روش های سفرنویسی | راهکارهایی برای داشتن یک وبلاگ سفر موفق

وبلاگ سفرنویسی کار پر مشغله‌ای است و با گذشت زمان پرمشغله تر هم می‌شود. با تمام این ها، تفکر “پول بگیریم تا دور دنیا سفر کنیم” برای امتحان کردن چیز جالبی به نظر می‌آید. با هزینه دیگران از جاهای شگفت انگیز دنیا دیدن می‌کنید! یک شغل رویایی است، نه؟ اما در هر صورت برای نوشتن سفرنامه و وبلاگ نویسی باید در این زمینه متخصص شده تا بتوانید آن را به عنوان منبع درآمدی برای خود در نظر بگیرید.

به گزارش حرف تازه به نقل از الی گشت، با ما همراه باشید تا روش های فوق العاده ای را از زبان یک وبلاگ نویس حرفه ای در زمینه سفر پیش رویتان بگذاریم.

نوشتن سفرنامه
خب اول اینکه، اداره یک وبلاگ واقعا مشکل و زمان بر است. قرار نیست با مطلب گذاشتن و به روز کردن آن مثل باران پول بر سرتان بریزد. باید برای آن تلاش کنید، پشتکار می‌خواهد. مگر اینکه لاتاری اینترنتی برنده شده باشید، باید انتظار این را داشته باشید که حداقل یک سال با کمترین بازخورد سخت کار کنید. در مورد وبلاگ نویسی سفر مثل کسب و کار رستوران داری فکر کنید: این که رستوران های زیادی وجود دارند به این معنا نیست که همه آن ها خوب هستند یا شما نباید مال خودتان را باز کنید! در عوض، کسانی که رستوران باز می‌کنند یا دوست دارند سرآشپزی در رده جهانی شوند به دور و بر خود نگاه می‌کنند و می‌گویند: ” من بهتر از این را می توانم انجام دهم.” این طرز فکری است که شما باید در مورد وبلاگ سفر خود داشته باشید.

چطور نوشتن سفرنامه را شروع کنیم؟

۱- زیاد بخوانید

من همیشه متعجب می‌مانم که چطور بعضی وبلاگ نویسان سفر با مطالعه مهارت هایشان را بهبود بخشیده‌اند. چندتایی کتاب های بازاریابی، استراتژی، کسب و کار یا رشد و تکامل شخصی بخوانید. مدیریت یک وبلاگ مثل مدیریت کسب و کار است، و اگر “مدرسه” نروید و به یادگیری ادامه ندهید، عقب می‌مانید. هر آدم موفقی که من می‌شناسم حریص خواندن است. آن ها مرتبا سعی می‌کنند مهارت ها و دانش خود را ارتقا دهند. شما همیشه باید دانش آموز باشید. همیشه باید یاد بگیرید.

در مورد خواندن زیاد و نوشتن سفرنامه یا وبلاگ نویسی درباره سفر باید ابتدا چند جمله مختصر را متذکر شویم.

  • زیاد سفر کنید
  • زیاد بنویسید
  • زیاد بخوانید

این سه جمله از ابتدایی ترین و اصلی ترین اصول اولیه برای بهتر شدن و آموختن روش های سفرنامه نویسی است و هر یک را بیشتر توضیح می دهیم.

  • زیاد سفر کنید

در حقیقت تا زمانی که سفر نروید، راه حل ساده ای برای نوشتن سفرنامه پیدا نمی کنید. هنگامی که در جاده هستید، می توانید حس واقعی سفر کردن و زندگی درون جاده را لمس کنید و پس از آن است که می توانید راجع به تجربه خود، صحبت کنید. همچنین هنگامی که به جاده می زنید و سفر را شروع می کنید، خود را برای ناشناخته ها آماده کنید. برای نوشتن سفرنامه به سراغ فرهنگ محلی و جذابییت های آن بروید.

  • زیاد بنویسید

بهترین راه برای دستیابی به انتشار مطالب و نوشته هایتان، نوشتن زیاد است. اگر می خواهید در نوشتن مهارت پیدا کنید، باید اغلب دست به قلم باشید و بنویسید. یادتان باشد حتی اگر نوشته و سفرنامه شما منتشر نشد، باز هم حس رضایتمندی آن را خواهید داشت. همچنین با نوشتن سفرنامه و تجربیات خود می توانید به دوستانتان درباره سفر کمک کنید.

  • زیاد بخوانید

نکته بسیار مهم درباره نوشتن سفرنامه و وبلاگ نویسی این است که بدانید هیچ نوشته ای از ذهن تهی بیرون نمی آید. اگر کتاب بسیار نخوانید با نحوه نگارش آشنا نخواهید شد و ذهن شما فعال نمی شود. حتی پیشنهاد می دهیم که به سراغ کتاب های راهنمای سفر و کتب تاریخی بروید. در موقع خواندن تنها به مطالب دقت نکنید؛ بلکه به اصول نگارشی و دستوری هم توجه داشته باشید.

برای نوشتن سفرنامه زیاد بخوانید و سفر کنید

۲- مثل اپل باشید – متفاوت فکر کنید

در مورد هر چیزی که می‌خواهید بنویسید، سعی کنید آن موضوع را به طریقی ارائه کنید که قبلا انجام نشده است. اگر همه محتوایی را به اشتراک می‌گذارند که حمایت مالی به همراه دارد، این کار را نکنید. اگر همه متن می‌نویسند، فیلم ویدئویی بسازید. اگر همه جدی هستند، خنده دار بنویسید. اگر همه از طرح های پیچیده استفاده می‌کنند، ساده و عینی بنویسید. اگر همه پست های یک نوبته می گذارند، با یک سری پست های دنباله دار داستان درست کنید تا مردم تشویق شوند دوباره به وبلاگتان سر بزنند.

در مجموع نتیجه این سخن درباره نوشتن سفرنامه و وبلاگ نویسی این است که بازار هدف خود را بشناسید. بدانید که دیگران در چه موردی می نویسند و چه نوشته هایی خواننده های بیشتری دارند. در واقع شما باید بازاریاب خوبی هم باشید. اگر برای دوستان و نزدیکان خود می نویسید، خب آن ها را به خوبی می شناسید و می دانید که در سفرنامه شما به دنبال چه نکاتی هستند. اما اگر برای مجله یا قشر بزرگی از جامعه می نویسید و افراد بیشتری هستند که ممکن است سفرنامه و وبلاگ شما را بخوانند، بنابراین مطمئن باشید که با نیازهای روز جامعه همگام باشید.

در زمانی که همه به دنبال سفرهای طبیعت گردی هستند، کسی دوست ندارد از خانه نشینی بداند. اگر تصور می کنید که برای ورود به گروه های بزرگ و انتشار در مجلات اینترنتی همانند الی گشت آمادگی ندارید، به سراغ وبلاگ نویسی و سایت های کوچکتر بروید.

اطلاعاتی که باید درباره سفر و نوشتن سفرنامه بدانید را خلاصه می کنیم:

  • بازار و علاقه مردم را بشناسید.
  • صبور باشید.
  • گروه مشخصی را برای مخاطب خود در نظر بگیرید. به طور مثال، تنها برای گردشگران طبیعت نویسید یا برای افرادی بنویسید که سولو و به تنهایی سفر می کنند.
نوشتن سفرنامه روی کوه های برفی

۳- برای وبلاگتان هزینه کنید

برای اینکه این عنوان را بیشتر به شما توضیح دهیم، یکی از سخنان سفرنامه نویس و وبلاگ نویسی را مطرح می کنیم که درباره سفر و نوشتن سفرنامه در بلاگ خود صحبت کرده است. در هر صورت، هیچ راهنمایی بهتر از راهنماهایی از زبان یک سفرنامه نویس نیست.

«برای مدتی طولانی، از هر گونه هزینه کردن روی این وب سایت اجتناب کردم. من همه چیز را به تنهایی و بدون کمک بیرونی راه اندازی کردم و به هر هزینه ای با دید منفی نگاه کردم. این طراح خیلی خوب است اما من از عهده هزینه آن برنمی آیم. خودم یک طرح بی کیفیت تر درست می‌کنم.
اما خیلی زود فهمیدم هوشمندانه هزینه کردن یک جور سرمایه گذاری است. حالا برای طراحان، ویراستاران SEO، کنفرانس ها، ویراستاران ویدئو و صوت، ویراستاران متن و خیلی بیشتر از این ها هزینه صرف می‌کنم. این کار به من اجازه می دهد تجربه مخاطب را بهبود بخشم، محصولات مفیدی تهیه کنم، روی پروژه های دیگر کار کنم و زمانم را آزاد کنم که بنویسم. من روی مهارت های اصلی ام تمرکز می کنم و برای باقی موارد هزینه می‌کنم.»

تجربیات نوشتن سفرنامه از یک مسافر

۴- در کار خود خوب باشید و مهارت های خود را به روز کنید

باید مدام به اطلاعات و دانش آموخته های خود شک کنید و درباره اطلاعات به روز سفر و نوشتن سفرنامه و وبلاگ نویسی بخوانید. وجود وبلاگ نویس ها و مجله های اینترنتی بسیار که در این زمینه فعالیت دارند، باعث شده است تا بیشتر در مورد موتور جستجوی گوگل بخوانید. باید بتوانید نوشته خود را به گونه ای بنویسید که هنگامی که مردم موضوعی در رابطه با مطلب شما جستجو می کنند، نوشته شما به آن ها نشان داده شود. وبلاگ نویسی می گوید:

«به عقب بر می‌گردم ، سال ۲۰۰۸ زمانی که وبلاگ نویسی را شروع کردم، تعیین یک بودجه کلی برای وب سایت سفری آسان بود. می توانستید دامنه وسیعی از موضوعات سفری را پوشش دهید و با رقابت کمی روبرو بودید. فقط تعداد انگشت شماری وبلاگ نویس وجود داشت. حالا، در این کار وبلاگ ها و سایت های خیلی زیادی هستند که سابقه کار طولانی مدت دارند. (و شما در نتایج جستجوی گوگل بعد از همه آن ها قرار خواهید گرفت.)

من توصیه می کنم که در موضوع/موضوعات مورد نظرتان تا حد ممکن باریک بین و متمرکز باشید. سفرتان اگر با ماشین کاروانی باشد، اگر بهترکیه سفر می کنید یا تایلند و شهرهای بزرگ جهان می روید یا حتی شهر کوچک خودتان را معرفی می کنید، گوگل را بشناسید. قدرت جستجو به هر کسی اجازه می‌دهد که جایگاه خودش را تعریف کند و همچنان قادر باشد به میلیون ها مخاطب بالقوه دسترسی پیدا کند.»

برای نوشتن سفرنامه به طبیعت بروید

۵- محصول تولید کنید

کسب و کار ها چیزی برای فروش ارائه می کنند و شما هم باید همین طور باشید. این محصول می تواند یک دوره آموزشی باشد یاکتاب تی شرت و یا فقط محصولات دیگران (به روش فروش رابطه ای)، برای مخاطب خود فرصتی فراهم کنید که از وب سایت شما حمایت کند. ارائه محصولات برای فروش به شما اجازه می‌دهد مستقل از حامیان مالی و معامله با نام های تجاری باشید و با وبلاگ نویسان سفری دیگر برای بدست آوردن موقعیت های سفرهای مطبوعاتی (press trips) وارد رقابت نشوید. این به شما اجازه می‌دهد که وبسایت و عملکرد خود را ارزیابی کنید. گاهی برای خوانندگان شما عمیق تر شدن در محصولات و پرداختن به جزئیات آن ها نسبت به یک پست معمول وبلاگی ارزش بیشتری دارد.

۶- زیاد به سفرهای مطبوعاتی نروید یا خیلی با برندهای تجاری کار نکنید

چرا مردم هنوز کتاب های راهنمای سفر می‌خرند؟ چون دیدگاه مستقلی در مورد مقصد سفرهایشان می‌خواهند. اگر هر چیزی که می نویسید حمایت مالی می‌شود، تعداد مخاطبان تان محدود خواهد شد. مطمئنا بعضی ها اهمیتی نخواهند داد و ماجراجویی هایتان را دنبال خواهند کرد، اما عده کثیری از مردم احساس خواهند کرد که شما نمی‌توانید با تجربه های آن ها ارتباط برقرار کنید و برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیازشان جای دیگری جستجو خواهند کرد.

مخاطبان به محتوایی احتیاج دارند که مرتبط و مستقل باشد، زیرا می‌خواهند یاد بگیرند که آن ها هم می‌توانند این کار را امکان پذیر سازند. اگر در زمینه مد کار می‌کنید، می توانید تمام لوازم آرایش خود را به نمایش بگذارید زیرا خواننده می‌تواند به آن ها نگاه کند و فکر کند: «آره، من هم می توانم این کار را انجام دهم! بروم خرید کنم!» اما وقتی در مورد سفر کردن حرف می‌زنید، مردم نمی توانند به سفر رایگان چندین هزار دلاری شما به مالدیو نگاه کنند و بگویند: «آره، این برای من هم واقع بینانه است! بزن بریم!»

موضوعاتی برای نوشتن سفرنامه

۷- شبکه ای غیر از سفر

در ارتباط بودن با وبلاگ سفر نویسان دیگر می تواند به شما کمک کند تا در این صنعت بهتر شناخته شوید (که چیز خوبی است)، اما خارج از این صنعت، می توانید همان آدم اهل سفری باشید که هر کسی برای گفته ها، مصاحبه ها و توصیه هایش به او رجوع می کند . این کار سود بیشتری نصیب شما می کند تا اینکه فقط به کنفرانس های سفری بپردازید. بله، رویداد های این صنعت را دنبال کنید. اما نه اینکه فقط رویدادها را دنبال کنید! دنبال این باشید که تخصص شما کجاها با صنایع دیگر اشتراک پیدا می‌کند و با رهبران موفق در آن صنایع ملاقات کنید. سپس می توانید کسانی را پیدا کنید که هیچ چیزی در مورد سفر نمی دانند و کارشناس سفر آن ها در وب سایت هایشان باشید. من به این روش با کارشناسان مالی، کارآفرینی و تکنولوژی زیادی ارتباط برقرار کردم.

۸- از صحبت کردن در مورد خود دست بردارید

وقتی وبلاگی را مدیریت می کنید، به این معنی است که بسیار بیشتر از مجلات و روزنامه ها از “من” خواهید گفت و معنایش این نیست که باید تنها در مورد خودتان بنویسید. اگر وبلاگ تان فقط یادداشت های روزانه یا خاطرات سفر است، در مورد هر چیزی که می خواهید بنویسید. اما اگر دنبال این هستید که یک وبلاگ حرفه ای را بگردانید که کسب و کاری پایدار ایجاد می کند، به خاطر داشته باشید که فقط در مورد شما نباید باشد. مهم نیست که توصیه های عملی تهیه می کنید؛ داستان خوبی تعریف می کنید، یا آن ها را می خندانید، به خاطر داشته باشید مهم این است که چطور می توانید به آن ها خدمات ارائه دهید.

نوشتن-سفرنامه-در-سفر

۹- پشتکار داشته باشید

وبلاگ شما هم یک شبه درست نخواهد شد. انتظارات خود را از وبلاگ تان واقع بینانه نگهدارید. برای سال اول جز سخت کوشی انتظار چیزی نداشته باشید. عجله نکنید. چیزی ماندگار بسازید. پایان شب سیه سفید است، اما خیلی از مردم درست قبل از پایان تسلیم می شوند. به راه خود ادامه دهید. شما می توانید!

منبع: www.nomadicmatt.com | روش های سفرنویسی