خطرات کمبود ویتامین k

ویتامین k به گروهی از ویتامین‌های محلول در چربی گفته می‌شود. که مهم ترین و شناخته شده ترین اعضای آن‌ها، ویتامین k1 و ویتامین k2 هستند.

به گزارش حرف تازه به نقل از بهداشت نیوز، ویتامین k1 بیشتر در انواع سبزیجات به ویژه سبزیجات برگ دار یافت می‌شود. ویتامین k2 را نیز می‌توانید در انواع محصولات پروتئینی و لبنیات مانند گوشت، پنیر و تخم مرغ یافت کنید.

ویتامین k در جلوگیری از خون ریزی بیش از حد و لخته شدن خون، سلامت استخوان‌ها و تنظیم کلسیم خون نقش مهم و اساسی ایفا می‌کند. در حقیقت بدن برای تولید پروترومبین که یک ماده مهم برای لخته شدن خون و تنظیم متابولیسم استخوان‌ها می‌باشد، به ویتامین کا نیاز دارد.

کمبود ویتامین k و عوارض آن

کمبود ویتامین k در بدن، نادر می‌باشد. اما در صورت کمبود آن، عوارض کمبود ویتامین k نظیر خون ریزی بیش از حد در اثر جراحات نمایان می‌شوند. به همین دلیل برخی از افراد ممکن است در اثر کمبود ویتامین k یا ابتلا به پوکی استخوان، با دستور پزشک اقدام به مصرف مکمل ویتامین k بکنند.

اما کمبود ویتامین k در نوزادان یک موضوع شایع می‌باشد. به همین دلیل برای جلوگیری از بروز خونریزی در جمجمه نوزادان که می‌تواند یک عامل کشنده باشد، به آن‌ها ویتامین k تزریق می‌کنند. به طور کلی میزان دریافت ویتامین کا بسته به سن و جنسیت افراد، متفاوت خواهد بود. و در صورت تشخیص کمبود ویتامین k ، باید با مشورت پزشک، از طریق رژیم غذایی یا مصرف مکمل‌های ویتامین کا این کمبود را برطرف کرد.