دنیـــا، نوروز را جشن گرفت

حرف تازه : بسیاری از شهرهای دنیا نوروز را جشن گرفتند. بنا بر گزارش های دریافتی آیین گرامیداشت جشن باستانی نوروز در نقاط مختلف دنیا برگزار شد. حرف تازه شما را به مطالعه جزییات برخی از این جشن ها دعوت می نماید. اسپانیا  جشن باستانی نوروز به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا […]

حرف تازه : بسیاری از شهرهای دنیا نوروز را جشن گرفتند.

بنا بر گزارش های دریافتی آیین گرامیداشت جشن باستانی نوروز در نقاط مختلف دنیا برگزار شد. حرف تازه شما را به مطالعه جزییات برخی از این جشن ها دعوت می نماید.

اسپانیا 

جشن باستانی نوروز به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا و با همکاری خانه آسیا و انجمن فرهنگی هنری فردوسی، در محل مرکز فرهنگی سدتا شهر بارسلون برگزار گردید.

در این مراسم که بیش از ۳۰۰ نفر از ایرانیان مقیم بارسلون و اسپانیایی های علاقمند حضور داشتند ، پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، «علیرضا اسماعیلی» رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا ، طی سخنانی ضمن تبریک سال نو و آرزوی سالی سرشار از موفقیت و شادکامی برای هموطنان ایرانی و دوستان اسپانیایی اظهار داشت: نوروز یک جشن باستانی است که برگزاری آن همزمان با جشن میلاد طبیعت ، نشان از حسن سلیقه نیاکان ما دارد.
وی تصریح کرد: این انتخاب نیک با حسن استقبال اقوام و ملت های دیگر نیز روبرو شده است.این جشن بزرگ که موضوع آن رویش دوباره ، عشق و محبت و زدودن کینه ها و پاک کردن پلشتی ها است با وجود ریشه ای که قبل از اسلام دارد، اما پس از گرویدن ایرانیان به اسلام نیز به نیکی گرامی داشته شده است.
وی درپایان ضمن ارزیابی افقی خوب و روشن در سال ۹۵، بیان داشت که انشاالله ، میوه شیرین صبر و استقامت و دستاورد این پیروزی و موفقیت ها ، در سال ۹۵ نصیب ملت ایران خواهد شد.
در ادامه ، گروه موسیقی سنتی «گفتگو» که مرکب از تعدادی هنرمندان ایرانی مقیم بارسلون بود به اجرای برنامه پرداختند .این گروه با اجرای قطعاتی زیبا از موسیقی سنتی ایرانی ، لحظات خوشی را برای حاضران فراهم نمودند که با استقبال و تشویق مستمر حضار مواجه شد .
در پایان هم از شرکت کنندگان در مراسم پذیرایی به عمل آمد .
نکته شایان توجه در این مراسم ، توزیع بروشورهایی در خصوص نوروز به زبان اسپانیایی بود که توسط رایزنی فرهنگی صورت گرفت .همچنین تقویم سال نو شمسی نیز بین ایرانیان حاضر در جلسه اهدا گردید .

۸۲۰۰۹۰۰۷-۷۰۶۰۳۹۳۸انگلیس

مراسم جشن نوروز شامگاه روز یکشنبه با حضور محمد حسن حبیب الله زاده کاردار جمهوری اسلامی ایران در انگلیس، رییسان و کارکنان نهادهای ایرانی و خانواده های آنها در این کشور، در لندن برگزار شد.

کاردار جمهوری اسلامی ایران در انگلیس در سخنانی در این مراسم که در محل رزیدانس سفارت ایران برگزار شد، از سال گذشته به عنوان سالی مهم در عرصه سیاست خارجی ایران و از جمله روابط دیپلماتیک تهران و لندن یاد کرد.
حبیب االله زاده افزود: یکی از دستاوردهای سیاست خارجی، نهایی شدن روند برقراری روابط سیاسی دو کشور ایران و انگلستان بود که در پی مذاکراتی که قریب به دو سال به طول انجامید در شهریور ماه سال گذشته به سرانجام رسید و امکان رابطه کامل دیپلماتیک میان تهران و لندن از طریق بازگشایی سفارت فراهم شد.
وی سفر محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان به لندن و سفر فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس به تهران را در چارچوب توسعه روابط سیاسی، از تحولات قابل توجه سال گذشته برشمرد که در طول یک دهه گذشته بی سابقه بوده است.
حبیب الله زاده سفر هیات های اقتصادی و تجاری انگلیسی به ایران و بالعکس جهت گفت وگو پیرامون زمینه ها و فرصت های همکاری را از دیگر دستاوردهای گسترش مناسبات اقتصادی برشمرد.
کاردار ایران همچنین به سفر دکتر محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری به لندن در اسفند ماه گذشته اشاره کرد که در جریان آن با شخصیت های سیاسی و اقتصادی انگلیس ملاقات هایی صورت گرفت.
وی در این سخنان از سفرهای متقابل هیات های بلندپایه اقتصادی دو کشور در سال جدید خبر داد و گفت در همین چارچوب قرار است هیات هایی از وزارت حمل و نقل و وزارت تجارت انگلیس به تهران سفر کنند و متعاقبا از سوی طرف ایرانی نیز سفرهایی برای گفت وگو در خصوص مناسبات اقتصادی صورت پذیرد. ضمن اینکه تقویت مناسات پارلمانی نیز در دستور قرار دارد.
حبیب الله زاده همچنین در این مراسم از تمامی نهادها و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران که در سال گذشته شمسی در لندن فعال بودند تشکر کرد.
وی در پایان سخنانش به اظهارات رهبر معظم انقلاب و نام گذاری سال ۹۵ به عنوان سال اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و تصریح کرد که این توصیه باید سرلوحه فعالیت سازمان ها و نهادهای ایران خارج از کشور قرار گیرد.

۸۲۰۰۹۰۲۰-۷۰۶۰۳۹۷۸ایرلند

ایرانیان مقیم ایرلند در نخستین روز فروردین و با آغاز سال ۱۳۹۵، اولین روز بهار را با حضور جواد کچوئیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوبلین، جشن گرفتند.

این جشن که با همت و تلاش سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوبلین و با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با اجرای بسیار خوب گروه هنری روناک در هتل ‘رادیسون’ شهر دوبلین برگزار گردید مورد استقبال فراوان ایرانیان مقیم قرار گرفت.
در ابتدای این مراسم، جواد کچوئیان سفیر کشورمان با تبریک سال نو به همه ایرانیان مقیم و فارسی زبانان و مللی که در حوزه تمدنی و فرهنگی ایران قرار دارند، از خداوند متعال برای آنان سالی سرشار از سلامتی، موفقیت و نیکبختی و برای میهن عزیزمان عزت و عظمت بیشتر مسئلت نمود.
وی در ادامه با اشاره به نام گرفتن سال جدید از سوی رهبرمعظم جمهوری اسلامی ایران به عنوان سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل، گزارش مختصری از تحولات روابط ایران و ایرلند در سال گذشته و چشم انداز مناسبات و همکاری های دو کشور در سال ۱۳۹۵ را به سمع ایرانیان مقیم رساندند که بشدت مورد استقبال و تشویق ایرانیان و حضار قرار گرفت.
گروه موسیقی روناک نیز در این مراسم که تعدادی از سفرای مقیم از جمله سفرای هند و پاکستان و گرجستان نیز حضور داشتند، با اجرای موسیقی سنتی شهر ها و اقوام مختلف ایرانی بسیار خوش درخشید.
ایرانیان مقیم در پایان این مراسم در گفت وگو با خبرنگاران با ابراز رضایت کامل از اجرای گروه مزبور، از سفارت کشورمان به خاطر برگزاری این جشن تقدیر و تشکر کردند.
قرار است فیلم این مراسم در شبکه های جام جم پخش گردد.

۸۲۰۰۸۶۸۷-۷۰۶۰۳۴۱۱مالزی

جشن بزرگ نوروز عصر یکشنبه و در نخستین روز از سال نو خورشیدی با حضور ایرانیان و برخی از ایران دوستان و اتباع کشورهای حوزه نوروز در کوالالامپور پایتخت مالزی برگزار شد.

آوای موسیقی سنتی ایرانی در این جشن بزرگ که صدها ایرانی در آن شرکت داشتند در سالن ‘ام.سی.ای’ شهر کوالالامپور طنین انداز شد.
گروه موسیقی سنتی همنوازان فاخته از ایران در جشن عید نوروز که به همت رایزنی فرهنگی ایران در مالزی برگزار شد و ‘مرضیه افخم’ سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز در آن شرکت داشت، قطعاتی از موسیقی کلاسیک ایران را به اجرا درآورد که با استقبال مواجه شد.
کنسرت گروه ‘همنوازان فاخته’ به سرپرستی ‘خشایار پارسا’ و خوانندگی ‘محب علی بخشی’ در این مراسم آثاری از استادان روح الله خالقی، همایون خرم و پرویز یاحقی را اجرا کرد.
آرمان حیدریان، نواختن کمانچه، هامون بهرامی مقدم، سنتور، علیرضا رسولی کمانچه آلتو و خشایار پارسا در این کنسرت نواختن تنبک و بندیر را بر عهده داشتند. محب علی بخشی نیز خواننده گروه بود.
این گروه قرار است در روزهای جشن نوروز اجراهایی را در برخی آیین های دیگر ایرانی داشته باشد.
در جشن نوروز در مالزی برنامه های شاد و طنز نیز برای کودکان اجرا شد که مورد تشویق قرار گرفت.
علی اکبر ضیایی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی در آغاز این آیین با تبریک سال نو به شرکت کنندگان در این جشن برای مردم ایران و ایرانیان مقیم مالزی در سال جدید آرزوی موفقیت کرد.
وی در حاشیه این مراسم بر انجام بیشتر کارهای فرهنگی و هنری برای معرفی فرهنگ مردم صلح طلب ایران به جهان تاکید کرد و گفت که با کارهای فرهنگی می توان همدلی و صلح دوستی مردم ایران را به جهان شناساند.
رایزن فرهنگی ایران، گفت که نوای موسیقی ایران، نوای آرامش و صلح و دوستی است و هنر و فرهنگ ایران برای گسترش صلح باید ترویج یابد تا مردم جهان بدانند که تبلیغات رسانه ای غرب جز دشمنی چیزی را پیگیری نمی کند.
وی گفت که رایزنی فرهنگی تلاش دارد در راستای شناساندن و گسترش فرهنگ غنی ایرانی – اسلامی گام هایی در سال نو بردارد.

گزارش های تکمیلی متعاقبا منتشر می گردد.

ایرنا