تداوم کاهش دمای هوای نیمه شمالی کشور تا دوشنبه

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ازوقوع رگبار باران و رعد و برق در نواحی مختلف کشور و افزایش سرعت باد و خیزش گرد و خاک در برخی استان‌ها خبر داد.

به گزارش حرف تازه، صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: طبق آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی امروز یکشنبه (۱۲ تیرماه) در استان‌های ساحلی دریای خزر به ویژه استان‌های گلستان و مازندران بارش باران، در ارتفاعات رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید و در برخی مناطق استان‌های اردبیل، خراسان شمالی، شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، ارتفاعات البرز مرکزی، جنوب سیستان و بلوچستان، ارتفاعات جنوب کرمان و شمال شرق هرمزگان، به‌ویژه در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: دوشنبه(۱۳ تیرماه) در سواحل دریای خزر در استان‌های گیلان و مازندران و ارتفاعات البرز مرکزی بارش باران با احتمال رعد و برق و در نیمه‌جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و شمال هرمزگان در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقتی رخ می‌دهد.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، سه‌شنبه (۱۴ تیرماه) در برخی مناطق هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و جنوب شرق فارس، چهارشنبه(۱۵ تیرماه) در برخی مناطق جنوب سیستان و بلوچستان و پنجشنبه (۱۶تیرماه) در برخی مناطق شمال هرمزگان، جنوب شرق فارس و جنوب سیستان و بلوچستان، در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: یکشنبه در برخی مناطق جنوب غرب، غرب، شمال شرق، شرق، سمنان، شمال اصفهان، البرز، قم و تهران افزایش سرعت وزش باد و خیزش گردوخاک انتظار می‌رود. از دوشنبه تا پنجشنبه در شمال شرق، شرق به‌ویژه منطقه زابل، شرق سمنان، شمال شرق اصفهان و شرق یزد وزش باد شدید و خیزش گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا افزود: یکشنبه و دوشنبه در نیمه شمالی کشور دما بین ۴ تا ۷ درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد. سه‌شنبه و چهارشنبه افزایش تدریجی دما در نیمه شمالی پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان از امروز تا غروب سه‌شنبه دریای خزر و طی پنج روز آینده دریای عمان مواج خواهد بود همچنین امروز خلیج فارس و دوشنبه و سه شنبه نیمه شرقی خلیج فارس مواج پیش‌بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۱۳ تیرماه) صاف و وزش باد از بعد از ظهر کمی ابری با احتمال وزش باد شدید با حداقل دمای ۲۰ و حداکثر دمای ۳۲ و روز سه‌شنبه (۱۴ تیرماه) آسمان صاف تا قسمتی ابری و در بعضی ساعت‌ها وزش باد با حداقل دمای ۲۱ و حداکثر دمای ۳۱ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۱۲ و ۱۳ تیرماه) اهواز با دمای ۴۵ و ۴۶  درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اردبیل و زنجان با دمای۱۱ و ۹ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان کشور هستند.