عوارض خروج از کشور

قبل از سفر به کشورهای خارجی و خروج از مرزهای ایران، اقداماتی باید انجام شود. یکی از این اقدامات مهم، عوارض خروج از کشور است. عوارض خروج از کشور (Departure Tax)، هزینه‌ای است که باید هر مسافر قبل از خروج از کشور بپردازد. قانون پرداخت عوارض خروج از سال ۱۳۶۴ در ایران اجرا می‌شود، اما از سال ۱۳۹۸، این عوارض با نام «مالیات خروج از کشور» از مسافران دریافت می‌شود. هزینه دریافت شده از این طریق، به حساب دولت واریز می‌شود؛ هرچند که بخش کوچکی از این هزینه به سازمان گردشگری نیز تعلق می‌گیرد.

به گزارش حرف تازه، به نقل از الی گشت، قوانین مربوط به این حوزه مدام در حال تغییر است؛ برای مثال تا چند سال پیش کودکان زیر هفت سال از پرداخت عوارض معاف بودند، اما حالا پرداخت این عوارض برای خروج نوزادان هم واجب است، همچنین ذکر این نکته ضروری است که پرداخت این عوارض خروج از کشور تنها برای سفرهای هوایی نیست، بلکه خروج از طریق راه‌های زمینی و دریایی را نیز شامل می‌شود. با کمک متخصصان الی گشت می‌توانید این مرحله را آسان‌تر پشت سر بگذارید.

عوارض خروج از کشور دانشجویان

به دلایل مختلف می‌توان از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف شد. یکی از راه‌های اخذ معافیت شامل عوارض خروج از کشور دانشجویان است که قصد دارند برای ادامه تحصیل به سایر کشورها سفر ‌کنند. بنا به مطالبی که در سامانه مشارکت دانشجو «نشا» منتشر شده است؛ دانشجویانی که در این سامانه ثبت‌نام کنند، از پرداخت هزینه عوارض خروج از کشور معافند. ثبت‌نام در سامانه نشا برای هر دانشجویی که اقدام به تحصیل در خارج از کشور می‌کند، الزامیست. علاوه‌بر‌این، این سامانه مسئول پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان نیز است.

داشتن گواهی اشتغال به تحصیل و گرفتن مهر اجازه خروج، برای تشکیل پرونده در سفارت الزامی است، به همین دلیل دانشجویانی که قصد دارند برای ترم اول و شروع تحصیل به خارج از ایران سفر کنند، باید طبق روال عادی عوارض خروج از کشور خود را پرداخت نمایند. این هزینه تا سال ۱۳۹۶ برای هر نفر مبلغ ۷۵ هزار تومان بود اما طی افزایش سه برابری این مبلغ، مسافران موظفند برای سفر اول خود مبلغ ۲۲۰ پرداخت کنند و این امر برای دانشجویانی که قصد خروج از کشور به بهانه ادامه تحصیل را دارند نگرانی ایجاد کرده است، زیرا دانشجویان معمولا برای اخذ ویزا باید یک مرتبه به کشورهای مجاور مثل ارمنستان و ترکیه سفر کنند، پس برای سفر به مقصد کشور اصلی مجبورند مبلغ ۳۳۰ هزار تومان بپردازند و اگر بار سوم مجبور به ترک کشور شوند وادار به پرداخت ۴۴۰ هزار تومان خواهند شد.

 

مدارک مورد نیاز برای پرداخت عوارض - الی گشت

مهر اجازه خروج دانشجویی در پاسپورت چیست ؟

مهر اجازه خروج دانشجویی مجوزی است که توسط نمایندگی ‎های جمهوری اسلامی (کنسولگری‌ها) ایران در خارج از کشور در گذرنامه ثبت می‌شود و به واسطه آن صاحب گذرنامه می‌تواند هر سال سه نوبت از معافیت استفاده نمایند بشرط آنکه فاصله دو ورود به کشور بیش از سه ماه باشد.

برای تشکیل پرونده در بخش کنسولی سفارت باید ابتدا در سامانه تاک ثبت نام کنید. برای ثبت نام در سامانه تاک باید مدارک زیر را به صورت اسکن شده در سایت آپلود کنید.

 • کارت ملی یا شناسنامه متقاضی

 • گذرنامه متقاضی

 • کارت اقامت متقاضی

 • آخرین مدرک تحصیلی (اگر مدرک تحصیلی قبلی شما از ایران است، به ترجمه انگلیسی نیازی نیست و صرفا تصویر دانشنامه به زبان فارسی را آپلود کنید.)

 • عکس جدید گذرنامه‌ای

پس از طی کردن این مرحله، گواهی اشتغال به تحصیل را با تاریخ جدید و با مهر دانشگاه از دانشگاه محل تحصیل بگیرید، آپلود کرده و کد رهگیری دریافت نمائید. حال تصویر مدارک خود را همراه با فرم تشکیل پرونده دانشجویی، جهت تایید نهایی به صورت حضوری به بخش کنسولی سفارت ببرید یا با پست ارسال نمایید.

عوارض خروج از کشور زمینی

اگر قصد سفر زمینی به خارج از ایران دارید باید توجه داشته باشید که نرخ عوارض خروج از کشور زمینی می‌تواند کمتر باشد، اما قبل از آن به روش‌های پرداخت عوارض خروج از کشور اشاره می‌کنیم. نحوه پرداخت عوارض راه‌های مختلفی دارد:

نرخ عوارض خروج از کشور در سال 1401 - الی گشت

 • پرداخت در فرودگاه: این روش از گذشته تا کنون قابل استفاده بوده است، اما امروزه نسبت به روش‌های دیگر وقت‌گیرتر است.

 • پرداخت از طریق شعب بانک ملی ایران: از سال ۹۷ به بعد، پرداخت عوارض خروج فقط در شعب ارزی بانک ملی ایران امکان‌پذیر است.

 • پرداخت از طریق ATM: دستگاه‌‌های خودپرداز GSS در واقع دستگاه‌های خودپرداز غیرنقدی(Cashless ATM) هستند که در فرودگاه امام خمینی و بسیاری دیگر از فرودگاه‌های کشور قرار داده شده‌اند.

 • پرداخت به صورت آنلاین: از سال ۹۵ به بعد، پرداخت الکترونیکی عوارض از طریق سامانه آنلاین پرداخت عوارض خروج از کشور(سامانه پرداخت الکترونیکی سداد) به وجود آمد.

 • پرداخت با کارتخوان پرداخت الکترونیک سداد: با توجه به اتصال دستگاه‌های کارتخوان به سامانه پلیس گذرنامه، امکان پرداخت هزینه خروج از کشور توسط دستگاه‌های کارتخوان سداد برای مسافران فراهم شده است.آدرس سایت سداد برای پرداخت اینترنتی عوارض جهت خروج از کشور: sadadpsp.ir

 • پرداخت با اپلیکیشن ایوا IVA: اپلیکیشن ایوا، اپلیکیشن پرداخت عوارض خروج است که امکان پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق موبایل را برای مسافران فراهم کرده است.

نرخ عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۱

حال که شیوه پرداخت عوارض را معرفی کردیم، به نرخ عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۱ می‌پردازیم. مسافرین عادی برای خروج از تمامی مرزهای کشور و به کلیۀ روش‌ها، بار نخست مبلغ ۴۰۰ هزار تومان، بار دوم ۶۰۰ هزار تومان و بار سوم ۸۰۰ هزار تومان می‌پردازند. نرخ عوارض خروج از کشور زائران عالیات و مسافران مرزنشین از مرزهای زمینی کمتر از مرزهای هوایی است. در بقیه شرایط این نرخ در کلیۀ مرزهای کشور (هوایی، دریایی و زمینی) یکسان است.

نرخ عوارض خروج از کشور در سال 1401 - الی گشت

علاوه‌بر‌این واجب است بدانید که گروه‌های زیر معاف از پرداخت مالیات هستند.

 • دانشجویانی که با مجوز تحصیلی در کشورهای دیگر به سر می‌برند. (در صورتی‌که بین سفرهای آنان بیشتر از ۳ ماه فاصله باشد)

 • جانبازان و بیمارانی که برای درمان و با مجوز به کشورهای دیگر سفر می‌کنند. (همراه بیمار می‌تواند از تخفیف ۴۰ تا ۶۰ درصدی برای پرداخت عوارض برخوردار می‌شود)

 • خدمه پرواز و خدمه کشتی‌های تجاری و مسافربری

 • ایرانیان مقیم کشورهای خارجی که دارای کارنامه شغلی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند.

 • افراد با گذرنامه سیاسی

عوارض خروج از کشور هوایی

اگر قصد دارید به صورت هوایی نیز از مرزها خارج شوید، پرداخت عوارض خروج از کشور هوایی امری واجب است. جالب است بدانید که قانون دریافت این هزینه از سال ۱۳۶۴ اجرایی شد. در آن زمان از مسافران برای پرواز‌های اول، پنج هزار و برای سفر‌های بعدی ۱۰ هزار تومان دریافت می‌کردند. دولت و مجلس وقت، علت دریافت این هزینه را جبران خسارات ناشی از جنگ عنوان کردند، ولی این هزینه پس از جنگ نیز پابرجا ماند، اما افزایش چندانی نداشت. در سال ۱۳۹۷ نرخ عوارض از ۷۵ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافت و امسال این نرخ به ۴۰۰ هزار تومان رسیده است. ایران در حال حاضر جزء معدود کشور‌هایی است که این هزینه را دریافت می‌کند. اکنون به هزینه خروج از کشور برای گروه‌های مختلف می‌پردازیم.

عوارض خروج از کشور هوایی - الی گشت

۱. مبلغ عوارض خروج ۱۴۰۱ برای مسافر عادی

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ مسافر عادی برای بار اول: ۴ میلیون ریال (کلیه مرزها)

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ مسافر عادی برای بار دوم: ۶ میلیون ریال (کلیه مرزها)

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ مسافر عادی برای بار سوم و به بعد: ۸ میلیون ریال (کلیه مرزها)

۲. مبلغ عوارض خروج ۱۴۰۱ زائر حج تمتع

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ زائر حج تمتع بار اول سفر: ۱ میلیون و ۳۲۰ هزار ریال (کلیه مرزها)

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ زائر حج تمتع بار دوم سفر: ۱ میلیون و ۹۸۰ هزار ریال (کلیه مرزها)

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ زائر حج تمتع بار سوم و به بعد سفر: ۲ میلیون و ۶۴۰ هزار ریال (کلیه مرزها)

۳. مبلغ عوارض خروج ۱۴۰۱ زائر حج عمره

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ زائر حج عمره برای بار اول: ۱ میلیون و ۳۲۰ هزار ریال

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ زائر حج عمره بار دوم سفر: ۱ میلیون و ۹۸۰ هزار ریال (کلیه مرزها)

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ زائر حج عمره بار سوم و به بعد سفر: ۲ میلیون و ۶۴۰ هزار ریال (کلیه مرزها)

۴. مبلغ عوارض خروج ۱۴۰۱ زائر عتبات عالیات

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ زائر عتبات عالیات بار اول سفر: ۳۷۵ هزار ریال (مرز هوایی)

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ زائر عتبات عالیات بار دوم سفر : ۴۵۰ هزار ریال (مرز هوایی)

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ زائر عتبات عالیات بار سوم و به بعد سفر: ۴۵۰ هزار ریال (مرز هوایی)

عوارض خروج از کشور - الی گشت

۵. مبلغ عوارض خروج ۱۴۰۱ زائر عتبات عالیات

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ زائر عتبات عالیات بار اول سفر: ۱۲۵ هزار ریال (مرز زمینی و دریایی)

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ زائر عتبات عالیات بار دوم سفر : ۱۵۰ هزار ریال (مرز زمینی و دریایی)

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ زائر عتبات عالیات بار سوم و به بعد سفر: ۱۵۰ هزار ریال (مرز زمینی و دریایی)

۶. مبلغ عوارض خروج ۱۴۰۱ مسافر مرزنشین

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ مسافر مرزنشین بار اول: ۷۵۰ هزار ریال (مرز هوایی)

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ مسافر مرزنشین بار دوم: ۶ میلیون ریال (مرز هوایی)

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ مسافر مرزنشین بار سوم و به بعد: ۸ میلیون ریال (مرز هوایی)

۷. مبلغ عوارض خروج ۱۴۰۱ مسافر مرزنشین

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ مسافر مرزنشین بار اول: ۲۵۰ هزار ریال (مرز زمینی و دریایی)

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ مسافر مرزنشین بار دوم: ۶ میلیون ریال (مرز زمینی و دریایی)

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ مسافر مرزنشین بار سوم و به بعد: ۸ میلیون ریال (مرز زمینی و دریایی)

۸. مبلغ عوارض خروج ۱۴۰۱ تیم های ملی ایران

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ تیم های ملی برای بار اول: ۲ میلیون و ۶۴۰ هزار ریال (کلیه مرزها)

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ تیم های ملی برای بار دوم: ۲ میلیون و ۶۴۰ هزار ریال (کلیه مرزها)

 • مبلغ عوارض ۱۴۰۱ تیم های ملی برای بار سوم و به بعد: ۲ میلیون و ۶۴۰ هزار ریال (کلیه مرزها)

عوارض خروج از کشور - الی گشت

این نرخ‌ها احتمالا در سال ۱۴۰۲ شمسی یا ثابت خواهد بود یا چند درصد افزایش خواهد یافت. برای اطلاع از روش‌های ارزان سفر کردن، به سایت الی گشت رجوع کنید تا از آفرهای ویژه ما بهره‌مند شوید.

تنها موضوع ناگفته تا اینجا، مسئله زمان پرداخت عوارض خروج از کشور است. مسافران می‌توانند برای سفرهای خود در طول یک سال، در هر بازه زمانی پیش از سفر، عوارض را پرداخت نمایید. فراموش نکنید که امکان پرداخت عوارض خروج از کشور برای سال بعدی وجود ندارد. حداقل نیز باید قبل از یک بازه زمانی مشخص قبل سفر خود، هزینۀ عوارض را پرداخت کنید. این بازه زمانی طبق قانون ۳۰ دقیقه در نظر گرفته شده است؛ یعنی باید حداقل ۳۰ دقیقه قبل از انجام سفر این عوارض را بپردازید. بنابراین، این کار را به دقاقی پایانی موکول نکنید.

مدارک مورد نیاز برای پرداخت عوارض

برای پرداخت این عوارض به مدارک خاصی نیاز ندارید. تنها باید کارت عابر بانکی عضو سامانه شتاب داشته باشید و مشخصات خود را وارد کنید.

آیا عوارض خروج از کشور سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش داشته است؟

خیر همچنان نرخ عوارض خروج  در سال ۱۴۰۱ بر اساس مبالغ اعلام شده در سال ۱۴۰۰ از افراد اخذ می شوند. اما بد نیست بدانید که درآمد دولت در سال ۱۴۰۰ از مقوله مالیات خروج از کشور ۱۱۰ میلیارد تومان بوده است، که این مبلغ در سال جاری و به عبارتی در سال۱۴۰۱ به ۱۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است. پس این امری طبیعی است که با این افزایش نرخ، مبلغ عوارض خروج از کشور نیز به زودی در سال ۱۴۰۱ با افزایش روبرو باشد.

عوارض خروج از کشور سال - الی گشت

گلایه سازمان میراث فرهنگی بابت هزینه خروج از کشور

در جلسه علنی ۴ اسفند ۹۷، علی اصغر مونسان از سهم ناچیز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای هزینه خروج از کشور نیز گلایه کرد و گفت: ما از دولت می ‌خواهیم حالا که قیمت عوارض خروج از کشور را افزایش دادند، سهم سازمان میراث فرهنگی را از این عوارض زیاد کنند تا برای گردشگری داخلی هزینه شود.

چندی پیش هم جعفرزاده ایمن آبادی نماینده ی مجلس با انتقاد از اینکه تنها ۱۸ هزار تومان از ۲۲۰ تومان پرداخت آنلاین عوارض خروج از کشور در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار می گیرد، گفته بود: در بودجه سال ۹۸ این مبلغ اصلاح می‌شود؛ هزینه خروج از کشور باید صرف رونق گردشگری شود ما به دنبال درآمدزایی برای دولت نیستیم.

در ادامه پیشنهاد می دهیم قوانین مربوط به ارز ورودی به کشور را در مقاله «ورود اسکناس ارز به ایران» دنبال کنید.

سوالات متداول درباره عوارض خروج از کشور:

 • آیا برای کودکان هم باید عوارض بپردازیم؟

بله. حتی برای کودکان هم باید عوارض جهت خروج از کشور زمینی و چه هوایی یا دریایی پرداخت شود. در واقع به ازای هر فرد مسافر، نرخ عوارض با بلیط پرواز و کد ملی محاسبه شده و به او اعلام می شود.

 • آیا کشورهای خارجی هم قانون پرداخت عوارض خروج را دارند؟

بله. کشورهایی همانند استرالیا، اتریش، کامبوج و چین چنین قانونی دارند. کشور چین تنها برای مسافرت هایی که نیاز به خرید بلیط هواپیما دارد، عوارض خروج گذاشته است. سفرهای زمینی و دریایی در چین عوارض خروج ندارند. دیگر کشورهای نامبرده هم این مبلغ را به قیمت بلیط هواپیما افزوده اند.

پس از اینکه تمام مقدمات سفر خود را آماده نمودید، برای پرداخت عوارض خروج اقدام کنید. به خاطر داشته باشید که عوارض جهت خروج از کشور هر سال آپدیت می شود. بنابراین منظور از سفر دوم و سوم یا بیشتر در یک سال است. همچنین مبلغ و نرخ عوارض خروجی کشور هر سال بسته به تورم افزایش می یابد. در نتیجه در سال ۱۴۰۰ مبلغ متفاوت تری برای آن تعیین می شود. لطفا نظرات و سوال های خود را برای ما در کامنت ها بنویسید.