دیدنی های شهرکرد ملقب به سوئیس ایران

جاذبه های گردشگری شهرکرد به قدری زیاد است که نمی‌توان همه آنها را در یک مقاله معرفی کرد. از زیبایی‌های طبیعی منطقه هر چقدر که بگوییم کم است. مکان‌های دیدنی تاریخی آن نیز با آنکه قدمت زیادی دارند هنوز پابرجا هستند.

به گزارش حرف تازه به نقل از الی گشت، اگر قصد دارید به شهرکرد سفر کنید، برای شما فهرستی آماده کرده‌ایم که تنها به بخشی از زیبایی‌های این منطقه را پوشش می‌دهد. امیدواریم از این مقاله الی گشت استفاده کرده و در سفر بعدی خود حتماً از این مکان‌های دیدنی بازدید کنید.

آشنایی با دیدنی های شهرکرد

شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری است. جالب است بدانید شهرکرد، مرتفع‌ترین مرکز استان ایران نیز می‌باشد به همین دلیل لقب بام ایران را به آن داده‌اند. لقب بام ایران در بین شهرهای ایران، به فریدون کنار هم داده شده است. شهرکرد یکی از سرسبزترین شهرهای ایران است که قدمتی دیرینه دارد. قدمت این شهر زیبا طبق نظر باستان شناسان به حکومت ساسانیان و اشکانیان میرسد.

شهرکرد در گذشته به نام دهکرد نیز شناخته می‌شد که احتمالاً دلیل این نامگذاری حضور دامپروران چوپانان و چادر نشینان در مناطق و چمنزارهای جنوبی شهر بوده است. در دوران پیش از اسلام به تمام افراد چادر‌نشین و گله‌دار، کرد می‌گفتند، به همین دلیل در گذشته به شهرکرد، دهکرد می‌گفتند. یکی دیگر از القاب شایسته‌ای که برای این شهر زیبا انتخاب شده است، سوئیس ایران میباشد. طبیعت زیبا و بکر شهرکرد، باعث این نامگذاری شده است. رودهای خروشان، آبشارهای زیبا، بناهای تاریخی، بناهای دینی و ملی، همگی باعث زیبایی هرچه بیشتر این شهر شده‌اند. در ادامه به معرفی ۲۳ مورد از جاذبه های گردشگری شهرکرد می پردازیم:

۱. قلعه‌های چالشتر

یکی از جاذبه های گردشگری شهرکرد، قلعه چالشتر یا خانه ستوده چالشتر میباشد. قدمت این قلعه به دوره مظفرالدین شاه برمیگردد. قلعه چالشتر را به اسم قلعه خدا رحم خان نیز می‌شناسند. معماری این قلعه بی‌نظیر، از سبک‌های ایرانی، اسلامی و اروپایی الهام گرفته است. هر بخش از این قلعه آینه کاری‌ها و نقش‌های برجسته‌ای دارد که چشمان شما را نوازش خواهند کرد. همچنین نقاشی‌هایی از صحنه‌های شکار بهرام گور ساسانی، خوشه انگور و گل را در سر درها، ورودی‌ها و اتاق خواب‌ها خواهید دید. زیباترین تزیینات و گچ‌بری‌ها در ساخت این قلعه به کار برده شده است و نمایی هنرمندانه را به بیننده تقدیم می‌کند.

قلعه‌های چالشتر - الی گشت

قلعه چالشتر شامل موزه حمام خان چالشتر و موزه مردم شناسی چالشتر می‌باشد. در این موزه انواع ظرف‌های سفالی، مجسمه‌هایی با لباس‌های محلی، زیور آلات و ابزارهای جنگی به نمایش گذاشته شده‌اند. در موزه آثار سنگی چالشتر نیز مجموعه‌ای از سنگ قبرها، سنگ فواره ،حوض و سرستون‌ها نگهداری شده‌اند تا شما عزیزان از آنها دیدن کنید.

شهرکرد در چهار محال و بختیاری، معرفی بام ایران یا بام جهان؟

۲. قلعه شمس آباد

قلعه شمس آباد یا قلعه یوسف خان امیر مجاهد یکی از جاذبه های تاریخی گردشگری شهرکرد به‌شمار می‌رود. قدمت این قلعه به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی برمیگردد. چهار برج، درشکه خانه و حمام در این قلعه ساخته شده بودند اما در حال حاضر فقط یک برج به یادگار مانده است. برج باقیمانده دو طبقه دارد که شامل بخش‌های مختلفی است. راه پله‌ موجود در آن طبقه اول را به طبقه دوم وصل می‌کند، همچنین در زیرزمین برج، آذوقه‌ها ذخیره می‌شدند. همچنین در این قلعه ستون‌هایی را خواهید دید که روی آنها نقش سربازها به گونه‌ای هنرمندانه تراشیده شده‌اند.

۳. قلعه صمصام السلطنه

یکی دیگر از بناهای تاریخی شهرکرد، قلعه صمصام السلطنه است که قدمتش به دوره مشروطه میرسد. در دوره مشروطه ،نجف قلی خان، صدراعظم ایران بود که او را به نام صمصام السلطنه می‌شناختند و به دستور ایشان این قلعه ساخته شد. معماری به کار رفته در قلعه، در عین سادگی کمال زیبایی را دارد. گچ‌بری‌های هنرمندانه به کار رفته در این قلعه، جلوه ویژه‌ای به این بنا داده است. متاسفانه امروزه بخش‌هایی از طبقه دوم قلعه تخریب شده است اما هنوز زیبایی‌های خودش را دارد.

بناهای تاریخی شهرکرد - الی گشت

۴. قلعه دزک

یکی از باشکوه‌ترین جاذبه های گردشگری شهرکرد قلعه دزک است. این قلعه در دوره قاجار توسط امیر مفخم بختیاری ساخته شده است. زمانی که وارد این قلعه زیبا می‌شوید، معماری باشکوهی را در فضای داخلی خواهید دید که توجه شما را به خود جلب می‌کند. ایوان‌ها، اتاق‌های سه‌دری، حوض‌خانه و برج‌ها بخشی از این قلعه را تشکیل می‌دهند. گچبری‌ها و نقاشی‌های شگفت انگیزی، تمامی دیوارهای قلعه را تزیین کرده است. امروزه موزه سنگی در طبقه اول قلعه دزک راه‌اندازی شده است که آثار استان زیبای چهارمحال و بختیاری را به نمایش می‌گذارد. همچنین در طبقه دوم می‌توانید از انواع لباس‌های سنتی منطقه در دوره‌های مختلف بازدید کنید.

۵. قلعه سورک

از دیگر جاذبه های گردشگری شهرکرد می‌توان به قلعه سورک اشاره کرد. یکی از سردارهای جنگ در دوره قاجار به نام نصیرخان دستور ساخت این عمارت باشکوه را داده است. این قلعه معماری تماشایی دارد و در دو طبقه ساخته شده است. ستون‌ها و طاق‌های هلالی، اولین چیزی است که در طبقه دوم پیش چشمانتان ظاهر می‌شوند. قلعه سورک، بخش‌های مختلفی دارد. در حیاط جلوی قلعه، حوضی به شکل ترنج ساخته شده است و چشم‌انداز قلعه به دامنه‌های زاگرس می‌باشد.

۶. قلعه جونقان

قلعه جونقان یا کاخ سردار اسعد بختیاری در دوره قاجار توسط علیقلی خان سردار اسعد ساخته شد. ایشان یکی از بزرگان بختیاری بود که قصد داشت جلسه‌های بزرگ ایل بختیاری را در این قلعه برگزار کند. این قلعه تاریخی معماری زیبایی دارد که از سبک معماری اروپایی الهام گرفته است. گچ‌بری‌های سرستون‌ها، اتاق‌ها و آجرکاری این قلعه تماشایی است. جالب است بدانید قلعه تاریخی جونقان، تنها عمارتی بود که در استان چهارمحال بختیاری موتور برق داشت. اما متاسفانه به علت بی‌توجهی‌ها و استفاده نادرست، بخش‌هایی از این بنا رو به تخریب می‌باشد.

قلعه جونقان - الی گشت

۷. مسجد جامع شهرکرد

مسجد جامع شهر‌کرد یا مسجد خان به علت معماری زیبایی که دارد یکی از جاذبه های گردشگری شهرکرد به‌شمار می‌رود. قدمت این مسجد به ۱۶۰ سال قبل میرسد. این مسجد آنقدر وسیع است که چهار ایوان و دو شبستان زمستانه و تابستانه را در خود جای داده است. معماری رواق‌ها، ورودی‌ها و ایوان‌های مسجد جامع شهرکرد، بسیار زیبا و دیدنی می‌باشند. طاق‌ها و ستون‌های آجرچینی، جلوه ویژه‌ای به هر شبستان داده است. همچنین کاشی‌کاری‌های زیبا و جذابی که در این مسجد به کار رفته‌اند، چشمان شما را نوازش می‌کنند. بیشتر کاشی‌ها به رنگ‌های لاجوردی، فیروزه‌ای و آبی هستند و نقش‌های اسلیمی آنها را شگفت انگیز کرده است.

۸. مسجد اتابکان

یکی دیگر از قدیمی‌ترین جاذبه های گردشگری شهرکرد، مسجد اتابکان می‌باشد که ۸۰۰ سال پیش ساخته شده است. اگر شما هم مشتاق هستید به سبک مسجدهای اولیه اسلامی پی ببرید، حتماً از مسجد اتابکان دیدن کنید. بخش‌های مختلف این مسجد با آجر، خشت و گل ساخته شده است و مناره‌ای ندارد. طاق‌ها و پنجره‌های هلالی و مشبک مسجد، حس و حالی متفاوت را به شما هدیه می‌دهد. فضای داخلی مسجد بسیار ساده است اما ورودی آن با کاشی‌های پر نقش و نگاری تزیین شده است. ورودی مسجد با طرح‌های زیبایی که دارد، جزو ارزشمندترین بخش‌های مسجد اتابکان به‌شمار می‌رود. این مسجد را به اسم درب امامزاده و مسجد امام صادق علیه السلام هم می‌شناسند.

۹. حمام خان شهرکرد

اولین حمام ساخته شده در شهرکرد، حمام خان شهرکرد است که در دوره قاجار ساخته شد و معماری ساده اما زیبایی دارد. این حمام بخش‌های مختلفی مثل سردر، سربینه، خان نشیم و خزانه دارد. سال‌های پیش، حمام زنانه درست در کنار همین بنا قرار گرفته بود اما متاسفانه هم‌اکنون چیزی از آن باقی نمانده است. به واسطه تلاش‌ها و کمک محمدرضا خان ستوده، این حمام ساخته شد و به همین خاطر از همان ابتدا به حمام خان معروف شد. در سفرتان به شهر زیبای شهرکرد، حتما از حمام خان دیدن کنید. در نزدیکی حمام خان، دیگر جاذبه های گردشگری شهرکرد نیز قرار گرفته‌اند و فاصله زیادی با حمام خان ندارند، پس می‌توانید از آن‌ها هم دیدن کنید.

جاذبه های گردشگری شهرکرد - الی گشت

۱۰.  حمام درب امامزاده

حمام درب امامزاده، بنایی قدیمی از دوره اتابکان را نشان می‌دهد. این حمام در دوره‌های مختلف صفویه، زندیه و افشاریه مرمت شد. شاید برای شما هم سوال باشد، چرا نام این حمام را درب امامزاده گذاشتند، حمام درب امامزاده در کنار آرامگاه حلیمه خاتون و حکیمه خاتون قرار گرفته است. این حمام بخش‌های مختلف گرمخانه، سربینه، خزینه، شاه‌نشین و گلخن هم دارد که می‌توانید از آنها بازدید کنید. گرمخانه حمام بسیار بزرگ است و معماری جذابی دارد، بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم، حتما از گرمخانه حمام درب امامزاده دیدن کنید. چند سالی است که این حمام را به موزه صنایع دستی و هنرهای دستی تبدیل کرده‌اند و می‌توانید هنگام بازدید از حمام، انواع هنرهای گلیم‌بافی، خاتم‌کاری، قفل‌سازی و جاجیم‌بافی شهرکرد را تماشا کنید.

۱۱.  پل زمان خان سامان

یکی از جاذبه های گردشگری شهرکرد که در دوره صفوی ساخته شد، پل زمان خان سامان می‌باشد. این پل دو دهنه دارد که پهنای هر کدام به ۸ متر می‌رسد. حاج عبدالحسین قزوینی که صاحب روستای چم‌عالی بود، این پل را در دوره پهلوی مرمت کرد. امروزه سکوهایی در اطراف پل ساخته شده‌اند که وقتی در کنار آنها بایستید، می‌توانید زاینده رودی را که در زیر پل جاری است، تماشا کنید.

۱۲.  پل خراجی

یکی از طولانی‌ترین پل‌ها در استان چهارمحال و بختیاری، پل خراجی است که در دوران صفویه ساخته شده است. این پل، دسترسی به روستای خراجی را ممکن میسازد. جالب است بدانید این پل ۵۴ متر طول و ۵ متر ارتفاع دارد و جالب تر است بدانید که تنها مصالح ساخت این پل آجر، سنگ و ملات بوده است و پس از گذشت سالها هنوز هم صحیح و سلامت باقی مانده است. قدم زدن بر روی پلی قدمت دار، قطعاً تجربه دلچسبی را برایتان رقم می‌زند.

جاذبه های گردشگری شهرکرد - الی گشت

۱۳.  موزه باستان‌شناسی شهرکرد

اگر شما هم از علاقه‌مندان به تاریخ و موزه‌گردی هستید، بازدید از موزه باستان‌شناسی شهرکرد را به شما پیشنهاد می‌کنیم. بنای موزه باستان شناسی شهرکرد در گذشته حمامی قدیمی به اسم پرهیزگار بود اما بعد از چند سال، این حمام تغییر کاربری داد و به موزه تبدیل شد. در بخش‌ های مختلف حمام مثل سربینه، گرمخانه، خزینه و شاه‌نشین می‌توانید قدم بزنید و از تماشای معماری بی‌نظیر آنها لذت ببرید. حوض‌های چند ضلعی و کاشی کاری‌های کف حمام، زیبایی چشم‌نوازی دارند. ابزارهای سنگی مربوط به هزاران سال قبل، اشیای سفالی و سکه‌های قدیمی در این موزه نگهداری می‌شوند. حتی می‌توانید در این موزه کتیبه‌ای میخی که به دوران هخامنشیان تعلق دارد را هم ببینید.

۱۴.  شیر سنگی

یکی از جالب‌ترین جاذبه های گردشگری شهرکرد، شیر سنگی یا برد شیر است که دارای تعداد زیادی مجسمه قدیمی می‌باشد. قدیمی‌ترین مجسمه این منطقه به دوره صفوی برمیگردد. شیرهای سنگی، نمادی از مردم شجاع و بزرگ لر بختیاری می‌باشند، به همین دلیل، بختیاری‌ها مجسمه‌ای از شیرهای سنگی را بر روی مزار جنگاور‌ها و دلاورهای ایل‌شان می‌گذارند. در گویش بختیاری به این مجسمه‌ها، بردشیر میگویند. نماد شیرهای سنگی را می‌توان در صنایع دستی بختیاری نیز ببینید. هنرمندان شهرکرد شیرهای سنگی را بر روی جاجیم، گلیم و گبه می‌بافند و اصالت خود را به نمایش میگذارند.

۱۵.  اتاق آیینه

یکی از تماشایی‌ترین جاذبه های گردشگری شهرکرد عمارت محمودیه است که از عمارت‌های به‌جامانده از دوره قاجار می‌باشد. این عمارت زیبا، قدمتی نزدیک به ۱۵۰ سال دارد اما متاسفانه تنها بخش سالم در این عمارت اتاق آیینه است و بقیه بخش‌ها از بین رفته‌اند. اتاق آیینه این عمارت، پلانی چلیپائی دارد. اتاق آینه در اصل، اتاق شاه نشین عمارت بود و تمام دیوارها و سقف آن با آینه‌کاری تزیین شده‌اند. گچبری‌ها، نقاشی‌های دیوار و چوب کاری‌های سقف این اتاق، شما را شگفت زده خواهد کرد.

اتاق آیینه در شهرکرد - الی گشت

۱۶.  پارک آبی دهکده موج شهرکرد

اگر در سفرتان به شهر زیبای شهرکرد به دنبال تفریحی مهیج بودید، سری به پارک آبی دهکده موج شهرکرد بزنید. این پارک آبی، امکانات بسیار خوبی برای تفریح و سرگرمی در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. پارک آبی دهکده موج، مجموعه‌ای سرپوشیده است و انواع مختلفی سرسره و بازی‌های آبی را برای شما فراهم کرده است.

۱۷.  پارک ملی تنگ صیاد

پارک ملی تنگ صیاد، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهرکرد است که شرایط خوبی برای زیستگاه انواع حیوانات دارد. در این پارک تعداد زیادی حیوانات را خواهید دید. گونه‌های مختلف پستانداران، پرندگان و خزندگان در این پارک زندگی می‌کنند. پوشش گیاهی پارک نیز تنوع بسیاری دارد که باعث شده است زیستگاه خوبی برای حیوانات باشد. برای محافظت از محیط زیست و حیوانات، شکار در این منطقه ممنوع است تا حیوانات نیز در آرامش در زیستگاه خود زندگی کنند.

۱۸.  غار سراب امید آباد

غارنوردی یکی از جذاب‌ترین تفریح‌ها در سفر میباشد. غار سراب امید آباد، غاری جذاب در دامنه کوه‌های زاگرس است که جذابیت بسیار زیبایی دارد. درون غار دو بخش مجزا وجود دارد که از یکی از آنها رودی پر خروش و زلال جاری است. اگر می‌خواهید از زیبایی‌های غار لذت ببرید، باید حرفه‌ای عمل کنید، چرا‌که مسیر سختی را برای بازدید از این غار باید بگذرانید. در مسیر غار، رودخانه‌ها و صخره‌های خطرناکی وجود دارند که تنها با به همراه داشتن تیمی مجرب و وسایل غارنوردی می‌توان از آنها عبور کرد. غار سراب امید آباد چشم‌انداز فوق العاده ای دارد که می‌توان از آن لذت برد.

دیدنی های شهرکرد - الی گشت

۱۹.  تالاب چغاخور

یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه های گردشگری شهرکرد، تالاب چغاخور می‌باشد. در چشم‌انداز این تالاب، دامنه سرسبز کوه‌ها قرار دارند و دشت‌های پرگل اطراف تالاب را پوشانده‌اند. به علت موقعیت قرارگیری این تالاب در بین جاده، بسیاری از مسافران چند ساعتی را در کنار تالاب می‌گذرانند و سپس به مسیر خود ادامه می‌دهند. از زیبایی‌های این تالاب، پرنده‌های مهاجر مانند لک‌لک، حواصیل و غازها هستند که در شش ماه دوم سال، نمای این تالاب را تماشایی میکنند. پیشنهاد می‌کنیم در روزهای تابستان حتماً به این تالاب تماشایی سر بزنید.

۲۰.  رودخانه زاینده رود

شاید با شنیدن نام زاینده‌ رود به یاد اصفهان زیبا بیفتید اما سرچشمه این رود، در نزدیکی شهر‌کرد و در دل کوه‌های زاگرس است. شاخه اصلی زاینده رود از کوهرنگ منشا می‌گیرد. آب چشمه دیمه در ادامه به چند رود دیگر می‌پیوندد و مسیر چهارمحال بختیاری را تا اصفهان ادامه می‌دهد. زاینده رود در فلات مرکزی ایران از مراتع و زمین‌های مختلف عبور می‌کند و به آنها حیات می‌بخشد. به همین جهت نام این رود، زاینده رود یا زنده رود گذاشته شده است.

۲۱.  روستای یاسه چای

رفتن به روستاهای قدیمی، حس و حال عجیبی دارد. اگر می‌خواهید حال و هوای قدیم را تجربه کنید به روستای قدیمی یاسه چای سر بزنید. این روستا قدمتی ۸۸ ساله دارد و در نزدیکی زاینده رود قرار گرفته است. در زبان ترکی یاسه به معنی پهن و چای به معنی رودخانه است. روستای یاسه چای به معنی رودخانه پهن است که منظور همان زاینده رود است. در این روستا به علت کمبود زمین، خانه‌ها نزدیک به هم ساخته شده‌اند و تونل‌هایی برای عبور و مرور در زیر بناها ایجاد شده است. بنابراین شاید معماری این روستا کمی برایتان عجیب باشد. اگر در روزهای تابستان به این روستا بروید، جشنواره صنایع دستی را می‌بینید که در آن کشاورزان، محصولات ارگانیک باغ‌هایشان را با قیمتی مناسب به فروش می‌رسانند.

روستای یاسه چای - الی گشت

۲۲.  آبشار زرد لیمه

آبشار بوینه یا همان زردلیمه، یکی از آبشارهای زیبای شهرکرد می‌باشد. اگر شما هم زیبایی و عظمت آبشار را دوست دارید، می‌توانید از این آبشار دیدن کنید. شهرکرد آبشارهای متعددی دارد که از دامنه کوه‌ها جاری شده‌اند. بازدید از آبشار و بودن در طبیعت، روحتان را زنده میکند. امیدواریم در سفرتان به شهرکرد در کنار آبشار زردلیمه، از آب و هوای دلپذیر منطقه و طبیعت زیبایی که دارد، نهایت لذت را ببرید.

۲۳.  گرداب بن

گرداب بن از جاذبه های گردشگری شهرکرد است که در این روزها به استراحتگاهی مفرح تبدیل شده است. این گرداب بر اثر شکاف سنگ‌ها در دامنه کوه به وجود آمده است و از رودخانه‌ای به نام بن سرچشمه می‌گیرد. اگر شما هم عاشق طبیعت هستید و میخواهید روحتان زنده شود، به این گرداب بروید و از طبیعت دست نیافتنی، دشت‌های پرگل و دامنه‌های نیمه برفی آن لذت ببرید. اگر به همراه خانواده یا دوستانتان به این منطقه می‌روید، می‌توانید از امکاناتی مثل آلاچیق، سرویس بهداشتی، سکوی نشیمن، پارک و پارکینگ خودرو استفاده کنید. همچنین قایق سواری بر روی این آبگیر زیبا، یکی از جذاب‌ترین تفریحات در این منطقه به شمار می‌رود.

۲۴. رودخانه بازفت

این رودخانه از سرشاخه‌های اصلی رود کارون است. از ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی این شهر سرچشمه گرفته و به سمت جنوب شرقی روان می‌شود. رودخانه‌ای با آب فیروزه‌ای که به محیط اطراف خود جان بخشیده است و منطقه را سرسبز کرده است. طول رودخانه ۹۵ کیلومتر است و مسیری زیبا را برای قدم زدن و پیک نیک فراهم می‌کند.

۲۵. منطقه گردشگری پیرغار

در روستای ده چشمه با طبیعت بی نظیری روبه‌رو خواهید شد. در میان این منطقه زیبا و اعجاب انگیز علاوه بر وجود رودها و آبشارهای خروشان، غاری تاریخی وجود دارد. کتیبه سنگی دوران مشروطیت بر بخشی از کوهپایه زاگرس در نزدیکی این غار حکاکی شده است. کتیبه‌ای که به دوران مظفرالدین شاه باز می‌گردد و ۴ بخش آن وقایع مشروطیت را با خط نستعلیق روایت می‌کند.

پیرغار خود یک غار آهکی باستانی است و نام منطقه از نام همین غار گرفته شده است. در اطراف آن چندین چشمه جوشان وجود دارد و امکانات رفاهی برای گردشگرانی که به این منطقه سفر می‌کنند فراهم شده است.

جاذبه های گردشگری شهرکرد

۲۶. زاینده رود و چشمه دیمه

چشمه دیمه یکی از جاذبه های گردشگری شهرکرد است که در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده است. این چشمه از تامین کنندگان اصلی آب زاینده رود است و مواد معدنی و املاح مختلفی دارد. این چشمه در ۱۰ کیلومتری چلگرد و روستای به نام دیمه واقع شده است. با وجود این چشمه محیط اطراف بسیار سرسبز شده و در طول مسیر زاینده رو به سمت اصفهان این فضای سبز طبیعی ادامه پیدا کرده است.

۲۷. آبشار دره عشق اردل

دره عشق نما روستایی زیبا و دل انگیز در شهرکرد است. این روستا، جاذبه‌های طبیعی زیادی را در دل خود جای داده است اما در میان آنها آبشار دره عشق بسیار معروف است. آبشار از میان کوه‌ها بیرون می‌آید و ارتفاعش به ۱۰۰ متر می‌رسد. در اطراف آبشار، چشمه‌های گوارا، حیوانات و درختان مختلف را می‌توان دید. درختان بلوط منطقه هر سال در بهار و تابستان به اوج شکوه خود می‌رسند و منظره‌ای سرسبز و زیبا را به وجود می‌آورند که از آلودگی و زشتی شهرهای پر از آسمان خراش‌ها به دور است.

۲۸. غار یخی شیخ علی خان

غار یخی چما در روستای علیخان قرار گرفته است. غاری جذاب که سراسر آن را یخ و برف پوشانده است و یکی از تأمین کنندگان منبع آب شیرین شناخته می‌شود. غار در ۲۵ کیلومتری چلگرد واقع شده و بهترین زمان بازدید از آن تابستان است. هر چند دقت کنید حتی در تابستان نیز لایه‌های یخی پا برجا هستند و باید با وسایل لازم و دقت عمل از غار دیدن کنید. در این ناحیه امکانات لازم برای تفریح در میان برف نیز وجود دارد و حتی در تابستان می‌توانید به اسکی بپردازید.

جاذبه های گردشگری شهرکرد

۲۹. جنگل های فلارد

یکی از زیباترین مناطق جنگلی ایران، منطقه جنگلی فلارد است. این منطقه با ۲۰ هزار هکتار وسعت در نزدیکی لردگان، سمیرم و خان میرزا واضع شده و با مرکز شهرکرد ۱۵۰ کیلومتر فاصله دارد. منطقه‌ای که پسته‌های وحشی در آن رشد می‌کنند و در بهار و تابستان به اوج زیبایی خود می‌رسد. اگر دوست دارید طعم پسته‌های وحشی را امتحان کنید حتماً در اوایل تابستان به این منطقه سفر کنید.

۳۰. قله شاه شهیدان و زردکوه

به پیاده روی یا کوهنوردی علاقه‌مند هستید؟ منطقه زردکوه بهترین منطقه برای شما خواهد بود. زردکوه از بخش غربی استان چهارمحال و بختیاری تا شرق استان خوزستان امتداد دارد و میان دو رود کوهرنگ و بازفت قرار گرفته است. قله‌های معروف بسیاری دارد که کوهنوردان زیادی برای فتح آنها به این منطقه سفر می‌کنند. قله شاه شهیدان، زرده، دوزرده، هفت تنان، چری و کینو از قله‌های معروف منطقه هستند. حتماً پیش از سفر تجهیزات لازم را تهیه و آب و هوا را بررسی کنید.

۳۱. موزه باستان شناسی شهرکرد

میراث تاریخ منطقه چهارمحال و بختیاری را در موزه باستان شناسی شهرکرد مشاهده کنید. ابزار مختلف سنگی، استخوانی و مجسمه‌ها و ظروفی که از دوران نوسنگی به‌جای مانده است در این موزه گردآوری شده‌اند. کتیبه‌هایی به خط میخی از دوران هخامنشیان نیز در این موزه وجود دارد و اگر به تاریخ کشورمان علاقه‌مند باشید حتماً از این موزه بازدید خواهید کرد. موزه در حمام پرهیزگار در خیابان ولیعصر قرار گرفته است و بنای اصلی آن خود ارزش تاریخی دارد و یکی از آثار ملی ایران به شمار می‌رود.

نتیجه گیری

جاذبه های گردشگری شهرکرد، آنقدر زیاد هستند که ممکن است در سفرتان به این شهر زیبا وقت نکنید از همه آنها دیدن کنید. شهرکرد به علت قرارگیری در ارتفاعات، دارای آب و هوایی دلپذیر است و طبیعت زیبایی را به مسافران هدیه میدهد. اگر از علاقه‌مندان به تاریخ هستید، می‌توانید از بناهای تاریخی، قلعه‌های شگفت‌انگیز و موزه‌های باستانی این منطقه دیدن کنید و اگر میخواهید معماری‌های قدیمی را ببینید، حتماً به مسجدهای قدیمی، حمام ها و روستاهای باستانی این شهر سر بزنید. شهرکرد، پل‌های عجیب، رودهای خروشان و آبشارهای عظیم را در خود جای داده است. همچنین غارها و تالاب‌های شگفت انگیزی در شهرکرد قرار دارند. برای آشنایی با دیگر جاذبه های گردشگری شهرکرد حتماً الی گشت را دنبال کنید.

سوالات متداول

۱. بهترین مکان‌های تفریحی و جاذبه‌های دیدنی شهرکرد کدامند؟

پارک آبی دهکده‌ موج شهرکرد

۲. زیباترین بناهای تاریخی شهرکرد کدامند؟

قلعه صمصام السلطنه، خانه ستوده چالشتری و اتاق آیینه

۳. معروف‌ترین جاذبه‌‌های دیدنی شهرکرد کدامند؟

تالاب چغاخور، مسجد جامع شهر‌کرد و قلعه چالشتر