عوامل موثر در قیمت سوله

انجام هر فعالیت تولیدی، پرورش گیاهان و جانوران، فعالیت های ورزشی و… نیازمند فضایی مناسب است. سوله سازه ای بسیار کارآمد برای انواع فعالیت ها است. منعطف و کارآمد بودن سوله ها سبب شده است تا افرادی که قصد انجام فعالیتی که نیاز به مکان دارد، به راه اندازی و ساخت سوله فکر کنند. از طرفی در ساخت سوله عوامل بسیار زیادی دخیل هستند که بر قیمت نهایی آن تاثر می گذارند.

حرف تازه – رپورتاژ آگهی: در این مقاله قصد داریم، عوامل موثر در قیمت سوله را به شما معرفی کنیم. با در نظر گرفتن نکات زیر می‌توانید دید بسیار خوبی در رابطه با قیمت سوله  و عوامل تاثیرگذار بر آن، پیدا کنید.

هزینه ساخت سوله

سوله و اهمیت آن

برای ذکر اهمیت یک سوله ابتدا داستانی را برای شما تعریف می‌کنیم. یک روز در کلاس درس، بحث ساختمان‌های صنعتی مطرح شد. یکی از شاگردان پرسید: آن کارخانه‌های خالی بزرگی که گاهی اوقات از کنارشان رد می‌شویم برای چیست؟

معلم لبخند زد و گفت: “آنها سوله‌های صنعتی نامیده می‌‌شوند و نقش مهمی در تولید محصولات مختلف دارند. تصور کنید که اگر کارخانه‌ها فضاهای باز بزرگی برای کار نداشتند، چگونه این‌همه ابزار و ماشین‌های مختلف ساخته می‌شدند؟

او در ادامه توضیح داد که چگونه این سوله‌ها فضای کافی برای حرکت تجهیزات عظیم، در اختیار کارگران قرار می‌دهد.

یکی دیگر از دانش‌آموزان دستش را بلند کرد و پرسید: “در سوله‌ها چه نوع فعالیت‌هایی می‌توان انجام داد؟” معلم پاسخ داد به دلیل عدم وجود دیوارهای جداکننده در داخل سوله، کسب و کارهای مختلف می‌توانند فعالیت‌های متنوعی مثل ساخت قطعات بزرگ ماشین آلات صنعتی و تولید مواد اولیه را انجام دهند.

اهمیت ساخت سوله

یک مدیر کارخانه را در نظر بگیرید که تمام دوران حرفه‌ای خود را در سوله‌های صنعتی کار کرده است. او از نزدیک دیده است که فضای سوله برای نگهداری از تجهیزات، مواد و امکانات تولیدی، چقدر مهم است.

در طول سال‌ها، این مدیر،  به کیفیت‌های منحصر به فرد سوله‌های صنعتی پی برده است. سقف بلند این ساختمان‌ها به ماشین‌های بزرگ اجازه می‌دهد تا بدون مانع وارد سوله شده یا از آن خارج شوند. بخش‌های باز آن به کارگران این امکان را می‌دهد که براحتی، تغییرات مورد نیاز را ایجاد کنند. او بیشتر از همه، شاهد بوده است که چگونه طراحی ساده و کاربردی این سوله‌ها باعث شده که تنها با انجام چند مرحله تنظیمی، بتوان امکانات جدیدی در سوله ها فراهم کرد.

قیمت ساخت سوله

مزایا و معایب سوله

وقتی نوبت به انتخاب فضای مناسب برای فعالیت کسب و کارهای تولیدی می رسد، سوله‌های صنعتی، مزایا و معایب خاص خود را دارند. از جنبه مثبت، فضاهای گسترده و باز، مزیت فوق‌العاده‌ای است، چرا که کارفرما مجبور نیست در مورد نصب تجهیزات خیلی بزرگ، یا انبار کردن موجودی، نگرانی داشته باشد. طراحی انعطاف‌پذیر آن در مقایسه با طراحی دفاتر کار معمولی، باعث صرفه‌جویی در هزینه می‌شود.

از سوی دیگر اگر کارفرما به مساحت بیشتری نیاز داشته باشد، می‌توان بخش دیگری از سوله را با در نظر گرفتن تمام محدودیت‌های بازسازی، به آن اضافه کرد.

اما از طرف دیگر، دشواری در تنظیم دمای سوله در فصول مختلف، باعث افزایش مصرف انرژی می‌شود.

علاوه بر آن، سوله، به دلیل تماس مستقیمی که با محیط زیست طبیعی دارد، می‌تواند آسیب‌های متعددی را به آن وارد نماید. همچنین رنگ آمیزی مجدد و  تعمیر و نگهداری سوله، پس از گذشت چند سال، می‌تواند بسیار گران‌تر از یک دفتر ساده اداری، تمام شود.

در پایان، سوله‌ها، فضای مورد نیاز را در اختیار کاربر قرار می دهند. اما تصمیم‌گیری برای استفاده از آن فضا، بستگی به نتیجه سنجش میزان بازدهی، در برابر هزینه‌های فراوان آن سوله دارد.

خرید سوله

خرید یک سوله مناسب کار دشواری است و مراحل زیادی دارد. وقتی قرار است برای اولین بار سوله‌ای خریداری شود، ممکن است این‌کار، بسیار چالش برانگیز باشد.

در اینجا، چند مورد در این بخش آورده شده‌است که می‌تواند این فرآیند را ساده‌تر کند.

  • اولین مورد این است که، در جستجو، اصلا کوتاهی نکنید. در مناطق مختلف بگردید، رو‌در‌رو با فروشندگان صحبت کنید و فقط به لیست تامین‌کنندگانی که از اینترنت پیدا کرده‌اید، اکتفا نکنید.
  • به محل قرارگیری سوله خیلی خیلی توجه کنیدایده‌آلترین حالت آن است که سوله، در کنار جاده یا ریل راه‌آهن قرار گرفته باشد. اما نهایت سعی خود را بکنید که سوله در محله‌های مسکونی قرار نداشته باشد. به دسترسی‌های آن نیز دقت کنید که رفت و آمد کارگران تا جای ممکن راحت باشد.
  • از نظر سایز و اندازه سوله، در نظر داشته باشید که فقط نیازهای امروز خود را، لحاظ نکنید، ممکن است فردا احتیاج به فضای بزرگتری داشته باشید. همین امر در مورد ویژگی‌های سوله نیز صدق می‌کند، روی کیفیتی سرمایه‌گذاری کنید که فردا از خودتان سپاسگزار باشید. برای مثال نور مناسب و عایق‌بندی.
  • سریع انتخاب نکنید، وجود ترک‌ها و نشتی‌هایی که می‌تواند هزینه بر باشد را نادیده نگیرید. و البته مراقب قیمت باشید، چون ارزش سوله بر اساس چرخه نیازها، می‌تواند تغییر کند.
  • بیشتر از همه، به حس ششم خود اعتماد کنید. برای شما این سوله فقط آجر و فولاد نیست، بلکه محیطی است که قرار است در آن تمام نیرو و پتانسیل خود را خرج کنید. وقتی آن مکان خاص را با قلب خود پیدا کنید، می‌توانید سالیان سال در آنجا احساس راحتی کرده و کسب و کار پر برکتی در پیش رو داشته باشید.

مراحل ساخت سوله

عوامل موثر در قیمت سوله

عوامل متعددی در تعیین قیمت سوله‌ها تأثیرگذارند. بعضی از این عوامل عبارتند از:

  • موقعیت جغرافیایی
  • اندازه و مساحت
  • وضعیت ساختمان
  • تجهیزات و امکانات

موقعیت جغرافیایی

 محل قرارگیری سوله، به شدت روی قیمت آن تاثیرگذار است. به طور مثال، قرارگیری سوله در نزدیکی یک بندر، هزینه بسیار بالایی دارد. اما باید در نظر داشت که به دلیل عبور و مرور دائمی کشتی‌های باری و این موضوع که به دلیل نبود ترافیک، رفت و آمد هم با سرعت بالایی انجام می‌شود، در هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهد شد. شاید سوله‌هایی که در مناطق دورافتاده‌تر قرار دارند، به مراتب ارزان‌تر باشند، ولی هزینه‌های سرسام‌آور حمل و نقل و همچنین رفت و آمد پر زحمت کارگران، در نهایت به ضرر کارفرما است.

اندازه و مساحت

پیدا کردن یک سوله که فضا و مساحت کافی داشته باشد، چالش بزرگی است. از طرفی خرید سوله بزرگ می‌تواند برای سال‌ها خیال کارفرما را از بابت کمبود جا، راحت کند، اما از طرف دیگر، قیمت بالای آن مشکل‌ساز است. البته با افزایش کارایی و انبارداری سازماندهی شده، می‌توان هزینه صرف شده را جبران کرد و از ساعات جبران‌ناپذیری که برای چپاندن محصولات تولیدی تلف می‌شود، جلوگیری کرد.

وضعیت ساختمان

وقتی نوبت به انتخاب یک سوله مناسب می‌رسد، وضعیت ساختمان باید حتما بررسی شود. مثلا یه سوله قدیمی، شاید قیمت کمتری داشته باشد، ولی در درازمدت می‌تواند مشکلات هزینه‌بر و فراوانی ایجاد کند. استفاده از سوله‌های قدیمی در گذر زمان باعث می‌شود که کل سود حاصله از تولید و فروش، صرف تعمیر لوله‌های زنگ‌زده و سیم‌کشی مجدد سوله شود.

تجهیزات و امکانات

وجود بعضی تجهیزات باعث می‌شوند که ظاهر سوله پر زرق و برق‌تر به نظر برسد، اما آیا در درازمدت می‌تواند هزینه اضافی تحمیل شده را جبران کند؟ پاسخ این است که، بدون شک، وجود امکانات خاص، قیمت سوله را افزایش می‌دهد. اما اگر وجود این امکانات، به معنای استرس کمتر و ایمنی بیشتر باشد، می‌تواند در گذر زمان هزینه صرف شده را جبران نماید.

در نهایت، قیمت‌گذاری املاک و مستغلات صنعتی یک فرآیند پیچیده است که عوامل زیادی در آن نقش دارند. برای انجام یک خرید موفق، بیش از هرچیز، انجام تحقیقات کامل، متناسب با نیازهای خاص هر کسب و کار، مهم و ضروری است. یک کارشناس حرفه‌ای می‌تواند خیلی ماهرانه، موقعیت، اندازه، شرایط و موارد مهم دیگر را بررسی کند تا بهترین گزینه که بیشترین همسویی را با اهداف بلندمدت شما دارد، پیشنهاد کند.