین دلیل باید موهای گربه را همیشه و به طور مرتب برس بزنید. برس زدن کمک می‌کند تا گربه در زمان تمیز کردن خودش، موی کمتری را وارد معده کند. جمع شدن مو در داخل معده باعث بروز مشکلات گوارشی می‌شود.
علاوه بر این، برس زدن موهای مرده گربه موجب می‌‌شود که موهای کمتری روی کاناپه، فرش یا لباس‌ها بریزد.
داروهای ضد کنه گربه را در زمستان فراموش نکنید
درمان کنه گربه، حتی گربه‌های خانگی، در تمام طول سال ضروری است. کنه‌ها از در، پنجره یا بالکن و از طریق حیوانات دیگر وارد خانه می‌شوند. به همین دلیل گربه‌هایی که حتی از خانه بیرون نمی‌روند هم باید در برابر کنه‌ها درمان شوند (حداقل یک بار در ماه).
علاوه بر این، زمانی که هوای بیرون از خانه سرد است و هوای خانه گرم است، کنه‌ها هم ترجیح می‌دهند که در خانه باشند و تکثیر شوند. به همین دلیل باید در فصل زمستان توجه ویژه‌ای به سلامت گربه در برابر انگل‌ها و کنه‌ها داشته باشید.
خواب گربه در فصل زمستان
اگر گربه داشته باشید مطمئناً متوجه می‌شوید که خواب او در زمستان بسیار بیشتر است زیرا نیاز دارد که انرژی و قدرت بیشتری داشته باشد. به این نیاز گربه احترام بگذارید و او را بیدار نکنید. اگر فکر می‌کنید که گربه‌تان بیش از حد نرمال و بسیار بیشتر از گربه‌های دیگر در فصل زمستان می‌خوابد، حتماً با دامپزشک مشورت کنید.