جنگل النگدره جنگلی تماشایی در گرگان

جنگل به واسطه وجود درختانش همیشه یکی از بهترین مکان ها برای افرادی است که به دنبال رسیدن به آرامش در طی سفر هستند. شمال ایران نیز پر است از مناطق جنگلی. استان گلستان نیز از این قاعده مستثنی نیست و دارای جنگل های بسیار زیبا و دیدنی ای می باشد. یکی از اصلی ترین جذابیت های استان گلستان وجود آبشارهایی چشم نواز در دل جنگل است. یکی از معروف ترین و زیباترین جنگل های شمال ایران، جنگل النگدره نام دارد. با ما همراه باشید تا در این مطلب از مجله گردشگری الی گشت به سراغ این جنگل رویایی برویم و بیشتر با آن آشنا شویم.

به گزارش حرف تازه به نقل از الی گشت، بسیاری از مسافران و گردشگران هدف شان از رفتن به جنگل دوری از هیاهوی زندگی شهری و کسب اندکی آرامش است. قدم زدن در میان درختان تنومند و قد بلند یکی از بهترین روش ها برای کسب آرامش است. گشت و گذار در دل جنگل های شمال ایران نیاز به روحیه ای ماجراجو دارد. همانطور که می دانید جاذبه های گرگان به حدی زیاد است که شاید همه آنها را در یک سفر نتوانید ببینید. جاذبه های تاریخی و طبیعی شهر گرگان باعث رونق گردشگری در این شهر شده است.

جنگل النگدره یکی از این جاذبه های طبیعی گرگان است که سالیانه افراد زیادی برای قدم زنی و گشت و گذار در دل آن راهی گرگان می شوند. این جنگل ۱۸۵ هکتار وسعت دارد که نشان می دهد خیلی هم کوچک نیست و به راحتی می توانید در بزرگی آن گم شوید. جنگل النگدره در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان و در جاده ناهار خوران قرار گرفته است.

جنگلی تماشایی در گرگان - الی گشت

بهترین زمان بازدید

یکی از مزیت های گردشگری در محیط های جنگلی این است که در هر فصلی از سال جذابیت ها و زیبایی های خودش را دارد. در فصل بهار درختان تازه شروع به سبز شدن می کنند و می توانید تنها با نفس کشیدن متوجه آغاز زندگی در اعماق جنگل شوید. در در فصل تابستان درختان حسابی سرسبز و پوشیده هستند و گویی شما را به جست و جو در دل جنگل النگدره دعوت می نمایند. اما از حق نگذریم می توان کفت که بهترین زمان بازدید از جنگل النگدره به گفته تمامی مسافران و گردشگران فصل پاییز، پادشاه فصل ها است. تنوع رنگی که این جنگل در فصل پاییز در مقابل چشمان شما قرار می دهد در نوع خودش بی نظیر است.

آب و هوای بارانی و مه اندکی که در بعضی از ساعات روز جنگل را فرا می گیرد، باعث به وجود آمدن شرایط خارق العاده ای برای گشت و گذار می شود. در فصل زمستان جنگل به طور یکدست سفید پوش می شود و برای رفتن به دل جنگل نیاز به ادوات و تجهیزات خاصی خواهید داشت.

آب و هوا و پوشش گیاهی جنگل

به طور طبیعی جنگل همیشه از محیط های شهری خنک تر است و آن هم به واسطه وجود درختان و پوشش گیاهی آن است. از همین رو در فصل تابستان نیز بسیاری از افراد برای فرار از گرمای شهری به دل جنگل النگدره پناه می بردند و از اختلاف دمایی ۱۰ درجه ای جنگل با شهر نهایت لذت را می برند. پوشش گیاهی جنگل از تنوع بسیار خوبی برخوردار است و در دل جنگل انواع و اقسام درختان همچون افرا،‌ بلوط، بید و توسکا را می توانید مشاهده کنید.

جنگل النگدره - الی گشت

مسیر رسیدن به جنگل ناهار خوران

همانطور که قبل تر نیز اشاره کردیم جنگل النگدره در جاده پارک جنگلی ناهارخوران و در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان قرار گرفته است. مسیر رسیدن به جنگل آسفالت است و همین باعث می شود که دسترسی به نواحی مختلف جنگل برای گردشگران بسیار راحت باشد. جنگل النگدره که از جاذبه های اصلی گرگان به شمار می رود یکی از ۷ منطقه گردشگری برتر کشور ایران نیز به حساب می آید که نشان از زیبایی بی حد و حصر آن است. پیشنهاد ما به شما این است که برای درک تمام و کمال زیبایی این جنگل حتما تا رسیدن به یکی از روستاهای در اعماق جنگل به مسیر خود ادامه دهید.

امکانات رفاهی جنگل النگدره

زمانی که با ماشین در دل جاده جنگل النگدره حرکت می کنید، در اطراف تان درخت های سربلند و کشیده را می بینید که هر کدام با رنگ مخصوص به خودشان برای شما دلربایی می کنند. جالب است بدانید که قدمت برخی از درختان این جنگل به ۱۵۰۰ سال قبل باز می گردد که در نوع خود امری بسیار شگفت انگیز است. در دل پارک امکانات رفاهی خوبی همچون سرویس بهداشتی، محل برپایی کمپینگ و محل برپایی پیکنیک در نظر گرفته شده است تا هم به راحتی شما توجه شده باشد و هم از آسیب دیدن بافت جنگل و از بین رفتن پوشش گیاهی جلوگیری شود.

امکانات رفاهی جنگل النگدره - الی گشت

پیکنیک در جنگل النگدره

پیکنیک کردن در جنگل النگدره یکی از مفرح ترین و بهترین کارهایی است که در طول سفرتان به گرگان می توانید انجام دهید. تنها با نشستن در دل طبیعت و گوش دادن به آن و همچنین پرندگان و حیواناتی که در دل آن زندگی می کنند می توانید گذر زمان را دیگر احساس نکنید. پیاده روی در دل جنگل یکی از پر طرفدارترین کارهایی است که گردشگران انجام می دهند و در نهایت بعد از رسیدن به یک نقطع مشخص و برپایی بساط پیکنیک خود، خستگی شان را با یک لیوان چای داغ در دل طبیعت از تن به در می کنند.

رودخانه های جنگل النگدره

همانطور که قبل تر نیز گفتیم جنگل های گرگان پر است از رودخانه و چشمه و آبشار. کمپ زدن در کنار یکی از این رودخانه ها می تواند جز جذاب ترین کارهایی باشد که در زندگی تان انجام داده اید. در دل جنگل النگدره رودخانه ای می گذرد که باعث به وجود آمدن سه چشمه زلال و شفاف نیز شده است. خنکی حاصل از بارش باران و وجود این رودخانه در دل جنگل حال و هوای شما را حسابی دگرگون خواهد کرد. گشت و گذار در دل این جنگل زیبا و سرسبز به همراه آب و هوای فوق العاده ای که دارد می تواند تمام دغدغه های روزانه شما را از بین ببرد و باعث شود که با حس سبک تری به زندگی خود باز گردید.

رودخانه های جنگل النگدره - الی گشت

جمع بندی جنگل النگدره

جنگل النگدره یکی از زیباترین جنگل های شمال کشور ایران و گرگان است و جز هفت منطقه برتر گردشگری ایران نیز به شمار می آید. در دل جنگل رودخانه ای زیبا وجود دارد که می توانید در کنار آن به استراحت بپردازید و از صدای خروشان آن لذت ببرید. به واسطه وجود درختان متنوع و پوشش گیاهی فوق العاده این جنگل تنوع حیوانات و پرندگان آن نیز بسیار بالا است و ساعت ها می توانید در کنار خیره شدن به مناظر طبیعی و سر سبز جنگل النگدره به صدای آن ها گوش فرا دهید. در نهایت به شما پیشنهاد می کنیم در صورتی که در فصل پاییز به گرگان سفر می کنید حتما سری به جنگل النگدره بزنید و یک روز خود در دل آن سپری کنید.