قصرهای سلطنتی زیبا در جهان (بخش دوم)

کاخ سلاطین گذشته در هر سرزمینی می تواند به عنوان مقاصد گردشگری آن سرزمین کاربرد داشته باشد.

به گزارش حرف تازه به نقل از الی گشت، کاخ ها علاوه بر اینکه از معماری و بناهای ممتاز و چشمگیری برخودار بوده اند، به نحوی سبک زندگی، وسایل مورد استفاده و زندگی روزانه شاهان مملکت را نیز به نمایش می گذارند. قصرهای سلطنتی گاهی در سالیان متمادی تغییر کاربری می دهند و در مواردی نیز به همان شکل حفظ شده و در طی سالیان، تنها میزبان گردشگران و تماشاگران می باشد. در این مطلب قصد داریم قصرهای سلطنتی زیبایی که در سالهای طولانی و گاهی حتی قرن های گذشته برای کشورهای مختلف به یادگار مانده است را برای تان توصیف کنیم.

قصرهای سلطنتی زیبا در جهان

کاخ شون‌برون، وین، اتریش

کاخ شون‌برون به معنای «چشمه زیبا»، اقامتگاه تابستانی پادشاهان اتریش در شهر وین بوده‌ است و اکنون یکی از آثار مهم فرهنگی این کشور به شمار می رود. این کاخ با بیش از ۱۴۰۰ اتاق به سبک روکوکو تزیین شده ‌است و یکی از جاذبه‌های مهم توریستی شهر وین به حساب می‌آید. کاخ‌ ها و باغ ‌ها بیانگر سلایق ، علایق و آرزوهای پادشاهان این کشور می باشد.

کاخ زمستانی، سن پترزبورگ، روسیه

کاخ زمستانی نام قصری در شهر سن پترزبورگ روسیه است که از سال ۱۷۳۲ میلادی تا سال ۱۹۱۷ میلادی محل سکونت تزارهای روسیه بوده است. این ساختمان بیشتر به عنوان موزه ارمیتاژ معروف می باشد.

شهر ممنوعه ، پکن، چین

شهر ممنوعه درواقع دارای وسیع‌ترین و کامل‌ترین مجموعه معماری چوبی جهان می باشد. شهری قدیمی در منطقه پکن، پایتخت کشور چین است و یکی از مهمترین دیدنی‌های تاریخی این کشور بشمار می رود. تعداد قصرها و اتاق‌های شهر ممنوعه بسیار زیاد است. می‌گویند جمعاً ۹۹۹۹۵ اتاق در آن ساخته شده است. به اعتقاد پیشینیان چینی، اقامتگاه امپراتوران آسمانی ۱۰ هزار اتاق داشته و امپراتورانی که به پسران امپراتوران آسمانی معروف هستند باید خویشتندار بوده و نمی‌بایست تعداد اتاق های شان از اتاق‌های امپراتور آسمانی تجاوز می‌کرد. از این رو شمار اتاق‌های شهر ممنوعه نیم اتاق کمتر از اتاق‌های کاخ آسمانی می باشد.

کاخ بزرگ، بانکوک، تایلند

کاخ بزرگ مجموعه‌ای از ساختمان های سلطنتی در بانکوک پایتخت تایلند است که از قرن هجدهم میلادی تا کنون، پادشاهان کشور در آن اقامت داشته اند. ساخت این مجموعه، از سال ۱۷۸۲ میلادی آغاز شد و بطور مداوم گسترش یافته‌است. کاخ بزرگ اکنون به عنوان یکی از جاذبه های توریستی بانکوک محسوب می شود.

قصر هافبرگ، وین، اتریش

این کاخ از سال ۱۲۷۹ اقامتگاه برخی از قدرتمندترین اشخاص تاریخ اتریش، منجمله شاهان سلسله هابزبُرگ و فرمانروایان امپراطوری اتریش بوده است. امروزه گردشگران می توانند شاهد رد پایی از زندگی روزمره پادشاهان در این مکان باشند. به عنوان مثال وسایل ورزشی پادشاهان هنوز از چهارچوب در آویزان است.

کاخ ورسای، پاریس، فرانسه

کاخ ورسای مجموعه کاخ‌هایی در شهر ورسای در نزدیکی شهر پاریس است که از بزرگترین کاخ‌های سلطنتی جهان به شمار می رود. این کاخ توسط یونسکو به عنوان یکی از میراث جهانی انتخاب شده‌ است.

کاخ گلستان، تهران، ایران

کاخ گلستان مشتمل بر چندین بنا در میدان ارگ تهران می باشد. بناهای این کاخ در زمان‌های مختلف ساخته شده و نام آن از تالار گلستان که در عمارت خروجی قرار دارد، گرفته شده ‌است. کاخ گلستان در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در پنوم پن، پایتخت کامبوج، در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید. این اثر درواقع شانزدهمین اثر ایرانی است که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. کاخ گلستان بخشی از ارگ سلطنتی تاریخی بوده است که  آثار هنری این مکان الهام بخش بسیاری از هنرمندان معاصر بوده است

کاخ فونتن بلو، فرانسه

این کاخ که حدود یک ساعت از پایتخت فرانسه فاصله دارد، حدود ۷ قرن هیچ سکنه ای در آن نبوده است و اکنون به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری کشور فرانسه شناخته می شود.