شهر شناور سازمان ملل برای مقابله با تغییرات اقلیمی

از آنجا که گرم شدن کره زمین و خطرات مرتبط با آن همچنان پیش روی ماست، سازمان ملل متحد در فکر ساخت یک شهر شناور برای مقاومت در برابر طوفان‌ها و عواقب تغییرات آب و هوایی است.

حرف تازه – از آنجا که گرم شدن کره زمین و خطرات مرتبط با آن همچنان پیش روی ماست، سازمان ملل متحد در فکر ساخت یک شهر شناور برای مقاومت در برابر طوفان‌ها و عواقب تغییرات آب و هوایی است.

به گزارش ایسنا به نقل از آی‌ای، گرمایش زمین باعث ایجاد خطرات بسیاری مانند خشکسالی، آتش‌سوزی جنگل‌ها و سیل می‌شود و طبق گفته “هیئت میان‌ دولتی تغییرات اقلیمی”، گرمایش جهانی اساساً برگشت‌ناپذیر است، به این معنی که این خطرات همچنان ادامه خواهند داشت. در عین حال، خوشبختانه برخی از کشورها شروع به برنامه‌ریزی برای مقابله با این چالش‌ها کرده‌اند.

“هیئت میان‌دولتی تغییر اقلیم(IPCC) یک ارگان بین دولتی علمی است که اقدام به ارزیابی جامع از اطلاعات علمی، فنی و اجتماعی–اقتصادی جاری در مورد مخاطرات تغییرات آب‌ و هوایی بر اثر فعالیت‌های انسانی در سراسر جهان می‌کند. ارزیابی پیامدهای بالقوه این تغییرات و گزینه‌های احتمالی سازگار شدن با این پیامدها و کاستن از عواقب آن، از کوشش‌های این نهاد است.

هزاران دانشمند و کارشناس به‌ شکل داوطلبانه در تهیه گزارش‌ها و مرور اطلاعات به این نهاد یاری می‌رسانند. ایران نیز یکی از ۱۹۵ عضو این هیئت است.

هیئت میان‌دولتی تغییر اقلیم، بدنه سازمان ملل متحد در زمینه ارزیابی علوم مربوط به تغییر اقلیم است. این هیئت توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد(UNEP) و سازمان هواشناسی جهانی(WMO) در سال ۱۹۸۸ میلادی تأسیس شد تا ارزیابی‌های علمی دوره‌ای در زمینه تغییر اقلیم و آثار و خطرات آن را در اختیار سران سیاسی کشورها قرار دهد و استراتژی‌های کاهش و سازگاری را ارائه کند.

گفتنی است که در سال ۲۰۰۷ جایزه صلح نوبل به‌ طور مشترک به “ال گور” و هیئت میان‌دولتی تغییرات اقلیمی اعطا شد.

شهر شناور سازمان ملل برای مقابله با تغییرات اقلیمی

اکنون شهر بوسان کره جنوبی، سازمان ملل متحد و شرکتی به نام “اوشنیکس”(OCEANIX) با هم متحد شده‌اند تا اولین نمونه اولیه از یک شهر شناور پایدار را در جهان بسازند تا از خطرات فیزیکی ناشی از تغییرات اقلیمی پیشی بگیرند.

شهرهای شناورِ پایدار، بخشی از راهکارها و راهبردهای سازگاری با آب و هوا هستند که در دسترس ما هستند. ما به جای جنگیدن با آب می‌توانیم بیاموزیم که با آن هماهنگ زندگی کنیم.

“مایمونه محد شریف” مدیر اجرایی برنامه “UN-Habitat” از سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گفت: ما مشتاقانه منتظر توسعه راه حل‌های مبتنی بر طبیعت از طریق مفهوم شهر شناور هستیم و “بوسان” گزینه ایده‌آلی برای استقرار نمونه اولیه آن است.

همراه با افزایش جمعیت، افراد بیشتری به شهرهای ساحلی رو می‌آورند. این در حالی است که این مناطق در معرض خطر سیل و طوفان هستند.

بخشی از برنامه سازگاری با تغییرات اقلیمی، ساخت انواع شهرهایی است که می‌توانند در برابر این خطرات مقاومت کنند. فناوری و دانش مورد استفاده در نمونه اولیه شهر شناور می‌تواند در شهرهای دیگر در مناطق دیگر تکرار شود و دنیایی امن‌تر و مقاوم‌تر در برابر آب و هوا ایجاد کند.

شهر بوسان که نامزد برگزاری نمایشگاه جهانی اکسپو در سال ۲۰۳۰ نیز شده است، یکی از مهم‌ترین شهرهای ساحلی قرن بیست و یکم و مکانی ایده آل برای تاسیس اولین نمونه از شهرهای شناور است.

این شهر شناور جدید شامل مجموعه‌ای از سکوها و بندرگاه‌های شش ضلعی است که روی آب قرار گرفته‌اند و از یک پوشش سنگ آهکی شناور بهره می‌برد که وقتی در معرض جریان الکتریکی ایجاد شده توسط مواد معدنی زیر آب قرار می‌گیرد، می‌تواند خود را ترمیم کند.

این شهر کاملاً خودکفا خواهد بود و غذا و آب مورد نیاز خود را تهیه می‌کند و در برابر انواع تهدیدات مربوط به تغییرات آب و هوایی از جمله طوفان‌های شدید مصون خواهد بود.

در مجموع، این شهر شناور، نمونه قابل توجهی از شهرهای آینده خواهد بود.

ایسنا