رفتن به بالا

پایگاه خبری و تحلیلی حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 16 خبر


  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۹ ربيع ثاني ۱۴۴۲
  • 2020 Wednesday 25 November

مسئولان علوم پزشکی گیلان ازتوزیع رایگان واکسن آنفلوانزا برای گروه های پرخطر در گیلان خبر دادند.

حرف تازه – مسئولان علوم پزشکی گیلان از توزیع رایگان واکسن آنفلوانزا برای گروه های پرخطر ، سالمندان و بیماران زمینه ای در گیلان خبر دادند. هرچند مسئولان قضائی معتقدند باید از ظرفیت رسانه ها به جهت پیشگیری از نیاز کاذب به واکسن بهره گرفت و هشیارانه مراقب سودجویان بود.

همه‌ساله با قرار گرفتن در آستانه فصل سرما (پاییز و زمستان) تأمین و توزیع واکسن آنفلوانزا  به‌منظور پیشگیری مردم و گروه‌های پرخطر از ابتلا به این بیماری در دستور کار سیستم سلامت قرار می‌گیرد.
عدم استقبال مردم گیلان از واکسن آنفلوانزا در سال گذشته
به گفته دکتر آبتین حیدر زاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در سال گذشته ۱۱ هزار دوز از واکسن آنفلوانزا به گیلان اختصاص یافت و در سیستم سلامت توزیع شد اما مردم از سهم اختصاصی در گیلان به‌صورت کامل استفاده نکردند و مقداری از این واکسن به وزارت بهداشت عودت داده شد.
احتمالاً تقاضای گیلانیان برای تزریق واکسن آنفلوانزا در امسال بیشتر است
با شیوع ویروس کرونا و شباهت این بیماری با آنفولانزا و سرماخوردگی در فصل‌های پیش رو، پیش‌بینی می‌شود تقاضای مردم به این واکسن علیرغم بی‌تأثیری قطعی در کنترل بیماری کووید۱۹ افزایش پیدا کند و این موضوع بساطی را برای سودجویان و فرصت‌طلبان ایجاد کند تا از بحران کرونا سوءاستفاده کرده و با به راه انداختن بازار سیاه، چرخه توزیع واکسن را در استان با چالش و موانعی روبه رو کند.
به ‌منظور هماهنگی و پشتیبانی حقوقی و قضایی در خصوص نحوه توزیع واکسن آنفلوانزا در استان گیلان، پیش از ظهر امروز مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان با مسئولان قضائی استان دیدار و رایزنی کردند.
نیاز مردم به واکسن آنفولانزا مضاعف شده است
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمزه خلیلی، رئیس‌کل دادگستری استان گیلان در این نشست با تأکید بر لزوم مدیریت توزیع واکسن آنفلوانزا در فصول سرد خصوصاً در شرایط شیوع ویروس کرونا اظهار کرد که در شرایط فعلی، نیاز مردم به‌ویژه گروه‌های در معرض خطر به این واکسن مضاعف شده است و لازم است دانشگاه علوم پزشکی تمهیداتی ویژه دراین‌باره اتخاذ کند.
رئیس شورای قضایی استان گیلان تأمین و تخصیص رایگان واکسن برای برخی اقشار آسیب‌پذیر را نیاز جامعه دانست و برجذب مشارکت خیرین در این زمینه تأکید کرد.
لزوم ازسرگیری آموزش‌ها برای جلوگیری از نیاز کاذب به واکسن آنفلوانزا
وی همچنین مجدانه از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان خواست تا هرچه سریع‌تر با ارائه آموزش‌های لازم ضمن جلوگیری از ایجاد نیاز کاذب برای واکسن در جامعه، اقدامات خود درزمینهٔ تهیه و تأمین واکسن آنفلوانزا را برای اطلاع مردم در رسانه‌ها منعکس کنند.
هشدار رئیس‌کل دادگستری گیلان به سودجویان در زمان توزیع واکسن
رئیس‌کل دادگستری گیلان به سوداگرانی که از نیاز مبرم مردم سوءاستفاده کرده و سبب افزایش قیمت و کمبود واکسن می‌شوند نیز هشدار داد و بیان کرد که دستگاه قضایی در راستای حفظ حقوق عامه با افراد سودجو که جان مردم را هدف زیاده‌خواهی و مال‌اندوزی خود قرار داده‌اند به‌سختی برخورد می‌کند.
تعداد مبتلایان و بستری‌های کرونا در گیلان به ثبات رسیده است
به گفته دکتر ارسلان سالاری- رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان علیرغم اینکه این استان جز استان‌های نخست در همه‌گیری کرونا بوده اما دو ماهی هست که شمار مبتلایان و همچنین بستری‌ها در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی استان به ثبات رسیده است.
وی اظهار داشت: با توجه به‌قرار گرفتن در فصل پاییز و زمستان و احتمال شیوع بیماری آنفولانزا مطابق هرساله و هم‌افزایی که این بیماری با بیماری کرونا ایجاد می‌کند، یکی از راه‌ها واکسینه کردن مردم به آنفلوانزا هست، چون هنوز واکسن و یا دارویی مؤثری برای کرونا ساخته نشده است.
مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کمتر به آنفولانزا مبتلا می‌شوند
البته دکتر سالاری معتقد است با توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی نظیر فاصله‌گذاری اجتماعی، الزام به استفاده از ماسک و شست و شوی مرتب دست‌ها در روزهایی که کرونا ویروس همچنان فعال است، مردم کمتر به آنفلوانزا مبتلا می‌شوند اما همچنان سیستم سلامت خود را ملزم کرده تا برای گروه‌های در معرض ابتلا به آنفلوانزا، تأمین و توزیع واکسن را در دستور کار قرار دهد هرچند تزریق این واکسن مردم را در برابر کرونا مصون نمی‌کند.
مردم آزادانه خواهند توانست واکسن آنفولانزا را تهیه کنند
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی گیلان، برای گروه‌های پرخطر و همچنین کادر بهداشت و درمان استان واکسن آنفلوانزا از سوی وزارت بهداشت در اختیار استان قرارگرفته است و علاوه بر آن برای آن دسته از افرادی که نگران هستند و تمایل به تزریق واکسن دارند نیز پیگیر هست تا سهم بیشتری از واکسن در اختیار سیستم سلامت استان قرارگرفته و با شیوه‌هایی که در آینده اعلام می‌شود مردم بتوانند این واکسن را دریافت کنند.
وی استان گیلان را یک استانی با شمار بالای سالمندان توصیف کرده و گفته که باید با توجه به شرایط استان گیلان و گردشگر پذیر بودن آن، سهم تخصیص واکسن آنفولانزا ازآنچه وزارت بهداشت برای گیلان  تعریف کرده بیشتر باشد.
۴۰ هزار گیلانی در فاز نخست به آنفولانزا واکسینه می‌شوند
بنا بر گفته دکتر حیدر زاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، از جمعیت دو میلیون و ۵۰۰ هزارنفری استان گیلان بنا بر اطلاعات حوزه سلامت، حدود ۴۰ هزار نفر در فاز نخست باید به آنفلوانزا واکسینه شوند که تمامی نیازمندان به دریافت واکسن آنفلوانزا با توجه به ثبت اطلاعات سلامت در سامانه سیب مشخص بوده و شمار متقاضیان برای دریافت این واکسن تقریباً ۲۵ هزار نفر از مردم استان هستند.
واکسن آنفولانزا برای سالمندان، کودکان و بیماران رایگان است
گفته‌شده علاوه بر سالمندان بالای ۶۰ سال، کودکان زیر پنج سال و همچنین بیماران زمینه‌ای همچون بیماران سرطانی، قلبی و عروقی، دیابتی و سایر بیماران پرخطر در استان به حدود ۱۳ هزار نفر از کارکنان کادر سلامت گیلان که هم‌اکنون در بالین بیماران مشغول فعالیت هستند، واکسن آنفلوانزا به‌صورت رایگان تزریق خواهد شد.
آنچه به نظر می‌رسد همچون حمایت‌های حقوقی و پشتیبانی امروزه در توزیع واکسن آنفلوانزا نیاز هست، افزایش سواد رسانه‌ای و به‌کارگیری ظرفیت‌های همه‌جانبه ازجمله فضای مجازی در آگاه کردن مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رفع نگرانی‌های کاذب در جامعه هست.
همان‌گونه که دستگاه قضا و نهاده‌ای نظارتی باید بر شیوه و نحوه توزیع عادلانه واکسن آنفولانزا نقش دارند اصحاب رسانه به‌ویژه رسانه ملی باید به موضوع واکسیناسیون آنفلوانزا اقدام فعالانه نشان داده و با تولید محتوای همچون گرفتن نظرات متخصصان در خصوص شباهت‌ها و تمایزهای دو بیماری کووید۱۹ و آنفلوانزا، کنترل استرس کاذب در جامعه با شیوع اپیدمی جدید همچون آنفولانزا، اطلاع‌رسانی مستمر ، صحیح و نظارت بر نحوه توزیع واکسن آنفلوانزا نقش داشته باشند.
 

توزیع رایگان واکسن آنفلوانزا برای گروه های پرخطر در گیلان

دانشگاه علوم پزشکی گیلان

اخبار مرتبطتبلیغات

آخرین اخبار