رفتن به بالا

پایگاه خبری و تحلیلی حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 13 خبر


  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۱
  • 2020 Tuesday 4 August

حرف تازه – تصمیم اخیر دولت دونالد ترامپ مبنی بر تحریم رهبر انقلاب اسلامی، تعدادی از فرماندهان سپاه و تحریم احتمالی محمدجواد ظریف باعث شد تا عملا اباب هرگونه مذاکره در هر سطحی با آمریکا بسته شود؛ موضوعی که روز گذشته عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز به آن اشاره کرد؛ اما بعد از اقدام اخیر آمریکا این سوال به ذهن می‌رسد […]

حرف تازه – تصمیم اخیر دولت دونالد ترامپ مبنی بر تحریم رهبر انقلاب اسلامی، تعدادی از فرماندهان سپاه و تحریم احتمالی محمدجواد ظریف باعث شد تا عملا اباب هرگونه مذاکره در هر سطحی با آمریکا بسته شود؛ موضوعی که روز گذشته عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز به آن اشاره کرد؛ اما بعد از اقدام اخیر آمریکا این سوال به ذهن می‌رسد که آیا اساسا از ابتدا ترامپ به دنبال مذاکره با ایران بوده است یا خیر؟

به نظر می‌رسد که ترامپ شعار مذاکره را تنها برای مشروع‌ساختن اقدامات بعدی خود اظهار می‌کرد و روی سکه دیگر سیاست‌های او بالابردن سطح تنش با ایران بود.

فیاض زاهد، تحلیلگر مسائل سیاسی باور دارد که آمریکا به دنبال دو هدف است؛ یا ایران را به صورت کامل ایزوله کند یا آنکه با ایران وارد جنگ نظامی شود و تحریم‌های جدید دولت ترامپ نیز بیشتر وجه تبلیغاتی دارد تا میزان تنش بالاتر برود.

زاهد درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «آمریکا در حال انجام یک جنگ روانی است زیرا می‌دانیم که اساسی‌ترین تحریم‌ها در قبال ایران اِعمال شده است و دیگر تحریمی نمانده که صورت نگرفته باشد. تحریم رهبری بی‌معناست زیرا ایشان سال‌هاست که سفرهای خارجی نداشته‌اند؛ از سوی دیگر اقتصاد ایران چندان وابسته به نهادهای مالیِ بین‌المللی نیست مثلا بورس ما مستقل است و داخلی عمل می‌کند و به بورس کشورهای خارجی متصل نیست؛ بنابراین تحریم‌ها مشخصا بر ساختار بورس ایران نمی‌توانند تأثیرگذار باشند اما علت آنکه چنین تحریم‌های جدیدی وضع می‌شود این است که آمریکایی‌ها ابزار دیگری در اختیار ندارند و از طرفی با فشارهای اسرائیل و کشورهای عربی، آمریکا در معرض این اتهام قرار دارد که نتوانست به طور مناسب در موضوع سقوط پهباد مقابله به مثل کند؛ به این دلیل دست به یک عملیات روانی زده است. نهادها و موسسات مالی وابسته به دفتر رهبری پیشتر هم تحریم شده بودند و اتفاق جدیدی نیست مگر تحریم شخص رهبری که بیشتر وجه تبلیغاتی دارد».

این تحلیلگر اصلاح طلب تصریح کرد: «تحریم آقای ظریف هم به دلیل آن است که آمریکا از قدرت نفوذ کلام ایشان نگران است که همین تحریم نشان‌دهنده نقش مهم آقای ظریف در عرصه دیپلماسی جهانی است. نکته مهم دیگر این است که در برای آمریکا جناح‌بندی‌های سیاسی داخل ایران اعم از اصولگرا، اصلاح‌طلب و اعتدالی فرقی ندارد و دولت این کشور نظام سیاسی ایران را هدف گرفته است. آمریکا می‌خواهد که ایران را به سمت ضعف کامل ببرد و در اِعمال این سیاست، تحریم‌ها می‌توانند اقتصاد ایران را آنقدر نحیف کنند که ما کاملا منزوی شوم. ایزوله‌شدن حکومت ایران یکی دیگر از اهداف آمریکاست که این اتفاق تا این لحظه با درایت رهبری و مسئولان کشور رخ نداده است. ما باید با تمام دقت توجه کنیم که بازی آمریکا را نخوریم یعنی از یک سو دولت این کشور را به صورت اغراق‌‎آمیز بزرگ و قدرتمند نپنداریم و از سوی دیگر دچار توهم هم نشویم».

زاهد در پاسخ به این پرسش که آیا تحریم ظریف از سوی آمریکا به معنای پایان راه مذاکره است، اظهار کرد: «آمریکا چندبازی را هم‌زمان پیش می‌برد؛ دولت آمریکا می‌خواهد تمرکز ما را از بین ببرد و کاری کند که ما عصبانی شویم و در نتیجه حرکتی نامعقول انجام بدهیم که خروج از برجام یا نقض پروتکل‌هایی که در مذاکرات پذیرفته‌ایم یکی از مصادیق رفتارهای عصبی ایران می‌تواند باشد. تا امروز تحریم‌های آمریکا یک‌جانبه بوده و تقریبا هیچ‌کشوری به‌صورت جدی همراهش نشده است اما اگر ما از برجام خارج شویم تمام تحریم‌های گذشته بازمی‌گردد و این‌بار جامعه جهانی بر ایران فشار مضاعفی وارد می‌کند و حتی احتمال رفتن ذیل بند هفت منشور ملل متحد نیز وجود دارد. در چنین شرایطی آمریکا می‌تواند به اجماع جهانی برای حمله به ایران دست یابد. آمریکا با حجم بالای تبلیغات خود سعی می‌کند که افکار عمومی جهان فراموش کند که چه دولتی از برجام خارج شد؛ یعنی آمریکا خوانش خود را آنقدر تکرار می‌کند که همه از یادشان برود که این دولت ترامپ بود که برجام را نقض کرد وگرنه ایران که بر اساس گزارشات آژانس بین‌المللی اتمی به تمام تعهدات برجامی عمل کرده است. تحریم آقای ظریف پیام روشنی از سوی آمریکا داشت؛ اینکه ایران دو راه بیشتر پیش رویش نیست، یا آنکه کاملا ایزوله شود یا بجنگد».

این تحلیلگر مسائل سیاسی در پایان درباره نوع مواجهه به برجام گفت: «همه فشارهای آمریکا برای این است که ما از برجام خارج شویم. ما به هیچ‌وجه نباید به بازی آنها تن بدهیم. شاید برخی بگویند که همین حالا که در برجام حضور داریم هم آمریکا تمام تحریم‌ها را اِعمال کرد. در پاسخ به این دیدگاه باید گفت که در وهله نخست تحریم‌های آمریکا یک جانبه است و در صورت خروج از برجام با تحریم‌های متعدد از سوی جامعه جهانی روبه‌رو می‌شویم و در وهله بعد هنوز فضاهای تنفسی وجود دارد که می‌توانیم برای کاهش فشار تحریم‌های آمریکا از آنها استفاده کنیم».

اخبار مرتبطتبلیغات

آخرین اخبار