تهیه کننده کتاب باز اعلام کرد:

تولید فصل جدید کتاب باز از طرف یکی از معاونت های سیما متوقف شد

آنطور که تهیه کننده «کتاب باز» اعلام کرده است تولید فصل جدید کتاب باز از طرف یکی از معاونت های سیما متوقف شد.

به گزارش حرف تازه، تهیه‌کننده «کتاب باز»، از توقف ساخت این برنامه توسط یکی از معاونت‌های صداوسیما، پیگیری‌ها برای ساخت مجدد و همچنین مواضع رییس سازمان صدا و سیما در قبال این برنامه مطالبی را عنوان کرد.

محمدرضا رضائیان ـ تهیه‌کننده برنامه «کتاب باز» ـ با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود روایتی چنین از حواشی این برنامه داشته است:

«بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

عید فطر سال هزار و چهارصد پس از پخش آخرین قسمت از فصل پنجم کتاب‌باز، بلافاصله جلسات اتاق فکر برای تولید فصل جدید آغاز و بعد از آن طرح برنامه تقدیم شبکه‌ٔ محترم نسیم شد.

در دوره‌ی مدیران سابق سازمان صداوسیما، در حالی که مهیای مراحل اجرایی فصل جدید بودیم، شبکه از طرف یکی از معاونت‌های تلویزیون اعلام کرد: “تولید فصل جدید کتاب‌باز فعلاً متوقف شود. “

از آن زمان طی جلسات و پیگیری‌های متعدد برای حل‌ و فصل موانع، علت توقف را جویا شدم و متأسفانه پس از گذشت چند ماه، چرایی این تصمیم برای حقیر روشن نشد.

بعد از آن و به دلیل تغییرات مدیریتی جدید در سطوح عالی سازمان و روند انتصابات (که تا همین روزهای اخیر ادامه داشته) باز هم تصویر روشنی از وضعیت کتاب‌ باز پیدا نکردم.

فاصله‌ٔ یک‌ ساله از پخش آخرین فصل برنامه، به درازا کشیدن پیگیری‌ها و دستِ خالی بنده برای پاسخگویی به مطالبه و چشم‌انتظاری خانوادهٔ بزرگ کتاب‌ باز، فضای رسانه‌ای را برای انتشار گمانه‌زنی‌های مختلف مستعد کرد. تا جایی که یکی از خبرگزاری‌ها مطلبی را منتشر نمود که منجر به انتشار خبرهای ضد و نقیض و ایجاد فضای غبارآلود رسانه‌ای شد.

به عنوان نمونه سؤال یکی از خبرنگاران درباره‌ٔ وضعیت کتاب‌ باز و پاسخ ریاست محترم صداوسیما، با تیترها و برداشت‌های بعضاً متضاد روبرو شد. از تیتر «عدم ممنوع‌الکاری سروش صحت و حذف او توسط تهیه‌کننده» تا تیتر «عدم ممنوع‌الکاری سروش صحت و تغییر تهیه‌کننده‌ٔ برنامه»؛ به این دو، انبوه عکس‌العمل‌ها، پیام‌ها و سؤال‌های اهل رسانه، فرهنگ، هنر و… را هم اضافه کنید!

در این میان به دور از همه‌ٔ حواشی و شایعات رسانه‌ای به وجود آمده، طی تماس‌ها و جلساتی سعی کردم وضعیت کتاب‌ باز به فضای روشن‌تری نزدیک شود. با توجه به حسن نظر ریاست محترم سازمان نسبت به برنامه‌ٔ کتاب‌ باز در روزهای اخیر و تأکید ایشان مبنی بر روشن‌شدن وضعیت برنامه توسط مدیران شبکهٔ نسیم و دست‌اندرکاران برنامه، امیدوارم تلاشی که طی شش سال گذشته در جهت امانت‌داری و حفظ این سرمایه‌ٔ مهم فرهنگی داشته‌ایم، بار دیگر خانواده‌ٔ بزرگ کتاب‌بازِ عزیز را به بهترین شکل ممکن گرد هم آورد.»

مدیر شبکه نسیم پیشتر درباره‌ی علت تعطیلی برنامه «کتاب باز» با اجرای سروش صحت و در عین حال بازگشت این برنامه به آنتن توضیحاتی را بیان و تاکید کرده بود: برنامه «کتاب باز» مجموعه‌ای از عناصر را دارد که مجری یکی از آن عناصر است. قطعا با همکاری تیم تولید و عناصر فعلی برنامه، بررسی و ارتقاء‌ها صورت خواهد گرفت. بررسی هم اینگونه نیست که گروه دیگری آن را انجام دهند، بلکه با یک تعامل مشترک و توسط خود گروه؛ این اتفاق خواهد افتاد.

همچنین پیمان جبلی ـ رییس صداوسیما ـ  در واکنش به اینکه آیا قرار نیست دیگر از سروش صحت در فصل جدید بهره گرفته شود، اظهار کرده است: «تهیه‌کننده این برنامه در فصل قبل و در دوره‌ای پیش از این که من رئیس صداوسیما باشم برنامه‌اش تمام شده بود. من وقتی آمدم مطلع شدم. حالا هم تهیه‌کننده، مدیر گروه و مدیر شبکه تصمیم خواهند گرفت که فصل جدید را چگونه شروع کنند.»

جبلی درباره تردیدها درباره حضور سروش صحت در فصل جدید «کتاب‌باز» گفته بود: «چیزی به نام ممنوع‌الفعالیتی در صداوسیما وجود ندارد، برنامه‌ها تغییر می‌کنند و تهیه‌کننده تشخیص می‌دهد که با تیم جدید کار کند.»

منبع: ایسنا