فواید سفر کردن و تاثیرات شگفت انگیز آن در زندگی

فواید سفر کردن امروز بر کسی پوشیده نیست و بسیاری از روان شناس ها و روان پزشک ها به تاثیر سفر بر روان انسان پرداخته اند و سفر باعث می شود که یک فرد برای زندگی خود و جامعه مفید تر باشد. از گذشته های دور نیز خوب است بدانید که بسیاری از دانشمندان به سفر می رفتند. و امروزه آثار با ارزشی به جای گذاشته اند. در طول تاریخ ایران کسانی چون ابن سینا نابغه ی پزشکی جهان ، ابوریحان بیرونی، خواجه نصرالدین طوسی، سعدی شیرازی و صدها شخصیت مهم تاریخی، علمی ، فرهنگی بر فواید سفر کردن تاکید داشته اند.

به گزارش حرف تازه، همه ی ما با این مصرع سعدی  آشنا هستیم که بسیار سفر باید رفت تا پخته شود خامی و امروزه این مصرع سعدی در طی مقالات علمی معتبر ثابت شده است. از دیر باز سفر رفتن توصیه می شده است و این جمله ارزشمند  را خوب است به خاطر بسپاریم که “دنیا یک کتاب است و کسانی که سفر نمی روند فقط یک صفحه می خوانند” که به نقل از سنت آگوستین از فیلسوفان دوره قرون وسطی است. در این مقاله الی گشت از فواید سفر به شما مخاطب گرامی می گوید تا همیشه سفر کردن را در برنامه ی زندگی خود بگنجانید.

فواید سفر کردن

۱-به آرامش فکری دست می یابید

امروزه زندگی در شهرهای بزرگ و مکان های پر استرس باعث می شود که هر فردی نیازمند آرامش روحی باشد و یکی از بهترین راه های دسترسی به آرامش، سفر کردن است. زندگی در شهر، استفاده از حمل و نقل عمومی شهری شلوغ، برنامه های کاری بالا و مسایلی از این دست باعث فرسودگی ذهن می شود. مسافرت یک فرد را از برنامه ی روتین زندگی اش جدا می کند. دیدن مکان های جدید، افراد جدید ، فرهنگ های تازه باعث می شود که شما طراوت و شادابی را به دست آوردید و از همه مهم تر از استرس های زندگی روزمره خود دوری کنید. از فواید سفر کردن کاهش استرس در شما است و رسیدن به آرامش روحی است.

۲-خلاقیت خود را افزایش دهید

شاید برایتان جالب باشد که سفر کردن باعث خلاقیت در شما می شود. زیرا شما از محدوده ی امن زندگی خود فاصله گرفته اید و وارد دنیای تازه ای می شوید. شما در هر سفر با دنیای ناشناخته ها از جمله موسیقی، بوهای غذاهای تازه ، رنگ های متفاوت و پوشش لباس های جدید آشنا می شوید و همگی باعث می شود که مغز شما فعال تر شود و تازگی و سرزندگی در آن جریان باید. هنگامی که در طول سفر با چالش های جدید رو به رو می شوید باید دنبال راه حل باشید در نتیجه ناحیه اتصالات عصبی جدید  برای دریافت در مغز شکل می‌گیرد و افکار اصلی تازه ای ایجاد می شود.

فواید سفر - الی گشت

شما فکر می کنید این روند فقط در حین سفر شما است اما با کسب همه ی این تجربه ها می توانید  ایده های جدیدی را در شغل خود ایجاد کنید. از فواید سفر کردن این است که باعث خلاقیت در شما می شود و شما فرایند کار بهتری خواهید داشت.

۳-مهارت های ارتباطی خود را بهبود می بخشید

شما در سفر می توانید موارد بسیار مهم و آموزنده ای یاد بگیرید. محیط تازه معلم شما است و شما با کشف و شهود به دنیای تازه بدون که فکر کنید به دنبال یادگیری هستید. به خصوص اگر به سفر خارجی بروید و تمام پدیده های فرهنگی کشور مقصد برای شما تازه است. آمار های سفری نشان داده است که بسیاری از افراد که به سرزمین دیگری سفر می کنند سعی می کنند برای گرفتن ارتباط بیشتر با جامعه محلی حتی چند کلمه تازه بیاموزند و این امر نشان این است که شما به طور ناخودآگاه می خواهید ارتباط خود را افزایش دهید.

از همین رو داشتن ارتباط تازه با افراد جدید جامعه ی دیگر شکل می گیرد. اگر تنها سفر می روید حتما این نکته را میدانید که ارتباط خوبی با جامعه مقصد برقرار کنید. استفاده از حمل و نقل های مختلف، رفتن به مراکز خرید ، صحبت در مورد تفاوت های فرهنگی با جامعه مقصد همگی بر سطح اطلاعات و روابط شما اثر می گذارد و از این رو از فواید سفر کردن این است که مهارت های ارتباطی خود را می بخشید و فرآیندی است که بسیاری از اوقات به صورت ناخوداگاه در شما شکل میگیرد.

سفر - الی گشت

۴-افق دید خود را خود گسترش دهید

در زندگی دو پدیده باعث می شود که افق دید خود را گسترش دهید یکی سفر رفتن و دیگر ی کتاب خواندن است. و از فواید  سفر کردن گسترش افق دید هر مسافری است. اگر شما دوست دارید به لمس تجربه ها نو بپردازید و با یک فرهنگ تازه آشنا شوید باید حتما سفر کنید. در سفر کردن شما سطح روابط اجتماعی یک جامعه را می بینید، از آگاهی و اطلاعات جامعه مقصد مطلع می شوید، روند اتفاقات فرهنگی و رویدادها را درک می کنید. شما می توانید در سفر  با تجربه ی درک فرهنگ های تازه جهان بینی و افق دیدتان را گسترش دهید.

در شهرهای اروپایی نیز شما رویدادهای مذهبی مشاهده می کنید که تمام اهالی شهر در آن شرکت کرده اند مانند جشن سمانا سانتا که از جشن های مهم و مذهبی اسپانیا است و شاید بسیاری از فستیوال ها دور از انتظارات شما باشد و با دیدن آن دیدگاه شما به طور کلی تغییر می کند. سفر کردن مقایسه سرزمین ها بایکدیگر نیست بلکه درک فرهنگ های تازه، تازگی و چرایی دیده های اجتماعی، فرهنگی است.

 ۵-سفر باعث افزایش اعتماد به نفس در شما می شود

از فواید سفر کردن تقویت اعتماد به نفس هر فردی است. شما در هر سفری در ابتدا باید روحیه ی سازگار تری داشته باشید. شاید شما در زندگی شخصی تان به خیلی از امور واکنش نشان دهید که دوست ندارید و چون در محدوده زندگی خودتان هستید از لحاظ روانشناسی روحیه ی سازگاری ندارید. اما در سفر شما چون از محیط زندگی خود فاصله گرفته اید سعه ی صدر خود را بالاتر می برید و روحیه سازگاری در شما تقویت می شود. در صورت بروز هر مشکلی به دنبال راه حل می گردید چون ممکن است کیلومترها با دوستان و خانواده خود فاصله داشته باشید. پیدا کردن راه حل هر مشکلی و یا شرکت در هر حل آن باعث  که اعتماد به نفس شما تقویت شود و روحیه ی بالاتری را پیدا کنید.

فواید سفر در زندگی - الی گشت

۶-آموزش واقعی را دریافت می کنید

در بسیاری از موارد اتفاق افتاده است که با یک سفر رفتن بسیاری از پدیده ها مختلف گرفته از یک غذای تازه، تا یک رسم یک فرهنگ، تا یک زبان تازه برای همیشه در ذهن شما باقی بماند. شما بدون اینکه بخواهید در طول سفر آموزش غیرمستقیم می بینید و چون با لذت برای اوقات خوش خود به سفر رفتید بهتر از هر مکان کلاسی آموزش به شما می آموزد. این نوع آموزش، آموزش پایدار است و برای اهالی سفر تجربه ای آشنا است. با سفر کردن شما به راحتی سطح اطلاعات عمومی تان افزایش پیدا می کند و یکی از فواید سفر کردن  یادگیری و آموزش است اگرچه که به چشم نمی آید اما پدیده ای بسیار مهمی به شمار می روند.

شما پس از هر سفری بارها برایتان اتفاق افتاده است که می خواهید تجربیات سفرتان با دوستان و آشنایان به اشتراک بگذارید امروزه نیز با پیشرفت سوشال مدیا بسیار پدیده ی چشم گیرتری شده است. وقتی یک بنا را می بینید دوست دارید از راز و رمزهای آن با خبر شوید و ذهن شما پرسشگر می شوید میخواهید بیشتر یادبگرید. حتی هنگامی که یک غذای تازه را در طول سفر می خورید‌ آن را سرچ می کنید و یا نوع طبخ آن را پرس و جو می کنید و در سفر هر کسی به صورت ناخودآگاه به دنبال یادگیری است که جهان تازه ای را بشناسد.

فواید سفر کردن - الی گشت

۷-خاطره سازی

سفرکردن بسیار مهم است و آدم ها برای لذت بردن سفر می روند. هر فردی دوست دارد اوقات خوشی را برای خود فراهم کند و باید در طول سفر بسیار مهربان تر باشیم. معمولا خاطرات سفر بخشی از خاطرات به یادماندنی هر فردی است که با یادآوری آن اوقات خوش را برای خودش مجسم می کند. سفر کردن و داشتن تجربه های تازه باعث می شود که شما آن را همواره در خاطره خود داشته باشید.

بسیاری از مقاصد سفری فقط یکبار برای ما اتفاق می افتد پس تا آنجا که می توانید از امکانات تازه آن بهره‌مند شوید و خاطرات خوشی را برای خودتان بسازید. در سفرهای خانوادگی نیز همه ی اعضای باید درصدد شاد کردن هم باشند و اوقات خوشی را بسازند و با یادآوری سفر طعم خوش خاطرات خوب را مرور کنند. یکی از فواید سفر کردن ساختن خاطرات خوش در طول سفر است که بخشی از آن را شما می سازید و بخشی از آن اتفاق های سفر برای ما می سازند.

۸-تجربه ی پدیده های تازه و داشتن تفریح در سفر

سفر این امکان را میدهد که از برنامه روتین زندگی جدا شوید و صاحب تجربه ی تازه شوید. شنا در دریا، پیمایش یک کوه، یا استفاده از پارسل بر موج های آبی دریا، دیدن ستارگان در کویر، اقامت در یک بنای تاریخی، خوردن غذاهای متنوع همگی پدیده هایی هستند که شما با لذت در حال تجربه کردن آن هستید. مسافرت به شما این کمک را می کند که گاهی ریسک کنید برنامه ی تان را تغییر دهید و از یک پدیده تازه لذت ببرید. تجربیات مثبت  استرس را کاهش می دهد و شما از زندگی روزمره و فرسودگی ها جدا می کند. از فواید سفر کردن کسب تجربیات تازه است به خصوص برای آن دسته از افرادی که بسیار ماجراجو هستند و به دنبال یک زندگی مهیج هستند یکی از راهکارها آن سفر کردن است.

راهنمای سفر کردن - الی گشت

از فواید سفر کردن داشتن اوقات خوش است همه‌ی افراد برای رفتن به محیط شاد تر سفر می کنند. سفر شاد داشتن استرس شما را کاهش می دهد و مقالات علمی معتبر نیز نشان داده اند افرادی که سفرهای بیشتری می روند احتمال داشتن به بیماری های قلبی را کم تر دارند. از این رو بسیار مهم است. خلق و خوی هر فردی بهبود پیدا میکند و ایجاد خلاقیت و اعتماد به نفس در شما احساس رضایت میکنید. در تمام مدت سفر تفریح کنید و از زندگی لذت ببرید. سفرکردن به شما می آموزد که زندگی را به خاطر خودش زندگی کنید و حسابی از آن لذت ببرید. تفریح کردن بسیار مهم است و باعث جلوگیری از بیناری افسردگی می‌گردد.

۹-نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید

از فواید سفر کردن این است که به راحتی نقاط قوت و ضعف خود را می شناسید. به طور مثال  شما خوش صحبت هستید و یا فردی هستید که با جمع میانه ی خوبی ندارید. ارتباط با آدم های غریبه برایتان راحت تر است. منظم هستید، یا این که دیر می رسد و گاهی با گروه فاصله دارید، مدیرت زمان دارید و یا روحیه سازگاری در شما هست یا نه همگی از موارد بسیار مهمی است باعث می شود خود را بیشتر بشناسید و نقاط ضعف خود را اصلاح کنید و درصدد تقویت روحیه خود باشید.

داشتن تفریح در سفر

۱۰-بهبود سلامت کلی بدن

سفر باعث می شود که بیشتر فعالیت بدنی داشته باشیم البته به نوع سفر و هدف سفر نیز بستگی دارد که پویا تر باشیم. در سفرهای طبیعت گردی نیز یک  پیمایش ساده باعث افزایش دوپامین در مغز می شود که ترشح این ماده در مغز باعث می شود که از بروز بیماری افسردگی در شما جلوگیری شود. بسیاری به خاطر زندگی آپارتمان نشینی و شرایط بد ساختمان سازی در شهرهای بزرگ از ویتامین دی محروم می شوند. در سفر می توانید حمام آفتاب بگیرید و ساعاتی را در آفتاب سپری کنید.

ویتامین دی از بسیاری از بیماری ها آرتوروز، مفاصل و روماتیسمی جلوگیری می کند.  ریه هایتان هوای تازه را نفس می کشند، از آلودگی هوا و آلودگی صوتی دوری می کنید. از فواید سفر کردن این است که تاثیرات مثبتی در بدن هر فرد می گذارد و از همین رو بسیاری متخصصان روان شناسی نیز سفر را به مراجعه کنندگان خود توصیه می کنند.

در این مقاله از فواید سفر کردن برای شما مخاطب گرامی گفته شد. حالا که فواید سفر را می دانید یک برنامه سفری خوب برای خود بچینید و رهسپار جاده شوید. چنانچه سفر رفتن در شما تغییرهای خوبی ایجاد کرده است نظرتان را  بنویسید تا دیگران هم از تجربیات شما مطلع شوند.

منبع:  الی گشتwww.skyrefund.com