شامپو خشک و بایدها و نبایدهای استفاده از آن

کسانی که به شستن موهایشان با شامپو عادت دارند، احتمالا نام «شامپو خشک» را طی چند سال اخیر شنیده‌اند. اینطور که به نظر می‌رسد، فقط چند قطره از شامپو خشک می‌تواند خیلی سریع طراوت و شادابی را به موها بازگرداند و درنهایت دفعات لازم برای شستن موها با آب و شامپو را کاهش بدهد.

به گزارش حرف تازه به نقل از بهداشت نیوز ، کسانی که به شستن موهایشان با شامپو عادت دارند، احتمالا نام «شامپو خشک» را طی چند سال اخیر شنیده‌اند. اینطور که به نظر می‌رسد، فقط چند قطره از شامپو خشک می‌تواند خیلی سریع طراوت و شادابی را به موها بازگرداند و درنهایت دفعات لازم برای شستن موها با آب و شامپو را کاهش بدهد. اما شامپو خشک واقعا چگونه عمل می‌کند؟ هنگام استفاده از شامپو خشک باید به چه نکاتی توجه کرد؟

شامپو خشک چگونه عمل می‌کند؟

شامپو خشک نوعی محصول بدون نیاز به آب است که روی ریشه موها اسپری می‌شود تا طراوت و شادابی را به تارهای مو بازگرداند. این محصولات معمولا حاوی الکل یا نشاسته هستند تا بتوانند چربی اضافی موها را جذب کنند و حالت روغنی فولیکول‌های مو را از بین ببرند.

شامپو خشک درواقع برای جذب چربی و آلودگی‌های مختلف از پوست سر طراحی شده است و احساس تمیزی مطلوبی را برای موها و پوست سر به‌وجود می‌آورد. بعضی از این محصولات همچنین می‌توانند حجم و بافت موها را افزایش دهند و درنتیجه حالت‌پذیری موها را بهتر کنند.

نحوه انتخاب بهترین شامپو خشک

احتمالا متوجه شده‌اید که برندهای مختلف سعی کرده‌اند که شامپو خشک خودشان را تولید و عرضه کنند. پس چگونه باید یک شامپو خشک سازگار با رنگ و بافت موهای خودمان را انتخاب کنیم؟ در انتخاب شامپو خشک همیشه باید به عنصر کیفیت بالا و سازگاری‌پذیری با نوع موی خودتان توجه داشته باشید. بنابراین اگر موهای خشکی دارید، از شامپو خشک مناسب برای موهای خشک استفاده کنید. معمولا با چندبار آزمون و خطا می‌توانید بهترین شامپو خشک سازگار با موهای خودتان را پیدا کنید.

افرادی که موهای بسیار نازکی دارند، باید از یک شامپو خشک حجم‌دهنده کمک بگیرند، درحالی که افراد دارای موهای رنگ‌شده به باید از شامپو خشک مخصوص موهای رنگ‌شده استفاده کنند تا رنگ موهایشان آسیب نبیند. هنگام استفاده از شامپو خشک هم به دستورالعمل ارائه‌شده برای هر محصول توجه داشته باشید. اشتباهات مصرف‌کنندگان در به‌کارگیری شامپو خشک همیشه می‌تواند عملکرد این محصول را مختل کند.

۴ اشتباه رایج در استفاده از شامپو خشک

استفاده بیش‌از‌حد: شامپو خشک درنهایت نمی‌تواند جایگزینی برای شامپوهای همیشگی باشد. پس اگر از شامپو خشک استفاده می‌کنید، بعد از چند روز حتما باید موهایتان را با شامپوهای معمولی و آب بشویید. زیاده‌روی در به‌کارگیری شامپو خشک درنهایت موهای شما را کدر، زبر و شکننده می‌کند. انسداد روزنه‌های پوست سر و آسیب‌رسانی کلی به سلامتی موها را هم نمی‌توان نادیده گرفت.

استفاده از حجم زیاد: میزان استفاده از شامپو خشک در هر بار مصرف باید محدود باشد تا اثربخشی خوبی به‌وجود بیاورد. بنابراین به میزان استاندارد استفاده از شامپو خشک که روی بسته‌بندی محصول درج می‌شود، توجه کنید.
تماس شامپو خشک با موهای خیس: وقتی که می‌خواهید از شامپو خشک استفاده کنید، موهایتان حتما باید کاملا خشک باشند. تماس شامپو خشک با موهای خیس، مرطوب یا نمدار درنهایت باعث تجمع ذرات شامپو خشک در یک یا چند قسمت از موها می‌شود و اثربخشی محصول را هم از بین می‌برد.

استفاده اجباری از شامپو خشک: گاهی اوقات بعضی از فرمول‌های شامپو خشک برای موهای بعضی افراد عملکرد خوبی ندارند. پس اگر به‌خاطر استفاده از شامپو خشک با مشکل خارش شدید پوست سر یا علائم آزاردهنده دیگر مواجه می‌شوید، محصول دیگری را امتحان کنید.