راهنمای سفر به کویر لوت | اثر طبیعی ثبت میراث جهانی یونسکو

کویر لوت یکی از ارزشمندترین و بزرگ‌ترین کویرهای مرکزی ایران است و به عنوان یکی از زیباترین نواحی طبیعی کشور شناخته می‌شود.

به گزارش حرف تازه به نقل از الی گشت ، این کویر وسیع و بی‌پایان سه استان کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی را پوشش داده و به عنوان یکی از مناطق خشک و بسیار گرم ایران شناخته می‌شود. کویر لوت با دشت‌ها، رمل‌ها، تپه‌های شنی و رودها و کویرهای شور و خشک، مناظری خیره‌کننده و متفاوت از بیابان را به تصویر می‌کشد. این منطقه به عنوان یک مقصد گردشگری محبوب برای ماجراجویان و علاقه‌مندان به کویرگردی شناخته می‌شود که سفر به آن می‌تواند تجربه‌ای متفاوت و منحصربه‌فرد برای شما باشد. اگر شما هم به کویرگردی علاقه دارید، در این مطلب از الی گشت با ما همراه باشید تا با بیابان لوت و پوشش گیاهی آن بیشتر آشنا شوید.

تفاوت کویر با بیابان

بسیاری از مردم بین بیابان و کویر تفاوتی قائل نیستند و هر دو را یک منطقه می‌دانند، درصورتی‌که بین این دو منطقه تفاوت زیادی وجود دارد. بیابان و کویر دو اصطلاح مرتبط با مناطق خشک و بی‌آب هستند، اما تفاوت‌های زیادی دارند. کویر به مناطقی اطلاق می‌شود که کمبود آب دارند و تراکم گیاهی در آن‌ها به حداقل می‌رسد و دارای زمین‌های شور و نمکزار هستند و همین باعث شده تا هیچ گیاهی در کویر رشد نکند. همچنین مناطق کویری، در مجاورت بیابان یا زیرمجموعه‌‌ای از بیابان است.

کویر لوت

کویر لوت کجاست؟

کویر لوت در جنوب شرقی ایران و در سه استان کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی واقع شده و از شمال تا جنوب امتداد دارد که از شمال به جنوب دارای مساحت ۹۰۰ کیلومتر و از شرق به غرب ۳۰۰ کیلومتر است. این کویر منطقه‌ای خشک و بی‌آب است که به عنوان یکی از معروف‌ترین نواحی کویری در ایران و جهان شناخته می‌شود و دارای رودها و پدیده‌های طبیعی منحصر به فردی مثل کلوت‌ها، تپه‌های شنی و ماسه‌ای و رمل‌ها است. کویر لوت به عنوان یک مقصد گردشگری طبیعی و ماجراجویی محبوب برای مسافران و علاقه‌مندان به کویر و طبیعت وسیع و زیبایی‌های کویری شناخته می‌شود.

اهمیت کویر لوت

کویر لوت به دلیل ترکیبی بی‌نظیر از کوه‌ها، مناظر طبیعی خیره‌کننده، پوشش گیاهی متفاوت و نقش اساسی در زمین‌شناسی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این کویر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کویرهای داغ و خشک جهان شناخته می‌شود و مناظر طبیعی زیبایی را ارائه می‌دهد که عکاسان و گردشگران را به خود جذب می‌کند. این منطقه محیطی مناسب برای مطالعات محیطی و تغییرات آب‌وهوا هم شناخته می‌شود و ازاین‌رو، لوت به عنوان یکی از برجسته‌ترین کویرهای جهان و محلی برای تحقیقات علمی و تجربه‌ زیبا طبیعت برای گردشگران از سراسر دنیا اهمیت زیادی دارد.

قسمت‌های مختلف کویر لوت

کویر لوت به عنوان یکی از مهم‌ترین مناطق کویری جهان شناخته می‌شود که شامل مناطق خشک و بیابانی، کلوت‌ها، تپه‌های شور و مناظر چشم‌نواز است. بیابان لوت با توجه به موقعیت جغرافیایی که به عنوان گرم‌ترین نقطه جهان شناخته می‌شود، موردتوجه محققان و گردشگران بسیاری قرار دارد. این تنوع، کویر لوت را به قسمت‌های مختلف تقسیم کرده که شامل موارد زیر هستند:

کویر لوت

لوت شمالی

لوت شمالی که به دلیل قرارگیری قسمت‌های زیاد آن در استان خراسان جنوبی و بیرجند به لوت خراسان یا لوت بیرجند نامیده می‌شود، وسیع‌ترین و مرتفع‌ترین بخش کویر لوت است. ارتفاع بخش لوت شمالی ۱۰۰۰ متر است که هر چه به سمت جنوب پیشروی کنید، ارتفاع به ۵۰۰ متر کاهش می‌یابد. این منطقه یک منطقه شنی و ریگی است و دارای تپه‌ها و کوه‌های رسوبی و آتشفشانی و بریدگی‌های نامنظم است.

لوت مرکزی

لوت مرکزی که در بخش مرکزی بیابان لوت واقع شده، متفاوت‌ترین بخش بیابان لوت است که به چاله لوت نامیده می‌شود و دارای وسعت ۱۶۲ کیلومتر طول و ۵۲ کیلومتر عرض است. این بخش از کویرهای نمکی و گچی و توده‌های بزرگ ماسه‌ای تشکیل شده که از جمله آن می‌توان از کویر «ملک محمد» در غرب ریگ یلان نام برد.

لوت جنوبی

لوت جنوبی یا «لوت زنگی محمد» به جنوبی‌ترین بخش کویر لوت گفته می‌شود که قسمت عمده آن در کرمان و شمال سیستان و بلوچستان قرار دارد و از پوشش گیاهی متفاوت که از تمدن‌های باستانی به‌جامانده تشکیل شده است. این بخش از نظر زمین‌شناسی خود به سه قسمت تقسیم شده که شامل دشت‌سر که متمایل به لوت مرکزی است، کلوت‌ها و تپه‌های ماسه‌ای هستند.

جاذبه‌های دیدنی اطراف کویر لوت

منطقه اطراف کویر لوت، به عنوان یکی از آثار طبیعی ایران، پر از جاذبه‌های دیدنی است. از جمله جاذبه‌های دیدنی اطراف کویر لوت می‌توان به قلعه شفیع‌آباد که یک کاروان‌سرا است و در روستا شفیع‌آباد قرار دارد، رود شور، آب‌انبار شهداد، دریاچه کویر لوت و موارد دیگر اشاره کرد. همچنین شهر کرمان و شهداد خود دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری مثل گندم بریان، تنگه رتیل شهداد، رود کال شور، قلعه رموک، مجموعه گنجعلی خان، باغ شازده ماهان، گنبد جبلیه، یخدان مویدی و بسیاری موارد دیگر است.

کویر لوت

پوشش گیاهی کویر لوت

پوشش گیاهی کویر لوت، به دلیل شرایط خشکی و هوای فراگرم که در این منطقه حاکم است، دارای تنوع کمتر نسبت به دیگر مناطق دنیا است. اما به‌رغم شرایط سخت اقلیمی، این کویر دارای تنوع محیطی و گیاهی منحصربه‌فردی است. در طول فصل بهار و پس از باران‌های کوتاه، گیاهان چمنی در منطقه رشد کرده و به رنگ و زیبایی این بیابان اضافه می‌کنند و همین تغییرات فصلی، لوت را به یک منطقه متنوع و جذاب برای گیاه‌شناسان و علاقه‌مندان به طبیعت تبدیل کرده است. از جمله مناطقی که در آن پوشش گیاهی رشد می‌کنند می‌توان به منطقه ریگ یلان که دارای پوشش گیاهی ماسه پسند مانند اسکنبیل، «نبکا» یا گلدان‌های ماسه‌ای، تاغ و نسی است، اشاره کرد.

اقامت در کویر لوت

اقامت در کویر لوت تجربه‌ای منحصربه‌فرد و غنی از لذت‌های طبیعی و بومی است. برای اقامت در این نواحی، گزینه‌های متنوعی وجود دارد. از چادرها و کمپینگ در میان کلوت‌ها و رمل‌ها تا اقامت در کمپ‌های کویری که گردشگران می‌توانند بستری را برای خواب و استراحت انتخاب کنند، در این منطقه فراهم است. این کمپ‌ها و اقامتگاه‌های کویری دارای امکاناتی مثل برق، سرویس بهداشتی و حمام، آب آشامیدنی، کافی‌شاپ و فروشگاه هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به کمپ کویری شهداد، اکو کمپ ستاره در روستا ملک‌آباد، بوم‌گردی عقیق، کلوت، گندم بریان، کاشکیلو، نبکا، یادگار، ترنج، درفش‌ و شب‌های پر ستاره اشاره کرد.

تفریحات در کویر لوت

تفریحات در کویر لوت، تجربه‌ای منحصربه‌فرد از طبیعت و ماجراجویی را برای علاقه‌مندان به سفرهای ماجراجویانه فراهم می‌کند. این منطقه کویری وسیع در جنوب شرقی ایران واقع شده و به مناظر زیبا و شن‌های طلایی‌اش معروف است. تفریحات در کویر لوت شامل آفرود، سافاری، شترسواری، موتورسواری و پیاده‌روی در کویر و عکاسی است. همچنین، گردشگران می‌توانند از طلوع و غروب خورشید در بیابان لوت لذت ببرند و به ارتفاعات کویری بروند. در کل، کویر لوت یک مقصد منحصربه‌فرد برای تجربه تفریحات ماجراجویانه و آشنایی با طبیعت بیابانی و زیبا کویر ایران محسوب می‌شود.

کویر لوت

مسیر دسترسی به بیابان لوت

اگر قصد سفر به لوت را دارید باید ابتدا به کرمان سفر کنید و از آنجا به شهداد رفته و خود را به کویر لوت برسانید. مسیر دسترسی به بیابان لوت با ماشین از تهران به سمت شهداد مسیری ۱۰ ساعته است و بعد از آن با وارد شدن به جاده لوت به دلیل کلوت‌ها و جاده ناهمواری که دارد باید حدود ۲ ساعت دیگر مسیر را ادامه دهید تا به کویر برسید.

اگر قصد سفر با قطار یا هواپیما را دارید، از هر جای ایران که هستید می‌توانید خود را به کرمان برسانید و از آنجا با اتوبوس به شهداد رفته و مسیر ۴۵ کیلومتری را طی کنید تا به لوت برسید.

حرف آخر

بیابان لوت، با تمام شکوه و زیبایی‌های طبیعی خود، از آثار طبیعی گران‌قدر ایران و جهان به شمار می‌آید. این ناحیه خشک و فراگرم، علاوه بر جذب گردشگران از سراسر جهان، به محققان علمی و زمین‌شناسان فرصتی مناسب برای بررسی تغییرات محیطی و تحقیقات علمی ارائه می‌دهد. این منطقه شگفت‌انگیز در قلب ایران جاذبه‌ای منحصربه‌فرد و فرصتی جذاب برای همه افراد فراهم کرده تا به تعامل با طبیعت بپردازند و با استفاده از امکاناتی که فراهم شده از کویرگردی و انجام تفریحات هیجان‌انگیز لذت ببرند.