کل اخبار 28053 اخبار امروز : 0
 • تاریخ : یکشنبه - ۱۳ - اسفند - ۱۴۰۲
 • نوبخت در نشست خبری:

  تشکیل کارگروهی برای پیگیری سرقت دومیلیارد دلاری

  تی تی خبر (حرف تازه) : سخنگوی دولت گفت: همیشه پس از تغییرات در فضای سیاسی مجلس از این دست پیشگویی ها در رابطه با تغییرات کابینه وجود دارد اما آنچه که مسلم است اعضای کابینه با قوت کار خود را انجام می دهند و جمع بندی کار خود را در سال های پایانی به […]

  تی تی خبر (حرف تازه) :

  سخنگوی دولت گفت: همیشه پس از تغییرات در فضای سیاسی مجلس از این دست پیشگویی ها در رابطه با تغییرات کابینه وجود دارد اما آنچه که مسلم است اعضای کابینه با قوت کار خود را انجام می دهند و جمع بندی کار خود را در سال های پایانی به صورت مطلوب و مناسب شکل می دهند.

  به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری برنا، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری خود با  تشریح آنچه در ۳۳ ماه گذشته در دولت یازدهم گذشته رخ داده است، گفت: در شرایطی در ۳۳ ماه گذشته دوره خدمت دولت یازدهم آغاز شد که شرایط کشور به دلیل ورود تحریم ها به مرحله کاملا حساس و پرمخاطره رسیده بود و صادرات نفت ایران به میزان یک میلیون بشکه در روز محدود شده بود و با تنظیم لایحه نفت در برابر غذا قرار بود تمام صادرات نفت ایران مشمول تحریم شود و در کنار آن نیز تحریم های ارزی تشدید شود. آثار این تحریم ها همگی در شاخص کلان اقتصادی به خاطر داریم. تورم بالای ۴۰درصدو رشد ۷- درصد که در اذهان ملت ایران و اصحاب رسانه ثبت شده است.

  وی در ادامه افزود: ما در ابتدا تلاش کردیم که اجازه ندهیم تحریم ها تشدید شود و همچنین در کنار آن تحریم ها برداشته شود. دولت در این تعهد خود مسوولانه اقدام کرد و جلوی تشدید تحریم ها را گرفت و توانست با مذاکرات سخت و حساس تحریم ها را از اقتصاد ایران حذف کند. همانطور که می دانید برجام در سه ماه قبل به تایید طرفین رسید و اجرایی شد و علیرغم فشارها بر کاهش قیمت نفت تورم کاهش یافت و تورم فروردین نسبت به اسفند و بهمن بهبود یافته است و اقتصاد ایران نیز رشد مثبت داشت و الان در حوالی ۱+ درصد هستیم البته این عدد قانع کننده نیست اما می توان با  نگاهی منصفانه این اقدامات دولت را قابل قبول تلقی کرد.

  نوبخت گفت: عده ای می گویند پس نتایج برجام کجاست؟ بگذریم که بسیاری از همان ابتدا با مذاکرات مخالف بودند اما در هر صورت این اتفاق افتاد و سپس پس از اجرایی شدن برجام عده ای مورد به مورد در مورد مسایل مختلف در برجام تشکیک کردند سپس دولت مجبور شد اصحاب رسانه را دعوت کند تا اجرایی شدن سوئیف را نشان دهد. ۴۵۰ تا ۵۰۰ میلیارد دلار قرار بود آزاد شود و ما با برخی جنگ  اعصاب داشتیم که آزاد نشده ولی این میزان آزاد شد و از آن استفاده  کردیم، اما هنوز با  استفاده از ثمرات برجام فاصله داریم. برجام یک  موضوع اختلاف میان قدرت های جهان بود و ما بعد از توافق در عالی ترین سطح اعلام کردیم که اختلافات ما با آمریکا همچنان باقی است و رابطه ما با ۵ کشور دیگر متفاوت است اما برخی نیز مصادره اموال در آمریکا را به برجام نسبت می دهند که این هم آدرس نادرست دادن است و ما از همان ابتدا بر داشتن پدافند موشکی قوی تلاش کردیم و توضیح دادیم این مساله هم ارتباطی با برجام ندارد.

  سخنگوی دولت با اشاره به مصادره ۲میلیارد دلار از اموال ایران بیان کرد: برای مصادره دو میلیارد دلار از اموال ایران توسط آمریکا کارگروهی تشکیل شده مجدانه از تمام ظرفیت های خود استفاده می کنیم و این اقدام را شدیدا محکوم کردیم. برای پیگیری این اموال مصادره شده کارگروهی اولین گزارش را ارایه داده بعد از پایان گزارش در این خصوص اطلاع رسانی خواهد شد.

  وی با اشاره به دستاوردهای برجام در کشور گفت: برجام یک دستاورد بزرگ حقوقی برای ملت ایران است برخی نمی خواستند ما غنی سازی اورانیوم ایران را به رسمیت بشناسند اما در حال حاضر آن را  تایید کرده و دنیا نیز حق تحقیق و توسعه را نیز به رسمیت شناخته است.

  نوبخت ادامه داد: ما انتظار داریم فرصت سرمایه گذاری در کشور ایجاد شود و رییس جمهوری کره نیز به همین منظور با ۲۳۰ نفر در حال عقد قرارداد و امضای توافق نامه هستند.

  سخنگوی دولت با اشاره به حضور شرکت ها و روسای کشورهای مختلف پس از برجام در ایران گفت: ۱۶ هیات تجاری با گذشت ۳ ماه از برجام برای عقد قرارداد سرمایه گذاری به ایران آمدند که سطوح آن شامل ۸ رییس جمهور، ۵ نخست وزیر، ۳ رییس مجلس و ۱۴ وزیر خارجه است. همچنین ما با  ۱۲ بانک و موسسه مالی جهانی برای استفاده از ۷۳ میلیارد دلار خطوط اعتباری مذاکره انجام دادیم همچنین براساس آمار رسمی بعد از برجام برای ۴۱ پروژه بالغ بر ۳ میلیارد و ۴۱۸ میلیون دلار مجوز سرمایه گذاری برای استان های تهران، خراسان رضوی، کردستان، زنجان، بوشهر، همدان، سیستان و بلوچستان، یزد، البرز، گیلان، قزوین، مرکزی و… صادر شد.

  معاون رییس جمهوری با اشاره به برخی انتقادات از سفر هیات های خارجی به ایران گفت: سفر هیات های خارجی به تهران نوعی لغو تحریم های سیاسی بود و برخی از مخالفین در صف تندروهای آمریکایی و اسراییلی قرار گرفته و در آن جهت حرکت می کنند.

  وی ادامه داد: گروهی برای فعال کردن واحدهای راکد خواهند آمد که در زمان خود اطلاع رسانی خواهد شد. همچنین قرار بود یک گروه فاینانس به تهران بیاید که به دلیل عدم هماهنگی و جا ندادن هتل این سفر به تعویق  افتاد و ما تلاش می کنیم از این فرصت ها به نفع مطلوب استفاده کنیم و امیدواریم تمام تلاش های دولت آثار خود را در زندگی مردم بگذارد بار دیگر من از مردم به  دلیل شرایط اقتصادی عذرخواهی می کنم و مشکلات آنها را درک می کنم اما بدانند هم کابینه دولت و هم رییس جمهوری از همه ظرفیت های خود برای حل مشکلات مردم استفاده می کنند.

  نوبخت در پاسخ به ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه نیز افزود: ایرادات شورای نگهبان به مصوبات مجلس شورای اسلامی در تبصره های ۱ و ۲ در خصوص میزان درآمدهای ارزی که سهم صندوق بوده است .در سال ۹۵ در لایحه دولت سهم صندوق ۲۰ درصد از درآمد حاصل از نفت وگاز درنظر گرفته شد که قانون مشخص کرده ولی برای شورای نکهبان ابهام وجود داشت .

  وی افزود: از نظر دولت مهمترین ایراد بر مصوبات فقدان تبصره های ۱۹ و۲۰ است چرا که بودجه سال ۹۵ برای اصلاح ساختار نظام مالی و بانکی کشور است که این تبصره ها حذف گردید و برای دولت مهم است که این دو تبصره را به شکلهای قانونی دیگر دنبال کند .

  سخنگوی دولت در پاسخ به موضوعات مورد مناقشه دولت و مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه ، اظهارداشت: تنها تبصره های ۱۹ و۲۰ لایحه بودجه نیست که مورد مناقشه دولت و مجلس شورای اسلامی است این تبصره ها مهمترین احکامی است که می شود نظام بانکی را اصلاح کرد ودر راستای اقتصاد مقاومتی فرصت را فراهم کرد که بانکها با ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی اقدام به تولید کنند .

  نوبخت افزود: حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر از هموطنان با این عنوان که هر فردی بیش از سه میلیون و۵۰۰ هزار تومان درآمد در ماه داشته باشد با این تبصره هم مخالفیم و معتقدیم عادلانه نیست واز مجلس انتظار داشتیم وداریم که وقتی بودجه ای به مجلس می رود ترکیب اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی به نفع تملک دارایی عمل کند .

  وی اظهارداشت: در اینگونه موارد اختلاف نگاه اقتصادی بین دولت و مجلس شورای اسلامی وجود دارد و امیدواریم در اعاده لایحه بودجه به مجلس فرصتی باشد که مجلس به تبصره های ۱۹ و۲۰ توجه نماید

  وی با اشاره به شایعه تغییر در کابینه دولت گفت: همیشه پس از تغییرات در فضای سیاسی مجلس از این دست پیشگویی ها در رابطه با تغییرات کابینه وجود دارد اما آنچه که مسلم است اعضای کابینه با قوت کار خود را انجام می دهند و جمع بندی کار خود را در سال های پایانی به صورت مطلوب و مناسب شکل می دهند.

  سخنگوی دولت با اشاره به نقش بانک ها در تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: بانک های ما در حال حاضر با دو مشکل اساسی مواجه هستند یکی عدم کفایت سرمایه و دیگری این که سرمایه ای که در اختیار دارند متناسب با نیازهای آنها نیست و این بانکها مطالباتی از دولت و شرکت های دولتی و یا افرادی که تسهیلات گرفته اند و باز نگردانده اند مواجه هستند. دولت برای هر دو موضوع برنامه ریزی کرده یکی اینکه سرمایه بانک ها را افزایش دهیم و همه بازیافتی که از تسهیلات اعطایی از حساب ذخیره ارزی داشته در حال وصول است و خودمان هم در سال جاری از روش های مختلف برای افزایش سرمایه بانک ها استفاده خواهیم کرد و همچنین مطالبات بانک هایی که وصول نشده مقرر شد که دولت طی سال های ۹۵ و ۹۶ از طریق انتشار اوراق مالی بدهی خود را به بانک ها بپردازد.

  وی با اشاره به اختلاف میان شورای نگهبان و وزارت کشور درباره  مینو خالقی گفت: در این زمینه اختلاف حقوقی بین دولت و شورای نگهبان وجود دارد و دولت مستندات قانونی دارد که در بررسی اعتبارنامه منتخبین در مجلس دهم، باید مجلس اظهارنظر کند و انشاالله وزارت کشور نیز از ظرفیت های قانونی خود در این راستا استفاده خواهد کرد.

  وی درباره آخرین وضعیت سفر حجاج ایرانی به عربستان گفت: ملت ایران قطعا این انتظار را از خدمت گزاران خود دارند که زمینه سفری ایمن و باعزت برای آنها فراهم شود و این بدیهی ترین انتظاری است که ما از کشور میزبان داریم و توقع ما این است که حجی سالم و مطمئن داشته باشیم و کرامت و شخصیت رعایت شود.

  معاون رییس جمهوری درباره ممنوعیت ورود خودروهای امریکایی به کشور گفت: محدودیت قانونی برای ورود خودروهای آمریکایی همچنان وجود دارد و ما این محدودیت را از طریق عدم ثبت سفارش انجام می دهیم اما برخی ثبت سفارش ها از گذشته وجود دارد ما از تولید ملی تا حدی دفاع  می کنیم که کمپین تولید داخلی هم شکل می گیرد و نظر دولت این است که باید از تولید ملی حمایت شود.

  معاون رییس جمهوری درباره برنامه دولت برای کنترل قیمت و کاهش ساعات اداری در ماه رمضان گفت: هنوز برای کاهش ساعات اداری به جمع بندی نرسیدیم و درباره کنترل قیمت ها قطعا برنامه دولت بر این است که اجازه ندهد قیمت ها بی جهت تغییر کند و ما سیاست مهار  تورم و گرانفروشی را در دستور کار قرار دادیم و همه باید در ماه رمضان به هم رحم کنیم.

  وی درباره موضع دولت درباره ریاست مجلس آینده گفت: این ها گمانه زنی غیرواقعی است که برخی افراد در رسانه ها مطرح می کنند در پست ریاست مجلس هم نماینده ها باید نظر بدهند و ما بنا نداریم در نظر مجلس دخالت کنیم.

  وی درباره اقدامات برخی  دستگاه ها در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی بیان کرد: بعد از فرآیند نسبتا طولانی در حدود ۱۰۰ پروژه در سال ۹۵ برای اجرا نهایی شد و دستگاه های مسوول برای هر پروژه تعیین شدند و وظایف به آنها ابلاغ شد و این کار در حال انجام است و دستگاه ها موظف هستند گزارش خود را ارایه بدهند.

  رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی درباره سهم دولت در بیمه محصولات کشاورزی گفت: ما برای جبران خسارات از دو روش استفاده می کنیم یکی صندوق بیمه، افرادی که محصولات کشاورزی خود را بیمه می کنند که باید با مکانیزم خود این خسارات جبران شود اما بخش دیگر این است که دولت باید برای جبران خسارات کمک کند ما از  دو ماده قانونی در این راستا استفاده می کنیم وزارت کشور و سازمان مدیریت بحران خسارات را ارزیابی کرده به سازمان مدیریت می دهند که در نهایت به صورت یک درخواست تصویب نامه به هیات وزیران برده می شود که چه مقدار قابل پرداخت است و دولت نیز به تناسب این میزان را اختصاص می دهد ما هر ساله در حدود ۵درصد از سرجمع اعتبارات و با بهره گیری از ماده ۱۰ و ۱۲ استفاده می کنیم.

  وی درباره افزایش حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان گفت: افزایش حقوق کارمندان دولت براساس  نرخ ۱۲درصد خواهد بود اما در حال حاضر در انتظار ابلاغ بودجه هستیم و برای بازنشستگانی که زیر یک میلیون دریافت می کردند با افزایش ۲۰درصدی شروع کردیم اما این افزایش حقوق بازنشستگان دولت در کف یک میلیون حقوق اعمال نشده و پرداخت هم نشده و منتظر ابلاغ بودجه هستیم.

  نوبخت درباره برخی ادعاها مبنی بر دخالت دولت در انتخابات گفت: نسبت به هر کسی می توان ادعایی داشت و من توصیه می کنم هر کس اگر ادعای مستندی دارد حتی یک روز هم صبر نکند و آن را به قوه قضاییه ارایه دهند و این قوه نیز قطعا با عدالت داوری خواهد کرد. پیگیری این ادعاها ارتباطی به معاونت حقوقی ندارد و به نظر من مدعی باید اقامه دعوا کند.  در حال حاضر نیز آرایش مجلس مشخص است و نیازی به داوری من نیست. اما آنچه مسلم است ما با مجلس دهم آسان تر از مجلس فعلی می توانیم کار کنیم.

  وی با اشاره به سخنان علی لاریجانی مبنی بر اینکه دولت بدهی خود را به تامین اجتماعی از طریق زمین در مناطق آزاد پرداخت کند گفت: ما چنین فروشی را قبول نداریم و معتقدیم باید واحدهای تولیدی سودآور شود و پولش را به آنها بدهیم.

  وی درباره ادعای احمد توکلی در خصوص دریافت حقوق ۳۵میلیونی از سوی یکی از مقامات ارشد دولتی بیان کرد: من و آقای رییس جمهوری حقوق خود را از هیات علمی می گیریم و به خدا من نمی دانم این فرد چه کسی است.

  وی درباره دو مصوبه روز گذشته مجلس مبنی بر اعطای تابعیت ایرانی به خانواده های شهدای غیر ایرانی و اضافه شدن یک روز تعطیلی رسمی به کشور بیان کرد: درباره مصوبه تابعیت ایرانی به خانواده های شهدای غیرایرانی هنوز چیزی به ما ابلاغ نشده و باید ببینیم چه چیزی است و چطور باید ابلاغ شود. در خصوص یک روز تعطیلی رسمی نیز باید از دوستان مجلس سوال کنید چون مربوط به ولایت می شود و اگر نظری دهیم آن وقت می گویند با منشا ولایت مخالفت می کنیم.

  معاون رییس جمهوری درباره تلاش نیروهای مدافع حرم در حفظ نظام گفت: همه کسانی که برای دفاع از اسلام تلاش می کنند برای ما دارای جایگاه ویژه ای هستند.

  وی درپایان درخصوص بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه نظام آموزش و پرورش ما اروپایی است گفت: وزارت آموزش و پرورش باید با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بازبینی های لازم را انجام دهند و همیشه دستورات ایشان مورد پیگیری قرار می گیرد.

  ارسال دیدگاه

  ارسال دیدگاه

  ×

  از ارسال دیدگاه مطمئن هستید؟

  برو بالا