زیباترین جنگل های پاییزی ایران

زیباترین جنگل های پاییزی ایران از رویایی‌ترین طبیعت‌های ایران می‌باشد که می‌توان لحظات بی‌نظیری را در آن تجربه کرد. زردی برگ درختان در پاییز در کنار کوه‌ها، جنگل‌های رنگارنگ را بیش از همیشه زیبا و دلنشین می‌کند. در این فصل رمانتیک، سفر به جنگل‌ها حال و احوال متفاوتی دارد. اگر شما هم از علاقه‌مندان گردشگری پاییز باشید، حتما طعم عاشقانه‌های پاییز را چشیده‌اید.

به گزارش حرف تازه به نقل از الی گشت ، در این مقاله می‌خواهیم به زیباترین جنگل‌ های پاییزی ایران سفر کنیم و مقصد خودمان را از میان این جنگل‌ها انتخاب کنیم.

زیباترین جنگل های پاییزی ایران کجاست؟

جنگل‌نوردی در فصل پاییز به دلیل رنگ‌های متفاوت برگ درختان طرفداران بسیار دارد. بنابراین سفر به جنگل‌های پربرگ که در این فصل همچون تابلوی نقاشی جلوه‌ می‌کنند، خاطره‌ای فراموش‌نشدنی برای عاشقان طبیعت رقم می‌زند. زیباترین جنگل‌ های پاییزی ایران، طبیعتی است که وقت گذراندن در آن برای تمام سنین و تمام سلیقه‌ها خوشایند است. ایران چهار فصل مملو از شگفتی‌هایی است که شما را شیدای سفر در پاییز خواهد کرد. در این مقاله می‌خواهیم از مقاصد شناخته‌شده فاصله بگیریم و به سراغ معرفی جنگل‌هایی برویم که شاید کمتر اسم آن‌ها را شنیده باشید اما دیدن مناظر آن‌ها شما را مسحور می‌کند.

زیباترین جنگل های پاییزی ایران - الی گشت

۱. جنگل‌های هیرکانی شمال؛ قدیمی‌ترین جنگل‌های دنیا

آیا تا به حال نام جنگل هیرکانی به گوشتان خورده است؟ می‌دانستید خیلی از جنگل‌های شمال که به آن سفر کرده‌اید، جزو همین جنگل‌ها به حساب می‌آیند؟ جنگلی با میلیون‌ها سال قدمت که به عنوان قدیمی‌ترین، زیباترین و به عنوان فسیل‌های زنده در جهان به حساب می‌آید و از آن به عنوان موزه طبیعی یاد می‌شود. وسعت این جنگل‌ها محدود به ایران نمی‌شود و از مرزهای آذربایجان نیز عبور می‌کند. جنگل‌های هیرکانی از زیباترین جنگل‌های پاییزی در شمال کشور است که شامل  ۴ استان ایران یعنی گلستان، مازندران، گیلان و سمنان می‌شود. در ادامه به معرفی تعدادی از جنگل‌های هیرکانی که در لیست میراث جهانی یونسکو در ایران قرار گرفته می‌پردازیم.

۲. جنگل ابر سمنان | شاهرود

جنگل ابر یکی از قدیمی‌ترین جنگل‌های هیرکانی است که با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر یکی از خاطره‌انگیز مناظر پاییزی را برایتان رقم می‌زند. این جنگل با وسعت ۳۵ هزار هکتاری، اقیانوسی از ابر و باد در آغوش کشیده و جلوه‌ای بی‌نظیر از طبیعت ایران را به نمایش گذاشته است. در پاییز تصویر برگ‌های هزار رنگ درختان با ابرها در هم می‌آمیزد و هر گوشۀ جنگل را به منظره‌ای زیبا می‌آراید. وجود ۸۵ نوع گونه گیاهی مانند راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونه‌های کلاه میر حسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر و گونه‌های گیاهی نادر همچون نارون، بارانک، سرخدار و … ، پاییز جنگل ابر را منحصربه‌فرد کرده و آن را به عنوان یکی از زیباترین جنگل های پاییزی ایران درآورده‌است. برای اقامت در این منطقه می‌توانید در خانه‌های محلی اقامت کنید یا به شهر شاهرود بروید و در آنجا استراحت کنید.

جنگل ابر سمنان

از روستای ابر تا جنگل را قدم بزنید؛ در ابتدای مسیر دشت‌های زیبایی با روخانه‌های کوچک و کم آب می‌بینید و در انتهای راه به جنگل انبوه ابر می‌رسید. برای اینکه بتوانید در مسیر درست حرکت کنید و از هر گونه خطری در امان بمانید، بهتر است فردی را به عنوان راهنما با خود همسفر کنید.

  • دسترسی: جنگل ابر در ۳۵ کیلومتری شمال شرق سمنان و ۵۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود قرار دارد و از طریق جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان از راه روستای ابر قابل دسترسی می‌باشد.

۳. جنگل الیمستان مازندران | آمل

الیمستان نام جنگلی در آمل است که گیاهی به نام الیما در آن به وفور یافت می‌شود. چشمه سارهایی با آب زلال و وجود اسب‌ها در این جنگل از جمله عواملی هستند که تمایز قابل توجهی میان این جنگل و جنگل‌های دیگر به وجود آورده‌اند. اگر چه جنگل الیمستان را به عنوان طلای سبز و زیباترین جنگل های پاییزی ایران می‌شناسند اما از فصل رنگارنگ پاییز آن نمی‌توان به سادگی گذشت. جنگل الیمستان در ارتفاع بالایی واقع شده است و در بعضی روزها مه غلیظی آن را در بر می گیرد. از سرسبزی آن در بهار و تابستان که بگذریم می‌توان آن را یکی از  زیبا ترین جنگل های پاییزی ایران به شمار آورد و برگ ریزان را در این جنگل هیرکانی به تماشا نشست.

  • دسترسی: برای رسیدن به الیمستان وارد جاده هراز شوید و ۱۴۰ کیلومتر از تهران یا ۵۰ کیلومتر از آمل فاصله بگیرید. یک جاده فرعی با تابلوی امام زاده قاسم به چشم می‌خورد که با ورود به آن و رسیدن به دوراهی باید جاده سمت چپ را دنبال کنید. پس از طی ۷ کیلومتر به روستای لهاش و پس از راندن ۵ کیلومتر در مسیر خاکی به روستای الیمستان می‌رسید، از آبادی که گذر کنید، وارد جنگل ‌می‌شوید.

جنگل ابر در فصل پاییز

۴. جنگل ناهارخوران گلستان | گرگان

نام استان گلستان و شهر گرگان که می‌آید، جنگل ناهارخوران را در ذهن‌ها تداعی می‌شود. یکی از زیبا ترین جنگل های پاییزی ایران که تخمین زده شده مربوط به ۴۰ میلیون سال قبل و مربوط به عصر ژوراسیک است.  کل منطقه ناهارخوران وسعتی برابر ۳۰۰ هکتار دارد اما درختان سر به فلک کشیده آن، حدود ۱۶۸ هکتار را اشغال کرده‌اند. این منطقه حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد که در برخی نواحی به ۷۰۰ تا ۹۰۰ هم می‌رسد. نقل است که حجاج در زمان‌های گذشته از این محل برای استراحت و خوردن ناهار استفاده می‌کردند؛ به همین دلیل این منطقه به ناهارخوران مشهور گشته است.

درختان بلوط، انجیلی، ممرز، افراپلت، نمدار، گیلاس وحشی، آزاد، خرمندی و درختچه های تمشک، کوله خاس، ازگیل و و دیگر گونه‌های گیاهی در این جنگل یافت می‌شود، البته کاج، سرو، ماگنولیا، شمشاد، برگ نو، بید مجنون، پاپیتال و مینا نیز به صورت دستی در آن کاشت شده است. همه این گیاهان در پاییز لباس نارنجی و قرمز بر تن می‌کنند و هزار رنگ طبیعت را به شما هدیه می‌دهند.

دیدنی های منطقه ناهارخوران:

چشمۀ سفید و رودخانۀ زیارت نیز در این منطقه مشهور است. گراز، شغال، خفاش، موش، راسو، سنجاب، عقاب، شاهین، قمری، دارکوب، جغد، دم جنبانک، صعوه، سهره، چرخ ریسک، گنجشک، کلاغ، سار و مارمولک جنگلی نیز در این منطقه به حیات خود ادامه می‌دهند. نگران اقامت در این منطقه نباشید. منطقۀ ناهارخوران به شما امکانات اقامتی خوبی ارائه می‌دهد. اگر هم چادر مسافرتی دارید می‌توانید آن را در طبیعت برپا کنید و وقت بیشتری را در طبیعت بگذرانید.

ناهارخوران گرگان - الی گشت

  • دسترسی: برای رسیدن به این منطقه وارد جاده هراز شوید و آمل و ساری را پشت سر بگذارید. راه را ادامه دهید تا به ناهارخوران برسید. می‌توانید با استفاده از اتوبوس خودتان را به پایانه مسافربری گرگان برسانید و سپس به ناهارخوران بروید. استفاده از قطار و هواپیما از دیگر گزینه‌هایی هستند که پیش روی شما قرار دارند اما مقصد آن‌ها نیز گرگان می‌باشد و باید با استفاده از ماشین‌های کرایه‌ای به ناهارخوران برسید.

۴. جنگل‌های ارسباران آذربایجان شرقی | جلفا

جنگل ارسباران یکی از مشهور ترین جنگل های پاییزی ایران است که سرزمین پهناوری با وسعتی بیش از ۷۰ هزار هکتار می‌باشد و لقب بهشت گمشده آذربایجان شرقی را یدک می‌کشد. شاید برایتان جالب باشد که این منطقه به عنوان ذخیرگاه زیستی کره زمین در سازمان یونسکو ثبت شده و این نشان از پوشش گیاهی و حیات جانوری غنی ارسباران دارد. در این جنگل کوه‌های بلند و درختان گوناگون در کنار هم گرد آمده‌اند. همچنین زیستگاه حیواناتی همچون خرس قهوه‌ای، خوک‎ ‎وحشی، روباه، شغال، گرگ، سیاه گوش و ‏‎پرندگانی مانند کبک، کبک چیل، جی جاق، کلاغ نوک قرمز‎، عقاب طلایی و شاهین در این منطقه قرار دارد. گیاهانی مانند سرخدار، ممرز، بلوط، فندق، گردو و سماق در جای جای این جنگل به چشم می‌خوردند.

ارسباران از از شمال به رود ارس و از شرق به مشگین شهر و مغان و از جنوب به سراب و اوجان و از غرب به مرند و تبریز محدود شده است و برای ساکنان منطقه تفرجگاهی بکر به‌شمار می‌آید. به یاد داشته باشید که سفر به چنین مناطقی حتما نیاز به یک راهنمای باتجربه و طبیعت‌گرد دارد.

  • دسترسی: برای نظاره کردن رنگین کمان پاییزی ارسباران به سوی استان آذربایجان شرقی بروید. ارسباران در میان شهرهای کلیبر و جلفا، در حاشیه جنوبی رود مرزی ارس قرار دارد.

جنگل های پاییزی ایران - الی گشت

۵. جنگل لاویج | سوادکوه

درختان راش در هر جنگلی که باشند حال و هوای رمزآلودی به فضا می‌دهند که یکی از جلوه‌های آن را می‌توان در جنگل لاویج نور یکی از جنگل های پاییزی ایران در استان مازندران دید. اگر به دیدن جنگلی مملو از درختان تنومند راش علاقه‌مندید؛ حتما به جنگل لاویج در نزدیکی روستا سنگده استان مازندران بزنید. جنگل لاویج نیز بخشی از جنگل‌های هیرکانی است که از میلیون‌ها سال پیش برای ما به یادگار مانده است. در دل این جنگل، چشمه‌سارهای زیادی وجود دارد که یکی از معروف‌ترین آن‌ها، چشمه آبگرم لاویج است. وجود درختان بلند راش و همچنین وجود رودخانه و آبشار باعث شده مناظر بسیار زیبایی برای عکاسی در جنگل راش وجود داشته باشد و توجه افراد بسیار زیادی را به این مکان جلب کرده تا به این نقطه سفر کرده و از طبیعت بکر این جنگل عکاسی کنند.

از دیگر زیبایی‌های جنگل راش، می‌توان به آبشار اوبن اشاره کرد که هرچه در جنگل جلوتر بروید، صدای آن بهتر به گوش می‌رسد. این آبشار زیبا از چشمه‌های بالای خود نشات می‎‌گیرد و به جنگل سرازیر می‌شود و دست آخر به رود تجن می‌ریزد.

  • دسترسی: برای اینکه به لاویج برسید، از سمت غرب یا شرق مازندران به سمت چمستان حرکت کنید و با گذر از پارک جنگلی کشپل مسافتی حدود ۱۸ کیلومتر در جادۀ زیبای لاویج بپیمایید.

جنگل های پاییزی ایران - الی گشت

۶. روستای آهار تهران | لواسان

پایتخت کشور نیز از طبیعت جنگل های پاییزی ایران بی‌نصیب نمانده است و می‌توانید در روستای آهار طعم واقعی پاییز را بچشید. نام اصلی روستا ” اوهر ” است که از ترکیب “او” به معنای آب و ” هر ” به معنای آسیاب تشکیل می‌شود. دلیل نام‌گذاری این منطقه به این نام جریان دو رودخانه پرآب در دوسوی این روستا است که در پایین روستا به هم میپیوندند. در این منطقه علاوه‌بر مناظر پاییزی می‌توان از آبشار شکرآب نیز دیدن کرد. همچنین بر فراز ارتفاعات روستا آتشگاه باستانی قصران دیده می‌شود که به عهد ساسانیان و زمان اردشیر بابکان تعلق دارد.

  • دسترسی: برای رسیدن به این منطقه رنگارنگ می‌توانید از طریق جاده لشگرک به سمت فشم بروید و از حاجی آباد و اوشان عبور کنید تا از طریق مسیری آسفالت به روستای آهار برسید.

۷. آبشار بیشه لرستان | دورود

یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین شهرهای ایران، استان لرستان است. در این استان مناطق سرسبز وجود دارد که مناظر آن‌ها مانند کارت پستال است. یکی از زیباترین جنگل های پاییزی ایران، آبشار بیشه است. در کنار این آبشار می‌توانید سقوط آب را از ارتفاع ۴۸ متری در میان رنگین کمان پاییزی به تماشا بنشینید. آبشار بیشه به عنوان چهل و هشتمین اثر ملی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ به ثبت رسیده است، همچنین زمین‌های پوشیده از جنگل بلوط نیز بر زیبایی‌های این آبشار افزوده است.

آبشار بیشه لرستان - الی گشت

  • دسترسی: این آبشار در روستای بیشه قرار دارد و از طریق شهرستان خرم آباد و پس طی کردن مسافت ۵۰ کیلومتر می‌توان به آن رسید. راه آهن دورود به سپیددشت نیز یکی دیگر از راه‌های دسترسی به آبشار بیشه است.

۹. روستای شهرستانک | البرز

شهرستانک نام روستایی تاریخی در استان البرز می‌باشد که در جاده چالوس قرار دارد. کوچه باغ‌های این روستا در فصل پاییز به حدی دیدنی است که همه ساله بسیاری از طبیعت‌گردان در این روستا به تماشای پاییز هزار رنگ می‌نشینند. گذر رودخانه از میان این طبیعت هزار رنگ زیبایی مناظر را دو چندان می‌کند. صدای آب در سرتاسر مسیر پیاده‌روی به شما آرامش می‌بخشد و با فاصله ی کمی از این روستا، کاخ ناصری – یکی از کاخ‌های مهم دوران ناصرالدین شاه – پیش چشمان شما ظاهر می‌شود. وجود آلاچیق، سرویس بهداشتی و بوفه گذراندن یک روز پاییزی فراموش نشدنی را برایتان مهیا می‌کند.

  • دسترسی: به دل جاده بزنید و از طریق جاده چالوس خودتان را به شهرستانک برسانید. بعد از طی‌ ۴۲ کیلومتر در مسیر جاده کرج – چالوس و عبور از روستای آسارا، تابلوی شهرستانک را در سمت راستتان خواهید دید.

جنگل های پاییزی ایران - الی گشت

۱۰. تالاب کردخورد (آق گل) | ملایر

یکی از بهترین جنگل های پاییزی ایران تالاب «کردخورد » یا تالاب «آق گل» است. این آبگیر به علت پوشش گیاهی خاص، در فصل پاییز تبدیل به اقامتگاهی دنج برای ۴۶ گونه از پرندگان ایران و همچنین پرندگان مهاجر روسیه و قفقاز شده است. با سفر به این تالاب در فصل پاییز، پرندگانی مانند اردک، غاز، فلامینگو، مرغ باران، حواصیل، آبچلیک و کاکایی را خواهید دید. این تالاب مستطیل‌شکل، محل جمع‌شدن هرزآب‌های فصلی است. بررسی‌های ‏زمین‌شناختی قدمتی ۴هزارساله را برای تالاب آق گل همدان تخمین زده‌اند. در فصل‌های پاییز و زمستان، وسعت این تالاب به ۶۰۰ هکتار می‌رسد. هم‌نشینی این تالاب زیبا با کت‌کوه ‏فضای ستایش‌برانگیزی در پاییز خلق می‌کند.

  • دسترسی: این تالاب حدّفاصل استان‌های مرکزی و همدان، در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی ملایر و یک کیلومتری جنوب شرقی روستای کردخورد (اسلام آباد) قرار دارد.

تالاب کردخورد - الی گشت

جاده اسالم به خلخال

اگر در فصل پاییز به جاده اسالم به خلخال سفر کنید، عظمت و شکوه فصل پاییز را در این مسیر خواهید دید. به جرات می توان گفت یکی از بهترین جنگل های پاییزی ایران در دنیا، جاده اسالم به خلخال است، این مسیر ۷۰ کیلومتری پاییز هزار رنگ را در پیش چشم مسافران به تصویر می کشد. جاده اسالم به خلخال معروف به جاده بهشتی است، این جاده بکر در هر فصل از سال زیبایی به خصوصی دارد که حتی گردشگران خارجی را محسور می کند. جاده اسالم از گیلان همیشه زیبا شروع شده و به خلخال در جنوب استان خوش و آب و هوا اردبیل منتهی می شود. در طول مسیر شگفتی های طبیعت را یک به یک مشاهده خواهید کرد، از جاده های مه گرفته تا جنگل، آبشار و دریاچه و گل زار ها، بخشی از جاذبه های طبیعی بی نظیر جاده اسالم به خلخال است.

جاده پاییزی اسالم به خلخال

نتیجه‌گیری

ایران کشوری چهارفصل است؛ چهارفصل به این معنا که در هر زمان از سال می‌توانید با سفر به یکی از شهرهای ایران شاهد آب‌وهوای متفاوتی باشید. همین ویژگی موجب می‌شود تا هر شهر ایران در هر فصلی زیبایی منحصربه‌فردی داشته باشد. به نظر بسیاری، پاییز زیباترین فصل سال است. بی‌شک مناظر رنگارنگ این فصل، گوی سبقت در زیبایی را از دیگر فصل‌ها ربوده و پادشاه فصول لقب گرفته است. زیبایی جنگل‌های ایران در پاییز بر هیچ‌کس پوشیده نیست. در فصل پاییز با قدم گذاشتن در طبیعت علاوه‌بر تنفس هوای پاک همراه با عطر گیاهان، آرامشی بی‌سابقه وجودمان را نوازش می‌کند. زیباترین جنگل های پاییزی ایران برای پیاده‌روی‌های طولانی، عکاسی و تجربه زندگی در طبیعت بسیار مناسب است. به همین دلیل در این مطلب از الی گشت تلاش شد تا زیباترین جنگل های پاییزی ایران به شما معرفی شود.

سوالات متداول

۱. جنگل‌های هیرکانی کجاست؟

جنگل‌های هیرکانی را می‌توان در استان‌های مازندران، گیلان، گرگان، گلستان، اردبیل، خراسان شمالی و تبریز مشاهده کرد.

۲. آیا در جنگل‌ها می‌توان بدون راهنما اقامت کرد؟

خیر، پیشنهاد می‌کنیم حتما از راهنماهای محلی کمک گرفته تا از خطرات احتمالی در امان بمانید.

۳. آیا طبیعتی دیدنی در اطراف تهران وجود دارد؟

بله، با رفتن به روستای آهار در لواسانات از مناظر پاییزی این منطقه لذت ببرید.