داوری ها به سود استقلال یا پرسپولیس؟

پرسپولیس و استقلال در خصوص داوری های این فصل کلیپی منتشر کردند و یکدیگر را متهم به سود بردن از داوری کردند. شاید برای همه این سوال به وجود بیاید که تا اینجای فصل داوری ها به سود استقلال بوده است یا پرسپولیس؟

به گزارش اختصاصی حرف تازه، پرسپولیس و استقلال در خصوص داوری های این فصل کلیپی منتشر کردند و یکدیگر را متهم به سود بردن از داوری کردند. شاید برای همه این سوال به وجود بیاید که تا اینجای فصل داوری ها به سود استقلال بوده است یا پرسپولیس؟

اسناد منتشر شده به نحوی است که به نظر می رسد دست کم اعتراض استقلال ها در دو یا سه بازی از چهار بازی بی مورد بوده است.

در دیدار پرسپولیس و آلومینیوم، استقلالی ها به آفساید بازیکن پرسپولیس معترض بودند اما تصویر فریز شده در لحظه ارسال پاس نشان می دهد احتمالا بازیکن آلومینیوم آفساید را پر کرده است. خط کشی چمن به تشخیص این صحنه کمک خواهد کرد.

در دیدار پرسپولیس و صنعت نفت، اعلام پنالتی به سود سرخپوشان با اعتراض استقلال همراه بود که تصویر فریز شده نشان می دهد برخورد توپ به دست مدافع صنعت نفت اتفاق افتاده است و مانع از ادامه حمله پرسپولیس شده است.

در دیدار پرسپولیس و هوادار گل مهدی ترابی مورد اعتراض بازیکنان استقلال بوده است اما در لحظه ای که توپ از پای بازیکن پرسپولیس جدا می شود مهدی ترابی به هیچ وجه در آفساید نبوده و در ادامه زمانی که مدافع هوادار با بازیکن پرسپولیس درگیر می شود تا توپ را دفع کند توپ در شرایطی به ترابی می رسد که پشت مدافعان قرار داشته است.

دیگر مورد نیز مربوط به صحنه ای است که گل گهر با ضربه سر می توانست مقابل پرسپولیس به گل برسد اما بیرانوند در صحنه ای مشکوک توپ را برگشت داد و به نظر می رسید دست کم بخش عمده ای از توپ از خط دروازه رد شده است اما عبور تمام توپ از تمام خط بدون دوربین خط قابل تشخیص نبود.

با این تفاسیر حتی اگر گل مهدی ترابی به هوادار، در شرایطی که موقعیت او موقعیتی قابل بحث بوده است آفساید در نظر گرفته شود پرسپولیس در دو دیدار گل گهر و هوادار از داوری سود برده است.

هرچند تمام این صحنه ها باید توسط کارشناسان داوری مورد بحث قرار بگیرد و ما نمی توانیم اظهار نظر قطعی در خصوص هیچ یک از این صحنه ها داشته باشیم.

اما در سمت مقابل پرسپولیسی ها کلیپی منتشر کردند که به شکل واضح تری نفع استقلالی ها از داوری را به تصویر می کشید.

در دیدار استقلال و ملوان، آفساید بازیکن ملوان به شکل واضحی اشتباه بوده است و می توانست نتیجه بازی را تغییر دهد.

در دیدار استقلال و آلومینیوم خطای دروازه بان استقلال روی بازیکن حریف تقریبا واضح بود اما در این صحنه پنالتی اعلام نشد.

در دیدار شمس آذر و استقلال، به نظر می رسید پای بازیکن شمس آذر توسط بازیکن استقلال در محوطه جریمه ضربه خورده اما باز هم پنالتی اعلام نشد. هرچند این صحنه به وضوح خطای حسینی مشخص نبود و کار داور نیز در تصمیم گیری سخت تر به نظر می رسید.

در دیدار استقلال و ذوب آهن ظاهرا دو مرتبه یامگا خطای غیرورزشی داشت و پای بازیکن حریف را پس از برخوردی بین دو بازیکن زد اما اخراج نشد.

باز هم تاکید می کنیم که کارشناسی قطعی این تصاویر در توان ما و بینندگان تلویزیونی و هواداران دو تیم نیست و باید کارشناسان داوری نظر قطعی در این زمینه را ارئه بدهند اما دست کم از تصاویر منتشر شده اینطور به نظر می رسد هر دو تیم در مواردی از داوری سود برده اند که شاید سهم استقلال کمی بیشتر بوده است. البته در سمت مقابل باید ضررهای اتفاق افتاده از داوری را هم دید که در این دو ویدئو به آن پرداخته نشده است.