علت خاموش کردن موبایل در هواپیما چیست؟

خاموش کردن موبایل در هواپیما یکی از موضوعاتی است که حواشی و داستان‌های فراوانی پیرامون آن وجود دارد. حتماً شما هم در این مورد مطالبی شنیده یا مطالعه کرده‌اید. داستان‌هایی که همگی رنگ و بوی هراس و هشدار دارند. شایعات و پیش‌بینی‌های فراوان که بعضاً از مرز تخیلات و افسانه‌ها هم فراتر می‌روند. همه‌ی این مطالب از موضوع روشن بودن گوشی های همراه در هواپیما ساخته می‌شوند.

به گزارش حرف تازه، موضوعی که با پیشرفت تکنولوژی و ساخت گوشی‌های هوشمند و اینترنت پرسرعت همراه؛ حال و هوای تازه‌ای به خود گرفته است. در دنیای مدرن ما که هاله‌ای نامریی از امواج رادیویی و مخابراتی آن را در بر گرفته است، سفرهای هوایی به کمک این امواج آسان‌تر و مطمئن‌تر شده‌اند. اما در مورد تداخل امواج و اختلال در سیگنال‌های ارسالی و دریافتی، همیشه ترسی ناخودآگاه و پنهان وجود دارد. این ترس ناخودآگاه در سفر با هواپیما، خود را نمایان می‌سازد و داستان‌های تلفن همراه در هواپیما را تازه می‌کند!

چرا باید در هواپیما گوشی موبایل خاموش شود؟

این سئوال از سوی بسیاری از مسافران سفرهای هوایی مطرح می‌شود. دلیل اینکه کادر پرواز از مسافران می‌خواهند تا تلفن همراه خود را خاموش کرده و یا در حالت پرواز قرار دهند؛ چیست؟ آیا خاموش کردن موبایل در هواپیما برای جلوگیری از خطراتی مانند خارج شدن از سیستم رادار و سقوط است؟ دلایل بسیار خوبی برای خاموش کردن تلفن همراه در هواپیما یا قرار دادن آن در حالت پرواز وجود دارد. اما قطعاً این دلایل، با آنچه شما و اغلب مسافران تصور می‌کنید؛ تفاوت دارد. برای اینکه یک‌بار برای همیشه پاسخ این سئوالات را دریافت نمایید؛ تا پایان این مقاله با الی گشت همراه باشید.

چرا باید در هواپیما گوشی موبایل خاموش شود - الی گشت

آیا امواج تلفن همراه در سیستم مسیریابی هواپیما اختلال ایجاد می کند؟

برخی از مسافران بر این عقیده هستند که درخواست خاموش کردن موبایل در هواپیما، به منظور جلوگیری از تداخل امواج آن‌ها با تجهیزات و سیستم‌های مخصوص مسیریابی در هواپیما است. اما طی چندین دهه‌ی گذشته؛ اثبات و دلیل مستندی برای این موضوع وجود ندارد. در واقع، سیستم مسیریابی هواپیماها مجهز به پیشرفته‌ترین ‌و بروزترین تکنولوژی‌ها در ایزوله کردن و مقاوم‌سازی آن‌ها در برابر تأثیر و مزاحمت امواج خارجی است. با این حال، اگرچه تا بحال گزارشی مبنی بر اختلال در سیستم مسیریابی هواپیماها بدلیل امواج تلفن همراه وجود ندارد؛ به این معنی نیست که امکان چنین اتفاقی وجود ندارد!

سازمان ملی امنیت حمل و نقل ایالات متحده آمریکا تا کنون آیین‌نامه‌ و دستوری در ارتباط با محدودیت همراه داشتن وسایل الکترونیکی شخصی در هواپیما صادر نکرده است. در واقع تاکنون هیچ مورد مستندی مبنی بر اینکه تداخل امواج الکترومغناطیسی وسایل دیجیتال قابل حمل مسافران، منجر به سقوط یا حادثه‌ی هوایی شده باشد؛ وجود ندارد. خطر تداخل امواج الکترومغناطیسی وسایل دیجیتال مسافران پرواز بسیار کم است، اما عواقب استفاده از این وسایل بسیار زیاد است!

خاموش کردن موبایل در - الی گشت

آیا با با روشن بودن تلفن همراه، هواپیما سقوط خواهد کرد؟

روشن بودن تلفن همراه شما، لزوماً منجر به سقوط هواپیما نخواهد شد. اما دلیل درخواست برای خاموش کردن موبایل در هواپیما و عدم استفاده از تجهیزات الکترونیکی متصل به اینترنت، ایجاد مزاحمت و اختلال احتمالی در کار خلبانان و مسئولان کنترل ترافیک هوایی است. این اختلال و مزاحمت بحدی است که باعث پرت شدن حواس و از دست دادن تمرکز و دقت آنان شود.

بر روی زمین سیستم آنتن‌دهی شبکه‌های تلفن همراه، از طریق امواجی است که قدرت کنترل‌شده و محدودی دارند. هر اندازه که دستگاه تلفن از برج‌ها و دکل‌های مخابراتی دور شود؛ به منظور تقویت و حفظ کیفیت سیستم آنتن دهی این امواج نیز تقویت شده و قدرت آن‌ها افزایش می‌یابد. قدرت این امواج به مراتب بیشتر از شدت میدان بلوتوث یا وای‌فای خواهد بود؛ میدانی با نیروی بسیار عظیم! هنگامی که در هواپیما هستید و در ارتفاع بالایی از سطح زمین قرار دارید؛ با افزایش ارتفاع، فاصله‌ی شما هم از برج‌های مخابراتی افزایش می‌یابد. به همین میزان، تلفن و دستگاه‌های دیجیتال همراه، شدت میدان بیشتری برای دریافت سیگنال اِعمال خواهند کرد.

روشن بودن تلفن همراه در هواپیما - الی گشت

پارازیت ها و آلودگی صوتی آزار دهنده برای خلبان | خاموش کردن موبایل در هواپیما

افزایش شدت میدان الکترومغناطیسی، باعث ایجاد آلودگی و اختلالات رادیویی خواهد شد. این مسئله، پارازیت و سر و صدای بسیار ناخوشایندی در سیستم صوتی ایجاد می‌کند که تحمل آن برای خلبانان و مسئولین کنترل ترافیک هوایی که در حال استفاده از دستگاه شنود هستند؛ تقریباً غیر ممکن است.

اگر احیاناً یک نفر از مسافران بی‌ملاحظگی کرده و تلفن همراه خود را روشن بگذارد؛ قطعاً مشکل خاصی ایجاد نخواهد شد. اما هر اندازه که تعداد مسافرانی که خاموش کردن موبایل در هواپیما را جدی نگرفته‌اند بیشتر باشد؛ این میدان قوی‌تر شده و مزاحمت بیشتری برای خلبانان و مسئولان برج‌های مراقبت ایجاد خواهد کرد. آلودگی صوتی ناشی از این امواج بحدی ناراحت کننده است که باعث قطع شدن ارتباط بین خلبان و مسئول کنترل ترافیک بدلیل اختلال در شنوایی و عدم تمرکز آن‌ها شود. حالا پاسخ دادن به این سئوال دشوار نخواهد بود: در ارتفاع چند هزار پایی، مسافری پیدا می‌شود که خواهان حواس‌پرتی خلبان و اختلال در ارتباط او با واحد کنترل باشد؟

پارازیت ها و آلودگی صوتی آزار دهنده برای خلبان - الی گشت

تلفن های داخل هواپیما و تماس تلفنی با آن ها در حین پرواز، مشکل ساز نیست؟

تلفن‌های داخل هواپیما، از طریق ایستگاه مخابراتی کوچک درون هواپیما قابلیت تماس با زمین در زمان پرواز را دارند. امواج رادیویی این مرکز مخابراتی بسیار محدود و ضعیف است و شدت آن در حدی نیست که باعث ایجاد پارازیت و آلودگی رادیویی شود. این تلفن‌ها ویژه‌ی مواقع اضطراری هستند. تماس با سطوح عالی مدیریتی و امنیتی و یا ارسال پیام‌های بسیار مهم توسط شخصیت‌های مهم، تنها حالت مجاز برای استفاده از این تلفن‌ها در هنگام پرواز است.

تماس تلفنی در هواپیما - الی گشت

آیا امکان استفاده از اینترنت در هواپیما وجود دارد؟ | خاموش کردن موبایل در هواپیما

با توجه به الزامی بودن خاموش کردن موبایل در هواپیما، سئوالات و چالش‌هایی برای مسافران سفرهای هوایی ایجاد می‌شود. بویژه در پروازهای طولانی، عدم دسترسی به ارتباطات و شبکه‌های اجتماعی ممکن است برای سرنشینان هواپیما، ناراحت کننده باشد. با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد ایستگاه مخابراتی در هواپیما، امکان استفاده از اینترنت پرسرعت در هواپیما برای مسافران مقدور است. هزینه‌های استفاده از اینترنت در هواپیما، بر اساس نوع بلیط و کلاس پروازی محاسبه خواهد شد.

برای استفاده از اینترنت پرسرعت در هنگام پرواز، کافی است تلفن همراه را در حالت پرواز قرار داده و به وای‌فای هواپیما متصل شد. بدون نیاز به روشن کردن گوشی همراه می‌توان از اینترنت داخل کابین استفاده کرد.

استفاده از اینترنت در هواپیما - الی گشت

نتیجه گیری | خاموش کردن موبایل در هواپیما

در سفرهای هوایی، استفاده از تلفن همراه و یا وسایل دیجیتال باعث سقوط هواپیما نخواهد شد. اما چنانچه اشاره شد؛ خاموش کردن موبایل در هواپیما اقدامی مهم به منظور حفظ تمرکز خلبان‌ها و بخش کنترل پرواز است. با قرار دادن تلفن همراه در حالت پرواز، با خاطری آسوده از سفر هوایی خود لذت ببرید.

از سوی دیگر، فارغ از بحث مهم امنیت پرواز؛ سفر هوایی فرصت خوبی برای دور بودن از امواج مخابراتی و دنیای تکنولوژی است. فاصله گرفتن از تراکم و تلاطم شبکه‌های اجتماعی و دنیای رسانه‌ها حتی برای چند ساعت؛ غنیمتی است که باید بیشترین بهره را از آن برد. ضمن اینکه برای متقاعد شدن جهت خاموش کردن موبایل در هواپیما، پروازی را تصور کنید که مسافران آن در تمام مدت سفر در حال مکالمه با تلفن همراه خود هستند!