سوغات ارومیه | از خوشمزه ترین خوراکی ها تا زیباترین صنایع دستی

اگر به ارومیه سفر کردید و دست خالی از این شهر برگشتید، باید بگوییم که سرتان بی کلاه مانده است. دست خالی برگشتن از آذربایجان غربی و شهر ارومیه شما را به اندازه ای پشیمان می کند که حتی نمی توانید تصورش را بکنید. ارومیه هم سوغاتی های خوردنی فراوانی دارد و هم سوغاتی های بردنی که البته آن ها را به تمام دنیا می برند!

به گزارش حرف تازه به نقل از الی گشت، این  مطلب فقط برای معرفی کردن هرچه بهتر سوغات ارومیه تهیه شده است که حداقل یکبار در تمام عمرتان باید آن ها را دیده باشید و نامشان را بدانید.

سوغات ارومیه

سوغات ارومیه به ۲ دسته سوغات خوردنی و سوغات غیر خوردنی تبدیل می شوند. دسته اول یعنی سوغات خوردنی به قدری و لذیذ و پرطرفدار هستند که در هیچ قسمت از دنیا نمونه آن را نمی توان مشاهده کنید. همچنین اجازه بدهید که از سوغات غیر خوردنی ارومیه نیز همینجا پرده ‌برداری کنیم. چون بی نهایت زیبا، هنرمندانه و شگفت انگیز هستند، به حدی که لنگه آن ها در سراسر جهان وجود ندارد. پس به شما توصیه می کنیم که به هیچ عنوان ادامه این مطلب را از دست ندهید.

سوغات ارومیه برای سلامت و لذت جسم

اگر به ارومیه سفر کردید برای لذت سلامت جسم و جانتان، حتما سری به خوراکی های لذیذ این شهر بزنید. غذاهای متنوع و جذاب ارومیه مثل گشنیز کباب، آش دوغ، کوفته مرغ، دلمه برگ مو، گوزلمه، خورشت کنگر و شیرینی ها و نقل و نبات هایی که هیچ گاه از آن ها سیر نخواهید شد. ما در ادامه به سراغ سوغاتی هایی از ارومیه خواهیم رفت که می ‌توانند زندگی شما را بعد از بازگشت از این شهر، بیشتر از قبل شیرین کنند.

 

سوغات ارومیه - الی گشت

  • نُقل شیرین ارومیه

بدون شک ما ایرانی ها هیچ کدام از مجالس شادی خود را بدون حضور نوع نُقل برگزار نمی کنیم. از مراسم خواستگاری تا مرحله آخر یعنی ازدواج این نُقل ها هستند که بیشتر از عروس و داماد ذوق و شوق دارند. در این بین نُقل های شهر ارومیه به هیچ عنوان با دیگر نُقل ها قابل مقایسه نیستند. نُقل‌ های زعفرانی، گل محمدی و بیدمشکی از جمله محبوب ترین سوغات ارومیه به حساب می آیند. نُقل زعفرانی از ترکیب زعفران و مغز گرد، بادام و یا پسته تهیه می شود. نقل بیدمشکی که دقیقاً مانند گل بیدمشک است با عطر و طعم خود شما را دیوانه خواهد کرد و نقل گل محمدی که از مشهور ترین نقل های این شهر به حساب می آید که گوی سبقت در شهرت و خوشنامی را در طعم و رنگ و عطر، از دو نمونه قبل ربوده است.

  • عرقیات ناب ارومیه

شاید ندانید که سوغات ارومیه شامل عرقیات هم میشود. نوشیدنی هایی با طبع های سرد، خنک و گرم که می توانند متناسب با مزاج، حال، روز و موقعیت شما همه چیز را برایتان تغییر دهند. البته عرقیات در شهر های ارومیه، شیراز و کاشان شهرت فراوانی دارند. اما امروز روی سخن ما به سمت سوغات جذاب ارومیه و عرقیات این شهر است.عرق خا کشیر، پیچک، شاتره، بهار نارنج، کرفس، برگ گردو و سایر عرقیات معطر و متفاوت، از جمله نوشیدنی هایی هستند که در سفر به شهر ارومیه نباید آن ها را از دست داد. عرق گیری این دو گیاه در فصل بهار انجام می شود.

ضمن اینکه شهر ارومیه به دلیل تولید عرق بیدمشک و عرق بادرنجبویه شهرتی غیر قابل انکار دارد.

عرق بیدمشک برای عطر غذا و شیرینی بی نظیر است. ضمن اینکه بیشتر برای آرامش، رفع مشکلات قلبی، سرگیجه و کم خونی، تقویت معده و روده و ضد افسردگی و اضطراب استفاده می شود.

عرق بادرنجبویه نیز با خاصیتی مشابه عرق بیدمشک، به سرعت می تواند حال و احوال شما را تغییر دهد. ضمن اینکه این عرق در دسته عرقیات بسیار معطر قرار می گیرد.

عرقیات ناب ارومیه - الی گشت

  • شیرینی لوزانک از خوشمزه ترین سوغات ارومیه

شیرینی های ارومیه را در اعیاد مانند عید نوروز و شب یلدا تهیه می کنند که طعم جادویی و رایحه متفاوتشان را در هیچ نوع شیرینی نمی توانید پیدا کنید. شیرینی لوزانک با نام مسقطی یا بازتخ نیز شناخته می شود.  این شیرینی خوش رنگ و لعاب به عنوان دسر هم سرو شده و آن را با هل و گلاب، نشاسته و شیره انگور آماده می کنند. طعم شیرینی لوزانک یعنی عطر و طعم شهر ارومیه!

  • شیرینی سوجوق اورمیه

 شیرینی معروف و خوشنام بعدی سوجوق نام دارد. این شیرینی را از گلاب و نشاسته با شیره انگور تهیه می کنند و وسط آن را نیز با مغز گردو پر می‌ کنند. سوجوق به طور معمول برای روز های زمستان و پاییز تهیه می شود. البته چون نگهداری از آن در مدت زمان طولانی باعث فاسد شدنش نخواهد شد، یک گزینه مناسب و عالی برای سوغات به حساب می آید.

شیرینی سوجوق اورمیه  - الی گشت

  • شیرینی تنور شیرینی سی ارومیه

تنور شیرینی سی ارومیه از ترکیب مواد اولیه شکر، آرد و ماست آماده شده و شک نکنید که طعم آن شبیه به طعم هیچ شیرینی دیگری نیست.

  • نان های ارومیه، سنتی و عجیب

در میان سوغاتی های ارومیه نان ها هم حرف زیادی برای گفتن دارند. نان تنوره چره، یخا چره، تاوا چره، جزلا چره در کنار قالین یا سمون یا کوکه و همینطور ارده، از نان های بی نظیر و مخصوص شهر ارومیه هستند. قدیمی ترین نان این شهر یاغلی چورک نام دارد که خمیر آن را به روغن آغشته کرده و آماده می کنند. مردم ارومیه عطر و طعم نان های خود را با هیچ نانی در دنیا عوض نخواهند کرد.

  • حلوای هویج

حلوای هویج هم که دیگر خوشنام و خوش آوازه است. یک حلوای اصیل و سنتی که در دسته سوغات ارومیه قرار گرفته و آن را برای شب های افطار ماه رمضان، شب یلدا، مراسم عزاداری ماه محرم و سوگواری ها تهیه می کنند. حلوای هویج شیرین ارومیه، در یک دورهمی لذیذ و دوستانه با گردو می تواند عطر و طعم زندگی را برای شما تغییر دهد.

حلوای هویج

  • حلوای گردو از معروف ترین سوغات ارومیه

 در بین خوراکی های شیرین شهر ارومیه فراموش نکنید که حلوای گردو هم پر طرفدار و پر خاصیت است. این حلوا را خصوصاً برای شب های سرد پاییز و زمستان تدارک می بینند.

یک حجره از سوغات ارومیه برای آرامش روح و روان

فرقی نمی کند که تا به حال به ارومیه سفر کرده باشید یا خیر !؟ غیر ممکن است که ایرانی باشید و نام و آوازه صنایع دستی ارومیه، یعنی بی بدیل ترین سوغات این شهر را نشنیده باشید. در این قسمت اشاره ‌ای جانانه به زیبایی ‌های صنایع دستی ارومیه داریم که چشم و دل شما را هیچ گاه سیر نخواهند کرد.

فرش ها

در میان سوغات ارومیه یکی از متفاوت ترین ها که برای آرامش قلب و شادی روح و لذت چشم باید به آن ها اشاره شود، فرش است که به دست هنرمندان زن و مرد این دیار آماده می شود. فرش ها در ارومیه به قدری چشم نواز و روح نواز هستند که نمی‌ توان آن ها را نادیده گرفت. فرش هایی با رنگ و لعاب بی نظیر از شاهین دژ، خوی، تکاب، میاندوآب و سایر شهر های آذربایجان غربی که هر فرشی حکایتی عجیب از رنج و شادی مردمان خوش قلب ارومیه را برای شما بازگو می کند.

بازار فرش ارومیه - الی گشت

رنگرزی پارچه و الیاف

دومین هنر مردمان خوش ذوق و سلیقه این شهر، رنگرزی است که در کنار فرش بافی باید به آن اشاره کرد. هنر رنگرزی الیاف و پارچه با رنگ های گرم و سرد و طیف های رنگی خاص و متفاوت که همانند آن را نمیتوان در جای دیگری مشاهده کرد.

یک جهان در پیکره تراشی ارومیه

همچنین پیکره تراشی با چوب در آذربایجان غربی و شهر ارومیه یکی از با قدمت ترین هنر ها به حساب می‌آید. جایگاه ویژه ‌ای در میان صنایع دستی این شهر دارد و به عنوان یکی از متفاوت ترین و خاص ترین سوغاتی ها در نظر گرفته می شود. پیکره ها در اندازه های مختلف تهیه می شوند و یک سمبل زیبا از این شهر به حساب می آیند.

ارومیه را هم ببینید و هم بچشید

شهر ارومیه مانند سایر شهر های ایران برای خود داستان ها و روایت های متعددی دارد. تفاوتی نمی کند که چه زمانی به دیدن این شهر می روید. فراموش نکنید که در کنار لذت دیدن، باید خود را مهمان عطر و طعم های بی نظیر این شهر کرده و دنیا را از دریچه این شهر تماشا کنید. اگر به ارومیه سفر کردید سعی کنید همانجا یک چمدان جدا برای خود تهیه کرده و آن را فقط با سوغات ارومیه پر کنید. این سوغات در تمام روز های عمرتان می توانند حال و هوای شما را عوض کنند.