سقوط یک هواپیمای مسافربری در پاکستان منجر به مرگ همه 95 سرنشین آن شد. این حادثه در کراچی پاکستان رخ داد. چندین خانه در منطقه سقوط هواپیما آسیب دیده‌ یا آتش گرفته‌اند.

حرف تازه – سقوط یک هواپیمای مسافربری در پاکستان منجر به مرگ اکثریت سرنشینان آن شد. این حادثه در کراچی پاکستان رخ داد.

به گزارش حرف تازه به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره یک فروند هواپیمای مسافربری حامل ۹۰ مسافر نزدیک فرودگاه کراچی پاکستان سقوط کرد.

تمامی ۹۵ سرنشین این هواپیما کشته شدند. 

براساس گزارش این رسانه هواپیما در خطوط داخلی خود نیز بوده است.

این هواپیمای ایرباس A۳۲۰ که از لاهور به سمت کراچی می‌آمده کمی پیش از فرود در منطقه “باغ جناح” در نزدیکی شهر “ملیر تاون” کراچی سقوط کرده است.

سازمان هواپیمایی کشوری پاکستان اعلام کرده که ارتباط این هواپیما با آن‌ها یک دقیقه پیش از سقوط قطع شده بود.

تخمین زده شده که ۹۸ مسافر از جمله ۹۱ نفر در بخش ایکانامیک کلاس و هفت نفر در بخش بیزینس کلاس در پرواز PK-۳۰۳ این هواپیما حضور داشته‌اند. رسانه‌های محلی تعداد کل سرنشینان هواپیما را ۱۰۷ نفر اعلام کرده‌اند.

نیروهای واکنش سریع ارتش پاکستان و نیروهای رنجرز سِند پاکستان بلافاصله برای شرکت در عملیات امداد و نجات به محل سقوط این هواپیما اعزام شدند.

بنا بر گزارش شبکه خبری جئوی پاکستان، هواپیما روی شهر و منازل مردم فرود آمده و در محل حادثه چندین خانه در منطقه سقوط هواپیما آسیب دیده‌ یا آتش گرفته‌اند.

هنوز گزارشی مبنی بر شمار تلفات این سانحه منتشر نشده است. به دلیل باریک بودن جاده‌ها و ازدحام مردم، آمبولانس‌ها برای دسترسی به محل سقوط هواپیما با مشکل مواجه شده‌اند.

عبدالله حافظ، سخنگوی شرکت هواپیمایی بین‌المللی پاکستان اظهار داشته که مارشال ارشد ملک، مدیر ارشد اجرایی این هواپیمایی برای ارزیابی وضعیت، عازم کراچی شده است.

مارشال ارشد ملک اعلام کرده که خلبان در آخرین سخنان خود از نقص فنی هواپیما خبر داده بوده است. به گفته وی، اگرچه به خلبان اعلام شده بود که هر دو باند فرودگاه کراچی برای فرود او آماده است اما این خلبان تصمیم به “گو اراند” می‌گیرد.

حافظ هم‌چنین با بیان اینکه فعلا برای هرگونه اظهار نظر مبنی بر خطای فنی در هواپیما زود است، اعلام کرد که یک نهاد مستقل تحقیقاتی در حال بررسی برای تعیین علت سقوط هواپیما است.

به گفته وی، شرکت هواپیمایی بین‌المللی پاکستان (PIA) به زودی کنفرانس مطبوعاتی مفصلی را برگزار می‌کند تا جزئیات سقوط را به اشتراک بگذارد.

امدادگران نیز تاکنون از خروج ۲۵ نفر از زیر آوار ساختمان‌های مسکونی و حادثه‌دیده در محل سقوط و انتقال آن‌ها به بیمارستان خبر داده‌اند. هم‌چنین تاکنون اجساد یک کودک پنج ساله و یک فرد دیگر از این محل از زیر آوارها بیرون آورده شده است.

انصار نقوی، روزنامه نگار ارشد و باسابقه پاکستانی که در حال حاضر در “چنل ۲۴” مشغول به کار بوده نیز در محل سقوط این هواپیما جان خود را از دست داده است. نیروهای امدادی با توجه به مشکلات ایجاد شده برای عملیات امدادی از مردم خواسته‌اند تا از تجمع در محل حادثه جداََ خودداری کنند. هم‌چنین از بالگردهای نجات برای اجرای عملیات جست‌وجو نجات استفاده شده است.

تصاویر منتشر شده از محل سقوط حاکی از تجمع مردم در این منطقه بوده و ستون‌های دود شدید ناشی از این سانحه را نشان می‌دهد.

شاهدان عینی گفته‌اند که به نظر می‌رسید هواپیما پیش از سقوط بین دو یا سه بار برای فرود تلاش کرده است.

منطقه مسکونی “مودال کلونی” که هواپیما در آن سقوط کرده در حاشیه فرودگاه کراچی قرار داشته و منطقه‌ای فقیرنشین و پرازدحام است.

شرکت هواپیمایی بین‌المللی پاکستان نیز بیانیه‌ای صادر کرده که در آن اسامی سرنشینان این پرواز ذکر شده است. گفته می‌شود سرنشینان پرواز PK-۸۳۰۳ شامل ۵۱ مرد، ۳۱ زن و ۹ کودک بوده‌اند. هرچند هنوز آمار دقیق سرنشینان این هواپیما تایید نشده و همچنان اطلاعات ضدونقیض در این باره وجود دارد.

احتمالا نقص فنی علت حادثه بود / احتمال زنده ماندن برخی از مسافران

سازمان هوانوردی پاکستان در تازه‌ترین گزارش خود از کار افتادن موتور،بازنشدن چرخ ها و نقص فنی را عامل سقوط هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی کشوری پاکستان (PIA) با ۱۰۷ مسافر و خدمه اعلام کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از منابع رسمی در سازمان هوانوردی این کشور (CAA) ، هواپیمای مسافربری ایرباس ۳۲۰ با شماره پرواز ۸۳۰۳ که از شهر لاهور راهی کراچی در جنوب این کشور شده بود، تنها در فاصله یک دقیقه‌ای از باند فرودگاه دچار آتش سوزی شده و در شهرک مسکونی نزدیک فرودگاه سقوط کرد.

منابع آگاه در پاکستان از احتمال جان باختن سرنشین‌ها و خدمه این هواپیما خبر می‌دهند اما تاکنون اظهارات رسمی در این خصوص اعلام نشده است.

لحظاتی پیش شبکه‌های خبری پاکستان گزارش دادند رئیس بانک پنجاب که یکی از سرنشینان هواپیمای حادثه دیده در کراچی بود، به شکل معجزه آسا زنده مانده و هم اکنون در بیمارستان در شرایط پایدار بسر می‌برد.

برخی از شاهدان عینی از محل حادثه به خبرنگاران گفتند: بخش انتهای بدنه هواپیما اولین برخورد آن با زمین بوده و پس از آن تیم‌های امداد ونجات پیش بینی می‌کنند که برخی از سرنشینان این هواپیما که در قسمت جلوی هواپیمای بودند، احتمال زنده بودن آنان زیاد است.

«عمران خان» نخست وزیر پاکستان با ابراز تاسف عمیق نسبت به سقوط هواپیمای مسافربری این کشور در کراچی، دستور فوری بررسی و دریافت علل این حادثه را به مدیراجرایی سازمان هواپیمایی کشوری ابلاغ کرد.

شبکه‌های خبری پاکستان با پخش آخرین تبادل پیام میان خلبان هواپیمای ایرباس ۳۲۰ و برج مراقبت در کراچی، اعلام کردند: از کار افتادن موتور هواپیما، باز نشدن چرخ‌ها و آتش سوزی از دلایل حادثه امروز به نظر می‌رسد.

گزارش‌ها حاکی از آتش سوزی در محل سقوط هواپیما در شهرک مسکونی و بیرون آورن برخی از اجساد از زیر آوار است.

سقوط هواپیمای مسافربری پاکستانی در نزدیکی شهر کراچی 107 کشته برجای ...

سقوط هواپیما در پاکستان / آیا هیچ یک از سرنشینان زنده می مانند؟

سقوط هواپیما در پاکستان / آیا هیچ یک از سرنشینان زنده می مانند؟

انتخاب و عصر ایران