قلعه نویی تا پایان جام جهانی سرمربی ایران باقی ماند

فدراسیون فوتبال بلافاصله پس از حذف تیم ملی در مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا تکلیف خود را با امیر قلعه‌نویی مشخص کرد.

به گزارش حرف تازه به نقل از ورزش سه، سایت فدراسیون فوتبال در این رابطه اینطور ادامه حضور امیر قلعه‌نویی روی نیمکت تیم ملی تا پایان جام جهانی ۲۰۲۶ را اطلاع رسانی کرده است: «فدراسیون فوتبال از راهبرد اتخاذ شده توسط سرمربی تیم ملی مبنی بر جوانگرایی در تیم ملی استقبال می‌کند و به همین منظور از وی خواسته شده که در اسرع وقت نسبت به تدوین و ارائه برنامه مدون و عملی خود اقدام کند.»

امیر قلعه‌نویی در اسفندماه سال ۱۴۰۱ بود که پس از ۱۶ سال بار دیگر شانس هدایت تیم ملی را پیدا کرد و ۹ ماه فرصت داشت تا اجازه تکرار اتفاقات جام ملت‌های ۲۰۰۷ را ندهد. قلعه‌نویی پس از ۱۲ سال تابوشکنی کرد و پرچم‌دار مربیان ایرانی، با گذر از دوران ۸ ساله حضور کی‌روش و دوران کوتاه مدت مارک ویلموتس و دراگان اسکوچیچ، روی صندلی داغ تیم ملی نشست.

1988942

این مربی باتجربه با برگزاری چند اردوی فشرده طی ماه‌های اخیر شاکله و ترکیب اصلی تیم خود را بدون اینکه تغییر زیادی نسبت به سال‌های گذشته ایجاد کند، آماده حضور در جام ملت‌های آسیای ۲۰۲۳ کرد و تیم ملی با شرایط خوب و امیدوارکننده‌ای به تورنمنت قطر رسید تا یکبار دیگر شانس خود را برای شکستن طلسم ۴۸ ساله قهرمان نشدن امتحان کند.

قلعه‌نویی و شاگردانش به مانند بازی‌های تدارکاتی شروع بسیار خوبی در قطر مقابل فلسطین با رقم زدن برتری ۴ بر یک داشتند، اما در بازی با هنگ‌‍کنگ با وجود پیروزی یک گله، انتقادات از عملکرد تیم ملی بالا گرفت که واکنش‌های جالب توجهی هم از سوی قلعه‌نویی در نشست‌های خبری به همراه داشت. با این حال پس از بازی خوب تیم ملی مقابل امارات شرایط تغییر کرد و حمایت‌ها از قلعه‌نویی و شاگردانش در دیدارهای مرحله حذفی مقابل سوریه، ژاپن و قطر دوچندان شد.

1988943

اوج کار امیر قلعه‌نویی در بازگشت به نیمکت تیم ملی پیروزی مقابل ژاپن در مرحله یک چهارم نهایی جام بود که اعتبار ویژه‌ای به او در میان اهالی فوتبال بخشید و همین پیروزی بزرگ سبب شد تا شکست مقابل قطرِ میزبان و باقی ماندن حسرت ۴۸ ساله برای صعود تیم ملی به فینال، خیلی به چشم نیاید و همه امیدوارانه از عملکرد امیر قلعه‌نویی و موفقیت تیم ملی با او در آینده حرف بزنند.

قلعه نویی تا پایان جام جهانی سرمربی ایران باقی ماند

حالا و در شرایطی که ابهامات زیادی در میان جامعه فوتبال و همینطور مردم درباره سرنوشت تیم ملی وجود داشت، فدراسیون فوتبال خیلی زود به جمع‌بندی نهایی رسید و ادامه حضور قلعه‌نویی در راس کادر فنی تیم ملی فوتبال ایران را به مدت دو سال دیگر و تا پایان جام جام جهانی ۲۰۲۶ که قرار است با میزبانی مشترک امریکا، مکزیک و کانادا برگزار شود، با قاطعیت اعلام کرد.

1986896

این واکنش سریع السیر فدراسیون به نوعی جبران برکناری امیر قلعه‌نویی پس از جام ملت‌های ۲۰۰۷ به شمار می‌رود که همچنان ناراحتی آن از دل سرمربی فعلی تیم ملی بیرون نرفته و در فرصت‌های مختلف نظیر همین تورنمنت قطر به آن اشاره می‌کند.

پس از این واکنش فدراسیون حالا نوبت امیر قلعه‌نویی است که کار دشوار و مسئولیت سنگین خود را روی نیمکت تیم ملی آغاز کند. او ماموریت سخت تغییر نسل فوتبال ایران را در فاصله دو سال مانده تا جام جهانی ۲۰۲۶ برعهده دارد. قلعه‌نویی باید تیم جدیدی را با اضافه کردن بازیکنان جدید و تلفیق آنها با  بازیکنان جوان و انرژیک بسازد و مهیای حضور در مهم‌ترین رویداد فوتبالی جهان کند؛ به طوری که این تیم هم بتواند عملکردی قابل قبول در اولین جام جهانی ۴۸ تیمی داشته باشد و هم بازیکنانش با پختگی و تجربه مناسبی به جام ملت‌‌های ۲۰۲۷ برسند.