شهردار رشت مطرح کرد؛

شهرداری قدرت و توان لازم را برای مدیریت تالاب عینک دارد/ قدمت ۴۰ ساله املاک حریم تالاب

صبح یکشنبه ۲۶ دی ماه ۱۴۰۰ جلسه‌ای به ریاست حجت‌ الاسلام حمزه خلیلی رئیس کل دادگستری گیلان و با حضور فلاح میری دادستان انقلاب مرکز گیلان، مسرور مدیرکل بازرسی گیلان، کارگرنیا رئیس شورای اسلامی شهر رشت، علوی شهردار رشت، فرماندار شهرستان رشت و دیگر دستگاههای اجرایی با محوریت موضوع نحوه مدیریت تالاب عینک برگزار شد.

حرف تازه – شهردار رشت در این جلسه قدمت املاک تجاری ساخته شده در حریم تالاب عینک را بیش از ۴۰ سال خواند و ابراز داشت: شهرداری رشت هم‌اینک در حال تدوین مطالعات سرمایه‌گذاری و ساماندهی محدوده تالاب عینک می‌باشد و برای اجرای عملیات آن هم قطعا نیازمند ورود بخش خصوصی است.

سید امیر حسین علوی با بیان اینکه در گذشته برای برخی از واحدهای تجاری حاشیه تالاب حکم تخریب صادر شده است، تصریح کرد: بدون شک تا زمانی که یک طرح ساماندهی مناسب و جامع تهیه نشود، قادر به تخریب و یا تعیین تکلیف واحدهای تجاری ساخته شده در حریم و حاشیه تالاب عینک نیستیم.

علوی یادآور شد: بحث ما در مورد تالاب عینک این نیست که چه نهاد و ارگانی صاحب این پهنه است، بلکه بیشتر روی این تاکید داریم که چه کسی می‌تواند نسبت به مدیریت آن اقدام کند و اساسا کدام دستگاه توان انجام چنین کاری را دارد.

شهردار رشت ادامه داد: از آن جایی که شهرداری‌ها نماینده مردم در اداره امور شهرها هستند، بنابراین اعتقاد داریم در بحث مدیریت تالاب عینک، شهرداری رشت بهتر از دیگر دستگاه‌ها عمل خواهد کرد.

وی عنوان کرد: علی رغم تمام مطالعاتی که در گذشته صورت گرفته آنچه که امروز در دستور کار شهرداری رشت قرار دارد، انجام مطالعات لازم برای ایجاد یک منطقه گردشگری در پهنه تالاب عینک و تبدیل آن به یک فرصت سرمایه‌گذاری است.

شهردار رشت اظهار داشت: شهرداری رشت رصدخانه کوشیار را در حاشیه تالاب عینک احداث کرده همچنین با ابتکار شهرداری آموزشهای شهروندی در خانه و سرای محلات موجود در این پهنه ارائه می‌شود و فکر می‌کنم، تمام دستگاه‌ها هم امروز به این نتیجه رسیده‌اند که شهرداری قدرت و توان لازم برای مدیریت تالاب را دارد.

علوی در پایان خاطر نشان کرد: اگر مسئولیت تولی‌گری تالاب با حفظ یکسری شرایط مورد تاکید به شهرداری واگذار شود، شهرداری هم ظرف یک یا دو ماه آینده برنامه اجرایی خود را اعلام می‌کند.