کاسپین، بندر نسل جدید و آینده دریای کاسپین خواهد بود

توافق برای حمل و نقل کالا به بندر کازان در بازدید هیئت تجاری روسیه از منطقه آزاد انزلی

طالب‌پور گفت: توافقات خوبی برای حمل و نقل کالا به بندر کازان روسیه صورت گرفت و در همین راستا می‌توان با تمرکز بر سرمایه‌گذاری و همکاری‌های مشترک بر روی توسعه زیرساخت‌ها از جمله ساخت اسکله، انبار و سیلوها، در مسیر جذب سرمایه‌گذاری خارجی گام برداشت.

به گزارش حرف تازه، نشست مشترک هیأت تجاری متشکل از سرمایه گذاران بخش غلات روسیه با معاونان بندری و اقتصادی سازمان منطقه آزاد انزلی در خصوص امکان‌سنجی سرمایه‌گذاری در زمینه‌های لجستیکی و زیرساختی برگزار شد.

امین افقی، معاون حوزه بندری و دریای خزر سازمان منطقه آزاد انزلی با تأکید بر سابقه بلند مدت بندرانزلی در حوزه ترانزیت کالا و نیز بندر نوین کاسپین، در خصوص ظرفیت‌های لجستیکی و بندری مجتمع بندری کاسپین و برنامه‌های توسعه‌ای آن توضیحاتی ارائه داد و با اشاره به توافقات مشترک ایران و روسیه در حوزه حمل و نقل ریلی، اضافه کرد: در کمیسیون مشترک ایران و روسیه تفاهم چهارجانبه بین دولت روسیه، منطقه آزاد انزلی، منطقه آزاد چابهار و انجمن حمل ونقل هند منعقد شده که به عنوان سند دو جانبه دو کشور در حال اجرایی شدن است.

وی فعالیت‌های سازمان متبوع خود در مسیر فعال‌سازی کریدور شمال-جنوب از طریق بندر کاسپین به آستاراخان و سپس سن پترزبورگ و هامبورگ، و اتصال این بندر به خط ریل سراسری را بیانگر عزم جدی دولت جمهوری اسلامی ایران برای فعالسازی کریدورهای بین المللی اعلام کرد و از سرمایه‌گذاری شرکت‌های روسی در بخش‌های مختلف این منطقه و همکاری با بنادر روسیه استقبال کرد.

در ادامه وحید طالب‌پور، معاون اقتصادی منطقه آزاد انزلی با تأکید بر فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه؛ تحلیلی از مزایا و معافیت قانونی منطقه برای فعالیت سرمایه گذاران خارجی و شاخص‌های اقتصادی این منطقه ارائه داد و افزود: از مجموع ۳۰۰۰ شرکت ثبت شده در منطقه آزاد انزلی، ۳۰۰ شرکت خارجی بوده و از این تعداد ۳۰ شرکت روسی می‌باشند که عمده آنان در حوزه تجارت فعالیت می‌کنند. علاوه بر این منطقه آزاد انزلی با دو بندر کاسپین و انزلی که در محدوده این منطقه مشغول به فعالیت می‌باشند که فرصت‌ها ومزیت‌های خوبی برای توسعه فعالیت‌های تجاری و اقتصادی دو کشور را فرآهم نموده است.

طالب‌پور با اشاره به وجود ۱۶۰ واحد صنعتی در منطقه آزاد انزلی و ارزش ۵۰۰ میلیون دلاری صادرات، صادرات مجدد و صادرات به داخل کشور اشاره‌ای به سفر اخیر ۵۰ نفر از تجار جمهوری تاتارستان روسیه به منطقه آزاد انزلی کرد و تصریح نمود: توافقات خوبی برای حمل و نقل کالا به بندر کازان روسیه صورت گرفت و در همین راستا می‌توان با تمرکز بر سرمایه‌گذاری و همکاری‌های مشترک بر روی توسعه زیرساخت‌ها از جمله ساخت اسکله، انبار و سیلوها، در مسیر جذب سرمایه‌گذاری خارجی گام برداشت.

گفتنی است در پایان این نشست هیأت روسی با همراهی معاونین و مدیران سازمان از امکانات و زیرساخت‌های موجود و در حال احداث بندر کاسپین بازدید کردند.