گفتگوی اختصاصی حرف تازه با استاد شهداد روحانی؛

شهداد روحانی سال آینده با پیانوی خود به رشت می آید

حرف تازه : استاد شهداد روحانی متولد ۱۳۳۳ در شهر رشت از بزرگان موسیقی ایران به شمار می روند. سبک وی معاصر، و تا حدی در مقایسه با برادر خود انوشیروان روحانی و استاد جواد معروفی، موسیقی عصر نو به‌شمار می‌رود. تنظیم و رهبری کنسرت یانی به همراه ارکستر سلطنتی فیلارمونیک که در فضای باز پارتنون […]

حرف تازه : استاد شهداد روحانی متولد ۱۳۳۳ در شهر رشت از بزرگان موسیقی ایران به شمار می روند. سبک وی معاصر، و تا حدی در مقایسه با برادر خود انوشیروان روحانی و استاد جواد معروفی، موسیقی عصر نو به‌شمار می‌رود. تنظیم و رهبری کنسرت یانی به همراه ارکستر سلطنتی فیلارمونیک که در فضای باز پارتنون در آتن یونان برگزار شد شهداد روحانی را به اوج شهرت رساند و به دومین موزیک ویدیوی پرفروش تاریخ پس از تریلر مایکل جکسون تبدیل گردید. تسلط استاد روحانی در سازهای ویولن و پیانو زبانزد است.

انصافا درخت هرچه پربارتر، افتاده تر. چه ساده و صمیمانه چند دقیقه ای با ما به گفتگو نشست و چه فروتنانه جوانان هنرجوی شهرمان را تحسین می کرد. اصلا از خودش چیزی نمی گفت و تمام نگرانی و دغدغه اش رفع موانع پیشرفت هنرمندان جوان شهرمان بود. جنسش از جنس بسیاری از آدم های امروزی نبود. انگار با حرف هایش نوای مهربانی و انسانیت را در فضا می نواخت. بله، این استاد شهداد روحانی بزرگ بود که در کنار ما و با ما و در آموزشگاه موسیقی گلشن به گفتگو نشست و چه سعادت بزرگی که باید خبر حضور و اجرای ایشان در سال آینده را باید به اطلاع همشهریان برسانیم.

استاد شهداد روحانی با اشاره به برگزاری کنسرت هایی در تهران، اصفهان و گرگان در سال ۹۴ از تصمیمش برای ادامه این تور در سال ۹۵ سخن گفت و رشت را به عنوان یکی از مقصد های قطعی این تور معرفی کرد. وی با اشاره به اینکه امکان همراهی گروه ارکستر ۵۰ نفره اش به دلیل هزینه های بالا و مشکلاتی دیگر وجود ندارد افزود: با یک پیانو به تور ادامه خواهم داد.

استاد پیانو و ویولن ایران، با بیان اینکه در ارکستر گیلان استعدادهای فراوانی یافت می شود از احتمال همکاری با ارکستر گیلان خبرداد و گفت: این حرکت خودجوش بسیار ارزشمند است و همه باید دست به دست هم بدهیم تا این جوانان به نتایج مطلوب تری برسند.

وی همچنین از نقش دولت در حمایت از جامعه هنری و تاثیر هنر بر سلامت روانی جامعه سخن گفت و تاکید کرد: هرچه جوانان ما به هنر نزدیک تر باشند از کارهای مخرب روح و روان فاصله می گیرند.  امکانات در پایتخت متمرکز شده است و انتظار می رود دولت در شهرستان ها توجه ویژه ای به هنر و موسیقی داشته باشد.

استاد شهداد روحانی با اشاره به اینکه دوسوم عمر خود را برای تحصیل در خارج از کشور گذرانده است؛ ادامه داد: موسیقی، علم است البته علمی در کنار احساس. وجود دانشگاه برای هنر مفید است اما سطح آن هم بسیار حائز اهمیت است. متاسفانه امکانات کافی در شهر رشت وجود ندارد اما با این حال آنچه از این هنرمندان جوان دیدم امیدوار کننده است و علت حضورم در رشت با وجود تمام خستگی ها و گرفتاری ها همین هنرمندان جوان هستند. برای انتقال دانش و تجربیاتم به ایران آمده ام و تمام توانم را در اختیارشان خواهم گذاشت.

وی در پایان ضمن تاکید بر وحدت و یکدلی هنرمندان، مسئولین و یکایک آحاد جامعه برای ساختن ایران بهتر و شناساندن ایران بهتر به دنیا، تصریح کرد : وظیفه همه ما تلاش برای پیشرفت ایران است. کشورهای همسایه ما ۴۰ سال گذشته با امروز قابل مقایسه نبودند. ما در زمینه هنر در مقایسه با آنها با سرعت بسیار کمتری در حال پیشرفت هستیم. نباید منتظر کسی باشیم و باید از خودمان بپرسیم که ما برای پیشرفت ایرانمان چه کرده ایم؟ باید دست به دست هم بدهیم تا ایران را هررزو آبادتر و بهتر بسازیم و اعتقاد داشته باشیم که همه از یک خانواده هستیم . نفع هرکس باید نفع همه و ضرر هرکس ضرر همه باشد.

مرتضی یوسف پور، مشاور جوان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در این جلسه از ساخت دو سالن آکوستیک و مجهز در یک مجموعه خبر داد و افزود : این سالن بزرگترین مجموعه فرهنگی هنری شمال کشور خواهد بود و در سال آینده به بهره برداری می رسد. این طرح از سوی وزارت ارشاد در قم و شهرهای دیگری نیز به طور مشابه در حال اجراست.

 رضا رسولی، عضو شورای شهر رشت نیز در این نشست صمیمانه حضور داشت و گفت : حضور استاد شهداد روحانی باعث افتخار ما است و بنده این قول را می دهم که جای هیچ نگرانی نیست و موانع را از پیش رو بر خواهیم داشت.

به این ترتیب به نظر می رسد باید در خرداد و یا تیر ماه ۹۵ منتظر حضور و اجرای استاد شهداد روحانی در رشت باشیم.

۲۰۱۶۰۲۲۱_۱۹۵۹۲۴-۱ ۲۰۱۶۰۲۲۱_۲۰۰۱۰۱(۰) ۲۰۱۶۰۲۲۱_۲۰۰۸۰۲ ۲۰۱۶۰۲۲۱_۲۰۲۳۴۶-۱