جاذبه های گردشگری نزدیک هتل استقلال تهران

هتل استقلال تهران، در بزرگراه چمران و خیابان ولیعصر، چهارراه پارک وی واقع شده‌ است. هتل پنج ستاره استقلال در موقعیت مکانی مناسبی قرار گرفته است. به همین خاطر با اقامت در این هتل به اماکن مختلف شهر تهران دسترسی مطلوبی خواهید داشت.

به گزارش حرف تازه، هتل استقلال تهران، هتلی ۵ ستاره محسوب می‌شود که در گذشته با نام سابقش یعنی هتل رویال هیلتون شناخته می‌شد. این هتل را در سال ۱۳۴۱ شمسی به عنوان شعبه تهران مجموعه هتل‌های بین‌المللی هیلتون افتتاح کردند. پس از انقلاب اسلامی بود که نام آن به هتل استقلال تهران تغییر پیدا کرد.

در دهه هفتاد شمسی مجموعه به گروه هتل‌های پارسیان پیوست. هتل پارسیان استقلال تهران متشکل از دو بال غربی و شرقی می‌باشد. بال غربی آن در همان سال ۱۳۴۱ افتتاح شد. بال شرقی در سال ۱۳۵۱، مورد بهره ‌برداری ‌قرار ‌گرفت. ما در این مقاله قصد داریم به جاذبه های گردشگری نزدیک هتل استقلال تهران بپردازیم.

کاخ سعدآباد

از جاذبه های گردشگری نزدیک هتل استقلال تهران کاخ سعدآباد است. در شلوغی و هیاهوی پایتخت هر کسی خواهان راه گریزی می‌باشد تا لحظاتی را به دور از این هیاهو و روزمرگی‌های روزانه بگذراند. اگر اندکی جستوجو کند، چاره کار را در شمال شهر پیدا خواهد کرد.

 جایی که در نزدیکی کوهپایه‌های توچال و طبیعت بکر دربند، مجموعه‌ای خاص و چشم نواز با ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی، خیابان‌ها، باغ‌ها، چشمه‌ها، کاخ‌ها و کوشک‌های گوناگون با قدمتی تاریخی واقع گشته و از گردشگران و میهمانان خود پذیرایی می‌کند.

کاخ سعدآباد را می‌توان مجموعه‌ای معرفی کرد که هر فرد از بزرگ و کوچک، بازدید از آن را به شما پیشنهاد می‌دهد. شما در کاخ سعدآباد می‌توانید عکاسی کنید و قدم بزنید. این کاخ به عنوان جاذبه های گردشگری نزدیک هتل استقلال تهران برای میهمانان هتل بسیار مناسب است. چون می‌توانند  سری به کاخ سعدآباد زده و در باغ‌هایش قدم بزنند.

کاخ سعدآباد با سروها و کاخ‌هایی که دارد، فضایی یک میلیون و صد هزار متر مربعی را در شمال شهر در بر گرفته است. این کاخ محل سکونت تابستانه پادشاهان، در دوران حکومت قاجاریان محسوب می‌شد. کاخ سعدآباد پیشتر درب‌هایش تنها به روی خواص باز بود. با این حال پس از انقلاب سال ۱۳۷۵ به موزه تغییر کاربری داد، پس از آن با آغوشی باز پذیرای عموم مردم شد.

 بد نیست بدانید در ابتدا سعدآباد قدیمی‌ تنها هشت هزار متر در کنار رودخانه با یکی دو عمارت قرار داشت. پس از کودتای سال ۱۲۹۹ سعد آباد را حاج آقا رضا رفیع، از ابولفتح سردار اعظم به مبلغ چهارصد هزار تومان خریداری کرد. این کاخ پس از آن که باغ‌هایی دیگر به آن اضافه شد، تبدیل به محل استقرار تابستانه رضاخان گشت.

سپس در سالیان سال حکومت پهلوی علاوه بر افزودن تعدادی باغ دیگر به سعدآباد اولیه، به خاطر مناسبت‌های گوناگون، کاخ‌ها و کوشک‌های متعددی بنا شد. هر یک از این کاخ‌ها با توجه به سبک معماری که دارند، دنیایشان متفاوت است.

باغ سعدآباد در طی حکومت پهلوی‌ها گسترده شد، به‌عبارتی ترکیبی است از باغ سالار جنگ، باغ آقا محمد جواد گنجه ای‌ ‌«این باغ جزو جعفرآّباد بود‌»، باغ امام جمعه، شکرا… قوام الدوله، همدم السلطنه و مستوفی الممالک، باغ سپهد امان ا…میرزا.

 

رصدخانه زعفرانیه تهران

از جاذبه های گردشگری نزدیک هتل استقلال تهران رصدخانه زعفرانیه است. رصدخانه زعفرانیه تهران از جمله اولین مراکز آموزش اخترشناسی در ایران می‌باشد. این رصدخانه مدت‌هاست که با برگزاری برنامه‌های نمایشی و دوره‌های آموزشی، جهت ترویج و پیشرفت دانش ارزشمند ستاره شناسی در کشورمان تلاش می‌کند.

باوجود موانع زیادی که تاکنون در مسیر پر افت و خیز خود داشته، در هدف خود بسیار موفق بوده است. رصدخانه زعفرانیه توانسته دستاوردهای ارزنده‌ای را در این زمینه کسب‌ نماید.

هرچند فعالیت اصلی رصدخانه زعفرانیه تهران، آموزش علم ستاره شناسی به کودکان و نوجوانان می‌باشد؛ با این حال این بدان معنا نمی‌باشد که این مکان تنها برای این طیف سنی است.

توجه داشته باشید، این رصدخانه هر ساله میزبان حضور افراد زیادی است. افرادی که برای نشست‌های علمی و مناسبت‌های نجومی و شرکت در کلاس‌های آموزشی، به تهران می‌آیند. این افراد می‌خواهند کیهان بی‌کران را از دریچه تلکسوپ‌های پیشرفته این مکان نظاره‌گر باشند.

چرا بازدید از رصدخانه زعفرانیه تهران پیشنهاد می‌شود؟

  • دارای محیط آموزشی بسیار جذابی می‌باشد و اطلاعات ارزنده‌ای را در زمینه ستاره‌شناسی به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد.

  • این رصدخانه برنامه‌های آموزشی دوره‌ای را برای علاقمندان به ستاره‌شناسی در سطوح ابتدایی و پیشرفته برگزار می‌نماید.

  • دارای امکانات اوپتیکی بسیار مناسب، جهت رصد کهکشان‌ها می‌باشد.

  • در روز نجوم و فضا، برنامه‌های گوناگونی را برای علاقمندان به اخترشناسی برگزار می‌کند.

باغ موزه هنر ایرانی

باغ موزه هنر ایرانی

از جاذبه های گردشگری نزدیک هتل استقلال تهران باغ موزه هنر ایرانی است. باغ موزه هنر ایرانی از باغ‌های سرسبز و جذاب و از جمله جاذبه‌های کمتر شناخته شده کشورمان به شمار می‌آید. این باغ موزه در خیابان دکتر حسابی، در شهر دیدنی تهران قرار گرفته است.

 باغ موزه هنر ایران، مساحتی حدود یک هکتار از محله خوش آب و هوای الهیه را به خود اختصاص داده است. این باغ موزه، نه تنها دارای فضای بسیار دلنشین و زیبایی می‌باشد، بلکه ماکت‌های زیبایی از جاذبه‌های پرطرفدار کشورمان نیز بهره‌مند است.

این ماکت‌های خاص با طراحی دیدنی و خیره‌کننده خود بر جلوه زیبای این پارک افزوده‌اند.  در عین حال، سبب شده‌اند تا باغ موزه هنر ایرانی را بسیاری از گردشگران بازدید کنند. از این رو به تمام کسانی که به تهران سفر می‌کنند، پیشنهاد می‌دهیم حتما بازدید از این مکان را در لیست سفر خود بگنجانند.

این باغ در ابتدا به دستور همسر یکی از افسران ارشد ارتش در دوران رضا شاه پهلوی احداث شد. در نهایت تفرجگاه تابستانی او و همسرش گشت. این پارک که دارای وسعت تقریبی یک هکتار بود، پس از انقلاب اسلامی ایران، مدت‌ها در اختیار خانه سینما قرار گرفت. با این حال در دهه ۸۰ تصمیم گرفتند تا این باغ به مکانی عمومی تبدیل گردد. به همین خاطر، پروژه بازسازی پارک در سال ۱۳۸۴ آغاز گشت. پس از ایجاد تغییراتی جزئی در طرح و نقشه باغ و اضافه نمودن آب راه‌ها و حوضچه‌هایی خاص، عموم توانستند از آن بازدید کنند.

 

موزه دکتر حسابی

موزه دکتر حسابی

از جاذبه های گردشگری نزدیک هتل استقلال تهران موزه دکتر حسابی است. زندگی که مشاهیر دارند، رفت‌وآمدها و همچنین خوردوخوراکشان، جذابیت خاصی بین مردم دارد. از جمله راه‌های آشنایی و شناخت این مشاهیر، بازدید از خانه‌ها و مشاهده نحوه زندگی آن‌ها می‌باشد.

دکتر حسابی از جمله همین مشاهیر و افتخارات ایران محسوب می‌شود که تاثیر بسیاری در زندگی افراد داشته و آینده اکثر جوانان و نوجوانان بوده و است. به همین خاطر بهتر است بعد از سفر به پایتخت، به خانه موزه دکتر حسابی سری بزنید. اینگونه می‌توانید از نزدیک با زندگی، آثار و فعالیت‌های این فرد بزرگ آشنا گردید.

پدربزرگ دکتر حسابی، معزالسلطان اوایل دهه ۱۳۰۰ خورشیدی، خانه‌ای را در تجریش خریداری نمود و مشغول ساخت‌وساز در آن گشت. اینگونه خانه‌ای خاص برای آرامش و رفاه خود و خانواده‌اش ساخت. معمار اصلی این بنا، از روسیه به نام ویکتور بود.

 با این حال معزالسلطان و فرزندش (پدر دکتر حسابی) قصد داشتند حال و هوای ایرانی در منزل وجود داشته باشد. به همین خاطر از حاج غلامحسین تفرشی خواستند تا در کنار معمار روسی، به کار ساخت‌وساز خانه بپردازد. در نتیجه ۱۰ سال بعد، کار ساخت و ساز خانه در سال ۱۳۱۰ به پایان رسید.

خوب است بدانید، خانه دکتر حسابی دارای زیر بنایی ۴۰۰۰ متری می‌باشد و اکثر فضای آن را باغ تشکیل داده بود. بیشتر فضاهای خانه همچون آزمایشگاه، در واقع حاصل طراحی و تغییراتی می‌باشد که پروفسور حسابی شخصا ایجاد نموده‌اند.

ایشان چهل سال از عمر خود را در این خانه گذراندند. فضای معمولی خانه، برای نیازهای علمی ایشان کافی نبود، به همین خاطر با طراحی مجدد، فضای کارگاه، آزمایشگاه و کتابخانه را به فضای اصلی خانه افزودند. این خانه از پدربزرگ به پدر و ازپدر به دکتر حسابی رسید.

در سال ۱۳۷۱ ، پس از فوت دکتر، خانه ایرج حسابی( فرزند دکتر حسابی) رسید. ایرج حسابی در حال حاضر مالک خانه آبا و اجدادی خود می‌باشند. در سال ۱۳۷۲ مقدمات تبدیل این خانه به موزه فراهم گشت. در همین سال هم بود که طبقه سوم خانه دکتر حسابی به موزه دکتر حسابی تبدیل شد.  طبقه دوم آن به فضایی برای فروش لوازم فرهنگی، کتب و مجسمه دکتر حسابی مبدل گشت.

 

باغ فردوس

باغ فردوس که با نام باغ موزه فردوس، باغ معیری و موزه سینما هم آن را می‌شناسند؛ از جمله باغ‌ها و جاذبه های گردشگری نزدیک هتل استقلال تهران است. این باغ در محله بکر باغ فردوس در شمال این شهر قرار دارد. باغ فردوس در سال ۱۳۸۱ به موزه سینمای ایران تبدیل گشت. قدمتی که این باغ دارد، به دوران قاجار و پادشاهی محمد شاه می‌رسد و از آثار ملی کشور به شمار می‌آید.

باغ فردوس

جمع‌بندی

در این مقاله به تعدادی از جاذبه های گردشگری نزدیک هتل استقلال تهران پرداختیم. هتل استقلال تهران، در بزرگراه چمران و خیابان ولیعصر، چهارراه پارک وی واقع شده‌ است. هتل پنج ستاره استقلال در موقعیت مکانی مناسبی قرار گرفته است. به همین خاطر با اقامت در این هتل به اماکن مختلف شهر تهران دسترسی مطلوبی خواهید داشت.