خواص آبمیوه ها برای کند شدن روند پیری

آبمیوه می‌تواند راهی خوشمزه و با طراوت برای تامین برخی از مواد مغذی مورد نیاز بدن باشد که ممکن است به صورت روزانه از طریق غذا دریافت نکنید. آبمیوه نه تنها طعمی عالی دارد بلکه راهی سریع و آسان برای مصرف این مواد مغذی در طول سفر و یا در روز‌های پرمشغله از نظر کاری می‌باشد. در میان بسیاری از فواید نوشیدن این نوشیدنی انواع خاصی از آبمیوه‌ها وجود دارند که حتی ممکن است به کُند ساختن روند پیری کمک کنند.

به گزارش حرف تازه، به نقل از یاهونیوز، نخست آن که تمایزی مهم بین انواع آبمیوه وجود دارد. بسیاری از آب میوه‌ها یا نوشیدنی‌های میوه‌ای وجود دارند که در اصل تنها کنسانتره میوه و شکر اضافه شده هستند. از سوی دیگر، برخی از آبمیوه‌های موجود ۱۰۰ درصد طبیعی وجود دارند که حاوی شکر یا مواد نگهدارنده اضافی نیستند. این آبمیوه‌های کاملا طبیعی انواعی هستند که برای پیر شدن سالم باید به دنبال آن باشید به خصوص بدان خاطر که نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر مانند نوشیدنی‌های میوه‌ای که در فروشگاه به عنوان آبمیوه خریداری می‌شوند با خطر بیش‌تر چاقی، بیماری‌های قلبی، دیابت نوع ۲، بیماری کبدی و بیماری کلیوی مرتبط هستند.

آبمیوه‌هایی که واقعا کاملا طبیعی هستند حاوی ۱۰۰ درصد میوه یا سبزیجات می‌باشند و ترکیب منحصر بفردی از فواید سلامتی را ارائه می‌کنند. با این وجود، آن آبمیوه‌ها دارای آنتی اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی نیز می‌باشند که برای سلامت سنی مان مفید می‌باشند.

خواص آبمیوه ها برای کند شدن روند پیری

در ادامه به آبمیوه‌های مفید برای کُندسازی روند پیری اشاره خواهیم کرد:

۱-آب انار

انار سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی مانند پلی فنول‌ها است که می‌تواند به کاهش التهاب، مبارزه با سرطان و کاهش سطح فشار خون کمک کند. علاوه بر این فواید انار به عنوان میوه‌ای با تاثیر منحصر بفرد بر سلول‌های پیر بدن انسان شناخته شده است. پس از ۵۰ سالگی سلول‌های شما شروع به مبارزه با بازیافت میتو کندری می‌کنند که به طور مستقیم بر قدرت عضلات تان تاثیر می‌گذارد. اگر بدن شما نتواند میتو کندری‌ها را به سرعت بازیافت کند ممکن است خطر تجمع محتویات آن افزایش یافته و خطر ابتلا به بیماری‌های جدید مانند پارکینسون افزایش خواهد یافت.

خبر خوب آن است که انار حاوی مولکولی می‌باشد که میکروبیوم روده شما آن را به چیزی به نام یورولیتین اِی (Urolithin A) تبدیل می‌کند ترکیبی که می‌تواند به حفظ سلامت فرآیند میتوکندری شما کمک کند. با این جود، توجه به این نکته مهم است که برخی از افراد ممکن است فلور روده داشته باشند که قادر به تبدیل این ترکیب نباشد به این معنی که آب انار تاثیر زیادی بر روی آنان نخواهد داشت.

۲-آب هویج

هویج حاوی آنتی اکسیدان‌های متعددی است که می‌تواند سلامت شما را با افزایش سن بهبود بخشد. برای مثال، هویج سرشار از لوتئین است که به بهبود سلامت چشم و مغز کمک می‌کند. این محصول نارنجی رنگ هم چنین سرشار از آنتی اکسیدان دیگری به نام بتا کاروتن می‌باشد که یک آنتی اکسیدان است که بدن شما می‌تواند از آن برای تبدیل به ویتامین A استفاده کند. با این وجود، مزایای بالقوه بتاکاروتن برای سلامتی به همین جا ختم نمی‌شود، زیرا نتیجه مطالعه‌ای منتشر شده در Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention نشان داد که هویج ممکن است این توانایی را داشته باشد که به کاهش خطر سرطان پروستات در مردان جوان کمک کند.

۳-آب چغندر

چه آن را دوست داشته باشید و چه از آن متنفر باشید آب چغندر یک نوشیدنی غیرقابل انکار قوی برای کمک به کُند کردن روند پیری است. نتیجه مطالعه‌ای منتشر شده در Redox Biology نشان داد افرادی که آب چغندر می‌نوشیدند در مقایسه با شرکت کنندگانی در پژوهش که نوشیدنی دارونما مصرف می‌کردند سطوح برجسته تری از نوع خاصی از باکتری را داشتند که به سلامت شناختی و عروقی کمک می‌کند. این شرکت کنندگان هم چنین پس از نوشیدن آب چغندر شاهد کاهش سطح فشار خون بودند.

نتایج این مطالعه نشان داد که غلظت بالای نیترات موجود در چغندر برای حفظ سلامت رگ‌های خونی مفید است و در عین حال عملکرد شناختی را با افزایش سن بهبود می‌بخشد. این اثرات هم در چغندر پخته شده و هم در آب چغندر خام وجود دارند. با این وجود، بر اساس گزارش منتشر شده در مجله فشار خون انسانی آب چغندر تاثیر بیش تری در مقایسه با چغندر پخته شده دارد.

۴-آب گریپ فروت

کاروتنوئید‌ها ترکیباتی هستند که به میوه‌ها و سبزیجات رنگ طبیعی می‌دهند و همان طور که پیش‌تر ذکر کردیم هویج حاوی نوعی کاروتنوئید است که به کُند شدن روند پیری کمک می‌کند. گریپ فروت‌های نیز حاوی این ترکیبات است، اما ترکیبی به نام لیکوپن نیز دارد. لیکوپن که در گوجه فرنگی و هندوانه نیز یافت می‌شود دارای خواص بی شماری برای سلامتی است و حتی ظاهر پوست شما را بهبود می‌بخشد. نتیجه تحقیقی منتشر شده در Food Science & Nutrition نشان داد که لیکوپن اثرات “جوان کنندگی” روی پوست شرکت کنندگان میانسال دارد.

نتیجه مطالعه دیگری که در مجله امریکایی تغذیه منتشر شد نشان می‌داد که لیکوپن می‌تواند هم کلسترول LDL (نوع بد) را کاهش دهد و هم سطح کلسترول HDL (نوع خوب) را که عوامل مهمی در حمایت از سلامت قلب هستند افزایش دهد. مدیریت کلسترول به ویژه با افزایش سن اهمیت بیش تری پیدا می‌کند، زیرا بیماری قلبی عامل شماره یک مرگ و میر در آمریکا قلمداد می‌شود. بنابراین، اگر از طرفداران گریپ فروت هستید یک لیوان از این آبمیوه را امتحان کنید تا پیری را کاهش دهید.

۵-آب سبزه گندم

بیایید صادق باشیم آب سبزه گندم طعم بسیار بدی دارد. اما فواید سلامتی و خواص ضد پیری آن ارزش امتحان کردن را دارد. برای مثال، سبزه گندم حاوی ویتامین ث، ویتامین E و فلاونوئید‌ها است که مواد طبیعی موجود در میوه‌ها و سبزیجات محسوب می‌شوند و ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری کمک کنند. هم چنین، سبزه گندم سرشار از کلروفیل است ترکیبی که باعث سبز شدن بسیاری از گیاهان می‌شود. هنگامی که سبزه گندم مصرف می‌شود مشخص شده که کلروفیل موجود در آن دارای خواص آنتی اکسیدانی و همچنین ظرفیت مقابله با عوارض منفی ناشی از شیمی درمانی است. این به دلیل توانایی آن در کاهش دسترسی زیستی مواد سرطان زا یا موادی است که می‌توانند باعث ایجاد سرطان در بدن شما شوند.

منبع: فرارو