رفتن به بالا

پایگاه خبری و تحلیلی حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 14 خبر


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

مجلس در مصوبه ای با اختصاص سهام یک میلیون تومانی برای فرزندان متولد سال ۱۴۰۰ موافقت کرد.

حرف تازه – نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی صبح امروز دوشنبه ۱۱ اسفند با پیشنهاد محسن زنگنه در الحاق یک بند به تبصره ۲ ماده واحده موافقت کردند و بدین ترتیب فرزندان متولد ۱۴۰۰ یک میلیون تومان سهام دریافت می کنند.

طبق این پیشنهاد دولت مکلف است به ازای هر فرزند که از ابتدای سال ۱۴۰۰ متولد می شود، ۱۰ میلیون ریال از محل یک درصد یک دوازدهم هزینه ‌های شرکت های دولتی را به صورت ماهانه کسر و پس از واریز ردیف خاص صرفا جهت خریداری صندوق‌ های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس به نام فرزند اختصاص دهد. ساز و کار اجرایی از جمله خانوارها، مشمول نحوه خرید و انتخاب صندوق و هزینه‌های مرتبط به پیشنهاد وزارت امور اقتصاد و دارایی به تصویب هیئت وزیران برسد.
همچنین نمایندگان در بند ج تبصره ۳ مصوب کردند به ‌منظور تسریع در جذب تسهیلات تصویب ‌شده از بانک ‌های توسعه‌ای از جمله بانک توسعه ‌اسلامی، بانک سرمایه گذاری زیرساخت‌های آسیایی (AIIB) و بانک توسعه و تجارت اکو، دستگاه های استفاده ‌کننده از تسهیلات مذکور مجازند در سقف بند (الف)‌ این تبصره پس از موافقت سازمان برنامه و بودجه کشور در چهارچوب سقف اعتبارات پیش‌بینی‌شده برای اجرای طرح های با پسوند وامی مندرج در پیوست شماره (۱) این قانون نسبت به هزینه ‌کرد آن در چهارچوب موافقت نامه متبادله با سازمان مذکور اقدام کنند.
همچنین به موجب بند «د» تبصره ۳ دولت مجاز است در صورت تأمین پانزده ‌درصد (۱۵%) سهم دستگاه توسط شهرداری‌ها و دستگاه های ذی‌ربط و تعهد به بازپرداخت اصل و سود توسط همان دستگاه حداقل دو میلیارد (۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) دلار از تسهیلات مالی خارجی در سقف سهمیه بند (الف) این تبصره را جهت ساخت و بهره‌ برداری از خطوط قطار شهری و طرح های کاهش آلودگی هوا و مدیریت پسماند اختصاص دهد. دولت موظف است با رعایت ماده (۵) قانون حمایت از سامانه‌ های حمل و نقل ریلی شهری و حومه مصوب ۲۲/۵/۱۳۸۵ نسبت به تضمین اصل و سود این تسهیلات اقدام کند. به شهرداری ها اجازه داده می شود در صورت تامین کل سهم و تضمین اصل و سود این تسهیلات خارج از سهم این بند نسبت به اخذ تسهیلات اقدام کند.
همچنین نمایندگان در ادامه بند «الف» تبصره ۳ درباره نحوه هزینه کرد ۳۰ میلیارد دلار فایناس را به تصویب کردند که در آن در مواردی که استفاده از تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) منوط به تضمین دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر بازپرداخت اصل و هزینه‌ های تسهیلات مالی اخذ شده از منابع بانک های کارگزار خارجی و بانک ها و موسسات مالی و توسعه ‌ای بین ‌المللی باشد، وزیر امور اقتصادی و دارایی مجاز است پس از تصویب هیئت وزیران به نمایندگی از طرف دولت ضمانت نامه ‌های کلی و یا اختصاصی مورد نیاز برای طرح های مذکور را حداکثر ظرف مدت یک ‌ماه صادر و یا اختیار امضای آن را با تصویب هیئت وزیران به مقام مسئول ذیربط تفویض کند.
در مورد کلیه طرح‌ های دولتی و غیر دولتی متقاضی استفاده از تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) اخذ تأییدیه دستگاه اجرایی ذیربط (به منظور تأیید اولویت برای استفاده از تأمین مالی خارجی)، وزارت امور اقتصادی و دارایی (به منظور صدور ضمانت‌ نامه دولتی)، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (به منظور پایش (کنترل) تعادل و مدیریت تـراز ارزی کشور) و سازمان برنامه و بودجه کشور (صرفا برای پایش (کنترل) طرح ‌های بخش دولتی شامل طرح‌ های شرکت ‌ها و طرح های تملک دارایی‌ های سرمایه‌ ای) ضروری بوده و بازپرداخت اصل و سود تسهیلات هر یک از طرح‌ ها از محل عایدات طرح و یا منابع پیش‌بینی ‌شده در این قانون قابل پرداخت می ‌باشد.
شورای اقتصاد با رعایت اولویت ‌های بند (پ) ماده (۴) قانون برنامه ششم توسعه تسهیلات مذکور را به طرح ‌های بخش دولتی که دارای توجیه فنی، اقتصادی، مالی و زیست ‌محیطی باشند با اولویت استان‌ هایی که تاکنون از اعتبار استفاده نکرده‌ اند و  طرح‌ های آب و فاضلاب و مهار سیلاب‌ ها و طرح‌ های ریلی کل کشور خوزستان اختصاص می دهد.
طرح های بخش های خصوصی و تعاونی، نهادهای عمومی غیر دولتی، شرکت های دانش‌ بنیان و مؤسسات و شرکت های تابعه قرارگاه سازندگی خاتم ‌الانبیاء نیز با سپردن تضمین‌ های لازم به بانک های عامل می ‌توانند از تسهیلات مذکور استفاده کنند و بازپرداخت اصل و سود تسهیلات هر یک از طرح های مذکور از محل عایدات طرح تأمین و پرداخت می‌ شود. در خصوص طرح های غیردولتی، وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است پس از اخذ تضمین لازم از بانک های عامل که به پشتوانه اخذ وثایق مناسب و کافی از مالکان طرح ها صادر شده است، نسبت به صدور ضمانت نامه بازپرداخت اقدام کند. دولت مجاز است یک میلیارد (۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) دلار از تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) فوق ‌الذکر را برای استفاده از منابع بانک ها و مؤسسات مالی و توسعه ‌ای بین ‌المللی به منظور تجهیز آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه ها، دانشگاه های علوم پزشکی، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری، دانشگاه آزاد با تضمین و بازپرداخت خود و دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با تضمین دولت و بازپرداخت آن از محل اعتبارات بودجه عمومی تأمین کند.
فرزندان متولد ۱۴۰۰ یک میلیون تومان سهام دریافت می کنند

فرزندان متولد ۱۴۰۰ یک میلیون تومان سهام دریافت می کنند

شبستان

اخبار مرتبطتبلیغات


آخرین اخبار