رفتن به بالا

پایگاه خبری و تحلیلی حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 15 خبر


  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۹ ربيع ثاني ۱۴۴۲
  • 2020 Wednesday 25 November

امروز در ادامه گرانی های افسارگسیخته ماه های اخیر رکوردهای جدید دلار و سکه ثبت شد و سکه از مرز ۱۳میلیون تومان نیز عبور کرد.

حرف تازه – امروز در ادامه گرانی های افسارگسیخته ماه های اخیر دلار و یورو بازهم گران شد و سکه از مرز ۱۳میلیون تومان نیز عبور کرد.

تسنیم در گزارشی نوشت: هم‌اکنون در بازار داخلی قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک‌میلیون و ۲۲۲هزار تومان، قیمت دلار ۲۶هزار و ۹۵۰ تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۳ میلیون و ۱۰۰هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم ۱۲میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.
همچنین در بازار سبزه‌میدان، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۶میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی ۳میلیون و ۷۵۰هزار تومان و سکه گرمی یک‌میلیون و ۹۰۰هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.
قیمت طلای ۱۸عیار در هر گرم هم یک‌میلیون و ۲۲۲هزار تومان، قیمت طلای ۲۴عیار در هر گرم یک‌میلیون و ۵۹۷هزار تومان و هر مثقال طلا ۵میلیون و ۲۹۵هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.
فعالان بازار، علت اصلی افزایش قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر را افزایش چشم‌گیر قیمت ارز می‌دانند و می‌گویند: از یکی دو روز گذشته تقاضا برای خرید طلای خام و سکه در بازار افزایش یافته و همین امر موجب افزایش حباب سکه شده است.
به گزارش تسنیم، در بازار جهانی طلا نیز قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۴۳ درصد افزایش به ۱۹۴۸ دلار و ۸۲ سنت رسید. قیمت فلز زرد در معاملات آتی امروز برای تحویل در ماه دسامبر با ۰.۴۹ درصد افزایش به ۱۹۵۷ دلار و ۴۰ سنت رسید.
استفن اینز تحلیلگر مؤسسه آکسی گروپ در این باره گفت: «بازار طلا منتظر اعلام سیاست فدرال رزرو است.»
وی افزود، بانک مرکزی آمریکا احتمالاً سیاست فعلی خود را تغییر نخواهد داد اما این اعتقاد در بازار شکل گرفته است که چنین سیاستی می‌تواند موجب افزایش نرخ تورم شود.
نرخ پایین بهره و احتمال اتخاذ سیاست انبساطی بلندمدت از سوی بانک مرکزی آمریکا که می‌تواند به تضعیف بیشتر ارزش دلار بینجامد به افزایش قیمت طلا کمک کرده است.
شاخص ارزش دلار در برابر سبد ارزهای رقیب امروز با ۰.۱ درصد کاهش مواجه بود. تمرکز اصلی بازار روی اعلام سیاست فدرال رزرو در روز چهارشنبه است. تضعیف ارزش دلار موجب ارزان‌تر شدن طلا برای خریدارانی می‌شود که از ارزهای غیردلاری استفاده می‌کنند.
فعالان بازار همچنین در انتظار نشست‌های سیاست‌گذاری بانک مرکزی ژاپن و بانک مرکزی انگلیس در روز پنجشنبه هستند. بانک‌های مرکزی مهم جهان طی ماه‌های گذشته سیاست‌های محرک مالی بی‌سابقه‌ای را به اجرا گذاشته و نرخ بهره را پایین نگه داشته‌اند. این سیاست‌ها سبب شده است قیمت طلا به‌دلیل نقشی که این بازار در جلوگیری از کاهش ارزش دارایی‌های سرمایه‌گذاران در فضای تورمی دارد به ارقامی بی‌سابقه برسد.
در عین حال رئیس بانک مرکزی اروپا گفته دولت‌های حوزه یورو باید برای کمک به ترمیم اقتصاد این حوزه سیاست افزایش هزینه‌ها را ادامه دهند.
در بازار آزاد هم‌اکنون قیمت دلار با افزایش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل ۲۶هزار و ۹۵۰ تومان، یورو ۳۱هزار و ۳۰۰ تومان و درهم امارات ۷هزار و ۳۲۰ تومان اعلام شده است.
گفتنی است، در ماه‌های اخیر با تشدید نوسانات ارزی، قیمت دلار رکورد ۲۶هزار تومان را هم زده بود ولی بعد از مدتی با ورود بانک مرکزی به بازار قیمت‌ها تا کانال ۲۰هزار تومان هم بازگشت و مدتی نیز در محدوده ۲۲هزار تومان در نوسان بود، اما از روزهای گذشته بار دیگر نوسان صعودی در بازار ارز شکل گرفته است و قیمت ارز وارد کانال جدید قیمتی شد.
همزمان با افزایش قیمت ارز در بازار آزاد، صرافی‌های بانکی قیمت خرید و فروش دلار و یورو را افزایش دادند و از دیروز دلار در این صرافی‌ها وارد کانال ۲۳هزار تومان شده ولی در عین حال دلار در بازار آزاد همچنان درحال رکوردزنی است و هم‌اکنون با قیمت حدود ۲۶هزار و ۹۵۰ تومان معامله می‌شود.
صرافی‌های بانک‌ها امروز دوشنبه قیمت دلار را برای فروش به گروه‌های هدف با ۲۹۰ تومان افزایش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل ۲۳هزار و ۵۹۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۳هزار و ۴۹۰ تومان خریداری می‌کنند.
طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها نیز با ۲۹۰ تومان افزایش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل ۲۷هزار و ۷۹۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو در این صرافی‌ها ۲۷هزار و ۶۹۰ تومان درج شده است.
گفتنی است، اختلاف نرخ ارز در بازار آزاد و صرافی‌های بانکی در هفته‌های اخیر موجب تشکیل صف‌های طولانی خرید ارز مقابل این صرافی‌ها شده بود؛ عده‌ای به‌نیت کسب سود حدوداً ۶میلیونی ساعات طولانی در صف خرید ارز مقابل این صرافی‌ها منتظر می‌ماندند؛ فروش ارز سهمیه‌ای در صرافی‌های بانکی در روزهای اخیر با جنجال‌هایی همراه بود.
بنابراین، صف‌های طولانی و البته جنجال‌برانگیز خرید ارز سهمیه‌ای از صرافی‌های بانکی واکنش بانک مرکزی را به‌همراه داشت و موجب متوقف‌شدن فروش ۲۲۰۰ دلار ارز سهمیه‌ای به هر فرد شد.
باتوجه به تأکید بانک مرکزی برای تأمین ارز نیازهای واقعی مشتریان، صرافی‌های بانکی نسبت به تأمین ارز مورد نیاز مصارف ۲۴گانه خدماتی از جمله مسافران، بیماران، دانشجویان و… اقدام می‌کنند و تنها فروش ارز سهمیه‌ای با کارت ملی را متوقف کرده‌اند.
بروزرسانی: دو‌‌‌شنبه ۲۴ شهریور ۱۱:۵۰
نوع
قیمت لحظه (تومان)
قیمت دلار (صرافی بانکی)
۲۳ هزار و ۵۹۰
قیمت دلار (بازار آزاد)
۲۶ هزار و ۹۵۰
قیمت یورو (صرافی بانکی)
۲۷ هزار و ۷۹۰
قیمت یورو (بازار آزاد)
۳۱  هزار و ۳۰۰
قیمت درهم
۷ هزار و ۳۲۰
قیمت پوند
۳۴ هزار و ۴۰۰
بروزرسانی: ‌دوشنبه ۲۴ شهریور ساعت ۱۳:۰۵
نوع
قیمت لحظه (تومان)
قیمت سکه بهارآزادی
۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار
قیمت سکه بهارآزادی (طرح جدید)
۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار
قیمت نیم‌سکه بهارآزادی
۶ میلیون و ۶۰۰هزار
قیمت ربع‌سکه بهارآزادی
۳ میلیون و ۷۵۰ هزار
قیمت سکه گرمی
یک میلیون و ۹۰۰ هزار
بروزرسانی: دوشنبه ۲۴ شهریور ساعت ۱۳:۰۵
نوع
قیمت لحظه (تومان)
گرم طلای ۱۸عیار
یک میلیون و ۲۲۲ هزار
گرم طلای ۲۴عیار
یک میلیون و ۵۹۷ هزار
مثقال طلا
۵ میلیون و ۲۹۵ هزار
اونس طلا (دلار)
۱۹۴۷.۲

اخبار مرتبطتبلیغات

آخرین اخبار